Jump to content

Probleme mici si enervante - Octavia 2


dany
 Share

Postare recomandată

Schimba consola cu butoane de la sofer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de raspuns.

Va rog sa-mi scuzati ignoranta dar acolo sunt doar niste butoane, nu pot fi reparate/curatate sau stiu eu ce? Se schimba cu totul?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt niste lamele care in timp oxideaza si apoi se rup.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As dori niste pareri legate de comportamentul ambreiajului daca cineva a mai intalnit asa ceva si posibile rezolvari/sugestii de diagnosticat si aflat piesa cu problema - asta ca sa nu ma apuc sa schimb garnituri, cilindrul receptor si pompa de ambreiaj orbeste 

Daca pompez de cateva ori (10-15) pedala de ambreiaj atunci cuplarea ambreiajului se face foare lin si fin.

Altfel tinde sa se schimbe punctul unde cupleaza (grabbing point) si parca pedala nu revine cu aceeasi forta intotdeauna.

Lichidul de frana a fost schimbat recent si aerisit circuitul (si inainte de schimbarea lichidului comportamentul era la fel).

Alte probleme nu sunt - zgomote, patinare, pedala care sa stea la podea si alte simptome clasice/comune de ambreiaj defect.

KM: 62k

Modificat de fixpixu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La generatie dinaintea masinii tale o problema foarte des intalnita si ahricunoscuta o reprezinta cilindrul receptor de pe cutia de viteze Pur si simplu dupa un anumit km se fisureaza materialul de la burduf si incepi sa pierzi presiune pana cand ramai cu pedala la fund.

 

O idee ar fi sa dai jos acel cilindru receptor daca este pe cutia de viteze si nu in cutie. Daca nu este fisuat/rupt atunci e din pompa de la pedala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are cilindru receptor dar nu vad legatura intre ''burduf si presiune'' !! Burduful ala cred ca este acolo ca sa protejeze tija de mizerie si atit!! Daca la apasarea ambreiajului nu se aud ''zgomote infundate'' atunci problema este  in cilindru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se aud zgomote ciudate, dar ca sa mearga fin si fara probleme trebuie sa apese de 10-15 ori, ceea ce ar duce la concluzia ca pompa nu face suficienta presiune?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De facut face presiune, doar ca o distribuie ciudat - pentru ca intodeauna debreiaza complet, chiar inainte sa ajung cu pedala la podea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De la un timp am sesizat ca instalatia de AC nu prea mai merge asa cum mi-as dori , in sensul ca aerul rece nu chiar asa de rece , parca nu are taria ( daca pot sa zic asa ) pe care am sesizat-o la alta masina ( tot Skoda ) . Freonul a fost schimbat acum cca 1 an.

Ce sfaturi imi dati ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toate cele 4 filtre le schimb la cca 9.000 km ( impreuna cu uleiul motor , bineinteles ) .

Alte pareri ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MRP : te referi la Filtrul de "dezumidificare " ? Am avut impresia ca te referi la filtrul de aer / polen .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu iti propun sa fac o diagnoza  si abia dupa vezi ce anume schimbi.Poate fi si electrovalva ''obosita''

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai mult ca sigur electrovalva de pe compresor. Nu are legatura cu filtrul uscator ( desi nu e o idee rea inlocuirea lui)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut dragi colegi.am o nedumerire si nu sunt sigur daca e asaq cum cred eu.deci:

-de la 80km/h in sus,incepe sa se aude un huruit usor care nu mi se pare ca se amplifica odata cu cresterea vitezei.am spus ca mi se pare dar poate nu e asa. in plus,daca trag de volan dreapta,zgomotul dispare defintiv.problema este ca nu pot lua dreapta la 100 la ora.dar slalom pe banda mea,merge...am ridicat masina pe cric si am accelerat.pe stg se aude huruit dar nu mai inceteaza cand misc volan dreapta iar pe dreapta nu am auzit nimic.  deci ce ar trebui sa schimb? masina intra in toate vitezele,merge ok. 

va multumesc de idei...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rulment fata stanga, cu masina pe cric/elevator misca de roata stanga dreapta sa vezi daca are joc (nu are voie sa aiba deloc joc) si invarte de roata cu masina scoasa din viteza si asculta cu atentie daca auzi ceva sunete suspecte. Cu masina pe elevator nu o sa auzi zgomotul de rulment stricat pt ca de obicie se aude in functie de sarcina/greutatea care se lasa pe roata respectiva.

 

O alta solutie mai costisitoare e sa dai jos rulmentul stanga fata si sa-l inspectezi vizual, daca e uzat iti dai seama pt ca are joc miezul pe bile.

 

Daca nu esti convins de zgomot, sau e foarte subtil, poti sa mai mergi cu masina si o sa se auda din ce in ce mai tare si sub 80km/h.  

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am ridicat masina pe cric dar nu am tras de roata...am uitat...roata am invartit-o cu mana dar nu se aude nimic.probabil ca e prea mica stricaciunea inca.dar trb sa fac ceva ca vreau sa plec la constanta in cateva zile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, deenman said:

O alta solutie mai costisitoare e sa dai jos rulmentul stanga fata si sa-l inspectezi vizual, daca e uzat iti dai seama pt ca are joc miezul pe bile.

nu ai cum sa vezi asa ceva, rulmentul este asamblat, nu poti sa il separi...... Nu se poate inspecta asa.  Oricum la demontare, 95% din cazuri, se distrug acest rulmenti, deci nu ai ce sa mai vezi la ei... 

inlocuieste rulmentul, pica destul de des. La mine s-a dus la 90.000 km.

 

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa am sa fac.schimb rulment.acuma,ce marca ar fi indicata? sau ce pun din fabrica? ceva sugestii? asta numai daca aveti timp. ieftin si bun :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am făcut scurt la un bec de la număr și acum nu mai merg, am verificat sigurantele din bord dar toate sunt bune, ce ar putea sa aibă, mașina este o skoda octavia 2fl.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5 hours ago, andrei_221 said:

  Oricum la demontare, 95% din cazuri, se distrug acest rulmenti, deci nu ai ce s

 

Ce se distruge la demontare? Ca e prins in 3sau 4 suruburi functie de model.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

credea ca-i spui sa-l scot efectiv din fuzeta.

@nemet_tt-vezi sa nu ai fire rupte unde ies din caroserie si intra in hayon

Modificat de MRP
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si daca il scoti din fuzeta ce? Daca-i bun e bun si nu cred ca are ce se strica.In schimb, nu prea ai cum sa-l verifici dat jos. E un ansamblu care nu se misca la mana chiar defect fiind.

Se mai poate urca masina pe elevator, dezactiva asr, accelerare in vit aa 5 pana la 180 apoi oprit motorul. Se aude cel care huruie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai cel ieftin e de spate.

Sa verifici daca e in trei sau 4 suruburi, la discuri de 280 mm de regula e in trei si sunt mai scumpi, Pentru discuri de 288 sau mai mari rulmentul e in 4 suruburi.

Mergi pe FAg, chiar daca e mai scump.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic
  • vdragos unlocked şi locked this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!