Jump to content

Inlocuire volan standard cu volan Passat CC


Ace83
 Share

Postare recomandată

Salut. Îmi poate spune și mie un coleg dacă la calculatorul de coloana  3CO953549AK pot sa schimb volanul standard cu unul de B7? Îmi mai trebuie vreo piesa? Mulțumesc. 

Va doresc un Paște fericit alături de cei dragi. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In functie de ce ai acum pe masina, e posibil sa mai ai nevoie de spira si cablaj airbag cu suport pentru comenzi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

as avea si eu nevoie de o informatie...... detin volanul in 3 spite (cel vechi 2005-2010) cu comenzi si doresc sa-l schimb cu cel de R-line (face lift).

volanul are codul 1K8 419 091 ABG0L

airbag-ul are codul1T0 880 201 K 81U

imi puteti spune ce cod de cablaj airbag cu comenzi trebuie sa cumpar ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1k0 971 584 C, 5K0 971 584 A sau C

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci Florin dar..... cablajul meu de pe masina este 1K0 971 584 C și nu funcționează cu el (am făcut proba)...nu merg comenzile și nici nu se lumineaza. ... ..conectorul meu de la comenzi are 4 fire...și am văzut ca sunt și cu 5 fire însă au terminația D.. ..care ar fi diferența? 

Modificat de cridaia
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cablajul este ca al tau - normal ca nu merge pe masina ta, nu se aprinde, etc... deoarece tu ai modelul vechi de volan/calculator coloana - in functie de calculatorul tau (imi zici de care ai) schimbi codarea sau schimbi calculatorul de coloana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Address 16: Steering wheel        Labels: 3C0-953-549-SW20.lbl
   Part No SW: 3C0 953 549 AE    HW: 3C0 953 549 AE
   Component: J0527               0020 
   Revision: 00026000    Serial number: 3C9953507CP  
   Coding: 0000112
   Shop #: WSC 05314 000 00000
   VCID: 6FE6D1E241C71A64

   Part No: XXXXXXXXXXX
   Component: E0221           002 0010

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AE este Lin 1.3 - nu suporta Lin 2.0 cum este volanul de care vb tu.

Incearca sa codezi cu 0000512 - dar nu cred ca va merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si ca sa fie functional (daca nu merge asa), cu ce cod de calculator ar trebui schimbat ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3C0 953 549 AJ, 3C0 953 549 AH, 3C0 953 549 AK - acestea sunt Lin 2.0 si merg cu tipul tau de volan 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum am gasit si eu....Merci Florin...de treaba de fiecare data.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Domnilor,

Daca cunoasteti,va rog sa ma ajutati sa gasesc acel modul adaugator pentru a face acest volan functional pe B6. Multumesc!

88705454_1_644x461_volan-vw-golf-7-rline-scirocco-passat-b8-nou-bucuresti.jpg

Modificat de 99SLV
Bolan in loc de volan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

mai greu cu asta - am unul eu, dar trebuie testat pe masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

florin.idita

Ai DSG? vad ca are si clapete.

Apropo, daca pui un volan ce are clapete, se pot seta pe o chinazarie de navigatie sa faca altceva clapetele? Am vazut la unele chinazarii ca trebuie sa setezi tu butoanele de la volan.

Sau se pot coda cumva sa le folosesti pt altceva? :D 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se pot coda butoanele.Doar la unele chinezarii se poate invata aparatul ce sa faca la apasarea butoanelor din volan.Masina pe care am probat nu avea padele...sa vad daca le putea invata aparatul.Posibil sa mearga..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n
11 minutes ago, florin.idita said:

Ai DSG? vad ca are si clapete.

Apropo, daca pui un volan ce are clapete, se pot seta pe o chinazarie de navigatie sa faca altceva clapetele? Am vazut la unele chinazarii ca trebuie sa setezi tu butoanele de la volan.

Sau se pot coda cumva sa le folosesti pt altceva? :D 

sunt chinezarii si after-market-uri care pot invata butoanele - din pacate, nu am incercat niciodata sa vad daca pot invata si padelele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am DSG.btw poza e luată de pe net (al meu e exact la fel,dar fără clapete).

Am citit topicul cap-coada si am văzut că se discuta despre un modul facut de un polonez,dar nu găsesc mai multe informatii.

Am făcut proba cu un calculator de coloana cu terminatia AK,si funcționau doar 4 butoane(volum UP,volum down,next song,previous song) dar nu puteam accesa meniul si nu aveam claxon.

Cu al meu calculator cu terminatia A,am claxon si comenzile sunt iluminate (Am modificat circuitul pentru iluminare).

Vreau sa aflu mai multe detalii despre acel modul,poate il fac singur,sau il cumpăr, la volan oricum nu renunț,e prea frumos ?

Va mulțumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e asa usor de facut..e nevoie de cunostinte solide de programare,un programator,etc

Pe placa e un microcontroler ce trebuie ,,invatat" ce sa faca cu comenzile..nu e simplu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

nu numai de cunostinte de programare - in pus, trebuie sa ai cunostinte legate de protocoalele LIN, CAN - si sa studiezi foarte mult informatiile care se trimit de catre module, etc.

SLV - daca esti in domeniu, nu o sa iti fie greu, dor sa ai suficient timp si componentele necesare, sa studiezi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@F l o r i n, sunt(si)programator,nu ar fi asta o problema,dar ca sa fac acest lucru ar însemna să renunt la alte proiecte mult mai importante,time is money.de aia ziceam,daca din cei care au facut aceasta treaba ar fi careva dispus sa imi ofere proiectul facut(chiar si contra $),iar eu sa il pun in practică,cu siguranță as reusi,dar de la 0,e complicat.Poate găsesc si eu polonezul ăla. ☺

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

gasesti si pe Ebay, etc - eu am luat din Germania - nu mai stiu exact pretul - pana in 200 euro parca - dar ceva mai interesant - Am pus pe platforma veche de masina - un T5 care nu are calculator de coloana, volan de Golf 7 multifunctional, full comenzi, functional - tempomat, etc

Terrabyt a dezvoltat un modul care acum il testam

Am vazut ca ai scris ca poate il faci singur - de accea ti-am explicat ca e de studiat la el si deocamdata nu am vazut pe undeva informatia pusa gratis, finala, garantata 100%, s.a.m.d.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@F l o r i n,

Da-mi te rog un nume,o serie,un cod,un ceva de unde sa incep cu căutările modulului.

Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

trebuie sa caut, am comandat acum cateva luni

Daca cel comandat de Spido a functionat 100% corect, vb cu el sa iti trimita datele de contact ale omului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

da, doar ca acesta este pentru T5 - 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!