Jump to content

Golfuletzu meu Mk. 4


~LauR~

Postare recomandată

  • 4 weeks later...

Dupa multe cautari am reusit sa iau kitu de frane de 312 mm, discurile si placutele sunt ca noi, le-am montat de saptamana trecuta si tot atunci am schimbat si lichidu de frana cu ATE typ 200 ( punct de fierbere 280 grade C ) si ce va pot spune pana acum este ca :

 

-frana brusca de la 120 km/h se opreste fff bine si cam pune masina in bot cu toate ca am suspensie sport, asa ca pe viitor trebuie UPGRADE si pe spate

-am scos putin fum din ele si tot franau f bine ( am vrut sa vad cum se comporta, sa nu se inteleaga ca fac mereu lucru asta ) :))

-prin oras numai de bine

 

Dupa schimbarea franelor s-a refacut geometria.

 

Saptamana asta am sa fac un drum la Sibiu si am sa vad cum se comporta si la drum lung, dar pana acum ma declar Multumit de upgrade-ul facut.

 

Am mai pus si arculetile la etrieri de pe spate si bineinteles ca se simte prezenta lor.

 

post-69411-0-47306000-1416824758_thumb.jpost-69411-0-76448000-1416824757_thumb.jpost-69411-0-15402400-1416824759_thumb.jpost-69411-0-61734300-1416824759_thumb.j

 

 

Pentru cei interesati am sa pun la vanzare kitu de frane de 280 mm care a fost pe masina.

Modificat de ~LauR~
Link către comentariu

Dupa drumu de Sibiu, adica 870 km ma declar super multumit de frane si tot la fel de multumit si de alegerea facuta cu VNT 17 si softu facut la CompleteChip.

 

Masina trage f bine, tinand cont ca a fost arhiplina 4 pers + 1 copil + portbagaj full, depasirile se realizeaza mult mai rapid cu noul soft.

Ce am observat la frane e ca primele 2-3 franari sunt cam moi dar dupa totul este OK, iar la drum lung...le ador.

 

 

VNT 17 + Soft + Frane 312mm = Cele mai bune investitii facute la masina. post-69411-0-93062900-1417450853_thumb.j

Link către comentariu

poate trebuie si niste furtunase metalice pentru frane sa fie pedala ok de la inceput  :icon_thumleft:

Link către comentariu

1. Ti am zis ca o sa ti placa 312 si o sa simti nevoia de ele dupa soft.

2. Ce mama naibi fac arculetele alea la etrieri?

3. Pana la urma cati caluti zici matale ca are herghelia acum? :)))

Link către comentariu

Sunt cam piperate furtunasele metalice.

 

Cristi multumesc si tin sa le multumesc si la restu pt sfaturile date in alegerea franelor...CHIAR MERITA INVESTITIA !

 

Arculetele ajuta sa nu ramana blocata parghia ce actioneaza asupra pistonasului etrierului.

 

158 Pur sange :D ( vezi Dyno 3 pagini mai in urma ) dar am dat rezerva jos si am 160 cp sa fie cifra "rotunda" :)))

Modificat de ~LauR~
Link către comentariu

160 cp suna bine....sunt curios cum trage ,cum se misca...poate vreodata o sa faci si un mic video , din mers asa sa vedem cum accelereaza :D ..(am facut si eu de la 40 la 120)

Modificat de bls luci
Link către comentariu

da...acum am vazut...merge,merge ....te opresti la 160 cp sau mai continui si cu altceva?

Link către comentariu

De sezon post-69411-0-14380600-1417545966_thumb.j

 

Cu sau fara capace ? :D

 

Da...imi abureste faru drept, nu am reusit sa aflu cauza si a ramas asa ( se dezabureste dupa un timp )

Modificat de ~LauR~
Link către comentariu

Fara capace...ca tot a venit vorba de dacie...pentru dacie nu existau jantele de aliaj...si asa au aparut capacele...pentru un look asemanator...:))

Link către comentariu

Eu sunt pentru fara capace. Arata mult mai badass fara. Legat de far, ai verifcat acele chedere cauciuc de la capacele farului ce asigura un mediu etans? Mai ies din cand in cand de pe cantul lor.

Link către comentariu

Las-o cu capace, is destul de ok capacele astea, daca erau d-alea imitatii de jante puteai sa le arunci :D

Link către comentariu

Cand am avut tablele pe 15" le-am tinut fara capace, parca aratau mai bine, dar la astea pe 16" imi pare ca arata mai naspa fara capace, am sa raman cu ele :d

Rudi la far am incercat toate posibilitatile...astupat toate gurile de aerisire, lasat libere toate, verificat capacu in spate si dat cu silicon...mai ramane sa bag pliculete de silicagel in ele.

Link către comentariu

pentru capace

arata mai bine fara dar totusi capacele protejeaza jantele si nu ai surpriza sa gasesti in primavara janta intepenita de rugina pe butucul central

Link către comentariu

capacele tin zapada si gheata pe janta. rugineste si vibreaza la viteza.

nah, daca trecem de la estetic la practic :)

Link către comentariu

Mad intradevar protejeaza.

Muale pe majoritatea jantelor tin mai mult sau mai putin zapada/gheata/mizeria.

Modificat de ~LauR~
Link către comentariu

Anul asta e cam tarziu, la anu' vopseste frumos/profi tablele in ce culoare vrei tu si no sa mai vrei sa vezi capacele. Eu daca raman la 312 asa voi face.

Link către comentariu

Frumoasa masina!Modificata cu bun gust.Ai investit ceva bani in ea si pasiune, dar in final a meritat zic eu.Spor la mai multe modificari sa ma inspir si eu:D 

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!