Jump to content

Buget 25.000 Euro, MB C-Klasse Touring sau noul VW Golf Variant?


Vizitator
 Share

Postare recomandată

Am o mica dilema referitoare la urmatoarea mea masina. Momentan nu sunt decat in faza de documentare, citesc review-uri, compar preturi.u ma intereseaza nici A4 fiindca nu-mi place si nici BMW seria 3, nu ma reprezinta si, in plus, nu m-au atras niciodata BMW-urile.

Ce vreau de la urmatoarea masina? Sa fie:

- combi,

- diesel,

- automata,

- mai puternica de 150 PS,

- comoda (de aceea, la VW obligatoriu o optiune ar fi scaune ergo-active iar la Mercedes, scaunele multi-contur).

In rest, as vrea sa aiba xenon, scaune incalzite, navi si acoperis panoramic, insa asta ultima nu-i obligatorie.

Bugetul stabilit nu-i obligatoriu sa si fie atins, insa la VW situatia sta cam asa:

VW Golf VII Variant, 27.900 Euro, HL, 2.0 TDI DSG conform configuratiei atasate:

 

Configurator - Oferta dumneavoastra.pdf

 

...ma rog, oferta o fi pt Golf VI, insa e de asteptat ca oferta pt Golf VII sa fie tot pe-acolo. Dupa cum se vede, Golful depaseste bugetul si nu cu putin.

 

SAU

 

Mercedes-Benz C 220 T CDI DPF Automatik BlueEFFICIENCY, 20.350 Euro

05/2009, 73.000 km, 170 PS

- scaune multi-contur;

- scaune incalzite

- sistem navigatie

- Parktronic-System

- Intelligent Light System cu faruri bi-xenon

- portbagaj electric

 

post-16418-0-22384000-1362229403_thumb.j    

 

N-o sa fie neaparat masina asta, insa ceva asemanator.

 

In principiu, eu sunt cam 75% hotarat spre Mercedes, insa astept sa vad pe viu cum arata Golful 7 Variant si dupa aceea o sa pot vorbi despre decizia de cumparare.

Orice sfaturi sau pareri sunt binevenite.

Modificat de Vizitator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 88
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • TDR

    11

  • czsilviu

    7

  • clau_da1

    7

  • Rave

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pana pe 30aprilie e oferta asta

C-Class nou  de la 22.900 + TVA (0% dobanda). 

 

Linie de design Avantgarde
Volan multifuncțional în piele nappa
Sistem de asistență la parcare Parktronic
Jante din aliaj ușor 17 inch cu 5 spițe
Ornamente din aluminiu

 

Din exeperienta iti zic ca dupa data asta s-a putea sa fie oferte si mai bune.  Asta pentru o masina noua. E adevarat ca nu cu dotarile pe care le vrei dar... e noua:)

 

La second sunt variante "nelimitate" in banii aia. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Opel insignia  combi nuti place?

 

Tot pe  Mercedes-Benz  as merge daca as fi in locul tau din ce ai zis tu ,dar pe langa astea 2 sunt N masini mai misto.. 

 

Na, tie tb sati placa si sati ofere ce vrei tu :icon_thumleft:

Modificat de PH93PLM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-a mai intrebat un cunoscut despre Opel Insignia. Nu stiu nimic despre ele, intr-adevar arata fain, ar trebui sa intru intr-un showroom sa vad cum arata una.

Azi am fost la dealerul local Mercedes din Donauwörth, Abel+Ruf sa vad cum arata C-Klasse pe viu si-s super-misto :)

Mai e o chestie: inca nu stiu exact cum sta situatia cu RCA si CASCO aici in Germania, asa ca, daca iau MB C-Klasse SH, va trebui sa ma interesez cat costa inmatricularea in Romania si daca e mai avantajos s-o inmatriculez in Romania sau aici. Daca iau Noul Golf, pe ala-l cumpar de acasa, ca-i clar mai ieftin decat aici si atunci il inmatriculez tot in Romania.

 

La Octavia 3 combi inca nu-s afisate preturile, insa chiar si-asa, cu toate optionalele mentionate, ma astept sa fie +/- 28.000 Euro, ceea ce-i cu 8.000 Euro mai mult decat MB-ul dat ca exemplu iar parerea mea e ca nu face.

@rifflections: stiu imaginile, am citit atent reportajul din Auto Bild, astept sa-l vad "pe viu"

Modificat de Vizitator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai O3 ar trebui sa fie cu vreo 2 poate chiar 3.000 mai ieftina decat un Golf, ceea ca ar aduce-o in bugetul tau.

C-Klasse trebuie sa fie destul de prost echipat ca sa se incadreze in buget.

Exista si Volvo... V60 e o masina foarte, foarte buna...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SI eu as alege MB,e mult mai silentios,vireaza super bine,o parchezi repede si daca il gasesti si Avangarde cu atat mai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu stiu cum poti sa excluzi audi a4 din start. Dupa parerea mea in varianta break e cea mai aratoasa masina din cele enumerate. Cel putin audi nu are nici o treaba cu insignia si golf care sunt mult sub a4. BMW nici eu nu as alege datorita tractiunii fata si datorita spatiului mai mic decat a4. A4 e singura masina comparabila cu Mercedes si te-as sfatui sa te hotarasti dintre cele doua. Mercedes este o masina super ca si a4 dar nu ai cum sa te gandesti la insignia, octavia si golf in detrimentul celor doua.

Modificat de vw golf 2001
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca ai ceva cu a4 :)) un seria 3 e90 i da clasa la ce vrei tu la un a4. am mers cu un opel insignia 2.0 160cp merge super masina de spatiu nici nu mai punem prob este  :icon_bounce:

Modificat de PH93PLM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gusturile fiecaruia nu se discuta , referitor la A4sau Bmw, in legatura cu indecizia ta eu zic sa mergi pe MB, joaca intr-o alta liga fata de Golf si clar este cu mult superioara la orice capitol! Nu se compara una cu alta pentru ca stim invingatorul, numai daca C klass fiind la mana a doua in care are vre -o 300.000km plus un mic accident la fostul proprietar , atunci alegi si noul Logan in locul lui, asta fiind singura conditiie in care golful iasa superior pentru ca este nou!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Paparazzi, avand in vedere ca Bwwlan sta in Germania, are destul timp sa cumpere o masina cu km reali si fara probleme! 

 

Eu as merge pe MB, chiar daca nu e noua...alta liga fata de Golf sau Octavia. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am avut o experienta cu o insignia de-asta mi-am permis sa scriu si m-am lecuit cu opel nu mai detaliez aici ca e foarte mult de povestit, pe scurt m-a lasat in drum in ungaria si am ajuns acasa cu traileru si cu o factura la service de multe zeci de milioane, masina din 2010 care a fost verificata amanuntit in reprezentanta exact inainte sa plec in drum. Zicea cineva mai sus ca BMW da clasa la orice capitol la audi, La spatiu si la comfort sigur nu-i da clasa, si nici la siguranta pe zapada nu cred ca-i da clasa. Intr-adevar am luat un a4 dupa experienta cu insignia si sunt impresionat de-asta nu stiu cum poate cineva pune a4 si insignia in aceeasi oala. Eu nu am zis sa ia audi am zis doar sa aleaga intre audi si mercedes si sa nu se mai gandeasca la opel skoda si golf in detrimentul celor 2.

Modificat de vw golf 2001
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand ai sa vezi portbagajul la opel insignia tourer,ai sa te sperii.este extrem de mic,iar spatiile laterale sunt inexistente.cred ca are cel mai mic volum din clasa.

Modificat de eug-vw
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce am ales un versus "Golf vs. MB"? Fiindca e vorba de Golf nou, raportat la un MB cu putini km., pana in 60-70.000, cu garantie inca un an prin programul "Junge Sterne". E clar ca masinile vin cu istoric complet si cu certificat de origine, deci probabilitatea ca km. sa fie masluiti e zero. Sau, ma rog, sa evit extremele: foarte foarte mica.

Despre Insignia Tourer inca nu stiu nimic, nici de bune nici de rele, insa o sa merg sigur sa ma uit la unul.

De ce nu Audi? Fiindca nu mai suport felul in care arata bordul. Dupa un allroad 2004, un A3 2006, un A6 2007, un Q7 2007 si un A4 2008 ce mi-au trecut prin maini (pentru un timp mai scurt sau mai indelungat) pur si simplu nu mai pot sa vad bordul ala tipic Audi in fata ochilor. Imi pare rau, nu vreau ca posesorii de Audi sa mi-o ia in nume de rau, Audi e o masina buna, sunt sigur ca face multi proprietari fericiti, insa eu nu ma numar printre iubitori si cu atat mai putin printre fani. Mie pur si simplu Audi nu-mi trezeste niciun fel de sentimente.

Vreau combi din motive de spatiu, e clar. Ce masina o sa aleg acuma, o s-o tin pentru cel putin 10 ani de-acum incolo, deci vreau sa chibzuiesc bine pasul asta. Inclin spre MB fiindca-s "built to last", insa pana in clipa in care semnez sa-mi zboare banii din cont, pot aparea alte oferte care sa ma faca sa ma razgandesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma bag si eu in seama :icon_redface:  si iti recomand sa mergi tot pe MB dar sa cauti una din reprezentanta din Germania (daca se poate cu garantie) si esti sigur ca nu e masluita. Un amic are un C Clase luat din Munchen din repr. de vreo 3 ani si nu a avut nici un fel de probleme cu ea, chiar daca a facut peste 100 mii km de cand a luat-o. Bafta la achizitie si sper sa gasesti masina care te va satisface.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca as lua un V60 daca ar fi sa caut un break in gama aia de pret...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Referitor la taxe auto pt. MB iti pot zice ca au cea mai buna oferta din DE. Mie la un C-class din 2009 mi-au oferit 600E per an asigurare (prin MB Bank) la care se adauga aprox 150E taxa la stat si ... cam atat. In rest, sunt exagerat de scumpe asigurarile (ex: la VW sare de 1200E per an  iar daca iti faci de capul tau in orash asigurare, poate o scoti la 1.000E dar difera enorm in functie de tot (ce salar ai, de cate ori te-ai mutat in ultimul an, etc)).

 

Doi la mana, cum arata sala de asteptare de unde iti ridici mashina ... plangi :D. Nu ca ar conta dar se vede puterea financiata a MB-ului.



PS: in caz ca nu stii deja: 

 

asigurare ieftina -> http://www.huk24.de/versicherungen/kfz-versicherung/autoversicherung.jsp?site=kfz&ID=A1030&utm_source=Pkw-Seite&utm_medium=Banner&utm_content=HUK24

calculator taxa la stat -> http://www.kfz-steuer.de/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

costyserbanescu

salut . daca as fi in locul tau as alege MB ( chiar daca sunt fan vw ) dar Mercedes-Benz C 220  joaca in alta liga . cauta mai mult prin reprezentante ca sa fie probabilitatea sa iti iei teapa cat mai mica . o seara buna 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu as alege Mercedes-Benz, e alta clasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt prea matol sa-ti scriu acum,dar ::: Ce-ai bre esti mai beat ca mine ??

 

Te-nsori anul acesta ?

Astepti vreun copchil anul asta ??
 

Dupa ce raspunzi la intrebarile astia vorbim .

Modificat de bogdan2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă tot îți dorești Mercedes-Benz și stai la nemți, go for it. O viață ai.

Dar spun asta numai în ideea că nu presupune eforturi financiare.

Mai au probleme de fiabilitate ăștia de la Mercedes? Sunt oameni cu C-uri care-și blesteamă zilele.

Modificat de c6t9
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bwwlan, pentru ca am mai vorbit si pe alt topic, permite-mi sa-mi exprim opinia (de amator). Referitor la afirmatia ta " Daca iau Noul Golf, pe ala-l cumpar de acasa, ca-i clar mai ieftin decat aici si atunci il inmatriculez tot in Romania." eu as alege ceva care nu este destinat pietei din Romania pentru ca in general acestea sunt mai slabe calitativ. Gandeste-te la un pachet de cafea de la producatorul X care este destinat pietei din ro si pe care scrie si in lb romana. Acum compara-l cu acelasi pachet dar pe care nu scrie nimic in romana ci doar are lipit o hartie pe care scrie romaneste. Diferenta se simte.

Orice ai alege, eu iti urez noroc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar are careva dovezi concrete ca ce face VAG pentru Romania e mai prost decat ce face pentru Germania? 

 

Eu pot sa dau un oarecare exemplu: actualul meu Seat a fost destinat si cumparat din Germania. Pot spune ca stau plasticele bordului de parca le-au montat dupa ce au prizat niste coca si s-au imbatat cateva zile la rand si apoi s-au apucat sa asambleze masina. Si nu e vorba ca mai poate fi asezat putin, pur si simplu sunt plasticele deformate...sau mai bine zis: formate gresit! Daca ce spuneti voi e adevarat, inseamna ca daca era din Romania arata ca si cum ar fi fost reparata cu piese scapate partial din incendiu. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!