Jump to content

Caseta directie Fabia


genu
 Share

Postare recomandată

Vazusem eu pe undeva o caseta de directie noua la un pret foarte bun.Revin cu site-ul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
  • Replies 167
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Cristiii

    21

  • flopem

    12

  • BLiTZ

    11

  • trami

    8

Top Posters In This Topic

Posted Images

a inceput sa-mi curga caseta de directie de tip TRW

azi facand o reparatie mecanicii mi-au aratat ca curge pe acolo pe la burduf,era umeda,si mai nou trebuie sa complectez cu lichid de servo o data pe luna.

a mai dat cineva de vre-un punct de reconditionare casete,aveti ceva date de contact,stiti pe cineva care le repara?

am o multime de probleme scumpe cu fabia ,acum si inca 20 mil pe o caseta noua ma cam baga in gaura.

multumesc mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi se pare ca si cu alte ocazii ti-au spus colegii sa-ti completezi orasul, chiar daca ma insel.....fa-o ca nu putem sa stim din ce zona esti . Daca esti aproape in jud. Timis te ajut cu niste adrese.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt din CLUJ

daca ma puteti ajuta neaparat cu o varianta ieftina de reparatie a casetei de drirectie...

cred ca la semeringuri e buba daca curga...alte probleme nu are!

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1000 ron + taxe curier sau 1300 ron cu demontaj, montaj si geometrie la Targoviste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu pot sa cred ca in CJ nu face nimeni,sau ca e asa scump.

e vorba de un semering....asa greu se schimba?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a vazut cineva cum e prins semeringul in caseta de directe la fabia?

am pe cineva care are strunguri si e dotat bine in materie de aparatura mestesugareasca si m-as incumeta sa dau jos caseta ca imi curge pe la semering foarte tare.

-ma intereseaza daca as gasi in comert semeringuri care sa potriveasca acolo

-ma mai interseseaza cum e prins semeringul(detaliat daca se poate)

va rog help,multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Am directie TRW si cred ca s-a stricat, desi nu prezinta nici un simptom. Burdufurile sunt pline de lichid si daca strang de unul dintre ele se simte in celelalt. Pete nu sunt sub masina din cauza ca etanseaza bine. Cred ca e din cauza senzorului G250 pe care l-am inlocuit dupa vreo 10000 km ca nu am gasit.

Ce sa fac?Sa astept sa apara ceva simptome de stricat sau sa caut ceva aditiv, desi nu cred ca se mai rezolva ceva. Repet: directia merge perfect si nu pierd ulei decat in burduf.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vreau sa te sperii dar mai devreme sau mai tarziu ai sa faci ceea ce am facut si eu la masina mea....inlocuire caseta directie TRW. Aceleasi simptome doar ca la mine pierdea tot lichidul de servo in 24 ore si de aici volan greu. Costuri 1670 caseta restul monopera depinde unde o faci. Ce sa zic ...asta e! Apropo semeringurile nu merg inlocuite , daca cumva te tenteaza ideea!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am sunat la SC medes Calan si a spus ca reconditionarea e 870 plus tva si ai garantie un an. Se inlocuieste cremaliera si semeringurile. Cam cat e manopera?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine la Lugoj la un service profesional a costat 300 lei cu tot cu reglajul unghiului de fuga. Foarte bun pret pentru reconditionare dar atentie ca au incercat si altii si in mai putini ani decat te astepti problema revine. Tu sti mai bine cu finantele....in rest , :) drive safe

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu , dar am inteles ca cei de la Medes sunt printre cei mai buni din tara in materie de reconditionat casete de directie. De curiozitate: a incercat vreun coleg sa faca asta singur?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu reconditionez aceste casete,dar cu conditia sa nu aiba cremaliera corodata si sa fie demontata de pe turism.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Flopem: Ai rezolvat cu caseta?

Pot sa mai merg cu masina daca lichidul e in burduf si nu curge deloc sub masina? Ce se poate intampla?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Afecteaza cu ceva daca umplu burdufurile cu vaselina buna? Nu ar putea afecta pompa daca se amesteca cu lichid?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar se umple pompa de spanul rezultat in lipsa uleiului, nimic mai mult. Ahh si va trebui sa schimbi pompa servo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am ulei in pompa. Nivelul e ok, martorul nu se aprinde, nu sunt erori. Intrebarea era daca pun vaselina in burduf se amesteca cu uleiul fiind stricate semeringurile? Si daca se amesteca pot fi probleme?

Modificat de Cristiii
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se umple cu vaselina,deoarece la viraje sparge burduful,se pune numai pe zona aceea unde este sfera bieletei.

Vaselina nu are cum sa intre in circuitul hidraulic al casetei,nu are de unde presiune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine burduful e plin cu lichid si daca strang de unul se simte in burduful celalalt

Directia e ok, merge bine, nu curge sub masina lichid.

Modificat de Cristiii
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are voie sa stea lichidul in burdufe,asta inseamna ca este compromisa caseta,curg semeringurile,dar fiind burdufele foarte etanse,inca nu a inceput sa curga sub masina.

Uleiul,trece dintr.o parte in alta,deoarece are o teva de transfer,pentru viraje,dar prin ea trebuie sa circule aer nu ulei hidraulic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristiii, eu n-am inteles, ai ulei in burdufe, ai ulei in pompa, nivelul e ok, n-ai completat niciodata? Pana la urma caseta are sau nu simeringurile stricate? De ce vrei sa bagi vaselina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trami. Am mers destul de mult (cam 15000 km) cu senzorul G250 stricat pentru ca nu gaseam sa-l cumpar. Pompa se tura foarte tare, cunosti simptomele, lichidul de servodirectie se incalzea, presiunea pompei era foarte mare si atunci cred ca a trecut prin semering in burdufuri. Lichid am completat in perioada asta, dar nu exagerat, vreo 300 ml si nu stiam unde se duce ca nu era nici o picatura sub masina.

Acum am schimbat senzorul si am vazut ca in burdufuri este lichid. Nu l-am scos din acestea, nivelul inn pompa e ok, deci s-ar putea sa fie caseta in regula caci merge foarte bine si lichidul sa fi ajuns acolo datorita presiunii facute inainte de-a schimba senzorul. De cand am schimbat senzorul nu a mai trebuit sa mai completez cu lichid.

Referitor la vaselina ma gandeam ca nu se mai putea scurge lichid in burdufuri, dar am inteles ca este un canal prin care trece aerul din unul in altul.

Concluzie: o sa desfac burdufurile si o sa scot lichidul si apoi vad daca mai curge in burdufuri si apoi o sa incerc sa gasesc solutia. Exista vreo metoda mai simpla de a-mi da seama daca sunt stricate semeringurile fara a da caseta jos.

Multumesc.

Modificat de Cristiii
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am desfacut burdufurile si m-am uitat la caseta. Cremaliera e ok la fel si semeringul din dreapta (de la pasager), dar curge destul de tare pe la semeringul din partea soferului. Am mai observat ca era pus ceva mastic pe caseta in partea soferului si ca lichidul din burduf era destul de murdar. O sa urmaresc si sa vad cam la cati km trebuie sa completez. De la ultima completare am vreo 1500 km si lichidul din pompa e aproape la acelasi nivel. Ce m-ati sfatui sa fac? Sa mai astept pana o sa curga tare sau sa o duc la reconditionat caci se poate strica si altceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sa nu mai amani inevitabilul. Daca tot te-ai preocupat pana acum, mergi s-o reconditioneze si ai scapat de o grija mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!