Jump to content

Audi A4-B8 - personal detailing


rotitza

Postare recomandată

bubu182 chiar merita ;)

b97dmt multumesc pentru apreciere!

Folia se comporta chiar foarte bine! Doar pe rama grilei frontale, din cauza unor pietre s-a ciupit in doua locuri, in rest la geamurile laterale e ca in prima zi :)

Dar, atentie am folosit o folie mai calitativa fata de ce se ofera la atelierele de colantare auto ;)

Modificat de rotitza
Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Voiam sa zic ce s-a intamplat cu suspensia, ca e foarta inalta masina in comparatie cu ce era. Ego a elucidat misterul.

Link către comentariu
Dan Treisprezece

Nu am apucat sa ma uit atent, am vazut jantele si am spus ca el e :)) 

Link către comentariu

E distanta de la cer la pamant intre masina lui Mihai (rotitza) si cea din poza. Nici macar jantele nu sunt la fel cu ale lui. Nu mai vb de suspensie, trapa, ACC, oglinda, spatele care 100% nu e de RS..etc

Link către comentariu
10 hours ago, Dan Treisprezece said:

Nu am apucat sa ma uit atent, am vazut jantele si am spus ca el e :)) 

Te-ai molipsit? :D

Link către comentariu

:)

Intr-adevar cam asa arata cand a fost cumparata. Poate putin mai joasa suspensia :))

Graphic1.JPG

Link către comentariu
micuzzu_marius

Ti am urmarit topicul , masina e de exceptie, inclusiv retrofiturile care le faci. Avand in vedere achizitionarea unui A5 facelift (in caz de nu reusesc sa gasesc la configuratia care vreau posibil sa cumpar un A4 8.5) sunt intr o dilema cu consola MMI, la unele variante e cu 4 butoane stanga 4 dreapta(exact ca la tine) la altele sunt cate 2 butoane pe lateral de butonul rotund al MMI ului. Care e diferenta dintre ele? Multumesc si spor in continuare la retrofituri.

Link către comentariu

Multumesc pentru interesul acordat topicului!

In ceea ce priveste diferenta dintre cele doua navigatii voi incerca succint sa enumar cateva caracteristici:

 

MMI 3G BASIC - cea cu mai mute butoane

- ecran si rezolutie mai mica

- citeste hartile de pe DVD introdus in unitate

- posibilitate de asculta MP3 de pe 2 SD carduri.

- update harti mai putin costisitor

 

MMI 3G PLUS - cea cu butoane mai putine

- ecran si rezolutie mai mari

- citeste informatia de harti de pe un HDD

- posibilitate stocare mp3 pe HDD

- play video de pe DVD original

- posibilitate play mp3 de pe carduri SD

- posibilitate introducere cartela sim pentru acces la internet folosit la navigare (google maps), info de trafic, vreme  si hotspot

Update harti mai costisitor.

 

Acum astea sunt cele doua tipuri de navigatie gasite pe masinile Facelift.

 

Dar pentru o perceptie de ansamblu pe prefacelift  au fost montate 4 tipuri de navigatie: MMI 2G BASIC (2008),  MMI 2G HIGH (2008-2009), MMI 3G BASIC (2010-2011) si MMI 3G HIGH (2010-2011).

Dupa cum bine vezi, pentru facelift s-a pastrat navigatia MMI 3G BASIC (2011-2014) mai putin performanta la prefacelift si s-a adaugat o noua navihatie MMI 3G PLUS (2012-2015) mult mai performanta.

 

In cazul meu, nu e nici una din cele doua de pe facelift, masina fiind echipata cu MMI 2G HIGH :), navigatie preluata de pe A6, A8, Q7 fabricate pana in 2008.

Bafta la achizitionarea masinii mult dorite!

Modificat de rotitza
Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Ieri mi-am facut in sfarsit timp sa inlocuiesc inelul cromat afectat de pe janta de vara. :icon_geek:
IMG_1037.JPG

IMG_0879.JPG

IMG_1038.JPG

Ca de fiecare data raman placut surprins de rulajul masinii pe 19". Directie mai usoara, mai precisa, rulaj mai usor!

Link către comentariu
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
Publicat (modificat)

Hristos a inviat!

Inecep prin a ma declara foarte multumit de masinuta care mi-a oferit drumuri lungi si dese in ultimul timp fara nici o problema! Se pare ca roadele atentiei mele fata de ea imi sunt intoarse! Sa dea Dumnezeu sa mearga asa multi ani si multe zeci de mii de km!
Am reusit ca intr-o saptamana sa fac 4000km care au fost nemapomeniti pentru mine ca sofer dar si pentru familia mea! Inafara nevoii de putin mai mult spatiu pe bancheta din spate, eu me declar extrem de multumit de acest B8 Avant!

001.jpg

Am gasit in telefonul sotiei o poza cu pustiul meu!
O pregateam de plimbare prin oraselele din Worthersee. :)

image.jpeg

O poza cu "baietii" in parcarea de la Faaker See!

IMG_4643.JPG

 

Chiar daca nu se vede prea bine, Audila este si el in poza :)

index.jpg

 

Si un foarte scurt filmultet din deplasarea de la Worthersee:

 

Din seria schimbarilor m-am decis sa fac si EGR off.

Asadar, masina este acum mai sprintena si mai responsive, lucru ce ma incanta foarte mult. E mai lineara si raspunde la pedala mai de jos in ture.
Un lucru ce l-am remarcat este faptul ca am si mai putine urme de fum, semn ca arderea este completa, deci iar un plus!

Surprizele de ordin dinamic sunt si ele foarte placute odata cu modificarea unor parametri din soft! Un cuplu mai maricel combinat cu o linearitate a fortei cu care trage in fiecare treapta. Parca trage din ce in ce mai tare odata cu urcarea in ture, foarte apropiata de senzatia data de un benzinar! In treapta doi, cu roti pe 19 si cu latime de 255, daca exagerezi cu pedala este necesar sa contolezi masina din volan sa nu fuga de nebuna!

Per total, sunt foarte incantat si multumit de cum se comporta "micul Avant"!

 

Modificat de rotitza
Link către comentariu
  • 3 weeks later...
Publicat (modificat)

adunate.jpeg


Adunam, adunam...
Se mai adauga pe lista retrofiturilor ce asteapta:
- stopuri facelift
- eleron OEM S line (l-as inlocui pe cel de RS pentru faptul ca e din fibra) chiar daca nu este atat de spectaculos.
- grile aerisire bord facelift ( pentru a completa vizual interiorul facelift)

Modificat de rotitza
Link către comentariu
Publicat (modificat)

Mi-am facut timp si am montat grilele de aerisire de facelift pe masina.

grile1.jpeg

Au acele rotite de dozare a aerului cu inserii cromate.

 

Cam asa arata pe masina:

grile2.jpeg

Grilele sunt plug&play, mai putin mufa de iluminare de la cea de la sofer. Trebuie pastrata de pe cea veche.

 

 

Modificat de rotitza
Link către comentariu

Este ca o never-ending-story aceasta masina/retrofituri/atentia la detalii :))

Se pastreaza tanara, nu isi arata varsta, si ... eu unul sigur nu as sti sa o cataloghez "pe viu" daca nu as cunoaste topicul :)

Sincere felicitari!

Link către comentariu

Chiar deosebita atentia pe care o acorzi masinii. Am si eu o intrebare: unde as putea gasi inele din acestea pt jante? Tu ce feedback le acorzi? Rezista la spalatorie? Protejeaza janta de atingeri fine cu bordura?

Link către comentariu

TrIcK multumesc, stopurile au fost montate iarei, dar nu am apucat sa fac poze. Am tras tare sa termin pe lumina de tras firele suplimentare si de repinuit.

 

ToniM multumesc! Avand periodic ceva nou sau ceva de facut la masina nu apuci sa te plictisesti. Si asta imi mentine ineteresul pentru ea! :)

 

catalinmiti inelele sunt specifice acestui tip de janta BBS! Nu sunt niste protectii AM. Janta este proiectata cu acel inel cromat ce se poate schimba, iar acesta are int-adevar rolul de protectie la micile incidente laterale.

image_zpsa0ef4680.JPGIMG_0876.JPGIMG_0879.JPGIMG_0880.JPG

Fiind BBS made, au si pret pe masura! ;)

 

Modificat de rotitza
Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!