Jump to content

Jante Si Pneuri


vios70
 Share

Postare recomandată

pe un Golf III, ce jante, cauciucuri se recomanda ???

eu am jante R15 cu cauciucuri 185/70 / R15, la hopuri mai mari pe spate se aude un hirjait puternic .... m-am uitat si am vayut ca atinge roata de caroserie, sus.

Am jante care mie imi plac si nu prea as vrea sa renunt la ele nu stiu ce caucuiucuri sa-mi iau, ma poate ajuta cineva ? :? :?

multam de sfaturi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 506
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • taz21

    27

  • ovidiu89

    21

  • Tracto

    20

  • v@sy

    16

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pe Golf III eu am avut 185/60/14.

Daca vrei sa pastrezi jantele de 15,incearca daca merge 185/55/15. Incearca la o vulcanizare sa montezi un cauciuc vechi ca sa vezi daca merge sau nu...

Succes... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rotile pe care le-ai avut erau mult in afara specificatiilor.

Dimensiunea "recomandata" de constructor este 195/50R15

merge fara probleme si 185/55R15

P.S. vezi ca e important si E.T-ul la janta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc mult de sfaturi , o sa tin cont

scuze daca o sa mai pun si intrebari timpite , am masina de 1 luna si nu pre am notiuni , daca vrea cineva pot da in schimb MEDITATII pt golf 1 benzina 1,6, sunt doctor de asa ceva , oricum sunt fun GOLF , nu conteaza model .....

inca o data multumesc mult de sfaturi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar fi bine sa-ti completezi semnatura cu datele masinii ca lumea sa te poata ajuta mai usor. Si foloseste cu incredere functia search a forumului pt ca poti gasi raspunsuri la foarte multe intrebari.

Numai bine :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

195/50/15,asta la 7jx15",pe 16" poate fi 205/45/7j sau 7.5j,215/40/9j,pe 17" poate fi DOAR 205/40/7.5j.Asta fara pasaje "trase"(modificate).Daca umblii la pasaje,merge max. 205/40/18",cu distantiere si et. max. 10-15. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am un VW golf III GT car va suferi un tuning complet. Ce jante de 17 inch recomandati... eu m-am oprit la unele cu 5 spite groase si buza sau la unele gen Spyder cu multe ramificatii... alte idei????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salut

Pe Vento meu am jante originale din tabla pe 14, 4 prezoane, cauciucurile acum sunt 195/60/14, marime mai ciudata, dar ok, nu am nici un fel de probleme, directia, consumul sunt normale - motorul fiind in stare excelenta, 1,8 ABS 90 cai, suspensia normala (nu vreau sa i pun sport).

Insa as vrea niste jante mai aspectuase, ma gandeam pe 16 (205/45/16 J7) - stiu ca pe 16 sunt mai rare si cu un pret mai mare, dar cele pe 15, desi cele mai recomandate mi se par prea mici la vento, spatele masinii e prea impunator si deci jante mai mari dau un aer mai modernist masinii. :angry: Plus ca e clar ca in curbe masina sta mai bine (iar eu merg nu gluma), demarajul cred ca e mai bunicel.

Pe situl www.rial.de exista un simulator, acolo insa nu afli aspecte neprevazute legate de SOSELELE PATRIEI.

Intrebari ar fi:

- creste mult consumul?

- atat jantele cat si cauciucurile fiind mai grele, uzeaza grav si repede bucse si altele pe la directie?

- la marimea specificata, la incarcare se poate sa atinga pe undeva? aici rog parerea celor cu vento, la golf nu stiu daca sta treaba la fel !?

- recomandati vreo firma de jante ok ca pret, aspect si calitate ??

Daca se poate ar fi bune niste poze cu jante pe 16, sunt curios cam cum arata

Merci :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pe golf 3 1,4 ABD jante 15 x 7j ET 25 195x50x15. Si mie imi atinge la spate dar e din cauza ca ET este 25, standard trebuie sa am ET 38.

Consumul cu siguranta creste, mie de la jantele de iarna 175x70x13 la cele de vara 195x50x15 mi-a crescut cam cu 1 L %.

Gumele fiind mai late musca mai mult din strada si efortul facut de motor e mai mare.

de uzat inca nu mi s-a uzat nimic desi am de 2 ani jantele, dar din ce am mai auzit de pe la altii se poate ca sa aiba de suferit capetele de planetare.

Cred ca Valentin e mai in masura sa iti explice.

Modificat de GBI
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Golf 3 ADZ 1,8 90 CP Pneuri 195/50/R 15 acestea sunt pneurile mele. Int-adevar consumul este crescut un pic dar sunt foarte bune si aici ma refer la stabilitatea in mers si de asemenea la franare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun. e clar ca o sa creasca putin consumul, dar si merge si sta altfel. Cum arata nu mai vorbim.

Dar ma intereseaza in special opinii/detalii/poze despre jante pe 16 !!

Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal, eu am cauciucuri 195/45 R15 fata si 205/55 R15 spate, nu am avut pana acum nici o problema, inainte avand jante normale 175/60 R14 :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sorin Golf 3 cabrio
Bun. e clar ca o sa creasca putin consumul, dar si merge si sta altfel. Cum arata nu mai vorbim.

Dar ma intereseaza in special opinii/detalii/poze despre jante pe 16 !!

Merci.

Nu poti pune anvelopa cu garda mai inalta de 50! Ideal: 205/45/16, merge ok si cu 205/50/16. La 205/55/16 roata la hopuri deja atinge!!!

Eu candva am mers pe dimensiunea 205/50/16, am mers 2 ani fara sa stric jantele sau anvelopele in gropile Bucurestiului...Acum in prezent pe o alta masina am 205/45/16 si este simtitor mai rigida

Poze :

post-3230-1197928196_thumb.jpg

post-3230-1197928217_thumb.jpg

post-3230-1197928231_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci Sorin

Frumoase acele Alesio ! acuma m-am ofticat... :icon_thumright:

Si eu am postat din cate am invatat de pe situri de jante ca ar fi indicat 205/45/16, acuma depinde si de janta, sunt unele care ies in afara prea mult, nu imi plac, prea badarane.

Problema e ca nu am suspensie sport (pe cabrio ala imi pare sport? sau ma insel..) si ma intreb daca nu cumva o sa fie prea inaltata, am ceva variante sa mai cobor putin masina, dar fara sa pun susp. sport pentru ca o sa fie prea rigida si mi-e frica ca termin rapid directia. Poate exista ceva intermediar ??? Oricum pe spate am luat tzeapa acum vreo 2 ani cu niste Sachs pe ulei, masina e ca o barca, deci va trebui sa pun ceva pe gaz.

Ciao.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

ce reprezinta ET la o janta? ca am vazut pt G3 ET 36, 38, etc.

la jantele de 14 si 15 ce ET e recomandat sau, ma rog, niste valori intermediare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare

din cate inteleg niste jante pe 15 merg fara probleme pe g3.

sunt curios si eu de valorile "ET.."

si ceva dealeri de jante pt g3 (daca se pote prim TM) ca pe unde am intrebat jantele sunt cam rare...

mersi frumos!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uitati aici o discutie despre ET Si J.

Pt Golf 3 merg cauciucuri de la 175/70/13 pana la 215/40/16 pe jante cu ET 38 sau 45.

Eu de exemplu am jante originale VW 6Jx14 ET 45 cu anvelope 185/60/14 iarna

si pt. vara jante Rial AX 6.5Jx15 ET 38 cu anvelope 195/50/15

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu folosesc vara 185/60/14 cu jante de aluminium BORBET, iar iarna 175/65/14 cu jante de tabla la g3 1.8i , la jentiile pe 15'' cauciucuriile adecvate sunt 195/50/15 ,iar la cele pe 13'' 175/70/13 ......apropo stie careva cand incepe sezonul de iarna in romania pt. a putea monta rotiile cu cauciucurile de iarna.....in austria incepe din 1 noiembrie si tine pana pe 15 aprilie si e cam nasol pt. ca prinzi si multe zile fara frig si se cam rod cauciucuriile.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti spun io ce am invatat la scoala.Nu stiu daca exista un "sezon" dar cauciucurile de iarna se monteaza cand temperatura scade la 7 grade celsius!Numa bine!

Modificat de Paul.Iasi
Nu mai da quote la mesajul anterior!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ia te uita, nu stiam ca se pun de iarna pe sezoane si eu am mers toata vara cu alea de iarna. Si ce bine am mers. Fac poze la intalnire viitoare din Buc. sa vedeti cum arata cauciucul dupa 1 an.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca mergi cand e cald cu cauciucuri de iarna se uzeaza mai repede.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Folosind cauciucuri de iarna vara ...se uzeaza mai repede, creste distanta de franare, scartie la orice plecare mai brusca, si scoat un zgomot specific.

Am trecut la 205x45x16 j7,5 ET 38 si nu imi ating deloc, diferit de cele 195x50x15 j7 ET25 care imi atingeau in spate. Si ata datorita ET-ului care e normal 38, (25 era prea mic si imi arunca janta spre in afara)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca imi montez inapoi cauciucuriile de vara cu jentiile de aluminium si nu le am montate pe cele de iarna incepand cu data de 1 noiembrie pana pe 15 aprilie si ma opreste aici politia iau amenda asa e legea asta aici..altfel umblam pana dadea ninsoarea cu cele de vara ca si in romania.nasol ha...?:salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!