Jump to content

Golfuletzu meu Mk. 4


~LauR~

Postare recomandată

Vine foarte bine albastru asta. Eu am dat ca un exemplu rosu, ca sa fie in contradictoriu cu argintiu ala oem. Albastru face parte tot din categoria propusa de mine, iar in poza aia chiar dau bine.

Modificat de rudiRUD
Link către comentariu

Stii care e faza...la mine masina este si putin mai sus, nu este chiar asa de lasata iar culorile astea mai "indraznete" nu pica bine...

Link către comentariu

daca mergi pe all-black, jantele negre.

daca le faci colorate, pune culoare si pe alte elemente (oglinzi de ex) sa se asorteze.

Link către comentariu

Da m-am gandit si la alte elemente daca e cazu. Am sa merg cat de curand la baiatu cu plastidip sa vad ce zice si ce oferta imi face.

Link către comentariu

Gun Metal Gray ar fi cam asa:

 

2s93k9k.jpg

 

Iar acel albastru gen plastidip:

 

jt55km.jpg

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Asta mica la zapada ( acum 2 zile )post-69411-0-46956700-1419896755_thumb.jpost-69411-0-58928200-1419896347_thumb.jpost-69411-0-09546000-1419896348_thumb.jpost-69411-0-62180100-1419896348_thumb.j

 

Hai ca nu prea e multa ( ieri ) :) post-69411-0-71888100-1419896378_thumb.j

Modificat de ~LauR~
Link către comentariu

La Multi Ani !!! Fie ca anul ce a venit sa va aduca impliniri pe toate planurile.

post-69411-0-08969300-1420139388_thumb.j

Link către comentariu
  • 3 months later...

Golfuletu are de ieri kit ambreiaj costom nou :D format din : volant neusurata G60 + disc intarit cu kevlar + placa intarita + rulment + alte suruburi de prindere pt volant si placa presiune, acest kit tine putin peste 200 cp si 400+ NM. Am ales acest kit pt a face fata puteri in plus, volant cu masa dubla normala NU cred ca rezista mult...

 

Din primi km facuti pot sa zic ca sunt foarte multumit de el...merge f bine masina cu el iar acel zgomot la relanti de care zicea toata lumea este fff mic, trebuie sa "casti" urechile bine sa poti auzi diferenta... la plecarea de pe loc, o fac la fel cum era si cu masa dubla si NU zmunceste deloc nici la schimbatu treptelor si parca se tureaza mai repede motoru ( asta cat i-am dat putin ca ii fac rodaj )

 

Chiar imi place !  :wub:

 

Singuru "dezavantaj" sa zic asa, este pedala mai moale acum  :)) dar mi-a zis mecanicu ca este normal lucru asta deoarece este totu nou.

Cam cati km trebuie facuti pt rodaj ?

 

Multumesc pt ajutoru dat lu gabyy20  :beer: 

 

Mai multe detalii am vorbit aici http://vwforum.ro/topic/72924-ambreiaj-oem-dual-mass-flywheel-vs-am-single-mass-flywheel/page-12#entry2561929 despre despre un kit stok format din volant g60 si ambreiaj VR6 care este aproape asemanator cu al meu.

 

post-69411-0-22092500-1429787939_thumb.jpost-69411-0-82378700-1429787939_thumb.jpost-69411-0-29311600-1429787940_thumb.j

 

S-a mai umblat si la timonerie daca tot s-a ajuns acolo si s-a observat ca avea putina rugina pe acolo si mai agata uneori in treapta 1 iar pe liber se misca putin mai greu...s-a dat cu vaselina si miscat acolo pana a mers usor...iar acum zici ca totu este nou, intra foarte frumos si usor in viteze iar pe liber se misca foarte usor.

 

Volant veche incepuse sa bata rau iar cand am dat-o jos mi-a spus mecanicu ca este blocata iar discu de ambreiaj mai mergea putin...kitu care a fost pe masina era originalal SACHS.

 

Urmeaza sa pun jantele de vara si revin cu o schimbare mica :D

Modificat de ~LauR~
Link către comentariu

Felicitari Laur...ai facut o treaba buna...

Asteptam poze cu jantele de vara...le-ai vopsit pana la urma?:)

Link către comentariu

Multumesc !

Cred ca vor ramane asa si vara asta, vedem !

Ce pot zice e ca...este putin mai low :d

Link către comentariu

Mai low? :)

Va admir curajul...ce suspensie pui...acu parca ai KONI cumva?:)

Link către comentariu

Dupa atata photoshop sper ca ai ajuns la o concluzie daca nu o sa ma simt "folosit" si depun plangere :))

200 ponei?avand in vedere ca e tdi si nu 1.8T tind sa te felicit pt munca depusa si devotament fata de golfic.sper sa te tina multi km inainte fara interventii.

ps: nu te erai cu "lasa ca si asa e prea joasa?" si acuma zici ca e mai low? :)

Modificat de cxr2test
Link către comentariu

Laule am luat un set de arcuri H&R sh care imi coboara mai mult fata de Eibach Pro Kit ce am avut/am acum :)) si am sa folosesc doar pe cele pt spate deoarece la Pro kit s-au mai lasat intre timp cele de pe fata si nu imi placea ca era mai ridicata de spate + amortizoare Koni care le aveam.

 

Pe fata ramane Pro kit iar pe spate am montat H&R iar astea sunt tot progresive, deci "confortu" este ca inainte.

 

 

cxr2test: Am ajuns la o concluzie dar este secreta :D

Multumesc, dar acum are 160 cp si 350 NM, DAR nu se stie ce va fi pe viitor :))

O cobor doar de spate sa nu mai fie cu "fundu pe sus" :))

Link către comentariu

Si la mine de cand am schimbat ambreiajul pedala a fost mai moale si mai "controlabila", nu-i un lucru rau. Felicitari.

Off: nu vad motivul pentru care daca era 1.8T ajungea mai usor la 200cp... mi se pare tot aia.

Link către comentariu

Eu am arcurile de la Koni de vreo 2 ani in debara...dar tot nu mi-am facut curaj sa le montez :))

Link către comentariu

Rudi stiu ca nu e un lucru rau asta. Multumesc !

 

Laule eu zic sa iti faci mai mult curaj :D

 

O poza cu ele ca am uitat sa pun post-69411-0-12032600-1429816432_thumb.j

Link către comentariu
  • 3 weeks later...
Publicat (modificat)

Azi am inlocuit bucsele la brat alea mici si mari cu cele pline de r32 + bucsele de la bara stabilizatoare + telescop capota + 2 oringuri la furtunu care iese din turbo post-69411-0-29093400-1431542225_thumb.j

 

Rezultatu...putin mai rigida cu astea de r32 dar mult mai stabila, iar pe franare prea putin se lasa de bot.

 

 

Dupa cum stiti ( sau nu ) eu pe masina am amortizoare KONI STR.T montate in urma cu aproape 2 ani ( luna care vine fac 2 ani ) iar azi la service am observat ca  amortizoru dreapta spate e pe cale sa isi dea "duhu"  :grrrrrr:  asa ca fiabilitatea de partea firmei KONI prea putin exista...precizez ca nu am luat nici o groapa mai mare, bordura sau canalizare sa zic ca se trage de acolo.  post-69411-0-22585400-1431542229_thumb.j

 

Urmeaza sa iau legatura cu volksman ( de acolo le-am luat ) sa vedem daca il schimba pe garantie...chiar sunt curios. 

 

 

:wub: post-69411-0-22262400-1431542441_thumb.j

Modificat de ~LauR~
Link către comentariu

Eu am amortizoare JOM de care toata lumea radea cand mi le-am luat si de un an (15k km) tavalita zdravan nu au nici cea mai mica problema.

S-ar putea sa fie cam mare perioada pentru garantie, dar oricum bafta!

Link către comentariu

Da Rudi si un prieten are reglabila FK  de aproape 2 ani si nu au nimic...

 

Eu stiu ca o garatie este valabila de la data facturari si pana la data terminari celor 24 luni de garantie ( atat am garantie la ele ) o sa iau legatura cu Dansi sa vedem ce si cum...nu imi pun mari sperante :))

Link către comentariu

masina e mai rigida primele 5minute,dupaia te obisnuesti cu ele,eu dupa ce am pus bucsele alea pline am facut si directia la roti :icon_thumleft:

 

amortizoru ala ce are pana la urma?curge?ca nu se observa prea bine in poza...

Modificat de nemtzalau
Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!