Jump to content

Golf 6/Jetta - Functia Mirror Down


mede
 Share

Postare recomandată

Ba da, puddle light vine din fabrica. Mike si prunaionutz de pe forum si am mai vazut. Era optiune inclusa in pachetul l&v2.De ce ar fi existat loc de decupare daca nu veneau si din fabrica?

Revin si spun ca eu nu am mirror down. M-am uitat in toate optiunile de pe bc.

Nu mai retin daca aveam inainte sa inlocuiesc centrala.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu vorbesti de cele din usi sau cele din carcasele oglinzilor?

Nu cred ca mirror down are vreo legatura cu centrala, cred ca nu ai avut de la inceput deoarece nu ai park assist.Si la tine ca si la mine s-a pastrat codarea.Oricum centrala de R suporta automat deoarece vine standard optiunea pe R.

Modificat de TDR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din carcasele oglinzilor, eu asta am inteles ca se vorbea. Sunt de pe telefon asa ca scuzati daca era vorba de cele din usi:D

Puddle lights sunt numai cele din oglinzj. Door warning lights sunt pe portiera.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Danny a zis de luminile din usi si de acolo am tras concluzia ca si el tot la acelea se refera.

In cazul asta nu stiu de unde discutia,daca vin automat cu oglinzile rabatabil electric si daca mirror down nu este conditionata de ele.

Modificat de TDR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu vorbesc de jetta6 cand zic de luminile din usi si de la picioare, la jetta6 nu exista asa ceva din fabrica.

La mine mirror down a venit cu pachetul lumini si vizibilitate 1 (fara oglinzi rabatabile electric) deci la jetta6 mirror down nu este conditionata de oglinzile rabatabile electric.

The_Ego, daca nu ai optiunea mirror down pe BC e normal ca masina ta a venit fara aceasta optiune.

Modificat de danny2012
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici la golf nu este conditionata de oglinzile rabatabile ci de park assist.

De mentionat si faptul ca si chiar daca se activeaza din centrala tot nu va merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu are treaba cu park assist, nu e conditionata de existenta acestei functii (cel putin, nu la MY2011).

cum sa mearga prin simpla activare, cu ce sa miste oglinda daca nu exista fizic motorasul controller-ul?

e posibil sa vi se vi activat de catre cineva functia cu VCDS (trebuie bifata o casuta, e banal), caz in care apare in cb optiunea mirror down. dar, din nou, nu va functiona daca nu ati facut retrofit/nu ati avut din fabrica.

eu am l&v2 pe masina si am puddle lights, lumini la picioare, mirror down, oglinzi rabatabile electric, etc.

Modificat de mike.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E nu exista motorasul ...ce tu nu poti da(regla unghiul) manual oglinda in jos ?

Cel mai probabil este vorba de un controler care vine odata cu park assistul sau oglinzile rabatabile,sau poate de un senzor de marsarier desi in cazul ala ar trebui sa mearga si la EGO.

Modificat de TDR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

m-am exprimat gresit, controller - nu motoras.

si totusi, eu nu am park assist...

Modificat de mike.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar ai oglinzi pliabile electric..daca imi ziceai ca nu ai pica teoria cu park assistul si/sau oglinzi pliabile electric.

Modificat de TDR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mark21 nu are oglinzi pliabile electric...dar are park assist. s-ar putea sa fie "sau". :)

Modificat de mike.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca sunt valabile ambele.

A mea este MY2011 si are park assist dar nu are oglinzi pliabile electric,la fel ca si la mark21.

Posbil ca pana in 2011 sa fi venit doar cu oglinzire...insa sigur din 2011 a venit fie cu ambele fie doar cu una din optiuni.

Modificat de TDR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

eu nu am nici park assist si nici oglinzi pliabile electric iar mirror down merge perfect

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@TDR

Da masina a fost cumparata de noua in Mai 2009 echipare trendline(nu are park assist).

Ca si "optiuni" are doar cotiera,BC+ si proiectoare cu iluminare statica la virare.

Optiunea de Mirror Down imi apare in BC+ la sectiunea Convenience si mi-a aparut acolo din prima zi de cand am achizitionat masina deci nu a aparut in urma unui update al reprezentantei auto.

Modificat de Cosgos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cosgos..ciudat atunci ca ai optiunea in meniu.

@Jetta Dar dar tu ai jetta despre care nu pot sa ma pronunt.

Modificat de TDR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

nu inteleg exact ce vrei sa spui :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Domnilor, singura conditie ca sa functioneze este existenta motorasului cu mufa cu 8 fire si care are terminatia C. In rest, totul tine de codari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@TDR

Da masina a fost cumparata de noua in Mai 2009 echipare trendline(nu are park assist).

Ca si "optiuni" are doar cotiera,BC+ si proiectoare cu iluminare statica la virare.

Optiunea de Mirror Down imi apare in BC+ la sectiunea Convenience si mi-a aparut acolo din prima zi de cand am achizitionat masina deci nu a aparut in urma unui update al reprezentantei auto.

si la mine este la fel si nu functioneaza (masina a fost cumparata in aprilie 2009).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Care este codul pt motoras si mufa, de unde se poate achzitiona???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU ai gasit codul  mai sus? Mufa nu are cod, se face din una cu 10 pini.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am verificat la Avia, jetta 2012 figureaza in baza de date cu 3 coduri, 2 cu B in coada si unul cu C (3D0959578 C).

 

Pretul pentru motorasul cu "C" este de 480 ron.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
nicolae.rosia

Salut.

La Golf-ul din semnatura am functia Mirror Down in bord si nu reusesc sa o fac sa functioneze. Mentionez ca oglinzile se pot regla pe doua axe(jos/sus, interior/exterior). Cum pot sa aflu daca nu am functia (nu sunt primul proprietar) sau nu stiu eu sa o folosesc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bifeaza Mirror down in CB, pune joystick-ul de reglare a oglinzilor pe R (dreapta), cupleaza marsarierul si coboara manual oglinda cum vrei sa stea cand dai cu spatele. Apoi scoate din viteza si pune joystick-ul pe 0. Daca ai functia, oglinda va reveni singura la pozitia "normala".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare,

Si dupa reglaj de fiecare data cand vrei sa revina trebuie pus pe 0 din R ? Ca mi se pare cam ciudat, ar trebui sa revina cand scot din marsarier.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!