Jump to content

Buget 25.000 Euro, MB C-Klasse Touring sau noul VW Golf Variant?


Vizitator
 Share

Postare recomandată

Sefii mei sunt fani MB iar sefa are de putin mai bine de 1 an un C class. Nu ma da pe spate sincer , ma asteptam la mai mult rafinament din partea MB.

Insa e o versiune medie si din ce am inteles eu doar versiunile de top au materiale bune, cel putin cele de intrare in gama sunt slabe calitativ.

Inainte de facelift multi clineti au acuzat MB pt materialele inferioare calitativ de pe modelele de baza ale C class.

 

Iar E class e mult peste C class.

Pana la urma e platoforma ce i-a definit de la inceput.

 

In schimb golful 7 mai ales Highline cred eu ca tot pe acolo va fi si ca atmosfera.

 

Oricum, timpul va spune daca 7-le e o masina reusita si daca a avut sau nu probleme.

 

Insa, personal m-as feri in primii 2-3 ani de la lansarea unui model sa-l schizitionez, de teama bolilor copilariei.

De aceea as merge pe un C class cu putin rulaj, care daca avea pbme de fabricatie s-ar fi vazut in tot acest timp.

 

Plus, desi in mare producatorii nu se mai diferentiaza asa de drastic intre ei, parerea mea este ca diferenta ( fiabilitate in special) dintre MB si VW este poate mai mare decat este intre VW si masinile Italiene sau Frantuzesti. Asta desi initial nu se simte si nu se vede vizual. Ea totusi este. Chiar daca folosesc aceeasi producatori de piese, sa fim seriosi, BMW e tatic in controlul calitatii dintre masinile nemtesti, au cel mai drastic control, apoi vin cei de la MB si abia apoi Audi si VW. 

Stiu povesti de pe linia de asamblare a liniilor electrice, unde o linie ce Audi o condiera buna  ( ma refer la modalitatea de test) BMW o dadea defecta demult. Si asta la noi in Romania.

 

Dupa parerea mea, A, B, C sunt clase obisnuite, adevaratul Mercedes Benz sintindu-se atat la portofel cat si ca si fabricatie de la E class in sus.

 

Dar, ce-mi place mie nu e musai sa-ti placa si tie,

 

Mai ales ca doresti o masina pt mult timp, sfatul meu este urmatorul: fa un test drive cu ele si alege si cu inima.

Modificat de Muraru Dan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 88
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • TDR

    11

  • czsilviu

    7

  • clau_da1

    7

  • Rave

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu-mi permit :) si serios, Lexus si Infiniti fac combiuri? Nu stiam...

 

Intrau in buget sh ca si mercedes-ul, de partea combi uitasem scuze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu-i niciun stres, nu voiam sa fiu ironic sau ceva, chiar nu stiam ca astea doua sa faca combiuri. SUV-uri stiam, da' combiuri nu.

 

Legat de buget: 25.000 Euro e o suma maxima la care m-as putea intinde, insa la care nu as vrea sa ajung si pe care in mod categoric nu vreau s-o depasesc, fiindca pe terenul achizitiilor de masini, limitele de buget sunt foarte usor depasite. In principiu, sigur, as putea face un credit, insa nu as prea vrea. Cu ce obtin de pe Polo (un 10.000 ar fi OK) si cu ce am pus deoparte, as avea vreo 22.000. ceea ce ar fi OK pe un MB cu km. putini si an relativ apropiat de noi (2009-2010) si asta-mi ajunge. Probabil ca as apela la un credit de 3-4.000 pe un an, insa doar cu inima indoita, fiindca n-am datorii la banci, cardul de credit are limita intacta si nici nu vreau sa ma angajez la asa ceva, fiindca urasc bancile din principiu, mai bine stau cu Polonicul pana reusesc sa strang toti banii.

De aia ziceam ca acum pescuiesc idei si ca tema achizitiei masinii va fi undeva tomna/iarna 2013, probabil primavara lui 2014.

Modificat de Vizitator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

590 de litri sunt disponibili pentru portbagajul Octaviei limuzină iar deschiderea hayonului este mai largă decât cea a lui Combi și deci... mai practică...

576524_459528780783132_1511075795_n.jpg     581731_459528790783131_567079191_n.jpg

4.66 metri are noul Combi în lungime. Este cu nouă centimetri mai lung decât modelul pe care îl înlocuiește ceea ce înseamnă că este cea mai mare Octavia din istorie. Portbagajul său măsoară 610 litri, cu 20 mai mult decât limuzina Octavia. Și cu 30 de litri mai mult decât modelul precedent.

576298_459528740783136_1391167576_n.jpg281844_459528757449801_498684968_n.jpg

Copiate, fara rusine, de aici.

 

Acum, daca tot vrei spatiu, de ce sa nu iei regele acestuia, pentru noi romanii. Mai ales ca la bugetul tau o iei nou-nouta si configurata de tine dupa placul inimii.

Si nici nu trebuie sa iei Combi, sedanul are aproape la fel de mult spatiu, din cate vezi, si arata ceva mai bine. Sedanul se vinde deja in Romania si se poate configura aici.

Decat un second, fie el MB sau Volvo...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai stai un pic. Colegul nu cred ca vrea masina asa mare...

El are Polo acum si cred ca vrea ceva mai compact gen Mercedes C class (4596) cu portbagaj de 485 l... sau Golf...

Ce sa faca cu Octavia de 4.66 si portbagaj de 610 litri?

E funny cum au evoluat modelele... Octavia care cica e compacta, e de ani de zile mai mare decat Mercedes C class/BMW 3... Si asta e vaalbil si la O2 si O3...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

+1 Rave

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arunca un ochi la g7 variant,te va cuceri pe loc.brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai stai un pic. Colegul nu cred ca vrea masina asa mare... El are Polo acum si cred ca vrea ceva mai compact gen Mercedes C class (4596) cu portbagaj de 485 l... sau Golf... Ce sa faca cu Octavia de 4.66 si portbagaj de 610 litri? E funny cum au evoluat modelele... Octavia care cica e compacta, e de ani de zile mai mare decat Mercedes C class/BMW 3... Si asta e vaalbil si la O2 si O3...

 

C-Klasse sau Golf Variant, dar poate lua un sedan care, culmea, ofera mai mult spatiu si e mai ieftin (sau nou fata de MB)

 

Arunca un ochi la g7 variant,te va cuceri pe loc.brgds

 

Golful nu prea e masina de 25.000 cu dotarile pe care le vrea el... :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La ce sedan te referi Rave? Sedanurile sunt oricum excluse din start (vezi Lexus, Infiniti)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, putem sa il numim liftback. Renault, Ford, Opel, BMW ofera asa ceva. La Vag Skoda si Audi sunt responsabili cu asa ceva :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea ar fi ca te-ai putea orienta si catre un audi a6 sau a4 , de doua luni ai mei si-au luat un audi a6 avant 3.0tdi quattro 233 cai cutie manuala din 2007 la scorul de 21 de k si pot sa zis ca este foarte misto masina , comfortul este peste un c class din 09' , plus trage foarte bine masina si chiar silentioasa .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK, e parerea ta si ai dreptul la ea. :)

 

Eu am condus un A6 3.0 TDI quattro din 2007 si am cateva probleme cu ea:

1) e urata. si nu mai suport sa vad bordul ala tipic de Audi in fata ochilor. imi pare rau daca unii nu pot intelege acest lucru, insa asa stau treburile in ceea ce ma priveste. nu inseamna ca sunt ceva probleme cu el, ci doar ca mie nu-mi place si nu vreau sa-l vad zilnic.

2) e prea mare. mie-mi ajunge ceva din clasa medie, A4/seria 3/c-klasse/passat etc. restul mi se par prea mari. mult prea mari.

3) nu mi-o permit. sau mai bine zis, nu vreau sa dau atatia bani pe o limuzina si pe de-asupra sa mai platesc si o gramada pe impozite si asigurari. in plus, nici nu vreau sa stiu cat costa daca se strica ceva. unui amic de-aici i s-a dus turbo de pe BMW seria 5, 2006, 3.000 Euro a costat distractia...

4) e manuala. eu vreau cutie automata.

 

nu zic ca e o masina proasta, atata doar ca nu-i de mine.

 

Pentru o mai buna intelegere a felului in care vad eu problema masinii personale, am preferat sa iau un Polo la 15.000 Euro, decat un A4 din 2009 cu 175.000+ km. in aceeasi bani, pentru ca pe prima  stiu ca mi-o permit, iar pe a doua nu. Ca taxe, ca posibile reparatii, ca bani in general. Acuma-s singur; ce sa fac cu ditamai balena si de ce sa dau nush'cat pe impozite si asigurari, cand la Polo impozitul e 42 lei/an si RCA+full CASCO , 600 Euro/an?

Modificat de Vizitator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!