Jump to content

Presiune roti 205/55R16


toni
 Share

Postare recomandată

Ce presiune bagati voi in cauciucuri 205/55R16?

Eu am avut pana acum 2.2 fata si 2.3 spate. Mi s-a parut cam mult (topaia putin pe viraj daca era drumul denivat) si am redus la 2.0 fata/spate. Acum e prea moale si nu sunt forte multumit. O sa incerc 2.1 fata si 2.2 spate sa vedem ce iese.

E vorba numai de cauciucuri de vara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

2.1 pun si eu la aceasi dimens de anvelope. Merg mai mereu la drum lung eu + sotia + bagaj.

cred ca daca ar fi mai incarcata masina ar fi necesar un 2.3 fata/spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceau. Nu vreau sa fiu "lup moralist", dar la masinutza mea, pe capacul de la rezervor este o poza foarte frumoasa cu presiunile ce trebuie bagate in roti, tabel facut tinand cont de dimensiunea rotilor precum si de "incarcare", ceva de genul 3 persoane+bagaj, 5 persoane+bagaj. Daca vrei si ai rabdare pana mai tarziu, in pauza de masa ies pana in parcare si ma uit sa vad ce indica pentru roti de 205/55R16. OK?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceau. Nu vreau sa fiu "lup moralist", dar la masinutza mea, pe capacul de la rezervor este o poza foarte frumoasa cu presiunile ce trebuie bagate in roti, tabel facut tinand cont de dimensiunea rotilor precum si de "incarcare", ceva de genul 3 persoane+bagaj, 5 persoane+bagaj. Daca vrei si ai rabdare pana mai tarziu, in pauza de masa ies pana in parcare si ma uit sa vad ce indica pentru roti de 205/55R16. OK?

Stiu de acel sticker dar problema e ca nu toate masinile vin cu asa ceva. A mea nu are :scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea am tangente cu usile din spate :) it's a driver's car :D

O sa ma uit. Acum am pus 2.1 fata si 2.2 spate, doar am facut un drum in afara orasului si sunt multumit cum merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sorry pentru intarziere, am fost plecat prin tari straine. Revin cu informatiile promise:

- la 205/55R16:

- 3 pers+bagaj: fata/spate 2.2

- 5 pers+bagaj: fata 2.3, spate 2.6

Sper sa iti fie de folos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@alexander: mersi, deocamdata raman asa.

@dogarel: m-am uitat pe toate usile, sticker lipsa :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bad luck :D

Probabil ca specificatiile de la Mk IV se potrivesc si la tine avand in vedere platforma comuna (vezi ce am mai intors-o din condei? :D ).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Ca tot e vorba de presiune aici, la mine pe sticker scrie 1.9 pe toate, nu e diferentiat pe dimensiunea rotii. Acuma nu stiu in ce se masoara 1.9 asta (presupun ca atmosfere) dar cand pun 1.9 la o vulcanizare, se poate intampla sa gasesc si 2.2 dupa la alta, la rece desigur - ce ti-e si cu manometrele astea.

Acuma problema mea concreta este ca la 1.9 la rece, anvelopele pe fata arata cam turtite, si din ce am vazut pe site-urile producatorilor toate rotile trebuie sa aiba o "tinuta dreapta". Asa ca va intreb, ce imi scapa, ce cauzeaza discrepanta dintre recomandarea producatorului si aspectul rotii?

Uitasem sa mentionez, am 195/65 R15, Michelin Energy. Conteaza domensiunea rotii la alegerea presiunii?

Modificat de Northman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acelasi talon bag 2.1 la cald..ca atunci cand este rece sa am 1.8-1.9 presiune de oras ca buna e la gropile Buzaului..cand ies afara ..in 20..30 km s-a facut 2.1 si e perfect

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si daca pui 1.9 la rece, cum arata cauciucul ala? este turtit putin, sau are cat de cat o forma de cerc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2.1 toate rotile tot timpul...asa cum scrie pe usita de la buson. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Presiunea se "face" si se verifica numai la rece.

Aici e un link util pentru verificarea recomandarilor pentru diferite modele VAG cu anvelope standard.

Intrucat presiunea indicata acolo este in psi, gasiti aici si un tabel pentru conversia rapida in bari.

Pentru Seat Leon 1.8T, de exemplu, gasim presiuni de la 30 psi (2,1 bari) fata / spate, in conditii standard

pana la 34 psi (2,3 bari) pe fata si 45 psi (3,1 bari) in conditii de incarcare maxima.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine la buson arata fata/spate:

- incarcata usor 1.9/1.9

- incarcata greu 2.1/2.6

In mod normal le fac 2.0/2.2 ca sa fiu la mijloc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

eu spre exemplu am jante de 7,5 iar omuletul care mi-a bagat azot in ele a bagat 2,5 si pe fata si pe spate;l-am intrebat si a zis ca de le las in 2 se consuma doar in lateral(cauciuc),asa ca a bagat 2,5 in asa fel incat sa se consume tot cauciucul in mod egal.probleme nu am si chiar se misca bine.in plus valoarea de 2,5 e avantajoasa in curbe si e o medie pentru 2 -4 persoane in masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:D

Bine dar nu putem sa vb si despre cauciucuri custom (non-stock).....eu chiar nu stiu dupa ce sa ma ghidez...poate ma ajutati voi...

Am jante Oz Hydra pe 16...iar caucicuri Goodyear Eagle 225/50/ZR 16.......si habar n-am ce presiune sa bag...nu pot 2.3 ca ma dor dintii ( ca am si suspensie sachs pe gaz/sport)....iar la 2.1 par cam desumflate

MS

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 205/55R16 bag 2,1 fata si 2,2 spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 205/55R16 bag 2,1 fata si 2,2 spate.

La mine scrie 2,3 fata si 2,1 spate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La masina din semnatura, conform sticker-ului de la capacul rezervorului, 2.2 fata/spate la 2 pers + bagaje.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa parerea mea topicul s-a lungit prea mult!

Diferenta intre 2.1 si 2.3 este asa de mica incit nu ai cum sa o sesizezi..

Iar fiecare masina in parte are specificatiile ei!

La tine la Golf un 2.1 cu 2.2 este arhisuficient.

Luigi Vicol

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stie cineva cat trebuie pentru 235/45 pe 17: pentru masina din semnatura? pana acum a mers brici cred cu 2.3 sau 2.4 insa azi dupa ca am verificat presiunea si am facut 2.5 pe betonul autostrazii au inceput sa faca zgomot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!