Jump to content

inspectorauto
 Share

Postare recomandată

Dupa parerea mea multi nu verifica numarul KM sau nu duc masina la un mecanic deoarece nu vor sa investeasca in linistea lor sau pur si simplu nu le pasa . Darius ce ar spune prietenii tai cand ar cadea una alta de pe masina ta si in fiecare luna trebuie sa investesti ceva ? Masinile din ziua de azi nu sunt facute sa reziste 300k km -400k km fara o investitie majora in ele , cat tine volant , turbina , injectoarele ? Pai daca toate masinile ar duce cel putin 300k km fara investitie ar da faliment toti producatorii . Cum suna sa te zgarcesti la 50-100 euro verificarea la o masina care ti se pare ok si sa-ti para rau apoi , poate banii au fost stransi greu , multe economii si sacrificii ...

Daca inima masinii are probleme sau te indoiesti de ea ce rost mai au dotarile , e bine ca atunci cand mergeti sa achizitionati o masina sa mai fie cineva cu voi care sa va deschida ochii cand "cadeti emotional " .

Ar trebui sa-si faca fiecare o lista ( ca cea de cumparaturi ) cu prioritatile in verificarea masinii ( an , km , functionalitate , caroserie etc) pentru a nu omite ceva cand va iau ochii o bijuterie .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai asta zic si eu... Daca vrei o masina buna, trebuie sa stii ca ai de platit. Iti place Passat-ul B7, visezi sa te vada vecinii in el, dar vrei sa il iei cu 10.000 de euro negociabil si sa aiba 110.000 de kilometri?? Sa fim seriosi! Si atunci...fie accepti kilometraj mai mare, fie te orientezi catre o marca pe care ti-o permiti. E simplu! Daca accepti kilometraj mai mare, cum am facut eu, ce poti sa faci e sa cauti foarte atent si sa le verifici pe fiecare in parte, sa ii vezi istoricul.

 

In ceea ce priveste fiabilitatea masinilor, eu cred ca o masina care a fost INTRETINUTA, dusa la timp la revizii(NU doar atunci cand "bate" ceva), duce fara probleme majore 300.000. Apropo de asta, pe Alcopa, de exemplu, sunt flote intregi de Passat B7 scoase la vanzare la 400-500.000 de kilometri (7.000 de euro). Ghici unde ajung si cu cati kilometri...

Modificat de DariusD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@DariusD pai din cauza acestor mentalitati, situatia pe care o descrii tu ar fi un paradox pentru ca dupa cum am stabilit, atata timp cat pe piata vor exista masini cu km dati inapoi, mare majoritate a cumparatorilor nu vor mai suna la cele cu km multi si onesti. Doar cei care aleg o masina rational si fac asta si acum.

 

Este o chestiune de educate, dar trebuie sa ia parte la proces atat cumparatorul cat si vanzatorul. Problema este insa ca educatia costa mult si se pare ca nimieni nu isi asuma aceste costuri. 

Cine ar trebui sa si le asume? Hmmmm aici sunt multe de discutat. In primul rand guvernul si marii jucatori din piata auto care invart bugete de milioane de euro.

Si sa o luam pe rand acum:

1. Guvernul si ANAF-ul poate si Consiliul Concurentei ar trebui sa se implice activ in acest fenomen pentru ca evaziunea fiscala prin neplata de impozite, tva cat si fraudarea TVA-ului intracomunitar sunt la nivel astronomic. Sute de milioane de EURO poate chiar peste un miliard de EURO.!!!!

Pana cand poate Gigi Duru sa vanda 50 de masini pe an pe persoana fizica fara sa il intrebe nimeni nimic?

Pana cand un parc cu 30 de masini care se ruleaza la cateva luni poate sa declare pe acte doar o masina pe luna?

Pana cand se mai pot face fraude cu TVA-ul intracomunitar? 

Chiar nu invatam nimic din asta? Sau nu vrem pentru ca sunt foarte multi bani in jos si o parte din ei intra si in buzunarul nostru?

 

2. Importatorii si dealerii de masini + APIA

Oamenii astia au o problema reala dar pe care nu stiu sau nu vor sa o trateze corespunzator. Principala lor problema sunt fix aceste masini ferchezuite si cu km putini vandute la preturi mici, pentru ca le face concurenta neloiala. Si atata timp cat un cumparator sarac si needucat va avea alternativa mai ieftina, va merge acolo fara prea multe discutii.

Ce nu inteleg ei este ca nimeni nu o sa le salveze business-urile si o sa le aduca mult dorita crestere, trebuie sa o faca chiar ei cu manuta lor.

De ce nu vor sa directioneze o parte din bugetele de publicitate si in campanii sau programe de educare? Am mai vazut chestiuni punctuale facute de cativa dealeri, dar nimic sustinut care chiar sa produce efecte. O fi el romanul mai ingust la minte dar prost nu este. Daca ii deschizi ochii data viitoare se va intreba inainte sa faca acel lucru.

De asemenea de ce nu sunt dealerii cooperativi cand vine vorba de transparenta pe care pot sa o ofere? Daca le ceri sa iti dea niste date, in contra partida cu ceva, nu gratis, fug de rup pamantul? Pai ce protejeaza? Fix lipsa de transparenta care le permite samsarilor sa prospere.

 

Oameni buni, intr-o tara civilizata comertul cu masini noi dar mai ales SH se face de dealeri si foarte putin de persoane private si nu invers. Putini dealeri au inteles asta si cei care au facut-o au dat lovitura, vand masini pe banda rulanta.  Din pacate unii dintre ei, au intrat in jocul murdar al samsarilor si au inceput sa faca tot felul de magarii.  De ce? Pentru ca sursa de masini SH bune este mica pentru ca nu exista o traditie in buyback, trade-in etc, iar multi dealeri sunt inca reticenti la aceste aspecte. 

 

 

Eu vad o rezolvare asa:

1. Guvernul modifica ordonanta privind codul rutier sau dau o ordonanta noua prin care:

a) contractul de vanzare cumparare sa contina obligatoriu numarul de km, numarul de chei, starea masinii descrisa de vanzator si de care cumparatorul sa ia la cunostinta prin semnatura, pretul masinii (nu ca acum cand pentru a se evita taxele si impozitele, se trece pretul doar pe exemplarul cumparatoului iar pe exemplarul care ramane la vanzator si cu care merge la ANAF sa scoata fiscalul nu se trece nimic la pret). Cumparatorul va semna pe proprie raspundere ca va cumpara masina asa cum este descrisa, iar vanzatorul va fi direct raspunzator pentur viciile pe care nu le-a trecut pe contract si sunt descoperite ulterior.

2. Certificatul de autenticitate sa fie obligatoriu la incheierea contractului de vanzare-cumparare si sa fie consemnat in contract cu seria lui. Cumparatorul sa nu dea banii fara sa primeasca acest certificat. 

3. Dovada de la ANAF privind timbrul de mediu sa aibe o serie unica ce se poate verifica pe site-ul ANAF. Acum se falsifica la greu acele dovezi ca taxa nu a fost recuperata.

4. Manopera de interventie asupra odometrului sa fie cosiderata INFRACTIUNE si pedepsita ca atare.

5. Toate service-urile auto autorizate de R.A.R. sa fie obligate in autorizate sa incarce in sistemul R.A.R. rulajul fiecarei masini care se prezinta pentru o lucrare la ei in service. Sanctiunea nerespectarii va fi retragerea licentei/autorizatiei. 

6. O persoana fizica daca vinde mai multe de 3 masini pe an va trebui sa plateasca impozit pe venitul din masina respectiva de 1-3% ca la microintreprinderi.

 

In principiu ar fi doar cateva modificari care nu necesita 10 doctorate pentru a fi elaborate. Trebuie doar sa se vrea acest lucru. 

Daca nu are cine sa le redacteze si sa le gandeasca ma ofer eu si sunt sigur ca mai gasim useri aici pe forum care se baga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Solutii se pot elabora si sunt atat in interesul cumparatorului cat si in interesul statului, cum bine ai punctat. Bine asta cu interesul cumparatorului e totusi discutabila.

Cum isi va mai lua romanul Audi si BMW la preturi derizorii?

 

La unul care gandeste ca noi (majoritatea de pe forum) sunt 9 care iau masina cea mai ieftina, cea mai dotata si cu cel mai stralucitor brand. Aia "recent adusa, impecabila, primul proprietar". Ei asta cauta. E o piata libera, poate prea libera, nereglementata ce merge pe cerere - oferta. 

 

Vesnica problema cu km dati inapoi si cine accepta asa ceva tine de principiu. Daca te-a mintit in legatura cu nr de km, cine stie cu ce altceva te-a mai pacalit. Apoi pe banii tai sa ii permiti sa te insele. Sigur ca ii permiti daca tu nu ai de fapt bani de masina respectiva, dar te intinzi ca vrei si automata si cu dotari cand de fapt o masina corecta la acei bani nu e automata si are mai putine dotari. Ba mai mult, ai bani de Golf, dar incerci sa iei un Audi A4. 

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acelasi samsar mai vinde si usa si stalp de BMW E60. http://olx.ro/oferta/stalp-si-prag-stg-bmw-e60-ID4CjtE.html

 

E clar ca masina nu o mai are, i-au mai ramas piese, pragul si usa...

Ala mai are vreo 20 masini pozate exact in acelasi loc.

Mai clar de atit nu se poate ... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt mai multe categorii de oameni.

in primul rand sunt cei la care banii nu sunt o problema asa mare. pe oamenii astia nu ii inteleg daca tot se indreapta catre SH de ce nu aleg sa se urce in avion si sa se duca in Germania. Dar repet, asta presupune un pret net superior fata de ce gasesti pe piata din Ro. Din pacate oamenii astia sunt destui de putini :))

 

mai sunt cei care pur si simplu nu au habar de masini si sunt clientii preferati ai samsarilor! astia inghit orice, nu se prind ca masina are km dati inapoi sau ca are probleme/accidente.

 

dar mai sunt si cei care se pricep la masini si aleg cu buna stiinta sa cumpere o masina cu multi km dar la un pret f bun. dar aici e un risc asumat. adica frate  nu-mi permit una cu km putini asta e, stiu si sunt impacat ca la banii mei pot sa iau doar una cu km multi.

am multe cunostinte de genul asta. apropo, spunea cineva ca a verificat 10 masini si 8 aveau km dati inapoi. pentru mine faptul ca are km dati inapoi nu este o problema. acum mergand pe cazul de mai sus e foarte posibil ca acest cumparator sa caute exclusiv masini la pret f mic (masinile cele mai iefttine de pe piata). pai atunci e si vina cumparatorului, vrei pret mic km putini? nu prea merge

dar cum spuneam faptul ca o masina are km reali 180.000 si ii are dati inapoi la 130.000nu ar fi o problema daca restul este totul in regula. pana la urma de cele mai multe ori si pretul este pentru o masina cu 180.000. vrei cu 130? mergi in germania dar vezi ca dai cu 3000 mai mult. cauti si insisti sa iei ceva cu 130.000 si pret mic? sanse mari sa dai faliment cu banii care se duc pe verificari :)).

Modificat de bossake
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cand mi.am luat masina, anul acesta am refuzat total sa o cumpar de la persoana fizica, pentru ca stiam ca voi de de majoritatea samsarilor.

Am fost la weltauto si am platit calitate si km putini si stare tehnica foarte buna, la pret mai mare decat la samsari.

A incercat un vecin de.al meu sa.mi spuna ca imi aduce el masina din Germania la 100.000km, dar am refuzat. Am zis ca ma mai gandesc. Apoi fara sa.i spun ma vazut cu masina cumparata si sa suparat ca nu am luat de la el. Ghinion.

Am luat masina dupa ce am verificat istoricul cartea de service si chiar personal la service.ul vw care ia facut reviziile.

In rest, numai de bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

+1

Exact la fel am luat si eu.

Tot asa vroia cineva sa ma convinga sa iau de la un prieten care a luat-o de noua, greseala lui a fost ca imi povestise cu vreo juma de an inainte cate probleme a avut respectivul cu masina.

Asa ca am decis sa iau de la weltauto si nu imi pare rau de loc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Cum isi va mai lua romanul FORUMISTUL Audi si BMW la preturi derizorii?

 

La unul care gandeste ca noi (majoritatea de pe forum) sunt 9 care iau masina cea mai ieftina, cea mai dotata si cu cel mai stralucitor brand. Aia "recent adusa, impecabila, primul proprietar". Ei asta cauta. E o piata libera, poate prea libera, nereglementata ce merge pe cerere - oferta. 

 

Vesnica problema cu km dati inapoi si cine accepta asa ceva tine de principiu.  Ba mai mult, ai bani de Golf, dar incerci sa iei un Audi A4. 

Din pacate, cred ca esti optimist...

 

Ma refer la faptul ca si aici pe forum, ne place sa fim mintiti, pentru ca asa cum spuneai si tu " ai bani de Golf, dar vrei neaparat A4"

 

Strict ca fapt divers urmaresc saptamanal rubrica de vanzari masini de pe forum. Voi ati vazut ce se vinde acolo ? Ca exemplu, avem 2 colegi cu Passaturi B6 "pe bune", luate din Ro. By the way, unul dintre ei incearca din 2014 sa il vanda, pentru ca masina e corecta si mai sus pozitionata decat samsarelile din targ.

 

In acelasi timp, avem multiple anunturi PE FORUM de Passaturi B6 manarite, "proaspat aduse". Unul dintre ele, de zilele trecute, era chiar hilar, Passatul B6 avea 80 000km, dar l-a retras dupa 2 zile de la vanzare. Mai sunt si altele, gen CrossTouran 2007 - 107 000km.

 

Iarasi, avem 2 colegi care si-au vandut recent Superb 2-urile luate de noi, deci prim proprietar. Nimeni pe forum nu a cumparat masinile alea pe bune, in schimb au aparut cativa membrii noi cu Superburi "proaspat aduse" si probleme care mai de care...

 

Si acum vine intrebarea: cati dintre membrii acestui forum, cand au vrut sa-si schimbe masina, au luat in considerare ofertele colegilor de pe forum? 

In primul rand, rolul formului ar trebui sa fie si de a asigura o platforma transparenta si corecta de vanzare, astfel incat MACAR PE FORUM SA NU NE TEPUIM.

 

Asa functioneaza de exemplu, platforma de vanzare de pe briskoda.net, acolo membrii vand pe bune si nu se fura intre ei.

 

Dragi colegi, aici fac si un apel la echipa de moderare, haideti sa incercam macar noi cu noi sa fim corecti si sa triem la sange anunturile, macar noi pe forum sa fim o platforma corecta si transparenta de vanzare...

 

Sunt idealist si tocmai pentru asta, cand imi voi scoate la vanzare Superbul de 3-4 ani cu 60-80 000km sper sa il vand unui coleg de pe forum care sa fie in cautarea unei masini curate si "pe bune", nu unui "nea" care tot ce stie este: "Care e ultimul pret, Boss ?"

Decat sa ajung la din astia, mai bine ma duc si-l dau la buyback si va face Weltauto bani cu masina...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cand am luat masina de la dealer, mi.am facut niste calcule si anume:

1. Cat costa o revizie la vw, nu la nenea pitpalac, la colt de strada.

2. Sa.mi ramana si bani pentru mine, sa nu dau toti banii pe masina si apoi sa rup covrigul in 3.

3. Sa am disponibil bani de vreo reparatie majora si sa.i pot face casco.

Adica sa nu dau toti banii pe masina si sa nu am bani de o revizie.

Sa dau 30.000 e pe o masina noua nu aveam.

Dar am luat.o de la dealer si nu de la samsar, chiar daca am platit cu 1500-2000 e in plus, peste masinile full de full de full din Germania si cu cativa km la bord luata de la o baba care o tinea in garaj.

Modificat de Ionut_CC
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am vandut cu suporti thule , camera inregistrare trafic , 2 seturi roti noi , facturi cu revizii la reprezentanta. am ajuns s o vand la pretul masinilor manarite pt ca nu suna nimeni la pretul real cerut de mine. cine a venit a vazut masina a luat o in 30 minute fara test fara nimic.Masina un bmw 116d cu 100k km reali... 

Si asa am ajuns sa verific 23 passaturi toate manarite sau lovite. Am obosit sa caut


eu ma uit in 1 rand la rubrica vanzari pe forumuri: dar nu gasesc break ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut experienta de vanzare cu un A4 B8 2.0TFSI Quattro S-line cu 65k km la 15.000euro prin 2013. A fost postata si pe forum acum cativa ani. Cei de pe forum care si-au aratat interesul de pe au fost oameni avizati, stiau ce vor, dar din nefericire masina nu a ajuns la unul din ei. Majoritatea celor interesati de masina au fost de pe alte platforme de vanzare a masinilor si aproape toti erau canditati spre a fi inselati de un samsar. De fapt ei asta doreau.

Printre primele intrebari era mereu, cat consuma.

Cand ii spuneai consumul real, ca doar esti proprietar si iti stii masina, nu cel din carte pe care orice samsar poate sa il dea, "consuma cam mult sefu". El suna doar pt ca era Audi A4 si avea badge de S-line. Cand prima intrebare pe care o adresezi legat de o masina cu 2.0l benzina si integrala este cat consuma, e clar ca nu era de tine masina respectiva.

Masina asta prin motorizare se adresa unui public restrans.

Apoi dintre cativa care au vazut masina au strambat din nas ca sunt jantele cam mari. Erau 18" oem, cu 245/40 R18 avand si anvelope de iarna Michelin PA4 cu aceeasi dimensiune incluse in pret. Cine stie cat de cat preturile stie ca anvelopele acestea nu sunt ieftine.

Plus legatul de lucruri irelevante ca sa mai negocieze la pret. Nu era nicio negociere pt ca el venea cu maxim 11k pt o masina de 14k.

Se apropia masina de revizie si fiind in tratative avansate cu un posibil cumparator, revizia a fost facuta la reprezentanta si s-a stabilit sa se faca jumi-juma costul reviziei. El a stat in reprezentanta si s-a interesat de masina, inclusiv mers in service. Totul ok pana sa achite totusi jumatate din revizie. S-a tiganit pentru ultimul leu.

Ti se face sila sa mai vinzi ceva onest in tara asta.

In curand voi scoate si eu la vanzare Golful si ma voi lovi de aceeasi problema.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta e realitatea trista de pe piata de second de la noi:

 

Cumparatorii:

 

Si asa am ajuns sa verific 23 passaturi toate manarite sau lovite. Am obosit sa caut

 

Vanzatorii:

Nu era nicio negociere pt ca el venea cu maxim 11k pt o masina de 14k.
Ti se face sila sa mai vinzi ceva onest in tara asta.
In curand voi scoate si eu la vanzare Golful si ma voi lovi de aceeasi problema.

 

Totul multumita cererii "masina de 14-15k la pret de 10k" si ofertei samsarilor care "dau ceea ce se cere" :(

 

Apropo, era vis A4 de care povesteai...

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am vandut cu suporti thule , camera inregistrare trafic , 2 seturi roti noi , facturi cu revizii la reprezentanta. am ajuns s o vand la pretul masinilor manarite pt ca nu suna nimeni la pretul real cerut de mine. cine a venit a vazut masina a luat o in 30 minute fara test fara nimic.Masina un bmw 116d cu 100k km reali... 

Si asa am ajuns sa verific 23 passaturi toate manarite sau lovite. Am obosit sa caut

eu ma uit in 1 rand la rubrica vanzari pe forumuri: dar nu gasesc break ...

De ce nu te urici la autocar via germanica.....cu totii stim ce samsareala e aici in romaniaca?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adevărul ăsta e, toți zic ca fac afaceri când cumpăra o mașină ieftina cu toate dotările posibile și cea mai buna motorizare. Nu de puține ori am auzit replica "decât sa dai atâția bani pe Octavia, mai bine îți luai un seria 5 sau un Audi a6". Ma gândesc și eu sa vând mașina pentru a-mi lua o Octavia 3. Sper totuși sa nu dau de oameni cu pretenții de genul "găsesc una 2.0 în banii ăștia și full". Mașina fiind întreținută corespunzător sper sa găsesc pe cineva care sa aprecieze asta, sau sa o dau la buyback ca avans însă problema ar fi ca prefer sa am mașina pana vine una noua pe comanda.

Modificat de RzzV
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu i-am luat sotiei Polo din semnatura, 2012, HL, 1.2 TDI, rosu, ~61k km. OK masina din toate punctele de vedere. Pretul cu tot cu TVA a fost in jur de 8500 Euro - TVA-ul nu il iau in calcul decat atunci cand voi vinde masina , deocamdata este "mijloc fix" pe firma mea - . Multi prieteni, rude si cunostinte mi-au "sarit in cap". Ca am dat mult, ca la banii astia luam nu stiu ce OZN, ca motorul de 1.2 TDI e "rasnita" etc. Inainte de a achizitiona acest Polo, am sunat la cineva din Galati, tot pt un Polo. In anunt era 1.6 TDI 105 CP, 2011, HL, jante 17" 133000 km - pret negociat prin telefon 6400 Euro. Omul nu a putut ingaima despre masina decat o fraza pe care o repeta insistent "masina arata si merge exceptional". I-am cerut seria de sasiu pt o verificare la REP., cu rugamintea sa mi-o trimita in timp util , pana in ora 15, iara daca masina corespundea, urma sa merg a doua zi sa o cumpar. Mi-a trimis seria de sasiu pe la ora 17, cu toate ca eu vorbisem cu el la telefon dimineata, in jurul orelor 10. Stia si el, stiam si eu ca la ora 17 nu puteam sa mia verific nicio serie de sasiu la nicio reprezentanta VW. Asa ca am mers la un amic care lucreaza la un magazin de piese. Ce nu observasem eu de la inceput, dar a observat amicul meu cu piesele masina nu avea serie de sasiu de 2011 ci de 2010 - era litera A. Am zis ok, mergem mai departe. Dupa seria de sasiu, in programul original de piese a gasit ca masina era de fapt 08.2009 si nu 2011, era motorul de 90 CP si nu de 105 CP. CLAR ca nici km nu erau cei specificati. L-am sunat ulterior si i-am spus ca masina nu corespunde, iar el o tinea pe a lui "masina arata si merge exceptional". L-am lasat in nebunia lui  si am cautat dupa nr de telefon ce alte anunturi mai avea. Am gasit parca vreo 7 anunturi, toate masinile lui aveau intre 120-140k km. Cam asa stau lucrurile, am preferat sa platesc chiar si 2000 E in plus, dar sa am certitudinea ca ceea ce cumpar este si real.

Modificat de fantozzi007
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, ei în general dau seriile de șasiu ale altor mașini ca sa nu poți afla prea multe. Însă multi nu știu ca exista cumpărători mai deștepți decât ei care nu sunt capabili nici măcar sa dea o serie care sa corespunda anului de fabricație spus, culorii mașinii sau alte detalii de genul asta. Însă sunt multi care habar nu au pe ce lume trăiesc și ei cred ca au făcut o afacere cu o astfel de mașină

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inainte de a face orice verificare a masinii in sine, se gugaleste numarul de telefon, sa apara toate anunturile, afland astfel daca este sau nu samsar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta de la Galati, mi-a dat seria de sasiu corecta, doar ca masina nu era 2011 asa cu preciza el in anunt, nu era de 105 CP ci de 90 CP. Masina nu era nici macar 2010, era din 2009, el trecuse in anunt 2011. Mai puteam avea incredere ca masina are 133000 km?! Mi-a dat seria de sasiu la o ora la care eu nu mai puteam verifica masina. S-a gandit probabil ca eu oricum dimineata urmatoare  voi veni sa iau masina, iar acolo ma imbrobodeste el . Dupa o saptamana m-am uitat pe autovit si masina nu mai era...daca n-am fost eu, a fost altul.

Modificat de fantozzi007
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu inainte de a pleca in Irlanda am incercat sa vand masina in Romania (avea vreo 25k km atunci) si n-am primit niciun telefon. (a fost si aici pe forum acum 2 ani)

 

Am luat masina in Irlanda cu mine si dupa 2 ani am dat-o la buyback aici si a fost cumparata de un roman (probabil de la dealerul de unde am lasat masina).

 

Am preferat sa o dau la buyback ca sa scap de activitatea asta cu vanzarea (din pacate tot nu am scapat pentru ca m-a gasit individul pe facebook si m-a intrebat daca sunt km reali si daca i-am "facut" distributia (nu stiu exact la ce s-a referit dar mi s-a parut ca nu prea stie ca 1.8 TSI are lant))

Modificat de Iulian M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

m-a intrebat daca.... i-am "facut" distributia 

:biggrin: . Trebuia sa-i spui ca da si ca trebuie sa o schimbe peste jumatate de an  :biggrin: . Sau poate se pricepea doar ca s-a exprimat gresit  :dry:

Legat de km reali, am mai pus pe undeva pe aici pe forum un articol dintr-un ziar din Germania in care se sutine clar si tare ca UNA din 3 masini din Germania are km dati inapoi. A fost si la postul national de televiziune stirea. Deci nici in Germania nu mai sunt lucrurile cum au fost. Eu am auzit de la cineva ca in Nurnberg (locatia favorita de a cumpara masini, dovedita deja de mine prin faptul ca am vazut o gramada de masini in piata in Arad cu numere rosii din zona) se dau carti de service cu stampile si fiecare-si trece cat vrea acolo. Asta e vina producatorului ca nu a luat masuri de siguranta impotriva km dati inapoi. Din cate am inteles de la stiri se va cere prin lege ca producatorul sa-si ia masurile de siguranta. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

Eu cand eram in cautarea unui Golf 6 , dupa mai multe saptamani/luni de cautari si multi vanzatori care nu prezentau nici un fel de credibilitate macar la telefon si alti vanzatori care incercau sa vanda masini ce nici macar nu erau pe numele lor sau sa aiba vreo procura in acest sens, am dat peste un anunt al unui baiat din Focsani. Masina parea sa aiba cam tot ce imi doream, mai putin volan multifunctional (meh il pun eu eventual, gandeam eu) . Am stabilit sa vin sa vad masina, impreuna cu tatal meu (eu am 25 ani, taxele ma cam omoara, masina cumparata din banii mei) . El lauda masina in fel si chip " Este impecabila " era raspunsul lui la toate intrebarile mele, "Doar niste urme de pietricele pe capota" etc "Dar sa veniti sigur ca ma mai suna altcineva sa o cumpere, sa nu ma incurcati" . L-am intrebat daca este propietar in acte (masina fiind inmatriculata) "DA" a fost raspunsul.

 

Ma rog, am plecat din Constanta spre Focsani (Drumul pana acolo este criminal de prost fyr) dar inainte de asta l-am rugat sa ne astepte cu masina "rece" , sa ii dau eu prima cheie din ziua aia (Masina este Golf 6 2.0 TDI 110HP) . Omul a inteles si a venit si ne-a luat cu masina lui de munca si ne-a condus pana la parcarea in care se afla masina de care eu eram atat de interesat . Asa... Acum el o ia inainte siiiiiiii porneste motorul pana sa ma apropii eu de masina  , in mintea mea era doar "am batut 300+ km si asta isi bate joc de mine" , deja nu mai avea rost sa ma iau la cearta cu el, motorul nu parea sa fie cald.

 

In anunt interiorul era BEJ dar in realitate era GRI (m-am uitat iar la anuntul de pe OLX , el era mai interesat ce fac eu cu telefonul decat sa imi arate masina) , in mintea mea am zis ca nu e mare tragedie.

Ma uit la caroserie :

-Plafonul masini avea numeroase lovituri "E de la portbagajul ce se pune deasupra, il folosim in vacanta" zise el 

-Proiectorul stanga era spart "A? DA? Lasa-l domle asa, masina este buna" 

-Capota avea urme de pietricele dar bara fata era impecabila.(dupa logica lui pietrele sar direct pe capota, ma rog)

-Avea xenoane neomologate "Dar sunt alea mai slabe si nu se prinde nimeni" zise el

-Usa dreapta spate avea o lovitura in forma de punct "Am lovit-o usor cu caruciorul de la Billa" . 

Inapoi la interior :

-Desfacatorul de capace din cup holder lipsea "Ce? Trebuia sa fie asa ceva aici?"

-Suportul de pahare al pasagerilor din spate lipsea (nici n-am mai intrebat)

-In rest parea ok interior.

 

Eu incercasem sa fac o rezervare de testare electrica/mecanica la reprezentanta VW din zona, din pacate era full. Vanzatorul a propus sa mergem la Skoda , am fost de acord desii niciodata nu e bine sa mergi unde vrea vanzatorul.

 

Am pus masina pe tester:

-o pozitie de la far nu mergea (far ars) "Ah ca sa vezi" zice el.

-necorelare intre servo si ceasuri de bord

-ceva de sonda lambda

Am ridicat masina pe elevator:

-urme de rugina pe la diferite piese (mecanicul zice ca cica masina a stat mult intr-un loc)

-discurile de frana din fata mai duc vreo 5000km 

-in rest nimic notabil din punctul de vedere al mecanicului.

 

Intreb de istoric, masina avea cam 150.000 in bord, ultima intrare in service o avea la 130.000 si cu interventii minore de gen :Schimbat suport de pahare (care culmea lipsea) . 

 

Precizez ca din momentul cand a dat prima cheie la masina si pana a iesit masina din service, doar vanzatorul a condus-o . El a vrut asta cand l-am intrebat daca ma lasa sa o conduc eu masina. 

 

Deci am iesit din service cu o diagnoza mai mult decat confuza si oamenii nu imi pareau deloc de incredere. I-am zis sa ma lase sa fac cateva ture de parcare..mi-a dat-o. Am dat viteza prin parcare + masalier , cateva intoarceri etc. Las masina la relantii si observ ca a inceput sa sughite cu intervale exacte..chiar daca nu sunt mecanic am stiut ca ceva e dubios. In mintea mea, cea luata de val ca mecanici au zis ca e ok si parca nici o problema intampinata nu parea sa ma opreascam, am zis ca o cumpar dar cu inima indoita si cu gandul ca am batut atata drum. Pretul era 7550 euro, ii zic ca am 7400 la mine "Eh am vorbit de 7550" , i-am zis ca diferenta o dau in lei, dar mergem pana la un bancomat. In drum spre primul bancomat ING a condus tot el , cred ca maxim 10min a facut drumul. Tatal meu a ramas in masina, eu am mers cu el la bancomat. In 10 minute ne-am intors iarrrrrrrrrrr taicamiu ne asteapta langa masina si il pune sa ridice capota. Iesea fum de la turbosuflanta... "Poate a cazut o frunza, o pata de ulei, nu imi explic" "Mecanici v-au confirmat ca este buna, daca pe ei nu ii credeti.." . Am zis binee, hai inapoi la locul de intalnire (unde aveam masina noastra) sa vedem daca mai se intampla. Cand ajungem tot aceasi problema iar motorul ardea deci frigea! dupa 10 minute de mers, i-am propus sa mergem la service iar dar pe banii lui de data asta. A strambat din nas si tot pe " Mecanicii au zis ca e buna, nu e masina noua, aveti asteptari prea mari " ai lui le tinea.

 

In momentul ala i-am strans mana si cu parere de rau ca am batut atata drum...i-am zis ca nu facem nici o afacere. Am fost atat de aproape de teapa vietii mele, incat nici acum nu imi vine sa cred ca am trecut cu vederea atatea lucruri si a trebuit sa iasa fum efectiv din masina ca sa imi deschida ochii .. aaa... si am uitat sa va zic ca masina nu era pe numele lui era pe numele unui unchi deoarece el cica nu avea voie sa aiba propietati pentru a primi locuinta ANL.

Poza din service'ul Skoda: (daca cunoasteti masina, trimitetii salutari de la mine, anuntul de pe OLX a fost sters a doua zi)

 

WP_20151007_001.jpg

 

In drumul nostru inapoi spre Constanta , am contactat alt vanzator din Braila. Masina nu avea navigatie, geamuri electrice spate, oglinzi rabatabile electric, incalzire scaune , la naiba nici macar pilot automat nu avea dar era la aceasi bani neinmatriculata (7500e) tot GOLF 6 2.0 TDI 110HP . Am zis ca merita macar sa o vedem, era vorba de doar cativa km deviere de la drumul initial. 

 

Am ajuns acolo, am intalnit un domn foarte placut, ne-a lasat sa facem ce vrem cu masina, aceasta rula exemplar, tabla era impecabila (in limita a 6 ani de exploatare). Mi-a explicat tot ce a schimbat la masina deoarece o cumparase pentru el dar era nevoit sa o vanda . Am cumparat-o si nu imi pare rau deloc. Vanzatorul se plangea ca toti care il suna, incearca sa traga de pret ca nu are optiunile celorlalte.. si asta am vazut-o pe pielea mea : Nimeni nu vinde ieftin masina buna si cu multe optiuni .

 

 

Sper ca nu am abramburit prea mult pe aici, dar poate ajut pe cineva sa nu isi ia o teapa cum eram eu atat de apoape sa fac... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Blebea cu regret iti spun ca trebuia sa renunti la cumparare mult, mult mai devreme. Ai ajuns prea departe cu dorinta de a o cumpara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adevarul ca si unii cumparatori cauta masini la ~40% din pretul de nou de acum 4-5 ani si vor sa fie virgine. nu ma pronunt ce avea turbina la masina aia, daca avea sau nu ceva dar in afara de problema asta restul "problemelor" nu mi se par deloc de speriat. o zgarietura, o indoitura, o pozitie arsa :))sau ca nu avea nu stiu ce deschizator. asta in primul rand.

si in al 2lea rand la achizita oricarei masini SH trebuie sa fii pregatit sa mai schimbi ceva. Si daca se intampla sa pice ceva nu este faptul ca te-a ars vanzatorul ci este o normalitate. masinile se strica. si inca f des. dar multi daca le pica cine stie ce piesa dupa 1 luna de la achizite, vai ce m-a ars, ce m-a pacalit. Nu e chiar asa, cand alegi sa cumperi o masina SH trebuie sa iti asumi riscul ca se poate strica orice piesa si oricand. si asta nu ca te-a ars vanzatorul.

 

si inca cateva chestii:

- nu exista, masina e pe numele lu unchiu, lu tata mare si nu stiu ce. nu e pe numele celui care o vinde  atunci direct iti dai seama ca ai de aface cu un samsar (intermediar sa ii spunem) si ori te pregatesti cu tot ce presupune achizitia de la un samsar ori pur si simplu RENUNTI.  la fel si vrajeli de genul am adus-o pt nevastamea dar nu ii place sau eu stiu pot fi 1000 de scheme, texte care de care mai credibile.

 

- trebuia sa renunti la acea masina inca de cand ai vazut xenoanele alea aftermarket.. lucrul asta spune si el cate ceva despre ce fel de om este proprietarul anterior. bine si de cand ai aflat ca nu e pe numele lui trebuia sa renunti. de fapt cand suni la un anunt primul si primul lucru care il intrebi este daca e masina pe numele lui in carte. si ii spui clar, domne o sa iti cer buletinul sa vad daca este acelasi cu cartea.

Modificat de bossake
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Blebea cu regret iti spun ca trebuia sa renunti la cumparare mult, mult mai devreme. Ai ajuns prea departe cu dorinta de a o cumpara.

 

Intr-un fel ! Si eu daca apucam sa plec pana la Galati (aprox. 400 km dus si inca 400 intors = ~ 800 km) dupa acel Polo despre care v-am povestit, poate treceam cu vederea niste lucruri. Dupa ce faci 5-6, poate chiar 7 ore pe drum, mai pleci de acasa cu noaptea'n cap de la 3-4 dimineata pentru a ajunge la destinatie la o ora rezonabila, te mai invarte samsarul 1-2 ore pe la service, diverese teste, etc... iti mai pierzi din luciditate. Daca ai mai fost inainte si ai mai vazut alte "n" masini pe care le-ai refuzat din diverse motive si daca mai ai dupa tine vren prieten "binevoitor" care  plictisit dupa atatea ore iti spune ca e ok si face banii...exista riscul sa ti-o iei.

 

Spunea cineva ca este bine sa nu te deplasezi distante mai lungi de max. 100 km pentru a vedea o masina, iar daca tot te duci este recomandat sa ai in calcul mai multe masini din zona respectiva... si bine spunea !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!