Toată activitatea
- Astăzi
-
Cutie De Viteze Automata - Probleme & Intretinere (Touareg 7P)
Baxxon a postat în topic iniţiat de Swakra din Touareg 7P
@DeathArrow Pt schimbul de ulei la cutie, eu iti recomand doar oe . Sa nu uiti sa schimbi uleiurile in diferentiale si in cutia de transfer ! -
S-a facut distributia la 210k . La ultima intrare in service doar s-a verificat starea patinelor , lantului si sunt in stare f buna, deci nu s-a intervenit. Au fost facute alte lucrari Am dublat valoarea masinii
-
Ma1on s-a abonat la Upgrade pompa inalte VW, CP3 Retrofit pentru CR
-
New MST2 maps, 2027, 2710, V24: EU V1: https://navigation-maps.volkswagen.com/vw-maps/Update_25_26/DiscoverMedia2_EU1_2710_V24.7z EU V2: https://navigation-maps.volkswagen.com/vw-maps/Update_25_26/DiscoverMedia2_EU2_2710_V24.7z EU V3: https://navigation-maps.volkswagen.com/vw-maps/Update_25_26/DiscoverMedia2_EU3_2710_V24.7z EU V4: https://navigation-maps.volkswagen.com/vw-maps/Update_25_26/DiscoverMedia2_EU-DL1_2710_V24.7z EU V5: https://navigation-maps.volkswagen.com/vw-maps/Update_25_26/DiscoverMedia2_EU-DL2_2710_V24.7z EU V6: https://navigation-maps.volkswagen.com/vw-maps/Update_25_26/DiscoverMedia2_EU-DL3_2710_V24.7z EU V7: https://navigation-maps.volkswagen.com/vw-maps/Update_25_26/DiscoverMedia2_EU-DL4_2710_V24.7z EU Complete: https://navigation-maps.volkswagen.com/vw-maps/Update_25_26/DiscoverMedia2_EU-AS_2710_V24.7z
-
catalinciuci şi-a înregistrat cont de membru
-
Salut, Am un VW T5 Caravelle 2008 (1 singura baterie) si am descoperit ca imi ramane un consumator activ dupa ce opresc masina (si implicit cat sta inchisa). Am verificat prin scoaterea sigurantelor de sub consola centrala si nu mi-a disparut acest consum . Consumul este in jur de 6-700 mAh, lucru care imi descarca bateria in 3-4 zile. DACA SCOT MINUSUL DE LA BATERIE SI IL PUN LA LOC, CONSUMATORUL DISPARE SI REVIN LA UN CONSUM DE 12-18mAh cat masina este "proaspat" inchisa si ajunge la 6 mAh dupa ce intra in "hibernare". Am verificat in particular suspectii de serviciu: - casetofonul/navigatia - webasto-ul - climatizarea Vreo idee unde sa verific? PS: bateria este noua si alternatorul este nou.
-
@tavitara anvelopele sunt 275/40 R21. Ar putea mari asta consumul cu 1-2%?
-
AlexHara şi-a înregistrat cont de membru
-
Ssangyong Rexton W 2013 - Dinozaurul
mad_kat a postat în topic iniţiat de mad_kat din Mașina mea, alte mărci
Pana la urma concediul l-am facut cu Rextonul - dat fiind natura diversa a drumurilor. Traseul a fost: Bucuresti - Craiova - Valea Cernei (mai sus de Herculane) - Resita (am stat la vreo 10km de resita intr-o locatie izolata printre dealuri) - Semenic - Caransebes - Lugoj - Arad - Savarsin - Huedoara - Craiova - Bucuresti Practic am strabatut si cu masina dar mai mult cu piciorul Banatul. Am explorat muntii din zona, strabatut si cateva segmente de Via Transilvanica, dar si trasee urbane. Nu am ratat Bigar, Garana, Inelet, podul lui Dumnezeu, Cheile Sohodolului, etc. Caransebesul este surprinzator de fain, chiar daca este micut, Resita (inclusiv locomotivele) este in ascensiune iar Aradul este superb. Singura dezamagire a fost Lugojul... Poate peste cativa ani... Drumurile destul de bune, ar fi mers mai bine Golful pe unele segmente de serpentine - insa zonele de forestier si o urcare la una din cazari printr-o livada dupa o zi de ploaie au justificat pe deplin alegerea masinii. Zero probleme - doar cele cunoscute - mai completam ulei de servo din cand in cand si o vibratie in cardanul fata (cred) la peste 120km/h. Total 1670km - consum fix 9, cu AC aproape tot timpul si deloc menajata. Extrem de comode fotoliile la drumuri lungi, chiar daca pe curbe sprijinul lateral lasa de dorit -
@Baxxon la aproape 300k i-ai facut distributia?
-
Apropo de cutie si scuturi , cel foarte gros si apropiat de cutie pe care l-am pus eu nu a mai lasat cutia sa se raceasca si de acolo posibil erorile care apareau doar dupa mult mers si cand era fortata ( in afara de nr de km ) Nu mai am masina sa il dau jos sa testez dar ca informatie poate fi utila pe viitor cuiva @DeathArrow , avem niste limite legale , in rest consumul este normal ptr 7P , pe autostrada la 130 nu trebuie sa depaseasca 9.5 ~ 10 cu roti de 17 , cu cat rotile sunt mai mari cu atat consumul este mai mare Cu cat viteza este mai mare...
-
VW Tiguan AD1 2.0TDI DSG 190PS R-Line
mihaita27 a postat în topic iniţiat de mihaita27 din Masina mea
Primul upgrade pe partea mecanica la masina. Furtunuri de frana metalice HEL Performance + lichid Motul RBF 600. Odata cu acestea am mai inlocuit si flansa spate de la cardan. -
DYLLES şi-a înregistrat cont de membru
-
Pe cam 560 km București - Eforie Nord - Constanța și retur a consumat 13%. Cu cutia în modul sport și ceva reprize de accelerație, viteza 150-160 km/h. Am fost la Călărași să fac ceva mentenanță, am curățat și galeria de admisie. Pe drumul de întoarcere cu cutia în drive, pilotul setat la 130km/h a consumat 11%. Nu știu cum scot alții sub 10%, exclud probleme tehnice deoarece abia ce a fost verificată și testată și este totul în regulă. Ar putea fi stilul de condus, dar pe Călărași București, cu pilotul la 130km/h și cutia în drive chiar cred că a mers lejer și în general subturată. Pachetul off-road poate că mai adaugă 200 de kg, dar ar putea 200 de kg să justifice 1-2% in plus la consum?
-
Compatibilitate Volan comenzi, calculator coloană, spiră volan
Al Bundy a postat în topic iniţiat de valysor din Passat B6
orice calculator cu 3c0 si LIN 1.3 -
Ma1on şi-a schimbat fotografia de profil -
Ma1on şi-a înregistrat cont de membru - Ieri
-
Cutia a schimbat insesizabil , perfect , nici un soc ( ma felicit ca i-am schimbat uleiul inainte )
-
Las-o in pace si bucura-te de viata! 😉 De asta nici la iPhoane nu e prea bun battery health ca unii sunt obsedati de ea. Masina merge ok, este in parametrii => go on with your life!
-
Gabriel*77 s-a abonat la Port usb-c
-
Salut! Revin cu mulțumiri pentru informații. Un picuț cam târziu pentru că m-am lăsat păgubaș cu camera pe mașină o perioadă (câteva luni am căutat un cablu USB C/USB C să-l pot folosi, n-am găsit) apoi m-am răzgândit (am vrut să monez cameră pe mașină) și am" răsfoit" netul care m-a direcționat către pagina asta. Sincer să fiu, uitasem de ea. Am achiziționat un adaptor cu intrare USB A și ieșire USB C plus un cablu USB A cu USB C. Le-am conectat, am conectat și o cameră de la o cunoștință și merge. Într-un final am găsit soluția și pentru asta mulțumesc celor care au oferit informații aici. Aș mai avea o întrebare. Colegul de forum @mocasini zice că i s-a stricat portul de la oglindă. Cumva l-a afectat camera? Poate afecta alimentarea camerei acel port și să-l "ardă" în vreun fel?
-
18000 euro / 82.000 km
-
Revin si eu cu stresul meu! Ma dispera SMM care creste foarte rapid,chiar si in decelerare,cand teoretic ar trebui sa intre aer curat in admisie,nu gaze arse,poate gresesc! sa ma apuc sa desfac galeria de admisie si sa o curat? atasez si onpoza cu valoare injectoarelor,la cald! ce ma sfatuiti sa fac! masina nu are martori aprinsi,nu are nici oneroare pe diagnoza!
-
Bun consum , se apropie de 300k
-
In vacanta de vara cu rulota ( 1350 kg ) in spate si fara rulota - in plimbari , dupa curatare galerie si toata mentenanta - f multumit de prestatie; si din nou surpriza, NU a consumat ulei deloc.
-
Spune-ne te rog la cat ai vandut-o (si la cati km)? Ca si eu caut una similara si ma intereseaza un pret real de vanzare. Merci!
-
Nemozaurus2 şi-a înregistrat cont de membru
-
Topicul se poate inchide - masina a plecat astazi catre un nou proprietar.
-
Compatibilitate Volan comenzi, calculator coloană, spiră volan
DomaniG a postat în topic iniţiat de valysor din Passat B6
Salutare ! Am un Passat B6 2.0 an 2007 Higline DSG care are volan normal , 3 spițe fără comenzi .Azi am cumpărat un volan cu 8 butoane și padele .Cine e amabil sa imi zica ce calculator am nevoie pentru a putea folosi padelele / butoanele ? Multumesc 🙏🏻 -
IosifM91 şi-a înregistrat cont de membru
-
Golf 6 - Tempomat - fabricat dupa 01.06.2010
DOK1982 a postat în topic iniţiat de alexbitzu din Golf VI & Jetta
Bună ziua, am un golf 6, 2011, combi diesel, 2000cmc și aș vrea să montez tempomat pe mașină.....vine din fabrică cu comenzi pe volan.....in vcds la 16 steering wheel îmi arată așa (poză atașată).....ce cod pentru manetă trebuie să caut să se potrivească cu restul subansamblelor?.... mulțumesc -
DOK1982 şi-a înregistrat cont de membru
-
nu, era doar baiatul lui tata
-
...si cand te gandesti ca acum vreo 10 ani cine avea golf R p aici era "topu da pa lume"....acum dam 20k ron pe o revizie
