Jump to content

inspectorauto
 Share

Postare recomandată

Depinde mult de cumparator, ca multi vin ca la pomana, ori vor masina perfecta optic cu care sa se laude la toata lumea, nu neaparat sa si mearga la fel de bine. Lumea cauta ca luxul sa fie ieftin, sa aiba gen piele, trapa si dotari cat mai multe, nu sa aiba piese pe care sa scrie TRW, Lemforder, etc.

Degeaba ii explic unuia chitit pe ieftineala ca masina are volant nou, kit distributie OE, brate Lemforder. El o sa ia una proaspat adusa si cu km pe jumatate cat a mea, chit ca o sa ii pice in urmatorii 5-10k de km, piese de 1000 euro..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti tria foarte mutl posibilii cumparatori inca de la telefon, in felul asta nu-ti pierzi timpul fizic cu toti bagatorii de seama.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti tria, categoric. Dar din pacate asta este o problema serioasa, cea de care mentioneaza Mishutz. Daca ai o masina buna, care sa nu ceara bani si vrei s-o vinzi doar pentru ca vrei sa treci la altceva(fara motive ascunse) ai de pierdut. Mult. Caci majoritatea cauta ieftin. Nu are rost sa detaliez caci nu as face decat sa reformulez spusele lui Mishutz. 

 

Asta e. Majoritatea merg cu ele cat se poate si vand masinile cand incep sa ceara bani. Si, desi toata lumea-i constienta de treaba asta, omul tot pe cea mai ieftina o vrea. Ce pot sa le spun astora.. Doar "Factura/i usoara/re!"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit ultimele posturi si pot sa confirm ca din pacate majoritatea cumparatorilor se vor idrepta catre masinile ieftine. Dar, daca nu te grabesti si iti vezi de treaba ta, sunt sanse mari sa iti  vinzi masina la pretul cerut de tine. Trebuie insa sa te diferentiezi putin de restul. Poti sa pui un pret putin mai mare decat media pietei si nu o sa te mai sune 10 pe zi cu 1 pe saptamana, dar sansele ca acel cumparator sa fie chiar interesat de masina ta sunt mari.

 

Daca intri in jocul pretului sau te grabesti sigur vei avea de pierdut. (asta daca nu vinzi o masina praf :) )

 

Din pacate apetitul pentru preturi mici creste foarte mult in zonele mai sarace ale tarii si este o chestiune fireasca.

 

Imi aduc aminte cum acum 2 saptamani m-am chinuit efectiv 20 de minute sa conving un domn pe la 50 de ani din Satu Mare ca cei doi batranei romani stabiliti in Polonia care vor sa vina in Romania pentru a-si vinde masina si ii cer lui sa faca dovada de buna credita si sa puna niste bani pe numele sotiei prin MoneyGram, sunt de fapt niste escroci si ii vor scoate banii cu buletin fals pe numele sotiei.

Efectiv nu ii venea sa creada si tot o tinea pe a lui ca i-au trimis aia nu stiu ce dovezi etc, ca masina este buna etc...

 

Dar vedeti voi, tepele de genul asta se petrec peste tot in lume, nu doar in Romania. Si oriunde nivelul de trai este scazut, oamenii "pun botul" la astfel de tepe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cateva intrebari pentru cei care au masini diesel si le folosesc preponderent in oras. Raspunsurile la aceste intrebari vor fi utile cumparatorilor care au dilema intre a alege benzina sau diesel.  Vreau sa raspundeti cat se poate de obiectiv.

 

1. Care au fost motivele/ratiunile pentru care ati ales diesel si nu benzina pentru o masina preponderent de oras?

2. S-au confirmat sai infirmat acele motive/ratiuni ?

3. Urmatoarea masina ce motorizare va avea benzina sau diesel?

4. Ce ai sfatui un incepator care este la prima masina vis a vis de acest aspect?

 

Multumesc si astept cat mai multe pareri.

Modificat de inspectorauto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru:

1.cuplu, consum, putere.

2. da.

3.Diesel sau depinde mult de ce noutati vor apare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Calin,

Poti sa detaliezi putin partea de consum? Ce consum ai in oras si in ce oras?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cateva intrebari pentru cei care au masini diesel si le folosesc preponderent in oras. Raspunsurile la aceste intrebari vor fi utile cumparatorilor care au dilema intre a alege benzina sau diesel.  Vreau sa raspundeti cat se poate de obiectiv.

 

1. Care au fost motivele/ratiunile pentru care ati ales diesel si nu benzina pentru o masina preponderent de oras?

2. S-au confirmat sai infirmat acele motive/ratiuni ?

3. Urmatoarea masina ce motorizare va avea benzina sau diesel?

 

Multumesc si astept cat mai multe pareri.

Eu am masina diesel (primul diesel dupa 3 Dacii si 2 Skode benzinare) iar aceasta alegere am facut tinand cont de avantajele acestui motor la mersul in afara orasului. Acum depinde ce intelegi prin "folosire preponderenta in oras"... Eu fac urban cam 40-45% din parcursul anual dar am ales asa pentru cuplul si consumul bune la mersul in afara orasului.

La urmatoarea masina, va conta cat va fi proportia urban-extraurban si mai ales cum va evolua tehnologia in domeniul auto.

In momentul actual, 1.2 Turbo benzinar de la Peugeot are consum si cuplu apropiate de dieselul meu. Iar daca in viitor sistemele hibride vor avea pret mai accesibil, o astfel de combinatie va fi un concurent puternic pentru un diesel.

Modificat de DRAPAR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Pitesti consumul este Aprilie- Octombrie de 6,2. 6,5 dar mai scap si in afara, iar acum la ora asta in jur de 7,5 . 8.0

 

Mentionez ca masina de servici este benzinara cu 1,2 motor 75CP si nu am scos cu ea consum mai mic de 8 niciodata, dar este diferenta ca de la cer la pamant atat ca dinamica cat si feeling.Mai putin ma intereseaza diferenta mica de consum, ci felul cum te simti la volan, placerea condusului, raspunsul motorului, ...

Modificat de calin.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru:

1.cuplu, consum, putere.

2. da.

3.Diesel sau depinde mult de ce noutati vor apare.

La fel.

Am avut numai benzină pana acum desi mai conduceam ocazional cate un diesel si ca in vorba acea "malul celălalt e mai verde" am zis ca imi iau diesel pt consum putere etc.

Sunt foarte mulțumit de alegere.

Depinde de ce tehnologii vor mai aparea pana atunci. Oricum acum benzinarul incepe sa devina ca un diesel. Nu mai e doar injectie si scanteie. Apar turbine etc care la fel vor ridica costurile de întreținere fata de cum erau. Ca multa lume asta zicea ca e mai ieftina întreținerea la benzina.

Dpvd al consumului in oras la motorul din semnatura e intre 6.5 - 9. Depinde la ce ora circul, câți km fac, dacă mă grăbesc sau nu. Media la aprox 1k km oras e de 8.3 iar la benzină nu scadeam sub 9 niciodată. Afară e intre 4.3 si 5.5 mergând legal si depinde câtă autostrada prind. Cu benzina sub 5.5-6 nu scoteam niciodată. In concluzie pt mine cam 1 până la 2 litri diferența intre benzina si motorină, dar feelingul de pe diesel e altul[emoji2] .

Daca tehnologia nu se schimbă radical probabil as alege tot diesel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4. Sa cumpere acea masina care, indifferent de ce defectiune a survenit, reparatia sa nu necesite o refinantare. Nu masina cu care si-ar dori sa fie invidiat de vecini, amici, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

+1

 

Asta ar trebui sa fie primul criteriu nu ultimul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cateva intrebari pentru cei care au masini diesel si le folosesc preponderent in oras. Raspunsurile la aceste intrebari vor fi utile cumparatorilor care au dilema intre a alege benzina sau diesel.  Vreau sa raspundeti cat se poate de obiectiv.

 

1. Care au fost motivele/ratiunile pentru care ati ales diesel si nu benzina pentru o masina preponderent de oras?

2. S-au confirmat sai infirmat acele motive/ratiuni ?

3. Urmatoarea masina ce motorizare va avea benzina sau diesel?

4. Ce ai sfatui un incepator care este la prima masina vis a vis de acest aspect?

 

Multumesc si astept cat mai multe pareri.

1. Am rulaj de 20,000km/an, rational vorbind nu aveam de ce sa aleg diesel. Am ales diesel pentru revanzare, pentru ca piata din Ro consider ca inca nu e deschisa spre a cumpara benzine in clasa medie/mare. Nu merg preponderent in oras, am o naveta zilnica cu 30%-40% oras

2. Daca vobim de revanzare, da, s-au confirmat. Daca vorbim de "justetea alegerii" - nu. Adica nu consider ca am luat decizia corecta si o regret. Placerea de a conduce o benzina este infinit mai mare, adaugi lipsa vibratiilor si rafinamentul raspunsului (vorbesc de benzine de la 1.8 inclusiv in sus, dpdpv cilindree).

In plus, dieselul e foarte sensibil la regenerari. Am avut si 2 regenerari in aceeasi saptamana, e foarte enervant sa stai in masina 10-12min in plus ca sa se termine regenerarea cand tu te grabesti la o intalnire/programare, etc

3. 100% benzina. Imi asum cei max 2L in plus la condus. Cu dieselul am all time medie de 6.5%. In oras, la fataiala, 7.5%-8.5%

4. Daca nu face naveta prin tara (adica acasa la parinti, etc), si are rulaj anual sub 25,000km neaparat benzina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,


Zilele astea am vazut cateva masini VW passat B7, diesel si cu cutie automata DSG, aduse din afara si mai toate cu 200.000 Km la o vechime de 3-4 ani. Dupa verificari mai toate aveau km dati inapoi (8 din 10 cazuri)...Tehnic insa erau ok ! 


Ce parere aveti despre aceste masini .... Mai au viata in ele, care sunt riscurile la o astfel de achizitie ? 


De unde ati recomandata achizitia ....un dealer serios din Ro. sau Germanica ?


 


Multumesc 


Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Autohus.de sau licitatie pe carsontheweb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu inteleg cum ai lua o masina de la un samsar care a dat km inapoi si l-ai prins ? Azi poate sa fie ok dpdv tehnic , samsarii pot sa repare temporar problemele ( inlocuiesc piese stricate cu alte piese ieftine si uzate , repara superficial tabla etc ) . Crezi ca se gandeste cineva la tine  la linistea zilei de maine . Cauta o masina calumea chiar daca este peste media pretului pietei . Pronet te-a sfatuit bine . O masina buna are pretul ei . Compara pretul de aici cu cel din DE la auto echivalente si-ti vei da raspunsul la multe intrebari , bafta .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

 

eu, din principiu, nu as cumpara de la unul care vrea sa ma fure... pentru ca asta ar insemna sa intretin hotia. plus ca nu se stie niciodata daca afli in momentul achizitiei de toate ascunzisurile samsarului... 

 

as merge pe varianta unui dealer de-afara, asta daca nu cunosti pe cineva care vinde aici o masina si in care ai incredere :)

daca nu poti merge afara, macar mergi pe varianta cumpararii de la un propietar serios (in masura in care-l gasesti).

 

varianta cu licitatiile nu am incercat-o si nici nu cred ca o voi  incerca pentru ca e un tva lipsa pe acolo ... si nu-mi place sa-mi complic existenta :)

 

eu dupa ce-am cautat un an de zile masina pe la noi (nu ma grabeam ce-i drept) si am verificat cateva masini (toate au fost cu probleme, km dati inapoi sau mai rau, accidentate grav) am zis ca nu merita stresul si riscul... asa ca am mai pus niste bani deoparte, m-am dus la dealer vag in germania, le-am dat morman, am luat masina si am plecat. no stress.

dar la faza asta trebuie sa fii constient ca te costa ceva in plus fata de "ocaziile"/"ofertele" de pe autovit/olx... 

 

sfatul meu este sa nu mai intretineti samsareala... ca din cauza astora am ajuns sa discutam acum despre cum sa-ti cumperi o masina de parca ti-ai cumpara palat la monte carlo... cand totul ar trebui sa fie doar o formalitate.

 

numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La puterea noastra de cumparare omul nu isi permite nou, asa ca se lasa furat de miraj intreaba ce, cum pentru o masina mai buna. Daca ar fi bani destui toti am alege masini noi cu garantie extinsa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este greu sa rezisti unei asemenea tentatii, mai ales atunci cand esti in cautare de masina ! 

 

 Se da un exemplu :

 

1. Passat B7 3C 2012 ComfortLine 1.6TDI fara dotari extra, cu 130.000 km reali la un pret de 11500-12000 Euro (unic proprietar)

 

                                                                                      vs.

 

2. Passat B7 3C 2012 2.0 TDI HighLine+DSG, xenon, alcantara, jante 17 si tot tacamul, cu km dati inapoi fara numar, la un pret de 12.000 Euro (import UE)

 

Fara ipocrizie sau subiectivism, cati dintre noi ar alege prima varianta ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-a atras atentia asta mie: http://olx.ro/oferta/vw-passat-2011-extra-full-ID4kfsk.html#fd1cd310a9

Am incercat sa o verific la reprezentanta dar singurul lucru care era in baza de date a fost ca este din Spania si nimic mai mult. Nu are nici o intrare in service pentru revizii sau orice altceva.

Este normal asa ? Nu comunica Spania cu alte reprezentante?

 

 

Multumesc pt info.. jeguri de samsari ce sa faci. Si asta e cumparata tot de pe carsontheweb.. dar cand a fost vanduta avea 303.000km.

Asta e nr omuui, sa va feriti de alte anunturi 0767149200

 Un mic preview:

image.jpg

 Mai clar decat atat ce poate fi? Daca masina respectiva nu are istoricul service complet? Samsarul a dat-o inapoi ~ 200.000 km. Si el , samsarul, a verificat-o la Rep. atat timp cat iti ofera seria de sasiu + ca accepta si verificare. Este posibil ca masina sa nu fi avut istoric service, iar samsarul stie acest lucru si ii da posibilitatea sa "jongleze" km cum vrea el. La una din asta ce-i mai faci ?

 

" SE ACCEPTA ORICE FEL DE TESTARE, SE OFERA SI SE CERE SERIOZITATE MAXIMA " .... na ! ca sa vezi !

Modificat de fantozzi007
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F. bune observatiile si sfaturile de mai sus. Multam frumos !  :icon_thumleft:

Greu de rezistat tentatiilor, din pacate 9 din 10 masini sunt scoase la vanzare de catre samsari ! Exista clar o piata de cumparatori de la samsari. 

 

Prima regula de care ma voi tine: de evitat toti cei care nu sunt proprietari pe carte, in special cei care aduc masini din afara.  :RO flag:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atata vreme cat prima intrebare a romanului in ceea ce priveste o masina este "CATI KILOMETRI ARE?", nu va mai mirati ca exista samsari. Ei sunt acolo tocmai ca sa satifaca exact "nevoile" clientului. E simplu!

 

Poate o sa para o aroganta, dar eu, cand mi-am cautat masina(vreo 3-4 luni, zi de zi-carsonthewb, alcopa), am fost interesat de STAREA MASINII. Adica sa aiba reviziile facute. Kilometrii, prea putin, pentru ca oricum un B7 la 11.000 de euro nu va avea in veci nici in Germania, nici in alta parte, 100.000 de kilometri. A mea, de exemplu, avea 186.000 facuti in Elvetia, DAR a avut toate reviziile facute la reprezentanta, inclusiv stergatoarele de parbriz s-au schimbat acolo. A fost inmatriculata pe BASF, iar firma a facut tot ce trebuia cat a detinut-o. S-au schimbat distributia, ulei motor si cutie etc cu putin inainte sa fie vanduta la licitatii. Asadar, am stiut EXACT ce cumpar (inclusiv ca avea 20.000 de kilometri dati inapoi de romanul care a adus-o), dar am ales in deplina cunostinta de cauza.

 

Romanul, din pacate, e rupt in fund, dar viseaza sa cumpere o masina de doi-trei ani la pret de nimic. Si, evident, sa aiba putini kilometri si infinite dotari. Si, tot evident, nu are bani sa o intretina si o duce langa bloc, "la baieti"... Pe scurt, e vorba despre ASTEPTARI GRESITE!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DariusD, am scris recent un articol pe tema asteptarilor setate gresit aici: setarea corecta a asteptarilor atunci cand cumperi o masina second hand.
Dar in concluzie putem spune ca una din problemele principale este scurta istorie de cumparator de masini a romanilor si in general a est europenilor. Stiu foarte bine si piata din Polonia si exista aceleasi probleme.
Noi am trecut de la a cumpara Dacia , la care se pricepea fiecare al 3-lea barbat intalnit pe strada, la masini "straine" cu provenienta din afara Romaniei acum aproximativ 8-10 ani, timp in care majoritatea romanilor au schimbat 1 maxim 2 masini. Si tinand cont ca asa cum zicea cineva mai sus piata este controlata de samsari, primul lor contact cu piata auto a fost cu aceste masini ale samsarilor cu multe dotari, km putini, lucioase de iti iau ochii etc.
Astfel oamenii au crezut ca asta este normalitatea si au luat-o ca punct de reper.

A da totusi vina numai pe cumparatori, este o greseala din punctul meu de vedere. Vina este si a vanzatorilor in egala masura. Darea inapoi a km-lor este pur si simplu un instrument de a vreste valoarea masinii si a castiga bani neonesti.


Eu sunt convins ca daca de maine masinile de pe autovit si olx ar avea km reali ar fi o pauza de vreo 2 sapt la telefoane dar apoi lumea va incepe sa sune.

Scuzati eventualele greseli, am scris de pe tel

Modificat de inspectorauto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@inspectorauto: Foarte bun articolul, eu vorbeam mai mult despre MENTALITATI, asa cum ai facut si tu apoi in postare. Adica hai sa facem un exercitiu de imaginatie... Daca marea majoritate a celor care doresc sa isi ia o masina s-ar uita intai la INTRETINERE, nu la KILOMETRI, si piata ar reflecta acest lucru. Ai vedea frecvent masini cu 200-300-400.000 de kilometri, la un pret just. Iar samsarii ar ramane cu masinile lor de 80.000-100.000 de kilometri nevandute (sau, ma rog, ar vinde pe ici, pe colo). Si daca chiar apar pe piata astfel de masini, pai ar avea un pret pe masura, asa cum au pe afara!

 

Dar cati dintre noi sunt dispusi sa isi ia o masina cu 190.000 de kilometri CINSTITA? Putini, desi declarativ sunt multi! Cum sa vii si sa le spui prietenilor ca ai dat 11.000 pe un Passat cu 190.000 de kilometri, cand prima intrebare a acestora va fi exact asta... CATI KILOMETRI ARE? Da mult mai bine sa zici ca a avut 110.000 si, in timp, tot spunand asta, chiar ajungi sa crezi ca ai facut o afacere...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!