Jump to content

Ce solutie este buna impotriva ruginii?


Telcean
 Share

Postare recomandată

Salutare am mai luat o broscuta,in primavara ma gandesc sa dau jos interiorul sa curat podelele si ce mai trebuie pe la ea.

Intrebarea mea este ce inhibator de rugina sa dau dupa ce curat pana la tabla?

Citesc pe alte forumuri diferite pareri Kelfos,Fertan etc.Ma intereseaza daca ati probat ceva si daca rezultatele sunt bune.

Prima broscuta am curatat-o acum cativa ani de m-a luat dracii pana la tabla am dat-o cu rahat de ala gri cauciucat si acum vad rugina iesind prin izolatie.

Astept sfaturi de la cine a folosit ceva bun si este multumit sau daca aveti ceva secrete impartasiti aciulea.

Dau o bere prin posta romana....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am folosit in mod foarte intens si extensiv Chelade, cu succes. Si un produs numit "Vactan" se gaseste pe ebay.co.uk .

Nu-s ieftine asta e clar ( intr-un fel sau altul te duc la peste 100 lei / L ) , dar par sa tina bine.

Fertan e cel mai prost ( adica: in timp ce celelalte produse enumerate, atunci cand sunt aplicate pe rugina, reactioneaza cu ea si creeaza un strat inert, neturu, dur, peste care se poate vopsi/grundui, Fertan creeaza un fel de praf fin, ce trebuie stopat si indepartat mecanic inainte de vopsire ) .... Kelfos se pare ca ar face ce face si Chelade insa nu am incercat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,vezi si pe la loctite au un rost killer am dat eu pe un papuc diesel pe la aripi de vreo 2 ani si vad ca nu a mai ruginit tin sa mentionez ca nu a mai fost vopsit peste si totusi inca nu am mai aparut rugina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am folosit "chelade". Sunt multumit. Spun ca sunt multumit deoarece am folosit la masina mea acum 2 ani si e ok in continuare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok,dau cu inhibator de rugina apoi grund si vopsea.Ce pasi urmeaza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca cureti pana la tabla (sanatoasa) de ce vrei sa dai cu inhibitor de rugina? Din cate inteleg eu, inhibitorul de rugina sigilizeaza rugina ramasa incat sa nu progreseze.

Eu as zice ca un spray cu zinc este mai indicat, practic galvanizezi tabla la rece.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chestia este ca la broscutele noastre cureti pana la tabla dar mai gasesti si puncte de rugina.Pe alea vreau sa le nimicesc :icon_cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok,dau cu inhibator de rugina apoi grund si vopsea.Ce pasi urmeaza?

Pai dupa inhibitor poti da direct teroson cu pistolul. Ai zis ca aplici pe podea. Pui mocheta si gata interiorul. Nu pune pasla sau alte prostii care sa tina umezeala sau sa faca condens, lasa podeaua sa respire. Cam asa zic eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Teroson dau pe sub masina si la aripi .Inauntru ce as putea da dupa inhibator?

1 Inhibator

2 -----------

3 as da o vopsea de culoare mai deschisa(poate crem) ca m-am saturat de negru in masini :)).

Ah,in masina nu as vrea Teroson,mi-ar placea sa iasa o podea cat de cat fina....o pot curata mai usor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti incerca sa dai o vopsea hammerite ,au pe la dedeman din asta, sau protecta de la policolor,amandoua fac aceeasi lucru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti incerca si lovitura de ciocan de la kober (sau cu hammerite cum zice booby). e foarte rezistenta, nu e pretentioasa, dupa ce se intareste sta foarte bine pe suprafata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms baieti hai ca le tin minte si le cumpar sa le am.

Daca mai sunt idei bagati aici,e un topic care ne ajuta la babele noastre.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!