Jump to content

Golfuletzu meu Mk. 4


~LauR~

Postare recomandată

Si la mine au intrat destul de greu dar cea de frana este mai incapatanata :))

O sa mai ma uit cu toate ca am inspectat bine cum s-a asezat.

Link către comentariu

Trage i 2 3 picioare = franari de urgenta, poate rezolvi asa:p.

Ps: frumoasa masina. Black line all the way.

Link către comentariu

Capacele puse in apa fierbinte inainte de montaj. Eventual putin wd40 in zonele critice.

Dar...fara footrest sau nu era buget si pt ala?

In rest arata f bine ;)

Link către comentariu

Ms Cristi.

Am apasat destul de tare pe ea :d

Muale le-am gasit la un pret bun ( 80 lei ) la un coleg de pe forum ( florin r. ) si le-am luat, o sa vina si footrestu.

O sa incerc asta cu apa, rezolv eu pana la urma.

Ms.

Link către comentariu

Azi am schimbat, kit distributie + pompa apa + curea accesorii + antigel si apa distilata + inca o rola la cureaua de accesorii pe care au constat cei de la service ca era pe duca.

 

Acum dupa schimbarea distributiei trebuie menajata cativa km ? :D

Link către comentariu

cat a fost cureaua de accesorii?ca si la mine incepe sa sune ca un soricel si cred ca a sosit vremea inlocuirii.

Link către comentariu

90 lei contitech.

Modificat de ~LauR~
Link către comentariu
  • 4 weeks later...

Dupa mare si o plimbare pe la munte: Braila - Sinaia - Lac Bolboci - Pestera Ialomitei ( este inchisa pana in Mai 2015 pt. renovare ) Transbucegi - Babele dupa Braila.

 

Cat despre masina este o placere sa o conduc mai ales pe serpentine  :wub:

post-69411-0-64206500-1408196590_thumb.j

post-69411-0-11281200-1408196591_thumb.j

post-69411-0-62054500-1408196591_thumb.j

post-69411-0-09063800-1408196592_thumb.j

post-69411-0-61175100-1408196592_thumb.j

post-69411-0-29126100-1408196593_thumb.j

post-69411-0-74548000-1408196593_thumb.j

post-69411-0-19478600-1408196594_thumb.j

Modificat de ~LauR~
Link către comentariu

Sunt portiuni unde s-a asfaltat in 2013 si portiuni de piatra, pe aici mergi incet si ai rezolvat problema :))

Link către comentariu

Pot pune turbina ( GT 1749 VA ) de pe un golf 5 2.0 tdi 140 cp cod motor BKD pe golfu meu 1.9 tdi 101 cp AXR fara nici o modificare, adica plug&play ?


 


Daca nu este plug&play, ce modificari pot face pt. a o pune ?


 


Asta este turbina post-69411-0-98158200-1408447249_thumb.jpost-69411-0-47921200-1408447250_thumb.jpost-69411-0-91686200-1408447250_thumb.j


 


Multumesc.


Link către comentariu

Din cate stiu eu, nu necesita nici o modificare (eventual prinderea conductelor de aer, dar optic par similare)

Preferabil totusi sa faci si un update la soft, altfel nu castigi absolut nimic :)

Link către comentariu

Am deja soft pe ea si DA am sa fac update la el, dar momentan vreau sa stiu daca put pune turbina pe masina fara sa mai modific ceva...iar daca trebuie modificat, ce anume ?

La conducte stiu ca trebuie sa am la fel pe siguranta...dar nu stiu daca la galerie se potriveste.

Modificat de ~LauR~
Link către comentariu

Eu am impresia ca sunt la fel dar nu vreau sa vorbesc prostii. Dai turbo tau jos, le pui in oglinda si vezi daca sunt la fel si au aceeasi prindere. Cred ca e cea mai sigura varianta. 

 

Sau mai "sapi" putin pe forum si vezi daca gasesti vreo informatie concreta. :icon_thumleft:

Link către comentariu

Daca ai deja soft, inteleg ca vrei upgrade turbo pentru mai mult de 140 cp. Am impresia ca s-ar putea sa iti trebuiasca fmic pentru asta.

Link către comentariu

O sa ma limitez la 150-160 cp ( nu vreau mai mult pt. ca implica foarte multi $$$ si nu ma bag cu ea la concursuri ) si nu mai pun FMIC iar daca pica ambreiajul pun tot kitu de la Valeo cu masa simpla si o sa tina.

 

Edit:

 Pana una alta am fost la masina sa ma uit la prinderile de la furtune si aici se potriveste dar la teava de la evacuare, turbina "noua" este pe colier/siguranta iar eu pe masina am prinsa in 3 suruburi teava de evacuare de turbina...rezolvarea este sa tai teava inainte de catalizator de la turbina "noua" si sa o sudez de evacuarea masini.

 

Oare pot lua galeria de evacuare ( am incercuit cu verde ) post-69411-0-02531500-1408457009_thumb.j  cu totu de la turbina mea si sa o pun pe "noua" turbina ?

Modificat de ~LauR~
Link către comentariu

Nu se potriveste, difera geometria variabila si mai multe pe acolo.

 

Si iti recomand sa nu sudezi teava de evacuarea turbinei, mai bine cauti bucata aia de teava dintre racordul flexibil si turbina si o schimbi... in felul asta poti da si turbina jos cand ai nevoie fara s-o tai cu flexul.

Link către comentariu

Este aceiasi geometrie.

Sudam bucata aia de teava de evacuarea mea, iar prinderea tevei de turbina era prin colier...dar m-am documentat mai bine si nu merge pusa pt ca nu se potriveste prinderile la galeria de evacuare de motor.

O sa caut una de 131 cp de golf/bora.

Modificat de ~LauR~
Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Am facut-o si pasta, turbina VNT 17  :wub:   post-69411-0-25348000-1409816081_thumb.j   in poza mai este si senzoru MAP de 3 bar care o sa imi trebuiasca cand am sa fac alt soft.

 

Montaju a decurs bine cu exceptia unui racord de la EGR care nu s-a potrivit si a trebuit taiat si refacut, in rest totul s-a potrivit perfect. Petru cei care vor sa faca modificarea asta, sa stiti ca va mai trebuie si furtunu acela in forma de S de la turbina vnt17 si acel racord EGR care trebuie modificat.

 

Impresii...urca bine pana in 2500 si dupa se dezlantuie pana pe rosu :D pot spune ca acum trage mult mai bine ca inainte cu toate ca inca nu i-am facut softu.

 

Urmeaza alt soft 150-160 cp in viitoru apropiat.

 

 

 

Pentru cei interesati, turbina veche ( 101 cp ) este in stare buna si am sa o pun la vanzare cat de curand.

Link către comentariu

O sa vina si softu, dar trebuie sa imi revin cu $$$ :))

 

Stii bine ca ea poate mai mult, dar ma tine intercooleru pe loc...Vedem ce zice Adi.

Link către comentariu

Ah, tu ai Smic...asta e o limitare destul de severa. Ma uit pe acasa daca mai am Ic cel vechi, fac o donatie. 

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!