Jump to content

Rezervor suplimentar ?


Sergiu
 Share

Postare recomandată

La Ibiza, 75 CP, benzina (poate si la altele...) langa busonul rezervorului de benzina, in interior, exista un buton. Ce se intampla daca se apasa ? Se duce benzina intr-un rezervor suplimentar ? In cartea tehnica nu scrie nimic de asta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apasind pe acel buton,iese aerul care se acumuleaza in rezervor in timpul alimentarii.

In felul acesta poti sa faci rezervorul "ochi",lucru nerecomandat vara.S-a mai discutat pe undeva subiectul asta,incearca si un "search"

Modificat de Viorel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cautat pe forum. Sunt tot felul de pareri - ba ca exista, ba ca nu exista rezervor suplimentar.

Problema e ca dupa umplerea rezervorului cu butonul apasat se aprinde (si ramane aprins) becul galben de pe bord- se zice ca din cauza sondei lambda.

Cauza este, oare, faptul ca s-a apasat butonul ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iata ce zicea nea electricu"

:P NU AU TOATE Fabiile "rezervor suplimentar"De fapt acel rezervor este canistra EVAP adica recircularea vaporilor de BENZINA!!! din rezervor in galeria de ADMISIE AER prin intermediul electrovalvei N80.Cei care fac plinul +rezerva(only BENZINA!) pot sa aiba surpriza neplacuta :P martor EPC aprins in ceasurile de bord iar daca au garantie la masina au toate sansele sa plateasca canistra (rezervor suplimentar) + N80 =cateva mil. lei :P :P :P deoarece EXISTA o informare tehnica data de fabrica!!!!Pt. cei cu motoare DIESEL(aspirate sau PD)pot sa le spun sa bage si 100L ca totul e OK!Deci atentie la sfatul meu ca e pacat sa dati cateva mil. doar pt. frica de a nu ramane in pana prostului.... :P .........

http://vwforum.ro/index.php?showtopic=3299&st=20

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de raspuns.

Intrebarea e: Daca butonul ala e asa de al naibii, de ce l-au pus (tocmai nemtii) exact acolo, unde poate fi apasat si accidental, cu capatul furtunului de la pompa ? :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, mai ales ca unii cu motorinare (ca mine) au obiceiul sa il apese si sa alimenteze in timp ce il tin apasat. O atentionare ceva ar fi mers macar pe spatele capacului exterior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca o data. Pentru motorina nu e o problema ca nu face vapori. Pentru benzina, este problema, pentru ca exista un filtru de carbon activ si un senzor. Acel filtru daca se imbiba in benzina si adio senzor, adio captare si recirculare vapori de benzina. Rezultat - orori prin ECU si schimbarea "canistrei" de carbon. Cost .....cam mare pentru cei 4-7 litri in plus de benzina.

Modificat de horgarban
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
La Ibiza, 75 CP, benzina (poate si la altele...) langa busonul rezervorului de benzina, in interior, exista un buton. Ce se intampla daca se apasa ? Se duce benzina intr-un rezervor suplimentar ? In cartea tehnica nu scrie nimic de asta...

Salut Sergiu! Butonul ala de care spui tu, scoate intr-adevar aerul din rezervor...eliberand aerul, permiti pompei sa-ti alimenteze in continuare...eu am diesel...nu stiu daca la benzina acest lucru poate afecta cumva masina, desi, sincer, mi s-ar parea aberant...ar fi ca si cum masina ar avea un calcai al lui Ahile... :D ...daca e pus din fabrica si e pus la indemana nu mi se pare ok ca masina sa aiba de suferit in urma utilizarii device-ului

eu am rezervor de 55 de litri...am alimentat cand mi s-a aprins becul...mi-au intrat 55 de litri, avand in vedere ca rezerva de considera ca ar fi de 7 litri...masina merge bine in continuare... :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
XtremeClubEmotion

:blink: Cum **** sa se strice masina din cauza acelui buton fratilor (l-au pus expre ca sa ne strice masinile :( )???? Eu cand pun benzina pompa apasa pe buton singura ... si daca intradevar o sa mi se strice ceva la masina din aceasta cauza (lucru de care ma indoiesc) o sa fac reclamatie la fabrica, mie asa mi se pare normal.

Modificat de s_c
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

un sticker ceva trebuia pus pe capac.

Motivul pentru care butonul este pus chiara acolo este acela de a fi actionat de catre buson; dupa alimentare, cand pui la loc busonul acesta apasa pe buton si astfel se face eliberarea vaporilor. Este asa mare ca sa poata fi apasat inainte de a strange complet busonul (daaah) ... altfel degeaba s-ar apasa... rezervorul fiind etans.

Daca il apesi acidental ai doar grija sa nu umpli pana sare pompa de 10 ori, adica sa nu insisti. Ai facut plinul .. a sarit pomba, e de ajuns nu incerca sa mai strecori acolo 1-2 litrii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Capacitatea rezervorului de 45 l in cazul ibizei,este cu sau fara rezervorul suplimentar?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are 45 de litri fara rezervor suplimetar. Acel rezervor suplimentar nu trebuie umplut niciodata mai ales in cazul benzinarelor. El are alt rol.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Si daca am pus benzina si in rezervorul asta suplimentar,ramane acolo sau se transfera in celalalt cand mai consumi din ea????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se consuma din ea. dar exista riscul sa "infunde" filtrul de carbon de acolo si sa dea ... orori prin calc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Ufff ... ce belea ... ma duc acum 3 zile la pompa, ma uit pe bord undeva pe la sfert-jumatate ... si cu toate astea am bagat 41 litri de benzina ... intrebarea mea este : UNDE NAIBA AU INTRAT ?!?! Deja ma gandeam ca sunt masluite pompele ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ufff ... ce belea ... ma duc acum 3 zile la pompa, ma uit pe bord undeva pe la sfert-jumatate ... si cu toate astea am bagat 41 litri de benzina ... intrebarea mea este : UNDE NAIBA AU INTRAT ?!?! Deja ma gandeam ca sunt masluite pompele ...

nu e exclus ceea ce spui tu, ca doar omu nu se duce cu, canistra de 10 l sa masoare corectitudinea pompei.

curios este urmatorul fapt: eu alimentez de obicei cand mi se aprinde beculetul galben si intra 40-42 l, dar tin minte la a doua sau a treia alimentare (dupa ce mi-am luat masina) mi-a intrat aprox 48 l. ma speriasem si am sunat la repr. ei au venit cu un raspuns sec de genu: "pai inseamna ca ati completat si rezervorul mic (cel de 7 litri)", dar eu nu-mi explicam cum se poate intampla asta daca eu am alimentat imediat ce mi s-a aprins beculetul galben :screwy: !!! toate calculele matematice, chiar si cu marjele de eroare cele mai mari nu-mi ieseau...

am ridicat si eu din umeri si am mers la urma urmei pe mana celor de la reprezentanta.

mentionez ca eu nu apas pe acel buton in timp ce alimentez, deci bag benzina numa in rezervorul "mare".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am mai apasat acel buton de vreo 2 ori si am incarcat rezervorul pana nu mai intra nimic. Nu am avut nicio problema pana acum. Care este defapt rolul acelui "rezervor" ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fratilor, puneti si voi o poza cu butonu asta... ca l-am cautat de mi-au iesit ochii dupa el.... :P

Nu de alta, da sa nu il ating accidental si sa dau de belea :beerchug:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a scris mai sus...

"Salut Sergiu! Butonul ala de care spui tu, scoate intr-adevar aerul din rezervor...eliberand aerul, permiti pompei sa-ti alimenteze in continuare...eu am diesel...nu stiu daca la benzina acest lucru poate afecta cumva masina, desi, sincer, mi s-ar parea aberant...ar fi ca si cum masina ar avea un calcai al lui Ahile... smile.gif ...daca e pus din fabrica si e pus la indemana nu mi se pare ok ca masina sa aiba de suferit in urma utilizarii device-ului"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am atasat o schema cu rezervorul si compartimentarea acestuia.

Dupa cum am mai auzit, la motorina nu e nici o problema umplerea si acelei rezerve de 7l(parca), in schimb la benzina nu este recomandata umplerea acesteia deoarece, citez din Manualul de utilizare: "Dupa ce pompa de combustibil s-a oprit automat, rezervorul este plin. Nu trebuie sa continuati umplerea, deoarece se va umple spatiul de destindere al combustibilului care se dilata atunci cand este cald si acesta poate sa iasa din rezervor"

post-7745-1192036111_thumb.jpg

Modificat de SAMSON
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai ca esti simpatic :"Da butonu`, butonu`, unde e butonu`???? " :D

In schita dinainte i-l gasesti ca fiind "Vent valve".

PS: Poate reusesc sa-i fac maine o poza sa-l vezi

Modificat de SAMSON
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa iti de-a Dumnezeu sanatate....

Sunt tare curios cum arata, butonu magic....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da butonu`, butonu`, unde e butonu`???? :vaidecapulmeu:

Asta e butonul pe care-l cauti. Prin apasarea lui se deschide "supapa" pentru evacuarea gazelor(de benzina), si astfel se poate umple si acea "rezerva"

PS:Multumit de lamurire? :) Merci de urare

post-7745-1192081137_thumb.jpg

Modificat de SAMSON
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!