Jump to content

Ulei B6


Ten2
 Share

Postare recomandată

Gasit Long Life 3 cu W507 costat 80RON - 800.000 lei.

Adresa de unde puteti lua cam toata gama Castrol:

Aleea Botorani, intrarea dinspre Sebastian. Pe stanga imediat ce intrati pe straduta(alee) e o alimentara cu rosu si chiar langa vedeti sigla CASTROL. Puteti intreba in alimentara daca magazinul este inchis.

Modificat de Ten2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am o nedumerire...indicativele sunt asociate pana la urma cu tipul de motor si performantele lui, ori pur si simplu poti utiliza oricare dintre aceste tipuri de ulei la toate motoarele - dupa buzunar si disponibilitate( inteleg ca unele nu se prea gasesc pe piata)?

de ex: de ce w506 ar fi mai bun decat w507 sau invers?

apoi de ce ar fi obligatorie utilizarea uleiurilor castrol si nu aral sau alt tip - stiu ca producatorii auto se asociaza cu diferiti producatori de consumabile ori subansambluri "recomandand" utilizarea celor din urma din ratiuni de marketing si financiare...asa ca pana la urma nimeni nu cred ca ar putea spune ca uleiurile castrol sunt mai bune sau mai proaste decat mobil sau alta marca...zic si eu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da ai dreptate. Cred ca sunt doar chestii de marketing. Castrol da o gramada de bani la VW sa le faca reclama iar VW nu iti livreaza neaparat masina cu ulei castrol. Poate sunt la fel de bune si MOL si Texaco si Mobil.

Ce sper eu este ca, daca scrie pe ulei ca e compatibil VW50X chiar sa fie iar daca asta (VW50X) este o norma VW interna ma iau si eu dupa asta.

Interesul meu este sa ii fie bine masinii, iar daca e ceva, sa am motive sa dau in cap cuiva pentru ca nu e vina mea si am urmat intocmai instructiunile lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da ai dreptate. Cred ca sunt doar chestii de marketing. Castrol da o gramada de bani la VW sa le faca reclama iar VW nu iti livreaza neaparat masina cu ulei castrol. Poate sunt la fel de bune si MOL si Texaco si Mobil.

Ce sper eu este ca, daca scrie pe ulei ca e compatibil VW50X chiar sa fie iar daca asta (VW50X) este o norma VW interna ma iau si eu dupa asta.

Interesul meu este sa ii fie bine masinii, iar daca e ceva, sa am motive sa dau in cap cuiva pentru ca nu e vina mea si am urmat intocmai instructiunile lor.

corect...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Totul se duce spre o unificare a normelor care va fii 507.00. Astfel ca un ulei sa primeasca acest indicativ trece printr-un proces de testare foarte dur. Eu pun Castrol pentru ca doar din asta am gasit pana acum. De ex am cautat la OMV 506.01 ca la ei pe site exista dar in benzinarii nicaieri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Dupa ce am citit acest topic am ramas cu o mare nedumerire

Eu am un Passat B6 2.0 TDI 140 CP cu QG2 iar in carte imi recomanda sa folosesc ulei cu norma VW505.01 sau VW507.00. La dealerii din Bucuresti la care am intrebat ce ulei sa folosesc ptr completare ei mi-au recomandat Castrol VW505.01. Totusi i-am intrebat daca cel cu norma VW 507.00 nu este mai bun dar ei au spus ca doar VW505.01 au folosit pana acum si din acela imi recomanda.

Care din cele 2 norme este mai buna? Pe care il pot folosi ptr completare fara nici o grija ( Castrol SLX LongLife III cu norma VW504.00 si VW507.00 este 77 RON/litru)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am folosit numai 507. Dar poate o sa zici ca e alt motor si d-asta.

Cu cat e uleiul mai bun...cu atat mai mult merita. Oricum masinile la noi au parte de un tratament greu de inchipuit, asa ca, macar combustibilul si uleiul sa fie din cele mai bune.

Folosesc cu incredere 507 si e ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu din ce am mai citit pe ici si pe colo am inteles ca w507 asta este un fel de "ultimul model" daca pot spune asa. Adica este mai bun ca cele mai vechi. De asta nici nu prea gasesti ( nu multe masini folosesc asa ceva ) si apoi faptul ca e bun ti-o spune si pretul la care il gasesti. Eu vreau sa merg numai pe uleiul asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

507.00 se gaseste relativ usor. Dar tu totusi ai QG2 asa trebuie sa mergi pe 505.01. Groove a pus 507.00 pentru ca are DPF si este obligatoriu pentru el aceasta norma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

507.00 se gaseste relativ usor.

Exista undeva un tabel cu echivalente de uleiuri dupa codurile astea cu 50x.xx si marci comerciale ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fii mai exact.... Cauti sa vezi ce firma produce 506.00 ,507.01 sau 507.00?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

507.00 se gaseste relativ usor. Dar tu totusi ai QG2 asa trebuie sa mergi pe 505.01. Groove a pus 507.00 pentru ca are DPF si este obligatoriu pentru el aceasta norma.

La mine nici nu apare in carte alt ulei recomandat de ei. Si, pana acum nu am gasit in alta parte decat la PBN sau PBV.

Recunosc ca nu am cautat decat in cateva benzinarii, dar am inteles ca nu-l prea gasesti oriunde.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La cate firme fac 506.01 si 507.00 ..... Sunt multe, oricum parerea mea este ca poti merge pe oricare....Castrol,Aral,Liquy Moly,Motul,Repsol,BP,Shell...si lista poate continua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De acord cu tine, dar pt 507 ce ai gasit? Si cred ca mai e important si ce ulei ai deja in masina si sa completeze cu acelasi ulei (marca, tip).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Groove o sa caut...cu toate ca pentru 507.00 o sa gasesc mai greu, lista era din America. Oricum...tu ai voie sa folosesti NUMAI 507.00.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intelegeti odata ca TOATE uleiurile cu acelasi cod sunt PERFECT MISCIBILE! difera doar producatorul si pretul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este perfect adevarat....cu o exceptie..este pe aici un posesor de 1.8 T ???...sa ne spuna ce se intampla cand pui alt ulei peste Castrol-ul din motoras :angry: ..

Legat de B6 treaba e clara....la Diesel cel putin : ai DPF....507.00, n-ai DPF....505.01.....ce e asa greu oameni buni......am prieteni care au pus Aral, Castrol, Mobil, Shell si Texaco.....si baietii nu au stiut sa imi spuna vreo diferenta intre ele.......deci keep :vaidecapulmeu: :angry: :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate aici gresesti...ai DPF 507.00, nu ai DPF folosesti 507.00,506.01 sau 505.01. Eu sincer in ordinea asta le-as folosi si daca nu as avea DPF.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa inteleg ca 507.00 este cel mai performant ? In ce masura influenteaza uleiul DPF-ul ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru DPF...am mai scris este obligatoriu 507.00 in afara daca ai V10 sau R5 Tdi (motoarele astea cer exclusiv 506.01). In rest se va face o unificare de standarde si astfel recomandat va fii 507.00.

Discutia ramane intre 507.00 si 506.01 ca performante. Cu toate ca 507.00 este mai recent de ce nu se poate folosi pe V10 si R5 TDI? Eu unul neavand obligativitatea de a uitiliza 507.00 (la mine ar fi 505.00 sau 506.00) folosesc 506.01 si ma mai documentez.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate aici gresesti...ai DPF 507.00, nu ai DPF folosesti 507.00,506.01 sau 505.01. Eu sincer in ordinea asta le-as folosi si daca nu as avea DPF.

Korect...da e scump ala cu 507.00....pt unu care n-are dpf...nu vad sfaraiala...

aaa si la V6 TDI DPF iar nu intra 507....e tot cu 506 parca in carte...

Si din ce am citit singura treaba cu dpf-ul este ca in uleiurile normale sunt reziduuri de ardere(funingine) pe care nu reuseste sa le arda decat in prezenta unor aditivi speciali (vezi 507.00)...in schimb la noi si cu ulei bun e aiurea daca folosesti masina numai in oras....nu se mai regenereaza in veci filtrul de particule.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am descoperit ca am nivelul la ulei mai scazut si as vrea sa mai completez cativa mililitri acolo.

Recomandati-mi o marca si un model bun(ca pret sa fie normal, nu vreau ceva prea expensive)

P.S. scuze daca s-a mai scris despre asa ceva dar eu unul nu am gasit nimik cu Search-ul

daca vrei sa incerci un service adevarat in SEAT VW AUDI SKODA.incearca in Bucuresti str.Drumul Sarii 150 (intersectia de la Razoare)- AUTOTEST se numeste, eu am fost acolo si credema ca am ramas surprins de caliatea serviciilor si pret, Tot acolo gasesti si un ulei specific pentru Motoarele Porche ,german 100% ,EU AM FACUT SCHIMBUL CU 160 RON IN CARE ESTE INCLUSA SI MANOPERA, APARATURA PE CARE O AU TIPII N MAI VORBIM! VEZI SI: www.autotestserv.ro

ULEIUL PE CARE IL CAUTI SI RECOMANDARILE LE GASESTI ACOLO SIGUR!

Gabi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

swd LUBRICANTS ,uleiri auto speciale pentru marca VW-AUDI-SKODA-seat

Daca uleiul era asa de special, cei de la service-urile din Germania si Austria nu lucrau NUMAI cu Castrol, nu? :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca uleiul era asa de special, cei de la service-urile din Germania si Austria nu lucrau NUMAI cu Castrol, nu? :offtopic:

Si din cite am vazut eu nu par a avea ceva 507.00. Ma insel ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!