Jump to content

Rezervor suplimentar ?


Sergiu
 Share

Postare recomandată

La benzina butonul ala e verde :tomato:
Nu-i neaparat!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am inteles de la service-ul PBA ca nu exista rezervor suplimentar, iar ca acel buton.. "celebru" care nu mai stiu la ce foloseste ca am uitat ce mi-a explicat baiatul :) ar duce la deteriorarea sondei lambda.. si ca sa nu il apas cand bag benzina ca ar intra combustibil in catalizator.. anyway.. nu ma prea pricep dar cam asta am auzit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca stricam ceva, nu trebuia sa apara la scanarea cu Vag-com-ul ?! Pentru ca nu au aparut decat bife verzi la scanare.

Modificat de Blu3Sky
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

am o ibiza de apr 10 zile... dupa ce am luat-o de la dealer am intrat la prima benzinarie... l-am lasat pe baiatul de acolo sa puna benzina si m-am dus la casa... cat credeti ca a intrat in ea? 57 de litri!!!!!! am ramas cam surprins dar baiatul care a alimentat a spus ca a umplut si rezervorul asta de rezerva... ma rog.... intrebarea mea ar fi: la urmatoarele alimentari se va umple iar acest rezervor? poate ramane deschis sau trebuie deschis la fiecare alimentare daca vrei sa il umpli? multumesc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Citeste topicul asta, vei gasi raspunsul la intrebarile tale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai din cate am inteles au citind acest topic, rezervorul acela se umple doar la apasarea butonului... dar vroiam sa fiu sigur...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scrie in acest topic ca rezervorul suplimentar se umple doar la apasarea butonului si ca nu e bine ca acel buton sa fie apasat. In alta ordine de idei, nu mai lasa pe altii sa-ti faca plinul, sunt anumite smecherii care pot fi facute ca pompa sa indice o cantitate mai mare de benzina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok, acum am inteles... chiar nu stiu unde ar fi putut incapea 57 de litri... mersi mult...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

"Rezervorul ala suplimentar" de fapt este o "canistra de vapori". Surplusul de carburant si vapori aparut in urma dilatarii si evaporarii benzinei vara cand este cald se deverseaza in acest "rezervoras". La benzina nu este in regula sa umplii "canistra de vapori" daca nu ai de facut un drum lung si deci sa scazi rapid din cantitate. Singurul risc este ca va da afara pe la buson in urma dilatarii. La motorina nu este cazul dilatarea carburantului fiind de maxim 8%. In realitate sub 4-5 %.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu de ceva timp umplu si rezerva aia...pana acum credeam ca este doar o rezerva...de cateva ori o umpleam chiar pana la refuz! Masina mergea f bine! Cu toate ca rezervorul de 35L imi ajunge pt destui Km acolo mai intrau chiar si 8-9L! Prima data m-am speriat cand un angajat de la rompetrol mi-a trantit 39L cand eu aveam rezervorul la 1/4! Mi-a spus omu' ca mi-a umplut si rezerva si mi-a aratat butonasul respectiv.....il vazusem si eu...dar l-am lasat in linistea lui! La un drum de la SV la IS alimentasem cu nesimtire! Umplusem rezervor+"rezerva" pana la refuz! Dat fiind faptul ca consuma extrem de putin la IS aveam rezervorul plin....am zis ca s-a consumat ceva din rezerva mai intai! La prima spalare am observat ca spatiul de la bushonul de rez era fff murdar dar cum masina fusese scoasa din service putea fi de acolo cu toate ca ma indoiesc ca cei de acolo sa fi deschis macar trapa de la rezervor, deci e posibila o scurgere pe laga bushon??? Ma gandesc ca e inchis destul de bine si n-ar avea cum, dar cu toate astea si presiunea trebuie sa fie maricica cand se incalzeste!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci e posibila o scurgere pe laga bushon???

Citeste postul anterior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e nici o smecherie la pompe legata de dimensiunile rezervorului

atat doar ca producatorul comunica valori mai mici decat cele fizice pt umplerea lui in asa fel incat sa se asigure o aerisire corespunzatoare si un tur-retur optim al carburantului

cititi http://vwforum.ro/index.php?showto...mp;#entry712453 in cazul rezervorului Fabiei care are 45 litri

sau http://vwforum.ro/index.php?showto...vor+suplimentar] pt alte povesti pe marginea subiectului

Modificat de FABIAn RuSu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!