Jump to content

Tratament anticoroziv


Pop Ionel
 Share

Postare recomandată

Acum is ca si Toma Necredinciosu ” am frecat de m-o luat dracii si am scos-o pana la tabla.Maine mai am o zii de frecus chiar sub scaune in spate si as vrea sa acopar tabla cu ceva sa fiu sigur ca nu o sa mai am probleme.Vreau sa iasa ceva curat si as vopsi cu ceva vopsea crem(m-am saturat de negreala).Avand 3 in 1 crem  de la protecta ma gandeam sa elimini praful de Fertan(asa cum se face) si sa dau direct 3 in 1.

Ideea este ca aici unde stau nu prea gasesc acid ortofosforic,Expoxy si nici produse de la Klar.

Is excitat acum sa o vopsesc cat de repede sa nu astept dupa magazine online 3-4 zile pana apar aici la mine.Pun ceva poze sa vedeti ce chinuiala trag....

post-536-0-85147600-1375645224_thumb.jpg

post-536-0-83813600-1375645250_thumb.jpg

post-536-0-95576200-1375645292_thumb.jpg

post-536-0-63014000-1375645340_thumb.jpg

post-536-0-54651800-1375645392_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 72
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • MOTANUL

    18

  • Telcean

    13

  • tipatescu

    5

  • Fikat

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

spray-ul cu zinc se foloseste la suduri ... adica dupa ce tragi cordonul de sudura si cat este inca calda tabla, dai cu zinc... cat este inca fierbinte tabla .. altfel zicul nu valoreaza doi bani

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum is ca si Toma Necredinciosu ” am frecat de m-o luat dracii si am scos-o pana la tabla.Maine mai am o zii de frecus chiar sub scaune in spate si as vrea sa acopar tabla cu ceva sa fiu sigur ca nu o sa mai am probleme.Vreau sa iasa ceva curat si as vopsi cu ceva vopsea crem(m-am saturat de negreala).Avand 3 in 1 crem  de la protecta ma gandeam sa elimini praful de Fertan(asa cum se face) si sa dau direct 3 in 1.

Ideea este ca aici unde stau nu prea gasesc acid ortofosforic,Expoxy si nici produse de la Klar.

Is excitat acum sa o vopsesc cat de repede sa nu astept dupa magazine online 3-4 zile pana apar aici la mine.Pun ceva poze sa vedeti ce chinuiala trag....

salut,dupa atata munca cel mai bun ar fi un sprit chit sau primer epoxidic restul dupa un strat de primer, ce vreau omul insonorizant sau vopsea.protecta de la policolor da rezultate cand mai este rugina ca sa poata reactiona cu ea ,dar in poze eu nu am mai vazut rugina.succes in continuare si spor la treaba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@booby: "dar in poze eu nu am mai vazut rugina"

Ba  , in ultima poza. :D

Spor la treaba Telcean.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms ... azi mi-au venit de la Triler tapiseria de scaune noua si setul de mochete.Abia astept sa o termin.Tot nu am decis cu ce o sa o dau dupa ce o spal de Fertan....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@booby: "dar in poze eu nu am mai vazut rugina"

Ba  , in ultima poza. :D

Spor la treaba Telcean.

da da da ,dar rugina aia iese la dus!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Faceti misto de un om necajit.Iese doar cu 3 dusuri :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Teoretic daca Fertanul este la fel de bun ca loctite-ul si ai dat mai multe straturi nu este nevoie sa mai dai cu nimic. Doar ce iti dicteaza tie simtul estetic. 

Nu sunt adeptul bagatul gunoiului sub pres - nici al vopsirii cu n straturi sa nu mai vad rugina (eventual si teroson sau alte vopseluri groase care sa mascheze rugina). 

 

Pot sa spun din experienta mea, ca sprayul de zinc este egal cu zero fata de loctite (dat si imediat dupa sudura si pe tabla curatata). Peste stratul de zinc daca nu dai cu vopsea si lac iese rugina in cateva zile. Zincul nu asigura impermeabilizarea cum asigura componenta epoxi din neutralizatorul de rugina. Adica trebuie incercat doar acompaniat de vopsea si lac imediat dupa.

 

Eu sunt multumit de loctite - si nu mai sunt dispus sa incerc marea cu degetul. Eu o sa dau 1-2 straturi de vopsea + lac si atat (fara teron, vopsea cauciucata sau altele asemenea). Interesul meu este sa vad cat mai repede daca intr-un loc ca exceptie rugina a revenit.

Modificat de MOTANUL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fertan am dat eu pe broscuta ceealalta pe care o am si sta saraca de vreo 2 ani.Nu a mai iesit rugina pe unde am dat si am capatat incredere in Fertan.

La broscu astalalt am dat tot asa,Fertan ,mai apoi 3 in 1 Crem de la Protecta.Acum o sa vad ce o sa fie mai incolo.Din ce m-am interesat si eu dupa Fertan se poate aplica si vopsea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am vrut sa cumpar Fertan - dar nu aveau la 1 l si mai putin nu am vrut sa cumpar.

Daca in 2 ani nu a mai iesit rugina eu nu vad nici un motiv sa mai dai altceva; doar vopsea / lac.

 

Cat de tare ataca vopseaua Fertanul? (este singurul pe care nu l-am folosit). 

Brunoxul are ceva gen diluant sau ceva echivalent in el (topeste inclusiv lacul de la vopsea).

Loctite-ul e pe baza de apa - pe loc nu se vede absolut nimic. Insa in 1-2 zile inegreste  vopseaua pe unde a fost aplicat. Am aplicat pe aripa unde aveam un punct mic negru intr-un loc in care fusese demult ciobita vopseaua (pe un element vizibil) si a 2-a zi mi-am dat seama ca trebuie sa vopsesc tot reperul. Inegrise si metalul si vopseaua.

M-ar interesa daca am o zona cu tabla curatata si vopsea - daca vreunul din produse nu ataca vopseaua. (din ce am testat eu toate 3 ataca)

 

Am incercat la un punct similar pe SX4 si acolo am folosit o pensula cu varf subtire. Acolo a iesit bine pentru ca nu am manjit si vopseaua din jur.

Modificat de MOTANUL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fertanul il stergi cand curge si nu ramane urma.Dupa vreo 2 zile iese mai greu dar nu ataca lacul sau vopseaua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai atunci este similar cu loctite-ul. Si cu el daca am sters imediat dupa aplicare nu mai pateaza vopseaua. Mult nu merge sa-l lasi ca se intareste destul de rapid. Adica trebuie sters la 5-10 minute maxim dupa aplicare.

La mine la 1 zi deja era patata vopseaua. (era distrusa ireversibil).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Vorbeam cu ceva timp in urma despre Bilt Hamber Deox-Gel si intre timp l-am cumparat si l-am pus la treaba.

 

De cativa ani m-am pricopsit cu niste probleme cu pragurile, care au fost turtite de niste baieti voinici de la vreo vulcanizare. Ma rog, nu este vorba de praguri in sine, ci de buza pe care se pune cricul de fabrica si unde se imbina pragul cu podeaua.

In ultima perioada am observat o deteriorare serioase in acea zona, in sensul ca incepuse sa se cojeasca stratul de protectie si se vedea ceva rugina, drept urmare am decis sa actionez pana nu este prea tarziu.

Primul pas a fost sa merg la un tinichigiu pentru indreptarea lor. Am incercat sa le indrept eu, dar neavand o pozitie prea buna n-am reusit. Zis si facut, am gasit un atelier in apropiere, care avea si groapa dar si elevator. Dupa putina munca buza cu pricina a fost indreptata pe ambele parti (atat cat se mai putea salva din ea).

Acum urmeaza tratamentul de inlaturare a ruginii si ulterior de protectie, in cursul caruia ma aflu. Am inceput duminica prin aplicarea Deox-Gel de la Bilt-Hamber.
Scuzati-mi de pe acum calitatea pozele si focusul pe unde s-a nimerit, abia am reusit sa le fac si pe astea. Masina fiind joasa n-am avut acces prea bun oricat m-as fi tavalit eu pe langa ea :)

Problema se prezenta cam asa:

Prag stanga:

Deox_Gel_01.jpg

Deox_Gel_02.jpg

Deox_Gel_03.jpg

Deox_Gel_04.jpg

Deox_Gel_05.jpg

Am inceput prin curatarea ruginei cu o perie de sarma si niste smirghel P60.
Am ajuns sa desfaca inclusiv aripa pentru ca se vedea rugina destul de multa in spate.

Deox_Gel_06.jpg

Deox_Gel_07.jpg

Deox_Gel_08.jpg

Deox_Gel_09.jpg

Dupa aceea am aplicat gelul Deox, cat s-a putut de bine si am pus o folie deasupra pentru a impieda gelul sa se usuce.

Deox_Gel_14.jpg

Deox_Gel_15.jpg

Partea dreapta a fost si captusita cu gel

Deox_Gel_10.jpg

Deox_Gel_11.jpg

Deox_Gel_12.jpg

Deox_Gel_13.jpg

Asta se intampla duminica dimineata. Avand o supriza neplacuta cu bateria care a decedat in mod inexplicabil luni dimineata, masina a ramas nemiscata pana astazi cand am verificat ce a facut Deox-ul. Deci dupa ~72 ore situatia se prezinta cam asa

Partea stanga

Deox_Gel_20.jpg

Dupa curatare cu mult degresant Surfex HD 1:10

Deox_Gel_21.jpg

Deox_Gel_22.jpg

Deox_Gel_23.jpg

Deox_Gel_24.jpg

Deox_Gel_25.jpg

Problema ramane pe partea orizontala a pragului, pe care gelul nu are cum sa stea. In rest, fier curat :Ddddd

Partea dreapta

Deox_Gel_16.jpg

Deox_Gel_17.jpg

Deox_Gel_18.jpg

Dupa curatare cu mult degresant 

Deox_Gel_19.jpg

In afara de pata de rugina orizontala pe care probabil nu am pus suficient gel ca sa o penetreze, totul s-a curatat.

In seara asta am aplicat din nou Deox-gel pe zonele cele mai afectate. Pe partea stanga am pus un carton care sa sustina folia. Cum masina va mai sta cel putin o zi pe bara, ii va da timp suficient de lucru. Sper sa fi reusit sa creez o pelicula cat mai groasa de Deox. Bilt Hamber recomanda minim 4mm daca zona este foarte afectata :(

Pana acum sunt foarte multumit de Deox-gel, pare sa faca o treaba buna. Probabil nu va reusi sa scoata toata rugina in cazul meu, pentru ca nu pot sa-l aplic in strat gros :( Zonele ramase le voi acoperi cu Loctite 7505 inhibitor de rugina care am inteles ca este printre cele mai bune solutii de genul asta. Nu am obersvat sa afecteze vopseaua in nici un fel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Feruginol-ul nu face acelasi lucru pe care il face si Deox Gel?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Ei bine, Fertanul nu pare chiar atat de bun pe cat se spune...

 

Am curatat pana la tabla, am degresat bine, am aplicat Fertan pentru 24h, spalat si aplicat grund anticoroziv peste. in cateva ZILE a iesit rugina deasupra...  :blink:

Uite si poza...

post-10490-0-51415000-1400790629_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am patit asa ceva si folosesc demult

Inseamna ca ai avut rugina in spatele tablei pe care ai tratat-o

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca e indicat Chelade la exterior,pe zone care necesita finisare.Acel strat format de chelade,atins de smirghel ridica asperitati,facand finisarea imposibila.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se vede in poza ca rugina a iesit pe tabla dreapta, nu de sub imbinare, de unde oricum nu ai cum sa cureti.

Dupa ce am citit intreg topicul, majoritatea parerilor pro oscilau intre fertan si chelade. Am ales fertanul, asta e rezultatul.

Pe o bucata de metal de prin curte, a pus Seby comparativ Fertan si Chelade. Daca are timp, poate pune o poza.

Diferenta intre cele 2 exista, Fertanul innegreste, Cheladele se face "lac".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

De cativa ani m-am pricopsit cu niste probleme cu pragurile, care au fost turtite de niste baieti voinici de la vreo vulcanizare. Ma rog, nu este vorba de praguri in sine, ci de buza pe care se pune cricul de fabrica si unde se imbina pragul cu podeaua.

 

Am pățit și eu. Soluția este ca la fiecare vulcanizare să stai cu ochii pe ei să pună cricul lor doar pe zona ranforsată indicată cu săgeată iar eu, suplimentar, pun un soi de cauciuc între nervura aia a pragului și unealta de ridicare.

 

Și e bine să vi le inspectați la fiecare primăvară.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
cristian cracana

O sa incers si eu sa scap de rugina cu fertan sa vedem ce iese

Modificat de cristian cracana
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Dupa timpul petrecut, ce impresie v-au facut solutiile testate? Recomandati vreuna dintre ele? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!