Jump to content

Jetta - Crapaturi aparute la faruri fata


Victor206
 Share

Postare recomandată

Salutare.

Sa va povestesc ce am patit. Am dus masina in service in septembrie 2012 pentru niste zgarieturi, bara spate si fata vopsite si un parbriz crapat sa mi le faca pe Casco. Si dupa ce ies din service la 2 zile asa spal masina si observ in baza de jos a farurilor niste crapaturi si cand deschizi capota in baza de sus la fel niste crapaturi. Am fost la Cardinal sa le spun despre asta, in fine povestea e lunga tare. Dar ei tot o tin ca masina a fost lovita si bara fiind elastica sau facut crapaturile alea. Masina nu are nimic, nici cea mai mica zgarietura, indoitura pe bara din fata, nici o urma de vopsea de la cealalta masina, nimic la numar, nimic.

Masina este in garantie, dar ei nu vor sa imi faca farurile.

Nu stiu ce sa zic. Voi ce credeti, de la ce au aparut zgarieturile astea? Eu cred ca atunci cand a stat masina in service au bulit astia farurile sau au fost schimbate cu altele.

post-88783-0-97888000-1359551595_thumb.j

post-88783-0-45301800-1359551605_thumb.j

post-88783-0-00815600-1359551614_thumb.j

post-88783-0-18489400-1359551622_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pietre de pe strazi, nisip, sare, gheata toate pot provoca urmele alea. Eu mi-am vazut masina lovita si cand am coborat la ea nu se vedea nimic. Bara e foarte flexibila...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu cum este la VW, inca nu am ajuns in service, dar la Ford de fiecare data cand duceam masina in service, spalata, se completa o fisa cu toate "bubele" masinii.

In lipsa acelui document nu vad cum ai putea dovedi ca le-au crapat/schimbat ei.

Nu am inteles exact, masina a fost sau nu lovita? Acele zgarieturi, pentru care ai avut nevoie de revopsire, de la ce erau?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pff... nasol eu ma gandeam ca ai probleme cu vopseaua ... trebuia sa fi vazut ...de cand ai luat'o.sigur a fost lovita ori de la gheata... ce fel transpira farul ala... eu am avut probleme cu cei de la galati , si nu m.am mai dus acolo am fost si am revopsit in alta parte...mi'e imi manjisera lampa spate cu lac si fata de usa la portiera din fata mi'o piscasera cu racleta, am aflat acuma ca mi'au dat si cu "stropi" de sudurfa pe geamul spate care e din ala vitro fumuriu..si am facut un scadal si pana la bucuresti si mi'au comandat piese noi.cand ma duceam pe acolo ziceau "iar a venit asta in inspectie".in parcare n'ai idee nu ti'a busit'o cineva ? deci te duci tare la ei si faci scandal ca eu asa am facut si mi'au revopsit elementele de vreo 3 ori ... pana la urma dupa cu ti'am zis le'am facut in alta parte. deci cum spuneam, te duci la directorul de service si ii spui tare si raspicat ca tu vrei sa vezi camerele video ca masina ta a stat in garaj astea 2 zile si ca tu nu vii acolo de tampit daca ai fi lovit masina. suni la opc etc.. oricum faci scandal. daca esti sigur ca e de la ei.vezi ce reusesti sa faci.. daca nu, mai deschizi un dosar la casco ... :( .te ajut cu placere am trecut prin chestii din astea... si pot sa zic ca am o experienta total neplacuta cu "alde reprezentanta" niste carpaci ...

@dolfin . daca e crapat farul automat ca face condens

si app uita-te cu atentie la suruburile cu care sunt stranse farurile uita'te foarte atent si vezi daca s-a umblat la ele.

stai ca am mai citit acum.... gheata nu are cum ca era in septembrie ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Una e sa fie crapate si alta este sa fie zgariate. Oricum ar fi trebuie inlocuit pe garantie farul din stanga daca se dovedesc a fi doar zgarieturi care nu au afectat etanseitatea farului.

De cand a aparut problema condensului?

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@the_ego stai linistit ca se gasesc scuze o gramada.. ca si la mine din cauza ca aveam capacele din spate alea de cauciuc si din plastic foarte murdare si nu se mai etansau calumea mi se abureau in partea de jos, iar la service daca bagam masina mi'au zis ca ma costa 85 lei taxa de asistenta tehnica, iar doar daca se constata ca e treaba de garantie atunci nu platesc nimic, dar daca e factor extern... pa pa

p.s. le'am luat le'am sters, le.am spalat si acum e oook :icon_thumleft:

Modificat de bosseby
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sunt patit cu farurile aburite. Mi-au aratat directiva de la producator (Valeo) cum ca este normal sa se abureasca. Insa ce are el acolo este condens in toata regula nu o mica aburire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dap e ditamai condensul dar ai vazut ca are crapat coltul de sus al farului. apare in ultima poza. da stiu cu tine, cu problema farurilor tale. ca am citit m'am delectat in topicul tau :D. nu prea e normal raspunsul ala. totusi ei nu vor sa piarda bani, iar noua ne plac in continuare masinile astea, sper sa gandim bine :)).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci masina nu a fost lovita de au aparut crapaturile alea clar. Am dus masina in service pe 12.09.2012 si a iesit pe 19.09.2012. In service a fost din cauza ca mi-a sarit o piatra in parbriz si s-a crapat. Daca m-am dus cu asta, am zis hai sa fac si niste stersaturi pe bara din spate si una pe bara din fata, care s-au intamplat prin parcari de tot m-au sters unii, si 4 zgarieturi facute cu un cui pe portiera de la sofer. Farul nu facea condens si nu am observat nici o zgarietura nimic la el inainte sa duc masina in service la ei. Dupa ce am luat-o de acolo am observat aburirea farului m-am uitat mai aproape si am vazut ce vedeti in poze.

Am vazut ca nu vor sa imi schimbe farurile de nici o culoare, si am trimis mailuri la Bucuresti si in Germania, si am pus topicul aici cu speranta ca ma lamureste cineva de la ce s-au intamplat crapaturile astea. Nu mi-e greu sa le schimb ca un far e 900RON, dar deja e o chestie de principiu.

Modificat de Victor206
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

(Probabil) Si-au tras baietii o pereche de faruri noi.

Apeleaza la CASCO.

Modificat de danny2012
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am apelat la CASCO si mi-au spus urmatoarele ''Asiguratorul nu despagubeste repere a caror avariere nu poate fi asociata unui risc asigurat, avariere produsa din cauza si imprejurari necunoscute. In conformitate cu cele mentionate mai sus, va aducem la cunostinta cu parere de rau, ca nu putem solutiona favorabil cererea dumneavoastra de despagubire''

:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spui ca au fost niste pietre care ti-au zgariat farul. Asta e chiar culmea sa nu iti despagubeasca.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si inca un sfat pentru victor_206 la primavara sa te duci la o firma de detailing sa-si de'a un polish klumea ca sigur ai numa' holograme

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu pietre mi-au zgariat farul, cei de la Cardinal zic ca a intrat unu in mine in parcare de s-au produs crapaturile alea. In fine traim in Romania deci nu ma mai mira nimic. Totusi daca a mai patit cineva asa, sa ma contacteze va rog.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cumlea sa nu'ti despagubeasca casco. ciudat ...oricum dute la directorul de service si spune.i ca vrei sa vezi camerele de la service din data cand ti'a fost bagata masina ! si ti se pare ok sa dai 1800 roni asa ? de ce ai mai inceput topicul ?

Modificat de bosseby
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am apelat la CASCO si mi-au spus urmatoarele ''Asiguratorul nu despagubeste repere a caror avariere nu poate fi asociata unui risc asigurat, avariere produsa din cauza si imprejurari necunoscute. In conformitate cu cele mentionate mai sus, va aducem la cunostinta cu parere de rau, ca nu putem solutiona favorabil cererea dumneavoastra de despagubire''

:)

Nu le-ai spus ca asa le-ai gasit in parcare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce casete bosseby, ca masina a stat 7 zile in service, doar nu o sa stau sa ma uit acum la casete din 7 zile. Nu mi se pare ok sa dau 1800ron binenteles, si am deschis topicul pentru a gasi o solutie si pentru a afla si alte pareri de la ce s-au produs crapaturile alea si in cel mai rau caz voi angaja si avocat daca trebuie, ca nu o las asa.

Si face smecherul ala de la garantii, ca eu ii zic domne cum sa fie de la impact, ca daca era de la impact se crapa mai tare, se zgaria ceva, ramanea o urma de vopsea, de ce s-a zgariat mai mult farul stang decat ala dreptul, si el face la mine ca cica, dar tu ai expertiza, ca cica el are, adica te mai face si prost pe fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sorry, dar daca vrei sa-i acuzi de ceva trebuie sa ai dovezi. Nu te poti duce la nimeni sa-i ceri sa-ti arate camerele etc. fara hotarare judecatoreasca. Sigur, poti incerca sa-i sperii, dar sincer daca ar veni unul la mine cu asa tupeu l-as scoate afara de urechi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Victor206, la ce firma ai CASCO? Ce scrie in polita Casco, care sunt riscurile asigurate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Porsche am Casco deoarece masina este in leasing pentru inca 1 an. Nu stiu care sunt riscurile asigurate, cert e ca am incercat si la CASCO si mi-au trimis ce am scris mai sus intr-un reply.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda...la Porsche polita CASCO ar trebui sa acopere si vandalismul.

http://www.porscheba...bari_frecvente/

citez: "Pentru avariile cu autor necunoscut declararea accidentului se efectueaza direct la societatea de asigurare la care aveti intocmita polita CASCO."

Mie mi se pare ca te incadrezi aici, la avarii cu autor necunoscut.

http://www.porschebank.ro/ro/asigurare/porsche_asigurari/riscuri_asigurate/

Ce va puteti dori mai mult de la o polita de asigurari decat acoperirea unei categorii extinse de riscuri si daune? Polita de asigurare CASCO de la Porsche Asigurari va ganteaza acoperirea unui numar vast de daune, printre care:

Daune provocate autovehiculului ca urmare a coliziunii cu/de alte autovehicule, corpuri mobile sau imobile

  • Avarii cauzate de fenome naturale (grindina, furtuna, trasnet, inundatii, aluviuni, alunecari de teren)
  • Avarii provocate de autori necunoscuti
  • Daune provocate de incendii sau explozii
  • Lovirea de animale domestice sau salbatice
  • Daune provocate de caderea unor obiecte peste autovehicul

  • daune provocate de muscaturi ale animalelor la instalatia electrica
  • avarii provocate ca urmare a furtului sau talhariei
  • fisuri, crapaturi ale geamurilor (care nu sunt datorate defectelor din fabricatie)
  • vandalismul
  • furt total sau partial
  • chei pierdute sau furate

Modificat de danny2012
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda nu stiu ce sa zic. Pana atunci stie careva niste adrese de email din Germania unde pot sa adresez problema asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu o sa te bage nimeni din Germania in seama, o sa te redirectioneze catre cei din Romania.

Ti-am scris mai sus, luat de pe site-ul Porsche: Avarii provocate de autori necunoscuti

Modificat de danny2012
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu le-ai zis ca asa le-ai gasit?

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!