Jump to content

Instalatia de stergere/spalare parbriz/luneta


adrianciocalau
 Share

Postare recomandată

Mie mi-au furat stergatoarele acum 1 luna si mi-am luat unele noi de la Avia tot de Skoda. Au fost cam scumpe (1.400.000) dar nu conteaza ca plateste asigurarea.

<{POST_SNAPBACK}>

Observ o diferenta f.mare de pret intre stergatoarele gasite de forumisti la diverse magazine si cele originale de la Avia.

Stie cineva sa-mi spuna de ce?

Asa e la toate materialele pt.Fabia?

P.S.:Intreb si eu pt.ca inca n-am fost in situatia de a schimba ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
  • Replies 672
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Carmina

    35

  • B0gdy-

    34

  • CrisH

    27

  • bebeko

    19

Top Posters In This Topic

Posted Images

Rezolvarea problemei in imagini:

aer0015oa.th.jpgaer0027vu.th.jpgaer0034ds.th.jpgaer0052xv.th.jpgaer0060rn.th.jpgaer0080vw.th.jpg

Pozele sunt facute in vara insa din motive de lipsa de preocupare din partea colegilor de forum (cu exceptia catorva) pentru a prezenta ceva realizari, am decis la momentul respectiv sa nu le mai public. Vad insa ca interesul pentru rezolvari de probleme si tehnica a revenit si ma bucur sa am dorinta de a publica din nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am dat jos filtrul de aer, intradevar era sarita mufa exact ca in poze, am dat la spritz si ieshea apa. Am conectat mufa, si surpriza, tot nu iese apa pe tzashnitoare in spate. O fi infundata duza sau mai e vreo smecherie pe altundeva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
Stie cineva daca se pot monta stergataoare Aero (ca la Octi2/ Golf5/ New Polo/ New Leon) la Fabia? Daca da, unde am putea face opertiunea si cat ar costa? Merci mult.

Da, se pot monta prin sistemul Bosch Aerotwin Retrofit: http://www.turatii.ro/index.php?func=artic...ing&articol=133

Codul acestora (pentru Fabia) este 3397118902 si pretul recomandat este de 26,50 euro fara TVA - informatie primita de la Bosch Romania. Montajul este gratuit (il face posesorul) :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi pare rau, sincer nu am avut intentia de a fi nepoliticos. Pe de alta parte, marturisesc ca nu am citit in intregime toate post-urile.

Este adevarat ca la stergatorul din stanga suporta si 475 (am avut si asa ceva), insa se apropie cam prea mult de cheder (prea mult in opinia mea, lucru ce poate crea neplaceri mai ales iarna, cand se depune gheata).

Alta intrebare: stie cineva cine furnizeaza stergatoarele "originale" cu care vin masinile noi de la producator ? (cineva de la Brady mi-a marturisit ca nu ei stiu, nu este nimic marcat pe ele).

O zi buna.

Stergatoarele "originale" (de fapt sunt Valeo) se gasesc la Avia, dar la 1 400 000 cutia (pe cutie apare inscriptionat Skoda, VW etc).

Cel pentru luneta se gaseste tot acolo pe la 400 000...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa parerea mea ar trebui sa aveti grija cu stergatoarele "originale" care se gasesc la Avia, la 1 400 000 cutia (pe cutie apare inscriptionat Skoda, VW etc), eu am cumparat pentru fabia mea si nu sunt multumit de ele (lasa dare si nu pot fi schimbate chiar daca sunt in "garantie" :) :) ).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Ma bate gandul sa "gust" si eu din "Aerotwin".

Si am gasit asa

1. Bosch Aerotwin Cod A533S (se monteaza pe bratele existente).

2. SWF (Valeo) Visioflex Cod 119728 (tot pentru bratele existente).

Nu am reusit sa aflu daca exista brate noi, speciale pt "Aerotwin", deci o sa folosesc cele din dotare.

Intrebarea este: Bosch sau SWF (Valeo)? Sunt la acelasi pret (circa 30-35 euro perechea). Are cineva experiente cu ele?

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Important! Valabil la Fabia Hatchback! Nu stiu la Combi daca se potrivesc. Pentru Fabia Combi exista o informatie ca se potriveste setul de Octavia 2 Combi.

Cu ocazia asta am aflat si codul pentru ansamblul stergatoare spate

6Y9 955 707 A -> brat stergator 14,96 €uro

6Y0 955 425 -> stergator 6,61 €uro

6Y6 955 435 -> capac 2,73 €uro (nu si la Combi)

Si versiunea Aero (de la Golf V)

Aero stergator

6Q6 955 425 A

6,00 Euro

Aero-Brat stergator

6Q6 955 707 A

10,80 Euro

Capac (pentru brat)

6Q6 955 435 A

1,40 Euro

Am gasit acum ca a fost schimbat capacul de la Golf V cu un model mai nou care nu se potriveste perfect (trebuie pilit putin). Noul cod este 6Q6 955 435 B. Vechiul cod (A) se pare ca nu se mai livreaza.

Si ceva poze ( Fabia4Fun.de) cu aero montat pe o Fabia

Modificat de rvacaru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si inca o varianta.

Kitul de la T5 se pare ca se potriveste la Hatch

6Q6 955 707 C -> Brat 11,85 Euro (net)

7E0 955 425 -> Stergator 6,10 Euro (net)

6Q6 955 435 B -> Capac (trebuie scurtat putin-pilit) 1,50 Euro (net)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in mod sigur merg de polo, mai intereseaza-te te rog. mi se pare destul de putin. de unde ai preturile astea ... vreau sa imi cumpar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu merg de polo decat daca cumperi si bratele respective.

Exista alta varianta, si este un lucru pe care l-am mai zis dar nimeni nu il baga de seama, pe sectiunea general la topicul de aero, pentru ca este valid si pentru platforma de golf.

Il repet:

La fabia merg stergatoare de Renault Scenic 60/40cm (desi oringinal fabia are 53 cu 47.5) si cel mai interesant, pe bratzele originale ne-aero. Bineintzeles ca merg ... de altfel, pentru ca producatorul este BOSCH, doar ca se cumpara de la Reno, la reperentanta. Nu stiu daca acelasi produs 60/40 il poti achizitiona aftermarket de la BOSCH si care este pretul comparat cu cel de reprezentanta Reno.

Modificat de Akebono
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desigur, pe spate trebuie cumparat si bratul.

Pe fata exista kit SWF sau Bosch _exact_ pentru Fabia care merge pe bratele originale.

Codurile pentru stergatorul spate Polo 9N3 (doar acesta are Aero din cate stiu eu)

Brat stergator: 6Q6 955 707 B

Stergator: 6Q6 955 425 B (12 euro)

Capac: 6Q6 955 435 B (1.80 euro)

Preturile sunt netto, dupa catalog.

Dimensiuni stergatoare

Touran: 48 cm

Golf V : 42-43 cm

Polo 9N: 41-42 cm

Fabia: 46 cm

Exista si pe ebay

http://cgi.ebay.de/original-AEROTWIN-Heckw...1QQcmdZViewItem

Modificat de rvacaru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si pe mine ma bate gandul sa iau un Aerotwin de la Bosch. Am cam un an cu stergatoarele normale si au inceput sa dea semne de oboseala.

Ca sa se potriveasca pe bratele originale trebuie sa fie Aerotwin Retrofit? Retrofit fiind de fapt dispozitivul care se monteaza pe bratul vechi. Asa am inteles din pdf-ul postat aici. E corect ce zic?

Care stie un magazin si un pret pt. Bosch Aerotwin Retrofit?

Cum demontez stergatorul de la luneta, mai exact plasticul ala care vine peste el. As vrea sa-l schimb si pe asta dar cu unul normal nu aerotwin.

Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A avut si pentru fabia. Daca imi aduc bine aminte, erau 130 RON setul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pus SWF Visioflex (modelul pentru Golf IV). Sterg foarte bine si extrem de silentios (nu am incercat inca si la viteza mare).

Arata cam asa (o sa pozez in curand si cu aparatul foto)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cat au costat? se aplica pe vechile brate? De ce nu ai mers pe Bosch sau Valeo?

Ca trebuie sa mi le schimb si eu....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Valeo nu am gasit (SWF e brand Valeo), iar Bosch am tot avut de alea clasice si parca nu am fost super incantat de ele. Pretul lor este de circa 30-35 euro perechea. Se aplica in 2 minute pe vechile brate. Am postat mai sus codurile de la Bosch si SWF.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am interesat la Augsburg Titulescu de Bosch Aerotwin. Se aduc doar pe comanda din Germania, dureaza cam 5 zile si costa 1500RON. Stiti undeva mai ieftin, la vreun magazin prin Bucuresti unde sa aiba pe stoc? Sunt scumpe la acest pret? Voi ce ziceti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1500RON ??? Cu brate, motorase, jgheab si parbriz ? :)

la 1.5 mil ROL cred ca sunt acceptabile (ai grija sa fie Retrofit daca sunt doar stergatoarele fara brate)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AeroTwin retrofit pentru Fabia pe fata costa 110 Ron, gasesti la volksman, pe forum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma scuzati cu leul greu :) 150RON. Oricum am dat un mail la Volksman si am primit un reply. Au pe stoc la 110RON. Trebuie doar sa-mi fac timp sa fug la magazin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!