Jump to content

Timp de livrare


corbu33
 Share

Postare recomandată

Salut,

Multumesc pentru raspuns @valentinbirsan

Nu am avut astfel de probleme cu cei de la BC, ce am cerut aia mi-au dat. Ba chiar au fost de acord ca motorul 1.0 TSI pe un Variant  nu e cea mai fericita combinatie (doar din astea aveau pe stoc). 

Au fost destul de cooperanti, avansul platit prin transfer bancar, actele prin curier, au platit ei, nu a fost nevoie sa bat drumurile. Ba chiar mi-au facut si o oferta bunicica :) 

Intrebam de timpul de livrare la acest dealer pt ca din ce am vazut la postarile anterioare transportul din Curtici in tara se face abia cand se aduna un anumit nr de masini pt o anumita zona. Bine, daca e cineva care a cumparat de la ei, ma intereseaza orice detaliu privind experienta avuta :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca idee, timpul de livrare se respecta, cel putin asa a fost cazul meu. Masina am luat-o tot de la dealerul din Bacau si a venit cu vreo 2-3 saptamani mai devreme daca nu ma insel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut,

Am platit avansul/semnat contractul pe data de 27 sept, comanda catre fabrica s-a dat dupa o saptamana iar la inceputul lunii am aflat ca masina este programata pt asamblare in sapt 48 (27.11-03.12) dar am aflat azi ca masina s-a produs (suntem in sapt 45) si probabil mai dureaza 1-2 sapt pana cand ajunge la dealer (midocar otopeni).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut; la cât timp să ma aștept ca se livrează un Golf, o data ce apare VIN-ul? Livrarea mi s-a dat de înțeles ca se va face in sapt 15.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Semnat contractul pe 15.02, platit avansul pe 20.02...

Ce nasoala-i asteptarea asta... ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut; a mea a ajuns la Curtici luni, am plătit restul banilor luni. Banii au intrat marți, dealerul a făcut plata mai departe probabil tot marți așa ca producatorul? a primit banii miercuri. 

Am înțeles ca durează 5 zile lucrătoare? să o transporte după ce s-a făcut plata, plus 2 in curtea dealerului.

Sper să o ridic înainte de Paști :) .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut! In sfarsit a ajuns. In 15 Februarie am comandat plus platit un avans, masina a ajuns in tara Luni, in 26 Martie. Joi in 5 Aprilie a ajuns la dealer iar in sfarsit in 11 Martie am ridicat-o. A stat mai mult la dealer pentru cele 2 zile libere de Pasti.

Total 55 zile sau aproape 8 saptamani.

Urmeaza rodajul!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 11/6/2017 at 10:09 AM, stef@n said:

Salut,

Am platit avansul/semnat contractul pe data de 27 sept, comanda catre fabrica s-a dat dupa o saptamana iar la inceputul lunii am aflat ca masina este programata pt asamblare in sapt 48 (27.11-03.12) dar am aflat azi ca masina s-a produs (suntem in sapt 45) si probabil mai dureaza 1-2 sapt pana cand ajunge la dealer (midocar otopeni).

Salut, si eu am comanda ptr un Highline cu aceeasi motorizare 1.4 tsi 125cp, am platit avansul pe 20 martie si de atunci nimic, liniste.

Pentru ca am primit informatii confuze te intreb si pe tine, pe Golful tau cu 1.4/125cp puntea spate e multilink sau simpla?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am semnat contractul pe 15.02.2018, platit avansul pe 20.02.2018, plata finala pe 10.04.2018 si pe 30.04.2018 ma duc s-o iau acasa ;)

Highline 1,5 / 150 TSI, ACT, DSG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fericitule! De ce asa de mult dureaza de la plata finala si pana la livrare? E un dealer din Bucuresti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am platit inainte sa ajunga masina la Curtici, ca sa elimin timpul de asteptare al masinii la vama.

N-o iau din Buc.

Modificat de SSorin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut azi o discutie cu dealerul, masina comandata pe 20 martie si au o estimare de livrare dar neconfirmata ferm de fabrica ptr sapt 28, deci o depasire a termenului de 12 saptamani pe care il dau ei prin contract. Am sanse sa ratez si programul Rabla cu ocazia asta. Trist...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca ai incurcat niste numere. La o comanda noua nu are cum sa-ti scrie in contract termen de livrare 30 de zile. Cele 12 saptamani intarziere de care spui, daca le scazi din saptamana 28 rezulta saptamana 16 (16-22 aprilie).
Un termen realist pentru comanda lansata pe 20 martie ar fi sapt 19 sau 20
In urma confirmarii de productie o sa-ti scada foarte mult termenul. Estimativul este mereu mare (de obicei 3 luni)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai ca ne-am incurcat in limba romana: 

-comanda lansata pe 20 martie 2018 cu un termen de livrate clasic de 10-12 sapt de la data lansarii comenzii, deci undeva la final de mai 2018 ar fi fost.

- astazi dealerul mi-a zis ca VW a dat peste cap comenzile si o prima estimare de livrare ar fi in saptamana 28 deci inceput de iulie 2018!!! si a agreat si el ca e pus in pericol termenul de 120 zile ptr programul Rabla.

Nu are un VIN generat si pana acum nu are vreun update dar a zis ca toate comezile sunt date peste cap.

Mai e cineva cu comanda lansata in asteptare?

 

Sper ca e mai clar acum... 

 

PS unde am mentionat eu termen de 30 zile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Despre timpul de livrare nu stiu ce sa iti spun. Personal eu am facut comanda pe 19 februarie, deci cu 4 zile dupa colegului tudorsss si cu toate astea lui i s-a livrat masina pe 12 aprilie iar mie deabia maine adica 26 aprilie. 

Dar cat despre programul rabla din cate stiu eu nu are importanta daca masina ta a venit sau nu, daca ai VIN-ul care sigur o sa il primesti curand o sa poti sa finalizezi dosarul si platesti integral la dealer. Nu vad de ce ai rata termenul ticketului, vorbeste cu dealerul si spune-i sa ia legatura importatorul/fabrica (in functie de ce relati are cu ei) fa rost de VIN si plateste masina integral

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@BalkanHL chill bruh. O sa iti vina masina la timp si te incadrezi in programul Rabla. Doar ca nu in mai, cand estimezi tu saptamana, ci in iunie (ori intre 5-9 iunie, ori 12-16 iunie). Intre timp, nu iti mai face filme cu seria aia de sasiu, ca o s-o primesti cu 2 saptamani inainte sa iti ajunga masina in Curtici, nu mai devreme.

In ceea ce priveste "VW a dat peste cap comenzile", you are wrong si ai gresit dealer-ul, daca asta ti-a fost comunicat.

Modificat de Sabrina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@bro072 de partea de tichet Rabla s-a ocupat dealerul exclusiv, eu doar i-am lasat Certificatul Fiscal si contravaloarea tichetului. Am intrebat si despre VIN si a zis ca nu este inca generat.

@Sabrina multumesc pentru incurajari, naiba stie ce face si dealerul ala, asa m-a suparat astazi cand mi-a zis ca estimarea e ptr sapt 28 si ca are mai multe livrari amanate. Chiar ma gandeam ca am luat un motor pe care vad ca intre timp l-au scos din configurator (1.4 tsi /125cp) si sistemul Dynaudio pe care iarasi vad ca l-au scos din config pentru Golf si poate de asta au aparut incurcaturi. 

Am primit pe mail azi impreuna cu acea estimare ptr sapt 28 si un copy-paste dintr-un soft de-al lor si vad si un numar de comanda 0590425

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dynaudio lipseste doar pe trendline din ce vad

Modificat de C Z R
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Puteti sa imi spuneti care ar fi termenul de asteptare din momentul in care masina a plecat spre tara (Livrare in Bucuresti)?

VIN-ul era iesit acum o saptamana, iar azi au confirmat ca masina e pe transport spre tara.

 

 

Modificat de givacom
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@givacom, in cazul meu, masina a fost produsa in 19.06.2018 la Zwichau, in 23.06.2018 era la Curtici si in 10.07.2018 am intrat in posesia ei. Din momentul in care a plecat din Curtici am primit-o in 5 zile, din care doua nelucratoare, de la dealerul Autoclub din Timisoara. Bafta si asteptare usoara.

Modificat de luus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asadar - aproximativ 3 saptamani de data la care a fost produsa.

Masina a putut fi achitata (Factura Proforma) dupe ce a intrat in tara (vama Curtici )? 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, mașina a fost achitată integral in data de 28.06.2018, motiv pentru care a mai așteptat o săptămână în Curtici, dealerul din Timișoara având transport doar odată pe săptămână.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare :) a trecut cineva prin achizitia unei masini din stoc? :) Am gasit un golf 7 ce este ok in stoc si am dat avansul saptamana trecuta in 22.08. Am inteles ca masina ar fi deja la arad dar am inteles totodata ca dureaza cam 2-3 saptamani pana ajunge. Mentionez faptul ca am mers pe varianta credit auto. A trecut cineva prin acest gen de asteptare? Multumesc frumos pentru timpul acordat citirii postarii si de viitoare reply-uri! Stima! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, eu am luat tot de pe stoc cu credit auto. A durat sub 3 saptamani. Cred ca vreo 2 sapt si una sau doua zile.

Modificat de sergiu_88
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, două săptămâni și la mine. M-au chemat într-o sâmbătă să o iau, surpriză plăcută ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!