Jump to content

Timp de livrare


corbu33
 Share

Postare recomandată

diferenta de curs o iei in calcul? La 25k euro si dif de 0.1 bani la  ron mai ai 3000 ron...+ 1-3% adaugati la data semnarii contractului peste cursul de schimb al bnr. ( politica a poro).

Mai ai taxa de poluare sau cum ii zice....ehee ce de bani. 

Hai sa limitam discutia la livrare si termene de livrare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cazul meu comandata pe 7 aprilie, inca nu are generat VIN in sistem. La mine termenul realist ramane inceput de iunie.

In momentul comenzii nu era nicio intarziere pe optionale.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, cristi511 said:

diferenta de curs o iei in calcul? La 25k euro si dif de 0.1 bani la  ron mai ai 3000 ron...+ 1-3% adaugati la data semnarii contractului peste cursul de schimb al bnr. ( politica a poro).

Mai ai taxa de poluare sau cum ii zice....ehee ce de bani. 

Hai sa limitam discutia la livrare si termene de livrare...

Daca la mine te refereai (?) - da, normal ca m-am gandit :icon_thumright:. Tocmai de aceea am platit deja peste 75% din valoarea masinii.

Este o reala problema aceasta diferenta de curs, mai ales ca EURO-iul se umfla iar in pene :251: 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu Cristi, nu la tine. Asteptare usoara iti doresc nu de alta dar parca vreau sa ma dai o tura cu alltrackul tau :D .

Hai sa revenim on topic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 5 mai 2016 at 0:03 PM, bogdanmazilu said:

Pentru cei interesati de Programul Rabla 2016, am sunat azi la AFM (http://www.afm.ro/contact.php) si am aflat ca cel mai devreme in Iunie (cel mai probabil Iulie) se vor putea cumpara masinile noi prin acest program. Asta pentru ca acum se asteapta semnatura ministresei, apoi se asteapta publicarea in Monitorul Oficial, apoi se deschide procedura pentru inscrierea si aprobarea dealerilor (inscriere, verificare, contestatii).

Nu dati cu pietre in mine !

Salut, 

m-am încercat sa sun la numerele de telefon de pe linkul dat de tine si nu Răspunde nimeni. Mai ai ceva noutăți ? Acum 2 zile la radio am auzit ca a rămas tot la jumătatea lui mai..... Deci nu mai înțeleg nimic si sper sa fie asa....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bogdanmazilu
55 minutes ago, Dragoshhhm said:

Salut, 

m-am încercat sa sun la numerele de telefon de pe linkul dat de tine si nu Răspunde nimeni. Mai ai ceva noutăți ? Acum 2 zile la radio am auzit ca a rămas tot la jumătatea lui mai..... Deci nu mai înțeleg nimic si sper sa fie asa....

Salut,

Am reusit azi sa prind pe cineva la call centerul AFM (021.319.48.49, se selecteaza 3 pentru proiecte si 1 pentru Rabla )  si a ramas ca in tren. Adica se pare ca dupa perioada de dezbatere publica au fost aduse propuneri "de imbunatatire" a ghidului de finantare si acum se lucreaza intens la adaptarea ghidului cu noile propuneri.  Dupa ce le finalizeaza si se publica in Monitorul Oficial mai dureaza o luna (inscriere dealeri, verificare, contestatii, etc) pana ce se pot achizitiona masini prin REMAT. Parerea mea este ca de fapt nu sunt bani pentru proiect si tot gasesc motive de prelungire si tergiversare.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca fapt divers, este topic dedicat pentru programul rabla in sectiunea Legislatie & asigurari.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, Ebi said:

Ca fapt divers, este topic dedicat pentru programul rabla in sectiunea Legislatie & asigurari.

 

Mulțumim pentru precizare, numai ca in acest caz este foarte strâns legat acest program rabla de timpul de livrare mașini cumparate prin acest program cu probleme, pentru noi cei care am

comandat mașini știind ca sfârșit Aprilie, mijlocul lunii mai se demarează rabla si acum suntem in impas de 1450€.

Personal, voi muta aceasta discuție pe celălalt topic rabla daca a deranjat. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat dureaza din momentul in care apare VIN-ul in sistem si masina ajunge la granita?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trei-patru saptamani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Neavand ce face ziele acestea (deh..asteptarea nu e usoara :) ), stateam si ma gandeam oare cat dureaza efectiv construirea masinii in fabrica? Dupa ce este construita, mai exista etape de testare/verificare separate ?

Are cineva idee? :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Victor Lala

Dupa parerea mea nu cred ca dureaza mai mult de 2 saptamani tot procesul de constructie a masinii. Probabil actele dureaza mai mult :)) 

Modificat de Victor Lala
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   Masina se face pe banda rulanta. Daca a intrat la un capat, iese pe partea cealalta in vreo 2 ore. In fiecare minut (maxim) este gata cate una.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la Golf 5, dura cam 22-24 ore pana iesea de pe linie. De la G6, cand au schimbat mai multe piese in house cu unele furnizate, timpul e de vreo 15-16 ore. As vrea sa vad cine asambleaza o masina in doua ore.:biggrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca masina e gata in 2 ore, sa fim seriosi :) .

Stiu ce se avanseaza pe la diversi producatori cu mii de masini pe zi, dar depinde ce este in spatele acestei informatii in realitate: poate azi se fac anumite operatiuni, maine altele si tot asa, pe etape. Banuiesc ca se fac si verificari - mai sunt si filmulete de la VW cu procesul de productie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cea mai performanta linie de productie are nevoie in prezent de putin peste 15 ore sa asambleze o masina.

Majoritatea producatorilor au nevoie de 17-24 ore asta pentru o masina de volum. Ca si fapt divers pentru a asambla o Corvette sunt necesare aprox 40 de ore.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce inseamna exact productie dupa voi? De cand se incepe asamblarea sau de cand se incepe prelucrarea metalului?

Sub 15 ore nu vad cum s-ar putea pt ca totusi e vorba de foarte multe procese. Indiferent cate sunt subansambluri, cat de repede se vopseste tot necesita timp.

Ma poate ajuta cineva cu o decodare de VIN?

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

11 hours ago, Ebi said:

   Masina se face pe banda rulanta. Daca a intrat la un capat, iese pe partea cealalta in vreo 2 ore. In fiecare minut (maxim) este gata cate una.

Gresit.

Da, de iesit ies multe. Dar asta pentru ca sunt multe pe linia de productie.

Wolfsburg scoate cam 1 la 20 de secunde / 3000 pe zi. Evident ca nu inseamna ca productia dureaza 20 de secunde. Dureaza cateva zile bune (incluzand teste etc).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci exact cum banuiam si eu, era logic :) 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am aflat ca asteptarea va fi ceva mai mica, masina va fi aici la sfarsitul lui Iunie. Eu insa o voi lua in prima saptamana din Iulie, cand ma intorc din concediu. Deci am mai castigat practic vreo 2 saptamani :).

Doar sa "se miste" "Rabla" asta...

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Numai la mine termenul nu se scurteaza. Masina comandata pe 8.04 la fabrica, fabricata pe 10.05 si mi s-a dat termen inceput de iunie.

In conditiile in care in perioada similara am vazut ca se misca mai repede. O fi o lentoare la Wolfsburg .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai deci ai primit 8 saptamani, minimul specificat si de ei. Eu zic ca e bine. Si eu cam tot atat am - cam 9 saptamani de la comanda pana cand as putea-o ridica teoretic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5 hours ago, The_Ego said:

Numai la mine termenul nu se scurteaza. Masina comandata pe 8.04 la fabrica, fabricata pe 10.05 si mi s-a dat termen inceput de iunie.

Pai oricum pana atunci nu incepe rabla, deci... nu stiu daca te-ar fi avantajat prea mult in cazul in care ajungea mai devreme. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a scurtat si la mine termenul :) Primit serie sasiu si confirmare pentru saptamana 23 (in loc de 25) :)

Joi a intrat pe linia de productie iar ieri era probabil in teste :)

Cu putin noroc o prind chiar luna asta !

(comanda data/platita pe 12.04)

Modificat de C Z R
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In ce fabrica a fost produsa?

Pana la urma drumul din Germania pana la noi vad ca e random ca durata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!