Jump to content

Cheder trapa


jan
 Share

Postare recomandată

Io am luat masina fara chederul de la trapa (Golde, din tabla). Poate cineva sa m-ajute, nu stiu ce profil ar trebui sa aiba chederul ala, n-am gasit decit poze neclare pe net. Multam.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Aha, omu mi-a dat chederu' da acuma nu stiu cum se pune corect, pe trapa sau pe caroserie? ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

ai cumva o poza cu profilu la chederu ala de trapa? k mie imi lipsea de cand am luat masina (era lipit cu scoci si silicon) ... si chiar n-am nici cea mai vaga idee cum ar putea arata ...

10x.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

elkan peter emil

JAN ! ! ! !

cred ca am ce iti trebuie. am o garnitura de cheder pt trapa pt model 1302.

am cerut pt buburuza mea si cind am primit am constatat ca e pt modelul 1302.

eu am dat 9000 huf pe ea estok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai multam, am chederul "nou", complet, m-am prins si cum se monteaza (cu lipici), am incercat cu prenadez si n-am reusit. Poate unde era si foarte frig...

Dar o sa mai caut un adeziv mai bun.

Vad ca Floss ar vrea un cheder si e bine sa-l pui p-ala orijinal, e dintr-un fel de pisla pe suport de folie de aluminiu, nu merge nimic de cauciuc, cred.

Profilul oricum seamana cu ala de cheder de tapiterie :( , adica asa: P. Partea plata se lipeste pe fieru caroseriei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 years later...

Scot topicul din nou la lumina pentru ca prin alte parti nu gasesc informatii edificatoare si in nemernicia mea, n-am facut poze cand a trebuit.

La trapa de 1302 sunt trei chedere, doua de pasla pe suport de aluminiu si unul de cauciuc cu un profil mai ciudatel.

Din cate am citit mai sus, unul de pasla (cel lung) se lipeste pe buza caroseriei in partea din fata a trapei. Celelalte doua unde si cum vin montate ? Are careva idee ?

Niste poze m-ar scoate din belea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ala din cauciuc moale vine pe trapa, la partea din spate. E un pic mai greu de lipit, trebuie putina atentie. Alea cu aluminiu vin pe caroserie, ala scurt pe latura dinspre spate, ala lung pe celelalte trei. Poze, daca vrei, iti fac, da' miine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astept pozele maine cand ai timp si chef.

Multumesc mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, destul de greu de facut poze la ceva lung si ingust, hehe...

In astea doua ar trebui sa se vada unde se termina si cum vine ala lung dinspre fata si laterale si unde se termina ala dinspre spate si cum se lipeste. Cu toate ca n-ar fi fost mai multe variante.

Poza cu garnitura din microporos nu prea am cum sa fac, c-ar trebui sa scot capacul de pe masina. Asa ca facui la trapa veche, ca sa vezi ca idee cum venea o garnitura de-o facusem io pe vremea aia din niste izopren, ca n-aveam bani de prostia aia originala. Oricum, garnitura, daca e originala, are o buza care se potriveste intr-un sant de pe tabla trapei, nu prea ai cum s-o gresesti. Scopul ei e de a retine complet apa care-ar putea sa intre pe linga cheder pe latura din spate, pentru ca acolo nu exista "jgheab" de scurgere, ca pe celelalte 3 laturi. Daca nu pare ca trapa se pupa etans cu chederul de pe contur, nu-i nimica, nici nu trebuie. Doar ca trebuie ca scurgerile fata-spate sa duca sigur apa in afara masinii. Na, a pus pozele toate la sfirsit. Aia e. Scuzati mizeria, rugina si mai stiu io ce se vede nasol pe-acolo, dar asta nu-i inca masina de colectie (sper sa devina), e de mers cu ea.

post-2697-0-83323800-1310818611_thumb.jp

post-2697-0-26197900-1310818677_thumb.jp

post-2697-0-36568300-1310819205_thumb.jp

Modificat de jan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acu m-am edificat complet.:icon_thumright: Mersi mult de tot. Ma duc sa m-apuc de lipit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata. Le-am lipit. Acum ramane sa o pun la loc. Nene Jane, iti mai aduci aminte cum se monteaza, care-i ordinea ?

Se baga intai sinele alea lungi de pe lateral, si dupa aia trapa cu cablurile, sau tot ansamblul ?

post-48445-0-50187500-1310839057_thumb.j

post-48445-0-58241200-1310839092_thumb.j

post-48445-0-74234100-1310839097_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai io oricum n-am demontat (inca) mecanismul, doar capacul. Dupa ce pui cablurile si cursoarele alea, bagi tapiteria si o impingi cit merge pina la capat, prinzi la spate, pe urma reglezi alea-n fata si-n spate si cam gata, tragi tapiteria si-o infigi. Vezi ca era pe undeva o poza intr-un caiet de-ala de reparatii cu reglajul, fata capacului tre sa fie la nivelul 0 pina la -1 mm fata de caroserie, daca-i mai sus nu se deschide singura. Da' ce-ti veni cu neneala, io nu-s inca nene, cel putin pe unde-am lucrat ultima oara eram inca in categoria "baietilor" :).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu-mi dau seama acu de ce zici ca trebuie bagat capacul la trapa prima data, ca doar ala se prinde in cleme pe trapa.

Vedem, daca nu reusesc singur apelez, la un meserias.

Treaba cu "neneala" n-are a face cu varsta, in cazul de fata, ci doar cu experienta in broscareala.

Acu 5 ani cand te rodea pe tine de chedere la trapa, mie nici nu-mi trecea prin minte c-o sa ma pricopsesc cu o broscuta.

Asta multumita unui alt "nenea" cu vreo 7 ani mai mic decat mine, NeneaVictor. :icon_cheesygrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, sintem un popor de Neni si de Tanti. Asa-i :). Eu am fost crescut cu neni si tanti, l-am obisnuit si p-asta mic asa, dar multi oameni se uita ciudat, unul mi-a zis ca de ce sa-i zica copilul "nene" si nu "tovarase", mai bine sa-i zica pe nume. Bine, nu stia despre ce vorbea.

Pai zic ca bagi intii tapiteria, ca dup-aia nu mai ai cum, sau nu-mi imaginez io cum, ca are un schelet destul de rigid. Si o impingi spre spate, ca sa ai loc de reglaje la capac. Dar nici nu-mi amintesc daca am scos tapiteria aia vreodata de-acolo, na, ca sa zic cum se baga la loc... E creierasul mic, am schimbat trapa acu vreo 2 luni, dar nu mai vad in capatina cum am facut :).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!