Jump to content

Hai sa invatam cum sa folosim VCDS


RoSonic
 Share

Postare recomandată

Din pacate, acest topic este pentru interfetele originale Ross Tech 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

O diferenta ar fi ca noile Hex-Net suporta DoIP

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, am gast si asta intre timp: https://www.ross-tech.com/vcds/interfaces.php

Am ales totusi hex-net ca diferenta era mica si e si oferta. Am instalat-o si configurat-o. Sunt multe tutoriale cu privire la acest aspect.

Azi o pun un pic la treaba.  Revin cu feedback. Partea buna e ca nu mai depind de cablu ala la log-uri in mers, merge si pe wifi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 1/5/2023 at 5:52 PM, OviVal said:

O diferenta ar fi ca noile Hex-Net suporta DoIP

Si cu ce ne ajuta ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum, nu prea mult. Dar dacă ne orientam spre schimbare, și daca vrem un produs de care sa ne folosim și peste ceva timp, DoIP este noul protocol de comunicare. BMW și Mercedes, iar mai nou și Audi îl introduc deja. 
 

“DoIP (Diagnose Over IP) is a new communication layer introduced in Audi in their MLB-evo platform. It incapsulates the ISO-TP diagnostic protocol into classic TCP/IP communication stack. Principle is to connect car to diagnostics equipment using as simple as possible interface, increase the data transfer ratio and improve the flexibility.
SUPPORTED CARS
Supported cars are mainly the MLB-evo platform:
 Audi Q7 4M
 Audi A4/A5 8W
 Audi Q5 FY0
 Bentley Bentayga
 Future MLB-evo models (Audi A8,A6,A7,Q8)
with gateway control unit 8Wx907468x”

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna ziua, imi puteti recomanda un tester ieftin si functionabil, ma intereseaza sa pot vedea cand masina isi face regenerarea iar daca mai imi arata vreun cod de eroare cu atat mai bine.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare, nu stiu sigur daca este postat ok dar in aria masina mea nu am postat in topicul meu iar pe aria de scirocco nu am vazut sa fie ceva similar desi cred ca seamana mult cu golf 6. 
Problema este ca am pus niste leduri pt drl de la osram care desi scrie pe ele ca sunt ok pt canbus tot imi dau eroare. 
Pe topicul de la masina am aflat de la colegi ca s-ar putea dezactiva acea monitorizare din vcds. Am gasit un clip pe youtube cum se modifica pe centrala electrica la byte 18 codul respectiv dar mie in vcds-ul meu nu imi da voie sa fac asta. Ori mai bine nu ma bag si le dau retur sau trebuie sa ajung la vreun coleg priceput.

Multumesc mult si sper ca nu am scris gresit aici!

 

 

Modificat de gabriel88
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se face dar nu cu VCDS, ai nevoie de vAS-pc, odis sau VCP.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

20 hours ago, gabriel88 said:

Salutare, nu stiu sigur daca este postat ok dar in aria masina mea nu am postat in topicul meu iar pe aria de scirocco nu am vazut sa fie ceva similar desi cred ca seamana mult cu golf 6. 
Problema este ca am pus niste leduri pt drl de la osram care desi scrie pe ele ca sunt ok pt canbus tot imi dau eroare. 
Pe topicul de la masina am aflat de la colegi ca s-ar putea dezactiva acea monitorizare din vcds. Am gasit un clip pe youtube cum se modifica pe centrala electrica la byte 18 codul respectiv dar mie in vcds-ul meu nu imi da voie sa fac asta. Ori mai bine nu ma bag si le dau retur sau trebuie sa ajung la vreun coleg priceput.

Multumesc mult si sper ca nu am scris gresit aici!

 

 

Se citeste BCM cu vcp sau odis e, se modifica valorile, se rescrie.

Cauta topicul dedicat, nu aici

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult, inseamna ca o sa iau legatura cu voi ca sa rezolv treaba asta. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut , tocmai ce am luat un 

Tester auto VCDS Romana-Engleza VW AUDI SKODA SEAT 23.3 HEX 2.

L am bagat pe un laptop cu sistem de operare Windows10. La inceput nu reuseam sa gasesc interfata. Dupa ce am citit ceva pe net am reusit. Am intrat si mi a mers prima oara totul perfect. A doua oara cand am vrut sa ma conectez.  S a conectat doar ca nu pot accesa nimic , dau la instrumente bord. Se incarca cerul acela ca si cum s ar deschide ceva , dar nu se întâmplă nimic . Precizez ca asa imi face pe orice modul dau. Si la auto scan. Imi spune ca nu merge poarta can sau ceva de genu. 

Stie careva din ce cauza poate fi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E interfata originala? daca da , ai suport de la dealerul de la care ai luat-o.

daca nu, nu ai nvoie de discutii despre CLONE pe vwforum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

După cum e descris e sigur clona. 
gasesti suport pe grupul fb vcds România. Acolo se vorbește numai de clone😂, nu cumva sa iei in discuție vcds original 😂

 

Totusi, o clona rămâne o clona. Dacă cumperi încălțări Adibas nu poți avea pretenții de Adidas 😉

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...

Salut, la un Passat B6 2010 am activat functia care opreste proiectoarele cand este aprinsa faza lunga. Intrebarea mea este daca exista vreo modalitate sa le fac sa functioneze si cand am luminile setate pe pozitii cu ceata aprinsa?

Modificat de MrSkoncs
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut am intrat de curand in posesia unui Tiguan 5n 2009 si as dori sa stiu ce soft ar fi ideal pentru mine,de preferabil un soft care face cat mai multe si se poate folosii de pe un laptop cu cablu de internet cu obdII sau de pe telefon cu obdII prin bluetooth si de unde as putea achizitiona un astfel de soft.Am un bluedriver pentru diagnoza generala dar nu e cine stie ce,la bmw nu prea imi arata erorile cum mi le arata ISTA.

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vcds pt laptop...sau Odis. Acestea lucreaza cu interfețele dedicate, nu cu orice obd.

Pt telefon,  poti opta pt obd11.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

va salut,

 am si eu o problema cu un tiguan din 2013 (ceasurile color nu 3d) vreau sa le codez pe SUA nu pe ROW ca imi place cum bipaie cand pun contactul. Problema este ca merge dar daca scot contactul si il pun inapoi, se aprinde in bord ESP, ABS si ESP OFF. Am citit modulul de abs si apar aceste erori. Tin sa mentionez ca daca pun ceasurile inapoi pe ROW aceste errori dispar.

01044 - Control Module Incorrectly Coded

01317 - Control Module in Instrument Cluster (J285)

Va rog frumos să ma ajutati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai restul masinii nu e tot pe USA, de aia da erori. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Daca nu stiati inca 😜

 

1623512041_Capturadeecrandin2023-10-05la18_36_37.thumb.png.74a748679962e0f0d27b70200a96b9e1.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna. Am un VCDS orig. si as vrea sa-l folosesc cu un soft doar pentru citit-sters erori, pe obd2, la alta marca de auto. Recomandarea autorului softului este ca se poate folosi un adaptor VAG K+CAN "Commander"( sursa: https://malykh.com/soft/sz-viewer/ ). Oare pot folosi interfata mea in conditii de siguranta dupa ce debifez ,,boot in inteligente,,?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Cu 23.11.0 incerc sa activez HBA la un touareg CR (model 2023). In long coding apar functii sub forma "TNF"  urmate de un numar. Am gasit pe net cum se activeaza functia HBA pe MLB evo (din A5 front camera si 09 Central Electric) dar habar nu am ce inseamna fiecare "TNF".

Ma poate ajuta cineva cu vreo idee/recomandare ?

 

 

20240120_135403.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!