Jump to content

blow off valve pentru TDI PD cod motor BNV


bembasound
 Share

Postare recomandată

Salut,

Am cautat dar nu am gasit nimic despre BOV-uri pe polo TDI PD.

Stie cineva daca se monteaza, cum, a montat cineva? Stiu ca efect in adevaratul sens al cuv il face un BOV pus pe o benzina turbo, dar imi place zgomotul si ajuta un pic si la diesel-uri.

Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ajuta cu nimic la Diesel! Il pui degeaba si nici nu e bine pentru motor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

esti sigur ca ajuta/face bine?

ajuta la fel cum ajuta un sticker cu Racing, castigi 2 cai frumoshi.

din ce am citit eu, pt un fas ai putina smecherie la ureche te poti alege cu probleme mecanice

Modificat de Muale
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ai de aruncat 300 euro pe geam doar de dragul unui fasait....treaba ta;). Se poate pune BOV pe dizl dar mai mult e de fitze pentru ca la diesel nu exista vacuum, de aceea BOV-ul la diesel are un senzor la pedala de acceleratie. In concluzie se poate pune, din ce m-am documentat eu nu strica nimic doar ca e un moft scump.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sau poti scoata finala sau toata evacuare si pui o teava de 60mm si sa vezi cum se aude scrie pe youtube "straight pipe diesel" si o sa iti schimbi parerea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merci de raspunsuri.

cum credeti ca ar putea dauna?

stie cineva daca pe BNV e turbina cu geometrie variabila sau "fixa". daca e fixa ar trebui sa aiba wastegate, nu? iar daca e variabila, efectul BOV-ului il face insasi turbina nu? schimband geometria in frana de motor.

teava am...de aprox 50mm (nu mai stiu)...dar doar in locul catalizatorului. finala am lasat-o pt ca nu vreau zgomot de toba sparta :) si la diesel nu prea poti obtine altceva...mai la vara poate am sa "indrept" si downpipe-ul de la turbo...teava aia care iese direct din turbina pe partea cu evacuarea....are un mare "melc" care infraneaza grav gazele...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca am gasit bine, turbina ta este 045253019J care face parte din BV39 VTG deci este variabila. Corectati-ma daca gresesc

Modificat de Tiganuca
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!