Jump to content

Instalatia de stergere/spalare parbriz/luneta


adrianciocalau
 Share

Postare recomandată

Un "nenorocit" mi-a rasucit stergatorul din dreapta asa ca va trebui sa-mi cumpar unelel noi. Sa inteleg ca Bosch 533S este codul pt. Fabia. Aveti idee daca pot sa difere in functie de tipul caroseriei si anul de fabricatie??? Pe unde am fost sa intreb mi-au cerut detaliile astea. Si daca a mai vazut cineva in Carrefour Orhideea stergatoare de astea mai recent.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 672
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Carmina

    35

  • B0gdy-

    34

  • CrisH

    27

  • bebeko

    19

Top Posters In This Topic

Posted Images

@hamann7.0: Ai incercat la Augsburg (www.augsburg.ro) ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A fost ieri almanah la cumparat stergatoare Fabia in Praktiker parca. Asteptam impresii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat si la Augsburg insa au doar in Militari si e cam greu sa ajung pana acolo din cauza serviciului. In momentul asta insa sunt in dilema cu marca pt stergatoare. Bosch sau Valeo. Am citit topicul insa nu stiu ce sa aleg :) . Astept vesti de la omu' care a aplecat la Praktiker.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am luat stergatoare!!!!! :( La Praktiker in Voluntari am gasit Bosch-uri 533S (multumesc horgaban :) ) care din cate vad eu pana acum sterg foarte bine.

E drept ca stergatorul din dreapta nu este curbat, dar nu vad nici un impediment. O sa caut si lame separate si o sa mi le fac si pe cele vechi. Intradevar spoilerul paravant este mai bicisnic decat la cele originale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate reusesti sa schimbi lamele de la astea noi la cele vechi, ca sa-i pastrezi...... curbura din dreapta si paravantul din stanga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o idee foarte buna. am sa incerc. va tin la curent.

am uitat sa spun cat au costat : 499.000 rol

Modificat de almanah
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt perfect silentioase cand sterg sau se aude ceva frecare, baraiala ... etc?

<{POST_SNAPBACK}>

sunt silentioase. nu se aude decat fasaitul discret si normal al unui stergator. in orice caz nu le-am putut proba pe ploaie. le-m incercat cu sistemul de spalare al geamurilor si au lasat parbrizul curat bec fara sa faca zgomote. cele dinainte haraiau si baraiau direct pe creierul meu :) . am sa revin cu impresii dupa prima ploaie care inteleg ca nu va intarzia foarte mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am luat si eu ieri de la Augsburg militari una perche stergatore (lamele doar) Bosch Twin cu 470.000. Codul era 533 fara S. Sunt asimetrice si se potrivesc perfect. Sterg foarte bine si sunt silentioase deocamdata :) . Cu codul 533S erau cele Aero Twin la care lamela e toata din cauciuc insa atunci trebuie sa-ti schimbi si bratul de prindere. Oricum costau 1.3 mil alea...cam scump. Eu sunt super multumit momentan. Astept ploaia :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am luat si eu ieri de la Augsburg militari una perche stergatore (lamele doar) Bosch Twin cu 470.000. Codul era 533 fara S. Sunt asimetrice si se potrivesc perfect. Sterg foarte bine si sunt silentioase deocamdata :) . Cu codul 533S erau cele Aero Twin la care lamela e toata din cauciuc insa atunci trebuie sa-ti schimbi si bratul de prindere. Oricum costau 1.3 mil alea...cam scump. Eu sunt super multumit momentan. Astept ploaia  :D

<{POST_SNAPBACK}>

Atentie hamann, aici ai practicat un pic de dezinformare: diferenta dintre 533 simplu si 533S este spoilerul pe partea soferului care la 533 este lipsa. Aerotwin vin cu alte coduri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze! Din posturile trecute am inteles ca S insemana ca stergatoarele sunt asimetrice nu ca are legatura cu spoilerul. Oricum am pastrat vechiul stergator. Trebuie doar sa-mi fac timp sa-mi dau jos spoilerul si sa-l montez pe astea noi. Se potriveste benuiesc. Ma lamureste cineva si care este exact rolul spoilerului?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze! Din posturile trecute am inteles ca S insemana ca stergatoarele sunt asimetrice nu ca are legatura cu spoilerul. Oricum am pastrat vechiul stergator. Trebuie doar sa-mi fac timp sa-mi dau jos spoilerul si sa-l montez pe astea noi. Se potriveste benuiesc. Ma lamureste cineva si care este exact rolul spoilerului?

<{POST_SNAPBACK}>

La viteze mari sa fie "impins" stergatorul pe parbriz de catre aer ? Poate...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci pe maine ..... ca maine ploua

<{POST_SNAPBACK}>

People,

Nu mai fiti obsedati de coduri. Acel 533 S Bosh inseamna (comparativ cu codul 530 S cu 2 stergatoare de aceeasi dimensiune) un stergator de 530 mm si unul de 450 mm. S= spoiler.

Aceste 2 dimensiuni pot fi achizitionate si din seturi diferite, de la producatori diferiti. Spre exemplu, daca cumparati un set de stergatoare de 530 mm si un set de 450 mm veti obtine 2 seturi ce se potrivesc la Fabia (1 x 530 mm + 1 x 450 mm). Lasati-le naiba de coduri, nu fac decat sa ne spele creierul.

Va trebuie pentru Fabia un stergator de 530 mm (sofer) si unul de 450 mm (pasager). In rest, intr-adevar, marca face diferenta. M-am bucurat la stergatoare Lampa din Carrefour, achizionate 2 seturi (unul de 530 si unul de 450). Am zis ca am facut o afacere, m-au costat in total circa 300 k. Aiurea, le-am aruncat, au inceput sa scartaie infiorator dupa 5 min. Bosh raman silentioase, Valeo de asemenea. A-propos, in grija permanenta pentru clientii fraieri, Carrefour nu mai comercializeaza stergatoare Bosh. Ultimele le-am gasit la OMV.

Deci, prin urmare, sfatul meu este ca, dincolo de cod, asigurati-va ca ceea ce puneti pe masina masoara 530 mm si 450 mm. Punct.

De ce 530 + 450? Pentru ca 450 este impus de limita dreapta a parbrizului (480 se duce la cca 2 mm de cheder) iar daca in stanga puneti tot 450, o dara se va scurge permanent in fata ochilor nostri nervosi.

O seara buna,

Mugur C.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mugur,nu se supara nimeni daca esti un pic mai politicos cand postezi. Este recomandat de asemenea sa parcurgi intregul topic inainte de a trage conclutii (de ex post #1 si #4).

Dimensiunile corecte sunt: 530 / 475mm

Coduri Bosch: 533S, 584S(se pare ca sunt ceva mai bune si vin cu un spoiler mai mare), si 280S. Aerotwin: A 533S

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mugur,nu se supara nimeni daca esti un pic mai politicos cand postezi. Este recomandat de asemenea sa parcurgi intregul topic inainte de a trage conclutii (de ex post #1 si #4).

Dimensiunile corecte sunt: 530 / 475mm

Coduri Bosch: 533S, 584S(se pare ca sunt ceva mai bune si vin cu un spoiler mai mare), si 280S. Aerotwin: A 533S

<{POST_SNAPBACK}>

Imi pare rau, sincer nu am avut intentia de a fi nepoliticos. Pe de alta parte, marturisesc ca nu am citit in intregime toate post-urile.

Este adevarat ca la stergatorul din stanga suporta si 475 (am avut si asa ceva), insa se apropie cam prea mult de cheder (prea mult in opinia mea, lucru ce poate crea neplaceri mai ales iarna, cand se depune gheata).

Alta intrebare: stie cineva cine furnizeaza stergatoarele "originale" cu care vin masinile noi de la producator ? (cineva de la Brady mi-a marturisit ca nu ei stiu, nu este nimic marcat pe ele).

O zi buna.

Modificat de c_mugur
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva daca se pot monta stergataoare Aero (ca la Octi2/ Golf5/ New Polo/ New Leon) la Fabia? Daca da, unde am putea face opertiunea si cat ar costa? Merci mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva daca se pot monta stergataoare Aero (ca la Octi2/ Golf5/ New Polo/ New Leon) la Fabia? Daca da, unde am putea face opertiunea si cat ar costa? Merci mult.

<{POST_SNAPBACK}>

Se poate! Trebuie schimbate bratele stergatoarelor pentru ca au alte prinderi. Daca nu ma insel fabiile livrate acum vin echipate cu aero-like.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Haha, am impresia ca posturile mele sunt invizibile, cel putin pe acest topic :unsure:. Nu trebuie schimbat nimic, trebuie cumparat un set de Bosch A 533S. (am scris mai sus).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am Fabia, dar am acelesi stergatoare...

Este cineva care vrea sa imparta cu mine un set de 530? Eu am nevoie de stergatorul de 530 (m-au mancat degetele si am umblat la el si este terminat). Cel de 480 merge impecabil, deci nu as vrea sa-l schimb (are numai 4 luni).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru c mugur:

Stergatoarele originale (vorbesc aici de lame) de pe Fabia mea erau Bosch. Scria foarte clar. Le-am schimbat dupa un an jumatate pentru ca cel din dreapta mai lasa dare si cam faceau zgomot. Am rams fidel marcii si am luat tot Bosch :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Haha, am impresia ca posturile mele sunt invizibile, cel putin pe acest topic :lol:. Nu trebuie schimbat nimic, trebuie cumparat un set de Bosch A 533S. (am scris mai sus).

<{POST_SNAPBACK}>

Corect ..nu trebuie schimbat nimic.Eu mi-am pus Valeo si pur si simblu le-am inlocuit(sunt adaptate pt bratele vechi de stergatoare). Am dat pe ele 1.800.000 lei vechi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!