Jump to content

Timp de livrare


corbu33
 Share

Postare recomandată

 

Vrem  poze, impresii , topic pe masina mea !!! :)

Pt cei care ati luat deja masinile :

Ati primit de la dealer si cartea de identitate? mai trebuie umblat la RAR dupa ce se ridica masina ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cartea de identitate vine mai tarziu din cate stiu eu, in cazul meu peste vreo 10 zile.

Normal ca mai trebuie mers la RAR (doar ca nu vei face si ITP), nu vei face si inmatricularea pe numele tau dupa numerele rosii? :)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se merge la RAR decat daca este omologare individuala. Eu asa stiu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci nu mai e nevoie de identificare? Le face dealerul inainte de a-ti inmana Cartea? Asta ar fi misto, eu credeam ca ajungi la RAR pentru identificare si transcrierea dreptului de proprietate in Carte, dar daca face dealerul aceste lucruri (uite ca nici nu am intrebat...), atunci ai avea dreptate, nu ar mai fi necesar sa ajungi la RAR cu masina.

 

http://www.rarom.ro/?p=662

 

 

Modificat de CristiALF
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mașinile voastre au venit cu kit legislativ (trusă medicală, vestă, triunghiuri etc)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine, da !

In legatura cu rar.ul eu am tot omologare individuala si am facut inmatricularea zilele trecute. Pe talon scrie ca am de facut rar.ul in 2018 si nu m.a sunat/somat/spus nimeni sa merg la rar. 

Modificat de Victor Lala
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@CristiALF Nu mergi la RAR. Se da cartea fara rubrica proprietar completata. Partea asta va fi completata la Politie cand o inmatriculezi. :)

Drumuri usoare cu noile voastre masini, norocosilor! :D 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci de info, e bine , scap de dat niste bani :) 

Si da, si eu am primit trusa, triunghiuri, probabil si vesta..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, stie careva ceva despre certificatul de conformitate ? Normal vine in germana de la producător (in alte tari UE i-l cere dealerul direct in ce limba vrea numai in romania mi-a zis ca nu se poate). In mod normal, in alte tari UE cu acest certificat nu mai esti nevoit sa faci RAR-ul tării respective. 

intreb deoarece aceasta masina noua o voi înmatricula in alta tara si ce am primit in romania este o foaie ordinara A4 calitate proasta si veche scrise toate datele mașinii pana la cel mai mic detaliu.

multumesc.

Modificat de Dragoshhhm
Omisiune de informatii
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RAR ul la noi este Opțional, dacă vrei sa verifici seria si doar dacă nu ai folie de securitate aplicată pe carte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am primit COC-ul pe o foaie cu holograma si scrisa in germana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare. Am si eu o intrebare in legatura cu timpul de livrare. Am comandat o Jetta 1.2 tsi (semnat contract 25.06.2016, platit avans 01.07.2016) si as dori sa stiu daca este real timpul de livrare scris pe contract si anume 10 saptamani. Doamna de la reprezentanta mi-a spus ca masina ajunge in saptaman 34-35 (undeva pe la sfarsitul lunii august, inceput de septembrie). Specific ca masina era pe "stoc" pentru sapt 34. Si daca a mai cumparat cineva de la reprezentanta Sandra Iasi si poate sa imi spuna daca respecta aceste termene.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 hours ago, BoxeR said:

Salutare. Am si eu o intrebare in legatura cu timpul de livrare. Am comandat o Jetta 1.2 tsi (semnat contract 25.06.2016, platit avans 01.07.2016) si as dori sa stiu daca este real timpul de livrare scris pe contract si anume 10 saptamani. Doamna de la reprezentanta mi-a spus ca masina ajunge in saptaman 34-35 (undeva pe la sfarsitul lunii august, inceput de septembrie). Specific ca masina era pe "stoc" pentru sapt 34. Si daca a mai cumparat cineva de la reprezentanta Sandra Iasi si poate sa imi spuna daca respecta aceste termene.

Salut, am luat mai multe mașini de la Sandra si pot să-ți spun ca ce tine de păreri negative sau pozitive acestea sunt împărțite in funcție de caracterul si prb fiecăruia; in aceasta rubrica multi amesteca cel ce iti vinde masina cu servisul reprezentantei; referitor la doamna care ți-a făcut contractul, ea spune ce stie ca si informatii; in mod normal se respecta acești timpi; daca apar întârzieri, sigur nu depind de ea, ci sunt alți factori de la producător, livrare, pregătire masina, RAR care , acte etc. De ex eu am dat comanda de G7 1.4tsi act 150cp highLine + alte dotari de moft pe 23 Martie si pe data de 25 Aprilie masina era ajunsă deja la Curtici, timp in care mi se spusese ca masina ajunge in 10-12 saptamâni. 

Dealerul intermediază, el nu decide ce cand si cum. 

Daca te mai pot ajuta cu ceva, nu ezita! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dragoshmmm mulțumesc ptr răspuns. Am văzut în acest topic ca variază timpul de livrare și de aia am pus această întrebare. Problema e ca Jetta vine din Mexic , plus ca în această perioadă au vacanta si cei de la fabrica si din aceasta cauza nu prea cred că se livrează în acele 10 sapt. Dar poate am noroc. Chestia e ca mașina era pe stoc ( probabil stocul de la mexicani) , dacă mai doream sa pun ceva pe ea dura până la 4 luni să ajungă.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spune 4luni 2 sapt.pt.o jetta(atat a asteptat cineva)pt.ca a vrut piele/DSG+pachet sport.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

s-a dat drumul la rabla, hop si golfurile cu numere rosii prin oras ?

un comfortline 1.2 tsi dsg albastru chiar la mine in muncii

daca ma vedeti băloșind pe lângă un golf, mai dati-mi un minut, ca plec singur ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, romytaxy said:

Spune 4luni 2 sapt.pt.o jetta(atat a asteptat cineva)pt.ca a vrut piele/DSG+pachet sport.

Aha, deci a mea ar trebui sa ajunga la timp. Multumesc pentru raspunsuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
On 7/13/2016 at 16:44, BoxeR a scris:

Salutare. Am si eu o intrebare in legatura cu timpul de livrare. Am comandat o Jetta 1.2 tsi (semnat contract 25.06.2016, platit avans 01.07.2016) si as dori sa stiu daca este real timpul de livrare scris pe contract si anume 10 saptamani. Doamna de la reprezentanta mi-a spus ca masina ajunge in saptaman 34-35 (undeva pe la sfarsitul lunii august, inceput de septembrie). Specific ca masina era pe "stoc" pentru sapt 34. Si daca a mai cumparat cineva de la reprezentanta Sandra Iasi si poate sa imi spuna daca respecta aceste termene.

Sal,la mine intarzie 3 sapt...acelasi model 1,2 tsi...dupa ce ca stai 3 luni sa vina...mai si intarzie.....Mi a spus ca vine in sapt 28 a lunii iulie...si acum m a anuntat ca vine in intervalul 1-13 august....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu puteti discuta despre Jetta in sectiunea dedicata acestui model?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4 hours ago, cris cris said:

Sal,la mine intarzie 3 sapt...acelasi model 1,2 tsi...dupa ce ca stai 3 luni sa vina...mai si intarzie.....Mi a spus ca vine in sapt 28 a lunii iulie...si acum m a anuntat ca vine in intervalul 1-13 august....

Probabil au avut cei din Mexic vacanta si din cauza asta intarzie..am sa sun si eu la dealer vineri sa vad daca este vreun "update" dupa o luna de la comanda. Imi pare rau pentru situatia ta..dar macar mai ai putin de asteptat :).

 

7 minutes ago, Navi said:

Nu puteti discuta despre Jetta in sectiunea dedicata acestui model?

Scuze...nu am gasit topic despre timpul de livrare in sectiunea dedicata si cred ca nu are rost sa deschid altul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva cum se cheama firma de logistica ce se ocupa de transportul de la Curtici la delaer ? Pe baza ultimilor cifre din seria de identificare se poate afla statusul transportului ? De exemplu la Dacia - Renault se poate...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare ,sper sa nu deranjez și sa nu greșesc postând aici în aceasta secțiune. Sunt (încă nu), proaspăt posesor de vw nou ,model jetta ,motor 1.2 TSI. Am achitat avansul ,am luat tichet ,am primit seria mașinii după vreo doua săptămâni de la data achitării avansului (22.06.2016), mi s-a spus inițial ca mașina va ajunge în România în data de 20.08.2016,zilele acestea am sunat dealerul care-mi spune ca ,mașina va ajunge în săptămâna 35 ,mai exact la sfârșitul lui august ,începutul lui septembrie . Întrebarea mea este : mă poate ajuta  cineva de pe acest forum ,dandu-i seria sa îmi spună pe unde ar putea fi mașină ? Am întrebat dealerul și mi-a spus ca nu știe ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Pentru colegii care au comandat recent masina, vesti proaste. Din cauza ca VW s-a crezut mare smecher si si-a umflat muschii cu doi furnizori, anulandu-le cateva contracte fara preaviz, de luni, 22.08 timp de o saptamana se opreste complet productia de Golf si Passat fiindca aia doi au zis "da? no, sa vedem cat va ia sa ne gasiti inlocuitori". Si evident, se decaleaza toate termenele de livrare.

Daca nu se ajunge la un acord pana miercuri, termenul se extinde cu inca o saptamana. Dupa, mai vedem...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa 2 luni jumatate de asteptare, m-am intalnit cu c(in)eva :) Maine plata, joi ridicata, sambata uitat de lume si butonat obsesiv, duminica revin cu poze si detalii.

1.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!