Jump to content

Iepurașul furios - R20


c6t9

Postare recomandată

Da, peretele lateral e ceva mai flexibil. De asta am XL. Cât am apucat să merg n-am sesizat vreo problemă, dar n-am prins mai mult de 10° cred. Nu sunt multe alternative, o să fac o listă. Nici prea rigide nu trebuie să fie.

Încă nu m-am obișnuit cu ea. La BMW simt roțile pe asfalt în scaun, știu mereu cum se va comporta. La asta sunt deconectat parcă de la drum.

Link către comentariu

OK. Pe lista mea ar fi așa:

 

- Hankook Ventus S1 evo2 (nu știu această versiune a 2-a, deci ar fi fost de test - prima n-a fost rea deloc);

- Dunlop SportMaxx RT (deși nu prea mă atrage Dunlop de multă vreme, astea-s de testat);

- Falken ZE914 - la buget, am văzut că peste baltă sunt apreciate;

 

Pentru circuit eu aș face un efort și aș avea un set de semi-slick-uri. Nu este cazul, dar dacă ar fi, așa aș proceda. Sau eventual direct cu Michelin PSS sau chiar PSC+ (nu știu exact pe ce dimensiuni există).

 

Dar pentru uz casnic (zilnic) nu trebuie să fie nici prea rigide, nici prea hardcore. Eu văd altfel lucrurile. Așa că Asymm. 2 sunt cap de listă. Singura problemă este faptul că nu simt exact unde este aderența. Nu știu cât e problemă din anvelope, cât de la mașină. Știu doar că a stat fără să clintească, n-am idee cât de departe se mai poate merge. Deja jantele pe față sunt cam negre de la frâne.

Link către comentariu

Pune placute ATE Ceramic si scapi de problema jantelor negre din cauza prafului :)

Link către comentariu

Ia in considerare ca mergi cu anvelope de vara la temperaturi care nu sunt deloc optime pt ele si nu cred ca e momentul sa cauti limita aderentei (chiar si daca e 4motion).
Nu inteleg de ce fuge lumea de ps3. Eu am avut experiente bune atat la aderenta, zgomot de rulare, uzura si mai ales rezistenta. Au tinut la unele gropi fara sa faca macar o galma. 
Sigur depinde ce vrei de la anvelopa pt ca nu exista una care sa le faca pe toate cel mai bine, dar suntem offtopic.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Nu inteleg de ce fuge lumea de ps3.

Nici eu. Am avut pe S3 si erau dementiale, mai ales vara pe Cheia erau atat de bune, le stiam limita, nu mi-au dat semne ca s-au inmuiat. La R am pus de curiozitate Asy 2 si mi s-au parut aiurea, nu aveam nici un feedback. De aceea am revenit la PS3 pe R si o sa trec pe PSS.

Dar mnah, depinde de gusturile fiecaruia

Modificat de xht20
Link către comentariu

Zice degeaba, nu cred că a avut cineva, iar ce scriu ăia pe site e poezie.

Cât timp Asymmetric 2 calcă bine pe șosea, este suficient. M-am uitat intenționat la asta. De altfel cred că se vede ceva și în poze. Eu am XL cu 2.7 în ele, la recomandarea VW.

Note to self, să mai verific presiunea o dată.

Link către comentariu

2.7 este mult, dar asa scrie pe usita rezervorului. Am citit ca multi cu R20 folosesc 38psi (2.7bari).

Presiunea este pt rotile 18" din cate stiu ori.

Oricum la Golf normal este dat 2.0, probabil pt cele 15".

Link către comentariu

Nu e cam mult 2.7 mai ales ca sunt si XL.

Eu pe Continental bagam 2.4

 

M-a pus pe ganduri Acidutzul cu Asy2 :))

 

Ego, pt golf normal(cel putin pt mkv) pt jante de 15 e 2.2 fata/2.0spate cand se circula cu singur si cu putine bagaje. 

Modificat de lucian_90tud
Link către comentariu

Pai de aceea ti se pareau tie foarte incomode jantele pe 19" :)) Eu cand aveam 19" mergeam cu 2.0 iar acum pe 18" tot cu 2.0. Si nu e moale deloc anvelopa, nu are ruliu.

Link către comentariu

Lucian, am prieten extaziat de Asy 2. Nu fac zgomot, sunt mai usoare, sunt confortabile, omul nu merge tare... depinde ce vrei de la guma :). Eu zic ca Asy 2 ar fi alegerea buna pentru probabil 90% din oameni. Problema mea e ca sunt in cei 10% pentru care GY nu mai face ceea ce cautam.

Link către comentariu

Pai de aceea ti se pareau tie foarte incomode jantele pe 19" :)) Eu cand aveam 19" mergeam cu 2.0 iar acum pe 18" tot cu 2.0. Si nu e moale deloc anvelopa, nu are ruliu.

Dimpotrivă, alea au avut presiune mică, fix cum spui tu și s-au făcut praf. Așa le folosea și fostul proprietar.

Lucian, am prieten extaziat de Asy 2. Nu fac zgomot, sunt mai usoare, sunt confortabile, omul nu merge tare... depinde ce vrei de la guma :). Eu zic ca Asy 2 ar fi alegerea buna pentru probabil 90% din oameni. Problema mea e ca sunt in cei 10% pentru care GY nu mai face ceea ce cautam.

Exact ce spuneam mai sus, depinde de utilizare.

Link către comentariu

Depinde de ce vrei sa faci cu masina. Pt mers "decent" pe drumurile noastre poti sa mergi cam pe orice marca premium.

Dc vrei sa ai aderenta superioara pe uscat mergi pe un semislick( R888, pilot cup, advan a08, hankook rs3, kumho ku36, direzza star-spec...etc).

Acestea te vor penaliza la condusul sportiv pe ploaie. Nu gasesti guma care sa exceleze la ambele capitole din pacate scopul lor fiind dedicat.

Poti gasi ceva care are putin din fiecare (asy 2, ps2-3, sport contact 3..etc)

 

Eu am optat pt cauciuc de vara cu aderenta sporita pe uscat kumho ku36. Acestea vor schimba ps3-urile(dot 2010 si uzura 40-50%) care este un cauciuc decent dar nu face fata la 300+cp siFWD la condus mai in forta. Inainte de astea am avut advan ad08 care erau destul de uzate dar mult peste ps3 la aderenta pe uscat.

Pe langa astea am mai testat in conditii de mers sportiv: conti sport 2 si 3(slab pe uscat, bun pe ploaie), dunlop sport maxx(slab si pe ud si pe ucat), hankook rs-2(decent pe ploaie,excent pe uscat atat calde cat si reci, la limita aderentei la drag datorita peretelui tare), Toyo R888(slab pe ploaie, f bune pe uscat si la drag - necesitau incalzire ( - masina de test - Mitsubishi Colt CZT 1100kg-250cp.

La mers normal toate se comportau f bine.

Ideea e ca nu le poti avea pe toate - fie ai putin din fiecare, fie mult din un sg lucru. 

Modificat de saibot
Link către comentariu

:tuktuk:  Of, acum mâine trebuie să le schimb.

 

 

În altă ordine de idei, a trebuit să schimb niște apărători de noroi pe sub mașină și niște tampoane (?) pe la capacul de la motor. Am înțeles că tampoanele alea sunt o problemă și s-a chinuit ceva cu ele. Cică ar trebui să țină până la revizia următoare :mellow:

Link către comentariu

Iepurele o duce bine. Încă nu m-am obișnuit cu atenția pe care o atrage asupra lui și a mea. E destul de ciudat să te felicite lumea sau să te întrebe ce Golf este.

 

Oamenii spun că jantele dau bine pe mașină și că aduc cu cele de la fostul R32. Unii cred că asta am și urmărit. În fine, ce-i drept nu par chiar așa de mici. Probabil o culoare închisă ar fi avut alt aspect.

 

Aștept căldura pentru un interior mai atent făcut și un drum mai lung.

 

Mă gândeam dacă să schimb sau nu softul la navi, dar cum sunt riscuri și eu oricum mă limitez 80% din timp numai la muzică de pe stick, nu cred că are rost.

Link către comentariu

Zi merci ca ai ales totusi o culoare cumintica si nu una care sare-n ochi mai rau ;)

Modificat de JUG
Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!