Jump to content

Audi A4-B8 - personal detailing


rotitza

Postare recomandată

In ultimul timp mi-am propus sa definitivez PDC-ul si pe fata.

Dupa "marea schimbare" (schimbarea barilor, rotilor si arcurilor), am fost destul de entuziasmat incat m-a tinut pana acum :)
Dar totusi am decis ca este momentul sa continui proiectul inceput la acel moment. Mai exact cand am schimbat bara fata, a fost comandata cu gauri si bineinteles au fost vopsiti si doi sezori o data cu aceasta, cei aflati pe laterale, si cam asta a fost tot.

De curand am gasit un A5 donator si m-am apucat sa demontez tot ce a fost necesar pentru upgrade. Bineinteles ce mai avea de donat... ca fata nu mai era intreaga....
Asadar am reusit sa iau o parte din cablajul interior, buzzer, buton, centrala si mufe.

Intr-o alta zi cu soare,m-am apucat sa trag firele "ca la carte" din spate pana in fata. A fost ceva de munca... destul de mult a luat cablajul din compartimentul motor ce trece prin aripa si intra in masina prin stalpul A de la sofer.
Cablajul interior este pe doua trasee: unul de la centrala pana la bancheta spate, prin fata acesteia si continua prin prag pana la stalpul A de la sofer iar celalalt de la centrala direct la stalpul A pasager si de acolo la buton si buzzer.
Pentru cei iantereasati am sa incerc sa fac o schita.

Una peste alta, am reusit in acea zi sa definitivez cablajul din compartimentul motor si cel interior, mai putin cel din bord, responsabil de buton si buzzer.

Am dat comanda de ce piese am mai avut nevoie, dar tot mai am de comandat suportii de senzori de pe grila... au venit ambii pe aceeasi parte si nu i-am mai luat.
Am fost nevoit sa comand si butonul, chiar daca il luasem pe cel de pe A5, deoarece in cazul masinii mele , butoanele de PDC si ESP sunt pe dreapta, pe stanga fiind butonul de drive select...

imagejpg1_zps8e343bdd.jpg

In consecinta daca cineva este interesat de un buton PDC si ESP "normal" vorbim.

imagejpg3_zps8b9ffeb9.jpg

Ne avand ce face am montat si butonul; " beculeste" frumos. Mai ramane sa definitivam treaba! :)

imagejpg2_zpsd74474ac.jpg

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Superba ca intotdeauna...asa cum ne-ai obisnuit.

Felicitari pt felul cum o intretii si pentru bunul gust.

Link către comentariu

kriker, multuemesc foarte mult pentru apreciere!

 

Andrei, multumesc si tie pentru aprecieri cuvintele flatante!

Link către comentariu
  • 1 month later...

Pentru inceput va doresc tuturor: Un an cat mai bun!

Asadar, a venit Mosul si la mine!

Digital TV si redarea audio/video de pe USB si micro SD. Un device ce mi-l doream si care pare sa fie de marea ajutor in clipele de aglomeratie sau in cele in care esti nevoit sa astepti pe cineva. Si toate astea daca mai ai si un prichindel in masina, atunci ai succes garant la non plictiseala!

Tehnic, este vorba o super cutiuta cu minuni!

imagejpg1_zps9b4667c1.jpg

imagejpg1_zpse66ab52e.jpg

Spun cu minuni, deoarece cei de la VNS MEDIA au reusit sa rezolve cu o singura cutiuta totul: sunet, semnal video si ce este foarte important control cu ajutorul butoanelor aflate pe consola centrala!

In cazul MMI 2G, daca nu exista mufa pentru intrare video, si in majoritatea cazurilor nu exista... este necesara inlocuirea unitatii centrale cu una ce acepta intrare video, sau asa cum eu am facut, bineinteles cu ajutorul unor oameni extrem de iscusiti, adaugarea unei mufe plus piese suplimentare pe placa unitatii centrale existente pe masina.

Pentru o mai buna perceptie, puteti urmari un filmulet cu principalele functii, film facut la repezeala in timp ce asteptam in coada la splatorie:

 

Link către comentariu

Salut si felicitari pentru cum arata Masina. Am citit cu mare interes realizarile tale inca o data felicitari.

La multi ani!

Link către comentariu

pr_cata, intr-adevar e un gaget foarte interesant care iti face "viata" la volan mai colorata :)

Toata modificarea a costat cu aproximatie 420euro.

 

mike, multumesc!

 

Megatron, danke!

 

cllaudyuu, multumesc si tie de asemenea!

Un an nou cu bine tuturor!

Link către comentariu

Excelent sistemul si-mi place si integrarea facuta cu cap cu sistemele masinii. M-am uitat un pic pe google si am vazut ca e cam dedicat pt Audi. Stii cumva daca exista variante si pt celelalte marci ale grupului?

Link către comentariu

Din ce am vazut la ei pe site, au unele module chiar si pentru skoda, dar nu am vazut sa aiba tunere...

Link către comentariu

Salut! Felicitari pentru upgrade. Si eu am tot B8 tot cu MMI 2G si de ceva timp urmaresc sa achizitionez AMI sau ceva care sa redea muzica de pe SD sau stick, dar ce ai pus tu este net superior. Poti sa-mi spui de unde l-ai achizitionat si daca a fost greu sa-l pui pe masina?

Modificat de B591VLD
Link către comentariu

Mai sus am specificat numele producatorului: VNS Media.

Sunt niste polonezi foarte priceputi.

 

Montajul este plug&play. Ai de tras doar un fir la pnoul de sigurante si unul la masa.

 

Atentie, trebuie sa ai unitatea centrala MMI 2G cu intrare video. Daca nu o ai, tot ei iti pot monta piesele necesare pentru conversia la FBAS.

Link către comentariu

Felicitari pt masina. Imi place cam tot ce ai facut in plus la ea. Mi-ar placea sa pot sa o fac si eu pe a mea cat de cat...sa fie personalizata! Dar cel mai mult ma intereseaza de unde ai luat stickerele cu Sline pt etrieri! Merci si bafta mai departe

LE: si unde gasesc si daca gasesc ornamente crom proiectoare pt masina din semnatura

Modificat de OctaviaVRS
Link către comentariu

Le-am gasit intre timp si eu pe ebay. Merci oricum de informatie. Astept sa vina caldura si ma apuc de etrieri :D

Link către comentariu

Domule, masina asta are asa un aer distins, elegant... place ochiului. :)

De cate ori ma uit la poze cu ea, am impresia de...nu stiu... e altceva fata de masinile care le vezi zi cu zi.

 

Sincere felicitari.

Link către comentariu

Dorin, multumesc foarte mult pentru cuvintele flatante! :icon_redface:

 

 

 

Povestea continua:

image.jpg6_zpslmy321zc.jpg

image.jpg7_zpsz2dwj5ph.jpg

image.jpg3_zpsfjbyn5cj.jpg

image.jpg4_zpsukkdqqmk.jpg

image.jpg1_zpsrtuimjtk.jpg

 

OEM keyless go & entry!

Modificat de rotitza
Link către comentariu

Numai upgrade-uri de mare efect si valoare. Felicitari!

Cum spunea cineva mai sus, este o alta masina fata de restul.

Link către comentariu

Bravo!

Imi place sa vad retrofituri majore pe masini ingrijite. Sa o folosesti cu placere!

Link către comentariu

Va multumesc tuturor pentru aprecieri!

Asadar, cu ajutorul a doi prieteni am demarat marea demontare si implementarea noului sistem in masina.

Au fost doua zile pline de munca asidua. Fara cei doi nu cred ca as fi reusit nici intr-o saptamana de munca sustinuta!
Dupa demontare a uramat tragerea celor 10m x 14 fire prin toata masina: din fata acesteia pana in spatele ei pe ambele parti.
Fiecare portiera a fost demontata si s-a construit cablaj nou pentru a permite noua functie.
 

 

 

Pentru cei interesati de aceasta optiune, iata lista cu necesarul:

Calculator confort din portbagaj (BCM2): 8K0907064AD/AE/AQ/BQ/CQ/DQ (mai pot fi si alte coduri) - de preferat sa fie de pe o masina care a avut keyless
MMI control head 2G : 8T0 919 609 C
MMI control head 3G : 8T0 919 609 G
Key : 8K0959754D (minim una)
Antenna: 8K0 907 247 (3 buc in majoritatea cazurilor, la primele variante de bcm prin 2007-2008 sunt doar 2 antene, la varianta DQ sunt 4 antene)
Plug antenna : 8E0 972 623 (3 buc)
Cable antenna : 000 979 018 E (3 buc)
Tapping screw: N 908 298 03 (2 buc)
Hex Nut: N 909472 01 (2 buc)
Tapping screw: N 909 855 01 (1 buc)
Cover antenna spare wheel well: 8K0 919 132 (1 buc)
Plug comfort control unit: 1J0 972 977 D (1 buc)
Cable Plug comfort control unit : 000 979 009 E (6 buc)
Plug start button: 8K0 973 754 (1 buc)
Cable Plug start button : 000 979 009 E (2 buc)
Door sensors: 4G8927753 (4 buc)
Connector door sensors: 4H0973702A (4 buc)
Cable Connector door sensors : 000 979 034 E (4 buc)
Magnet door handle: 8T0 837 343 (4 buc)
Cable A/B-pillar : 000 979 034 E + 000 979 035 E (pini pentru trecut din usi in interiorul masinii prin mufele din stalpi 3 buc + 3 buc)

Un cod de pin, de exemplu 000979009E inseamna acel fir galben care vine la cap cu 2 pini. Deci daca am pus 6 buc x 000979009E inseamna ca sunt 12 pini. La fel si pentru ceilalti pini.

Atasez si schema din ELSA, pagina 3 din pdf poate fi ignorata pentru ca e despre altceva: keyless.pdf

 

 

Am facut si o schema a traseelor de cablu pentru cei interesati de acest retrofit:

A4%20B8%20KEYLESS_zpsuj4za9mq.jpg

 

De aici o puteti descarca la o rezolutie mai mare: post-12154-0-44900700-1423146042_thumb.j

Modificat de rotitza
Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!