Jump to content

Buget 25.000 Euro, MB C-Klasse Touring sau noul VW Golf Variant?


Vizitator
 Share

Postare recomandată

@alexanderdj: o dovada concreta e treaba cu vopsitul capotei la noul VW Golf: aici chiar si TL are capota vopsita integral, pe cand in Romania ziceau unii colegi de forul ca nici HL n-are capota vopsita pe interior, ci doar grunduita. Asta, la nivel ochiometric; probabil ca mai sunt si alte treburi pe care ochiul meu complet neantrenat si netehnic le trece cu vederea.

Oricum, discutia tinde s-o ia off-topic...

In principiu, vad ca acei colegi care au fost atat de amabili incat sa ma ajute dandu-si cu parerea inclina inspre ceea ce tindeam si eu, respectiv MB C-Klasse T-Modell. 

@clau_da1: mersi de linkuri, nu stiam de ele; mi-a iesit undeva pe la 1.100 (casco+RCA), ceea ce nu-i asa de mult, avand in vedere faptul ca pentru Polo platesc 540+100=640 Euro/an.

Legat de suma, nu vreau sa depasesc 25.000 Euro, fiindca sa zicem ca iau pe Polo 10.000, restul de 10-15.000 ii pot economisi fara efort intr-un an. As putea lua si credit de suma asta, probabil de la Mercedes Bank, daca asta ar insemna ca primesc conditii mai bune de asigurare; oricum, dupa cum spuneam, e o treaba care se va intampla undeva pe la sfarsitul anului/inceputul anului viitor. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 88
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • TDR

    11

  • czsilviu

    7

  • clau_da1

    7

  • Rave

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu ma gandesc la ceva de genu: iei sa zicem 10 mii pe Polo, mergi la MB, cumperi o masina de 25.000 (leasing) si dai avans un 8.000. Automat iti vine rata, pe 36 luni, cam 350E pe luna (in care e inclusa asigurarea, dar atentie, taxa la stat o platesti tu singur) si ai o rata reziduala de aprox 11.000 E. Ai 3 ani sa pui cei 11.000 E jos iar daca lucrezi si tu in DE, stii ca se poate strange suma aia (in idea in care vrei sa pastrezi masina).

 

Alta varianta ar fi fara avans dar iti vine rata undeva la 550E pe luna (tot pe 3 ani). Ei recomanda sa dea omu avans doar daca vrea sa o cumpere la final.

 

Inca ceva care consider ca e foarte important: garantia si felul cum se executa tipii de acolo cand ai o problema ;).

 

In alta ordine de idei, la banii aia ai putea lua si un Passat destul de ok (un b7 chiar) de la VW WeltAuto.

 

Spor sa ai in orice decizie iei. 

 

PS: iti stau la dispozitie cu alte intrebari (eu am trecut prin febra asta acus mai bine de 1 an :D).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, mersi, sa stii c-o sa te mai intreb din cand in cand, ca inca-s nou pe meleagurile astea si multe treburi inca nu mi-s clare.

Intr-adevar, 11.000 in 3 ani nu-i mult, insa nu stiu prea bine cum functioneaza leasingul aici; se aplica si la vehicule rulate, sau doar la cele noi?

Poti deveni proprietar la final, daca achiti reziduala?

Si inca ceva, foarte important: ai voie sa mergi cu masina in Romania? ...ca in iarna, am vrut sa inchiriez o masina de la Sixt, cu care firma noastra are tarife preferentiale (imi platea firma deplasarea pana-n Ro.) si cand au aflat aia de la Sixt unde vreau sa merg, au zis ca nu se poate nici contra cost. Nici Hertz, nici Europcar, nici Enterprise nu m-au lasat sa merg in Romania cu masinile lor.

 

Referitor la Passat, singurul pe care l-as vrea ar fi B5.5-ul de prin 2003, 4motion cu 170PS TDI, in rest nu ma prea atrag. Asa, mai bine un Volvo V60...

 

Apropo: tu in ce zona din Germania esti? Io-s la 30 km. nord de Augsburg pe B2.

Modificat de Vizitator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Leasing-ul se aplica atat la masini noi cat si la gebrauchtwagen (calculele mele faceau referire la o masina gebraucht).

Da, poti deveni proprietar la final daca achiti rata reziduala (tocmai de asta am scris ca MB nu recomanda ca cumparatorul sa plateasca avans daca NU vrea sa cumpere mashina la final (a.k.a sa devina proprietar de drept al autovehiculului)).

 

De mers in RO, poti dar ai mare grija la asigurare. Aceasi problema am avut-o eu si pe vremea aia, puteai merge cu masina in RO dar daca pateai vreaun accident, asigurarea ba nu acoperea paguba, ba acoperea partial, etc. Asta, trebuie sa clarifici tu cu ei (se clarifica usor, crede-ma, dureaza 2 minute).

 

Uita de Sixt, Hertz, Europcar, Avis etc. NU POTI MERGE CU MASINILE LOR IN EUROPA DE EST. punct :D. Eu am luat un A6 de la Avis si sa vezi surpriza cu 2 zile inainte sa ridic mashina cand au auzit unde vreau sa merg cu ea :)). Deci, uita :D

 

Eu sunt in Berlin.

Modificat de clau_da1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e numai România. Noi când am luat mașină din Spania nu aveam voie cu BMW în Italia de exemplu. Au o hartă cu țările care prezintă riscuri, probabil justificate.

 

Și tot în Spania, la ghișeu nu aveau mașini pentru români. Nu oficial, dar nu mergea nici un fel de card acolo. Am luat una de pe net și a fost OK.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am inteles un lucru.. De ce ai vrea sa ti o masina 10 ani? In afara faptului ca te vei plictisi de ea dupa maxim 3,4ani o sa mai pierzi si o gramada de bani la revanzare,unde mai pui ca o sa ii faci si 2,3 revizii capitale ce te vor scutura bine de bani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nu vreau neaparat, insa e placut sa stiu ca daca as vrea, as putea :)

 

@clau_da1: mersi de lamuriri, o sa clarific asta cu cei de la reprezentanta atunci cand va fi cazul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut , detin si eu un C 200cdi ,luat de nou din Ro, model 2010.Sa iei de la 2010 in sus , modele 2009 au probleme cu injectoarele.

Referitor la fiabilitate , cam slabut la capitolul asta.Poate modelele pt De sunt facute mai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C class e la final de cariera. La anul o sa il gasesti la second sau la lichidare de stoc la preturi mai bune...

Golf 7 e mai spatios si e un model bazat pe o platforma noua, moderna, care va tine probabil 10 ani...

MB nu mai e ce a fost odata ca fiabilitate sau finisaje... Mie inca mi-a ramas in memorie W124... Era cu mult peste orice masina din perioada ei...

Finisajele la C class sunt ok, dar nu mai sunt la nivelul inaintasilor :( si sunt sub Audi.

Iei ce te face sa te simti bine... Personal cred ca m-as plictisi mai greu de un Mercedes decat de un Golf... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca suporta comparatie un Golf, fie el chiar si VII cu un Mercedes C,eu am un E 220 CDi,cumparat de nou la sfarsitul anului 2006 si uite ca au trecut aproape 7 ani si nu m-am plictisit de el si merge la fel de bine ca in prima zi,chiar daca are 115.000 km.Singura interventie a fost pe la 80.000 km cand am schimbat turbina,datorita faptului ca fluiera usor,aproape insesizabil ( nu era necesara schimbarea insa am preferat sa o schimb ) in rest revizii anuale si atat.Nu te-as sfatui sa alegi Golful in cazul de fata........

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mercedes-ul e peste Volkswagen la clasa..:) Mercedes-ul este singura masina cu stea in frunte  :rolleyes:  Vorba unui prieten samsar :)) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C klasse pana la 100 000 amortizor spate schimbat,

mers in limp mode aprox 5 000 km, reparatia + revizia a fost 5000 lei ( defectul nu-l stiu)

Cheia nu o mai citeste contactul, dus pe platforma , nota de plata 1 000 lei + 300 platforma. Acum iar s-a stricat e in service.

La revizii cam la 1500 lei se invarte, din cate observ pe cartea masinii se fac cam la 15 000 km + - cateva mii.

E vorba de 220 cdi, consumul e foarte decent, se invarte pe la 7-8 depinde cat stai prin Bucuresti cu el.

In schimb C din 1996 , 300 000 km parca, s-a stricat de 2 ori , cand am ramas fara benzina si cand i-am pierdut cheia ( zace de 3 ani asa)

Totusi recomand C -ul , o masina foarte eleganta, nu prea spatioasa, dar prietenoasa cu pasagerii.

Cazul relatat de mine sunt sigur ca este o exceptie.

Poate te mai gandesti si la varianta cu a4

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MB sa nu uitam ca este SH pe cand VW nou! Tu ce.ti doresti nou/sh ?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MB sa nu uitam ca este SH pe cand VW nou! Tu ce.ti doresti nou/sh ?!

 

Si care-i legatura ??

 

Nu toata lumea este snoaba si isi cumpara masini doar ca ar costa o avere... Mai sunt unii oameni care muncesc pentru banii lor si vor sa-si cheltuiasca banii cu cap.

Modificat de bogdan2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e nicio legatura! :) E o chestie ce tine de fiecare, o masina sh nu crezi ca este o loterie avand in vedere ca are peste 3ani?!

 

,,Nu toata lumea este snoaba si isi cumpara masini doar ca ar costa o avere... Mai sunt unii oameni care muncesc pentru banii lor si vor sa-si cheltuiasca banii cu cap.,, - Perfecta dreptate penru mine unu la acel buget ma orientez poate la ceva nou, decat o masina in care a tras altu bas*ni!  :icon_bounce: 

 

Edit: mai ales ca doreste sa o tina mai mult timp, consider ca o masina noua este mult mai ok, daca avea de gand sa o tina 1-2 ani cu siguranta spuneam MB!

Modificat de czsilviu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si daca mercedesul are 2-3 ani si 70k km sa zicem,totul real la masina,de ce sa nu o ia in detrimentul unui vw nou dar overpriced?

Daca era ceva cu km multi,falsi,da,era usor,lua vw din prima,dar asa de ce sa nu cantareasca altfel?

Brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avand in vedere ca doreste sa o tina o perioada destul de mare (citisem intr-un post undeva la 10 ani), consider ca o masina noua este ceea ce merita!

Daca are de cand sa o tina pentru o perioada scurta, normal ca una la SH este ok!

Modificat de czsilviu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aia era o glumita,dar daca masina rezista,de ce nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cine-si doreste sa cumpere un dric ? mergi pe golf 7 variant arata foarte bine si are multe avantaje in fata merc-ului  :exclaim:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@FRE - faptul ca ai schimbat turbina la 80k km mi se pare foarte grav pentru orice masina, cu atat mai mult ptr un Mercedes!!

Daca vrei sa tii masina mult timp, desi pare mai scump, o masina noua este mai convenabila deoarece poti sa iti previzionezi cheltuielile... Stii ca platesti casco + reviziile conform manualului si 3 ani sigur nu scoti alti bani din buzunar... La SH e o loterie - poate pierzi poate castigi ...

Personal, nu as da peste 20k EUR pe o masina SH indiferent de marca... La banii astia poti lua ceva nou... configurabiil...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar daca poti lua ceva nou la bani aia, categoric masina noua va fi sub cea second (la aceasi bani - din toate punctele de vedere). Doi la mana, Golf-ul nu este in aceasi clasa cu un C-class-ul.

 

Caz concret:

 

Golf 7 cu 2-3 briz briz-uri

vs

exemplu 1 sau exemplu 2

 

PS: cele 2 masini au garantie si el are optiunea sa chiar o poata utiliza (garantia nu este valabila daca masina este inregistrata in afara Germaniei).

PS2: pe site la VW (romania) nici nu gasesti Golf cu 170 cai (125kw). Cele mai puternice au 160 cai si motor de 1.4 versus motor de 2.2L de la MB. Imagineaza-ti ce consum si ce forta va avea motorul ala de 1.4 cand masina va avea 4 ocupanti + bagaje.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

+1 nsm, asta tot spunem de cateva posturi in urma, dar sunt multi care prefera un Mertz, Bimveu bas*t de altu in loc de una noua mai ales cand vorbim de un buget de peste 20-25k euro!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu sunt de parere ca ceva nou si configurabil cu garantie de 3 - 4 ani extinsa, sa nu ai ghinion sa iei ceva sh si dupa 1 an de garantie si singuru sa te trezesti ca incepi sa bagi bani in ea, o turbina, o volant la MB clar intretinere si piese mai scumpe oricum esti la premium deci platesti premium

Modificat de _Alex
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Clau_da1 :  Unde ai vazut tu Golf 7 de 1.4 si 160 sau 170 cp ?Faci confuzie cu 1.4 de pe 5 si de pe 6,la golful 7 1.4 are maxim 140cp.

On topic : Nu te sfatuiesc sa alegi MB , am destui cunoscuti carora le-au mancat zilele..nu mai sunt atat de fiabile cum erau .

Modificat de TDR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe vw.ro la configurator.

post-114593-0-08034300-1362564705_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!