Jump to content

Instalatia de stergere/spalare parbriz/luneta


adrianciocalau
 Share

Postare recomandată

mi-am facut cadou de craciun bosh aero retrofit. super pana acuma. 110 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 672
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Carmina

    35

  • B0gdy-

    34

  • CrisH

    27

  • bebeko

    19

Top Posters In This Topic

Posted Images

Merita investitia. Pe fabia aveam stergatoare normale. Pe ibiza am stergatoare tip aero (sper ca asa le zice). e o mare diferenta in bine, din cat am putut observa pana acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am executat nishte stergatoare tip AERO din carrefour, aprox 50RON pe 2 bucatzi, merg la fix pe fabia, unu de 19" si unu de 21". Merg bine, unu din ele mai scartzie la revenire, astept sa se asheze lama.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare. E normal ca in timpul functionarii stergatoarelor sa simti miscarea lor si in pedale? se simte ca si cum la capatul cursei stergatoarelor ceva ar atinge pedalierul. A mai patit cineva asa ceva? asta se simte cel mai tare cand stergatoarele merg la viteza mare, dar se simte si cand au viteza mica

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:Driver:

Hehe, credeam ca sunt eu nebun :D Dar se pare ca suntem 2 :)

Da, si eu simt acelasi lucru!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa fie oare doar la modelul nostru? auzi..si ai cumva si vibratia aia ciudata la discurile din spate cateotdata cand dai scu spatele? ca si cum nu s-ar desface placutele complet?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmm, asta nu pot sa zic ca o am, dau rar cu spatele :) Chiar nu am observat. Dar treaba cu stergatoarele e haioasa rau ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sebastian stefan
Si eu am executat nishte stergatoare tip AERO din carrefour, aprox 50RON pe 2 bucatzi, merg la fix pe fabia, unu de 19" si unu de 21". Merg bine, unu din ele mai scartzie la revenire, astept sa se asheze lama.

Ce firma sunt?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, n-am avut asemenea probleme. Dar e adevarat ca stergatoarele mai si scartaie. Si mie m-i s-a intamplat. Asta e.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tu ai si alta varianta ...poate o fi doar la astea 1.4 16V cine stie. POate le-au ingramadit altfel. Peste toate, sunft foarte mandru de mine. Am scos consum 8.1 azi de la munca pana acasa. cu trafic..frig..si de toate. nu credeam. media in oras era pe undeva pe la 11

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rezolvarea problemei in imagini:

.......

Pozele sunt facute in vara insa din motive de lipsa de preocupare din partea colegilor de forum (cu exceptia catorva) pentru a prezenta ceva realizari, am decis la momentul respectiv sa nu le mai public. Vad insa ca interesul pentru rezolvari de probleme si tehnica a revenit si ma bucur sa am dorinta de a publica din nou.

o intrebare stupida: m-am uitat si la masina mea ca sa desfac filtrul de aer, dar in locul colierului cu surub din imaginile 2-3, la mine este unul cu un fel de cleme; astea cum se desfac?

tks

Modificat de vanexel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

strangi cu patentul de cleme, colierul se dilata, et voila! tragi furtunul gofrat de pe stutul carcasei filtrului de aer

Modificat de saboteur
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

strangi cu patentul de cleme, colierul se dilata, et voila! tragi furtunul gofrat de pe stutul carcasei filtrului de aer

bun asa, ma duc sa experimentez si sa vad daca din cauza furtunasului sarit nu imi mai ajunge apa pe parbriz si luneta

am avut si o sigurantza arsa si nu mai mergeau stergatoarele fatza dar pe aia am rezolvat-o temporar cu o litza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bun asa, ma duc sa experimentez si sa vad daca din cauza furtunasului sarit nu imi mai ajunge apa pe parbriz si luneta

am avut si o sigurantza arsa si nu mai mergeau stergatoarele fatza dar pe aia am rezolvat-o temporar cu o litza

de abia astazi am avut timp sa desfac filtru de aer; din pacate nu de acolo este problema; acel furtunash era la locul lui;

in schimb am descoperit ca atunci cand pun lichid in rezervor, curge direct jos, pe undeva prin aripa stanga a masinii; are idee cineva ce s-a desfacut si daca poate fi reparat de mine? sau trebuie dusa in service? o schema cu tot circuitul instalatiei de spalat parbriz/luneta unde gasesc si eu? am gasit pe aici pe forum 2 linkuri, dar nu se deschid, serverul cere autentificare

tks

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Akebono pentru poze. Am reusit sa bag acel furtunas la loc. A fost exact ca in poze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare. E normal ca in timpul functionarii stergatoarelor sa simti miscarea lor si in pedale? se simte ca si cum la capatul cursei stergatoarelor ceva ar atinge pedalierul. A mai patit cineva asa ceva? asta se simte cel mai tare cand stergatoarele merg la viteza mare, dar se simte si cand au viteza mica

Stai linistit. Acelasi lucru simt si eu in timpul functionarii stergatoarelor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am avut 1.4 MPI (60 CP). Nu aveam aceasta problema :beerchug:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut

rezolvat in service pana la urma: desfacut aparatoare aripa stanga fatza si infipt un furtunash care pleca din rezervorul de lichid; desfacut filtru aer + scos stergatoare si grila de sub ele ca sa infiga furtunasul descris mai sus de akebono; la mine zburase cumva mai sub bord o parte din el; timp de lucru: o ora jumatatea; cost 50 ron

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Saptamana trecuta mi s-au furat stergatoarele de la masina. De fapt, ca sa fiu mai exact, stergatorul de la sofer. Si sa fiu si mai exact, termenul "furat" nu e tocmai corect. De fapt "hotul" mi-a inlocuit stergatorul de la sofer cu alt stergator mai scurt (tot cu spoiler). Acuma, tzeapa a fost a lui, ca stergatorul meu era dus si oricum ma batea gandul de ceva vreme sa-l schimb. Am asteptat doar sa ies din iarna inainte sa schimb stergatoarele.

Acum vreau sa schim stergatoarele cu unele Bosch (noi :Driver: ). Am cumparat stergatoarele de schimb, insa vreau sa le montez pe masina astfel incat sa nu se mai poata fura asa de usor. O solutie la care m-am gandit a fost sa prind stergatorul de brat cu o brida de plastic neagra (asa cum sunt cele cu care unii isi prind capacele de jante). Alta ar fi sa prind stergatorul de brat cu o sarma mai rigida, sau altceva de genul asta. Inca nu m-am uitat cu atentie daca in timpul functionarii stergatorul are vreo miscare relativa fata de bratul lui.

Aveti alte idei / solutii pentru problema asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ar mai fii o solutie sa iti iei cum mi-am luat eu de alea tip aero retrofit, se prind destul de interesant si nu prea stie prostimea cum se desfac, si costa vreo 50 de ron parca.

post-3449-1175774134_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai am cumparat deja stergatoarele "clasice". Nu am vrut sa cumpar retrofit, ca m-am gandit ca tenteaza si mai tare la furat pe la noi, ca inca nu multa lume are astfel de stergatoare dar e multi care ar vrea :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ar mai fii o solutie sa iti iei cum mi-am luat eu de alea tip aero retrofit, ...

Au ceva adaptoare pentru prindere? Trebuie sa cer anume, sau exista ceva "universal'?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cumparat stergatoarele de schimb, insa vreau sa le montez pe masina astfel incat sa nu se mai poata fura asa de usor. O solutie la care m-am gandit a fost sa prind stergatorul de brat cu o brida de plastic neagra (asa cum sunt cele cu care unii isi prind capacele de jante). Alta ar fi sa prind stergatorul de brat cu o sarma mai rigida, sau altceva de genul asta. Inca nu m-am uitat cu atentie daca in timpul functionarii stergatorul are vreo miscare relativa fata de bratul lui.

Aveti alte idei / solutii pentru problema asta?

Eu am folosit prima varianta. Are doar un rol preventiv... :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai vezi ca chiar din carrefour din BV le-am luat, au ele adaptoru ca de alea le zice retrofit, adica se potrivesc la modele mai vechi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!