Jump to content

Golf 6/Jetta - Functia Mirror Down


mede
 Share

Postare recomandată

Revine cand mergi in fata...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Serios? La Toledo revenea la cateva secunde dupa ce scoteam din marsarier, indiferent daca plecam de pe loc sau nu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Golf 6 revine si cand opresti motorul. O am de 2 saptamani si sunt cam multe chestii noi pentru mine.

Fratilor, care ma ajutati si pe mine cu un manual de utilizare, desigur, pe privat, ca e adusa din Austria si nu inteleg o boaba din cele 4 limbi in care e scris manualul masinii. Engleza ar fi ok sau cel mai fericit caz romana. Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

..sau daca depasesti 16 km/h ori daca muti joystickul de reglare pe alta pozitie..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salutare,

 

De curand am observat ca mirror-down nu mai functioneaza. Am verificat ca butonul de reglare oghizilor sa fie pe R, am verificat in CI ca Mirror Down sa fie bifat, am facut un scan cu vag-com-ul si nimic, nu vrea sa se incline. Poate sa se fi dus motorasul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Folosesti aceeasi cheie pe care ai mai folosit-o si alta data cand a mers? Poti sa reglezi oglinda dreapta din buton?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Da, la ambele intrebari. Cheia sigur e aceeasi, dar o sa mai incerc odata sa reglez oglinda sa ma asigur ca merge (nu mai tin minte ultima oara cand am incercat). Te gandesti ca s-ar putea sa fie mizerie pe mecanism?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca poti regla oglinda, inseamna ca motorasul nu e defect. In acest caz, incearca sa refaci procedura de memorare pentru mirror down.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu merge nici cu refacerea procedurii de invatare, incearca prin deconectarea unei borne de la baterie pentru cateva minute. Succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai deconectat cumva recent bateria? Eu am observat ca dupa ce deconectez bateria trebuie sa refac cursa geamurilor(sa le duc manual pana jos si inapoi sus ca sa functioneze optiunea de coborare/urcare a geamului cu un singur click pe buton). De asemenea oglinda isi uita pozitia si trebuia sa refac procedura de memorare a pozitiei. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceasi chestie am patit si eu asa din senin. A mers ok dupa ce am refacut setupul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am refacut setup-ul si a mers (pus butonul pe R, bagat in reverse, reglat oglinda). Nu-mi dau seama de ce n-ar fi mers data trecuta cand am incercat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Problema a revenit, se pare ca uita setarile la 2-3 zile (poate chiar si peste noapte, nu mi-am dat inca seama bine)... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In ce consta mai exact aceasta "procedura de memorare pentru mirror down"?

multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, dan_m said:

In ce consta mai exact aceasta "procedura de memorare pentru mirror down"?

multumesc.

Pui butonul de la selectie oglinzi pe oglinda din dreapta(R). Apoi bagi in marsarier si o tii acolo in timp ce iti aranjezi oglinda dreapta intr-o anumita pozitie. O scoti din marsarier si ai sa vezi ca atunci cand te pui in miscare, dupa 20 km/h oglinda revine la pozitia initiala(de condus). Cand o vei baga din nou in marsarier ea revine la pozitie pe care ai setat-o mai sus. Eu unul o tin in asa fel incat sa vad bordura cand dau cu spatele.

 

PS optiunea trebuie activata si din setarile din bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, cu mirror down nu am reusit in nici un fel,chiar daca am activat-o cu VCDS, dar am reusit sa fac plierea oglinzilor din apasarea butonului inchidere din telecomanda conform procedurii din link-ul de mai jos. Precizez ca am buton de pliere manuala din interior.

La scanare imi apare:

Address 42: Door Elect, Driver (J386)       Labels: 3C0-959-70X-GEN4.clb
   Part No SW: 561 959 701 A    HW: 3C0 959 793 C
   Component: TUER-SG FT    002 0515  
   Revision: 12110009    Serial number: 0002763515
   Coding: 0014B7
   Shop #: WSC 01383 790 50316
   ASAM Dataset: EV_TSGFPQ35BRFVW46X A04001
   ROD: EV_TSGFPQ35BRFVW46X.rod
   VCID: 1C3DCAA917B0E69

   Slave Driver:
   Subsystem 1 - Part No SW: 3C0 959 703 B    HW: 3C0 959 795 C
   Component: J388__TSG-HL  006 1508
   Serial number: 00000005822529      
   Coding: 000490

Address 52: Door Elect, Pass. (J387)       Labels: 3C0-959-70X-GEN4.clb
   Part No SW: 561 959 702 A    HW: 3C0 959 792 C
   Component: TUER-SG BT    002 0515  
   Revision: 14110009    Serial number: 0002717189
   Coding: 0014B6
   Shop #: WSC 01383 790 50316
   ASAM Dataset: EV_TSGBPQ35BRFVW46X A04001
   ROD: EV_TSGBPQ35BRFVW46X_VW36.rod
   VCID: 1D3BC7AD0CAAEF1

   Slave Passenger:
   Subsystem 1 - Part No SW: 3C0 959 704 B    HW: 3C0 959 794 C
   Component: J389__TSG-HR  006 1508
   Serial number: 00000005818003      
   Coding: 000490

Nu stiu daca sunt off topic, dar poate va ajuta. Masina este o Jetta 2011 2.0 TDI Highline, motor CFFB. Daca nu aveti intefata VCDS originala nu va functiona.Am si o clona 11.11 si nu merge, imi apar niste litere pe canalul respectiv. Interfata era actualizata la versiunea 14.10. Si un filmulet:.audio?v=2YjT5M94evs

Modificat de mary999ro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...
On 03.12.2012 at 17:31, mike. a scris:

Se numeste Mirror Down functia respectiva.

Incearca asa: pune butonul de reglare a oglinzilor pe R, baga in marsarier, regleaza-ti oglinda cum ai vrea sa stea cand dai cu spatele si apoi scoate din viteza si pune comutatorul pe 0. Ar trebui ca oglinda sa revina in pozitia normala iar cand vei mai cupla marsarierul, sa coboare cat ai setat-o.

salut la mine nu merge este bifata optiunea dar tot degeaba o sa mai incerc sa fac exact ce spui u ms frumos

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Deschizi masina din telecomanda. Functia mirror down va functiona doar cu aceasta cheie. Daca vrei sa functioneze cu ambele chei,repeti procedura si cu ce-a de-a doua cheie.

2. Frana de mana trasa

3. Pui contactul

4. Transimia in neutru

5. Debifeaza-Bifeaza functia Mirror-Down in ceasuri

6. Bagi in marsarier

7. Reglezi oglinda pasager in pozitia dorita

8. Pozitia oglinzii este memorata automata si va putea fi folosita pentru cheia cu care s-a facut deschiderea masinii din telecomanda

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Am urmat toate instructiunile de aici (g6, highline) si oglinda nu revine cand schimb butonu inapoi la 0 dupa ce am memorat pozitia. si daca scot din marsarier si reglez la loc oglinda, dupa aceea cand bag in marsarier nu mi-o coboara. am auzit ceva de memorie in scaun ca ar fi necesar. nu stiu ce-i asta. care-i baiul daca poate sa imi spuna cineva, va rog. mersi

 

mentionez ca nu aveam mirror down in mfi, l-am pus prin vcds

Modificat de LonestarX
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E nevoie ca motorasul de reglare din oglinda dreapta sa fie cu memorie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 20.10.2017 at 11:14 PM, LonestarX said:

Am urmat toate instructiunile de aici (g6, highline) si oglinda nu revine cand schimb butonu inapoi la 0 dupa ce am memorat pozitia. si daca scot din marsarier si reglez la loc oglinda, dupa aceea cand bag in marsarier nu mi-o coboara. am auzit ceva de memorie in scaun ca ar fi necesar. nu stiu ce-i asta. care-i baiul daca poate sa imi spuna cineva, va rog. mersi

 

mentionez ca nu aveam mirror down in mfi, l-am pus prin vcds

masinile care au scaune electrice cu memorie, au aceasta functie - despre asta este vb. Altfel, trebuie motoras oglinda inlocuit, asa cum ti-a raspuns hayate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

+ calculator de usa (trebuie verificat)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, la cele care nu suporta.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@KimDiesel cineva-mi zicea chipurile ca modelele highline au calculatoru de usa cel mai avansat si probabil include si functionalitatea asta chiar daca nu am scaun cu memorie sau motorasu in oglinda despre care vorbea Florin

@F l o r i n ti-am scris pe whatsapp despre niste retrofituri pe care vreau sa le fac, inclusiv pe asta. astept cu rabdare cand ai timp sa discutam :) 

mersi tuturor de raspunsuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!