Jump to content

Audi A4-B8 - personal detailing


rotitza

Postare recomandată

Ai avut din fabrica baterie de 110 ah? Ciudat bateriile este se pun pe motoare de cel putin 2500, si chiar 3000...eu am avut de 68 ah din fabrica tot la 2000 diesel.

Link către comentariu

Da, de fabrica masina a avut baterie de 110Ah.

 

Explicatii sunt doua:

1. Mutarea bateriei in portbagaj face ca traseul sa fie foarte lung, si pierderile mai mari. :)

2. Bateriile si alternatoarele sunt calibrate si functie de cati consumatori electrici are masina, cat de optionata e.

Modificat de rotitza
Link către comentariu

B8 RS5 avant back completed! :)

Fibra ramane fibra si nimerirea culorii tine numai de noroc! :)

Am montat si "aripioare" de Passat CC :)

Asadar, poze cu eleronul montat pe masina:

IMG_0752.JPG

IMG_0754.JPG

IMG_0757.JPG

IMG_0758.JPG

IMG_0762.JPG

IMG_0763.JPG

IMG_0764.JPG

IMG_0765.JPG

IMG_0766.JPG

IMG_0767.JPG

IMG_0773.JPG

IMG_0780.JPG

IMG_0785.JPG

IMG_0792.JPG

IMG_0793.JPG

Modificat de rotitza
Link către comentariu

De invidiad dedicarea...restul e can-can

Personal, daca nu stiam topicul, cred ca puneam la sange pariu ca masina este benzinara dupa outside looks ^^

Link către comentariu

Foarte bine arata! Ai cumva codurile de la aripioare? Ar fi de ajutor si pentru altii daca le-ai posta. :)

Link către comentariu

Multumesc foarte mult pentru aprecieri!

 

Codurile pt "aripioare" sunt:

fata: 3C0 807 823 / 3C0 807 824
spate: 3C0 807 837 A / 3C0 807 838 A

Link către comentariu

Am uitat sa te intreb: ce sistem de prindere au, cu clema sau cu surub?

Link către comentariu

Cele de pe spate au dublu adeziv si o ureche prin care trece un surub de la carenaj.

Cele de pe fata, doar dublu adeziv.

 

Cu o cautare pe google dupa codurile de mai sus poti elucida cu usurinta.

Link către comentariu

Frumos arata,multa grija la detalii.

Frumos si B6 de la intalnirea cu Audi, nu de alta dar B6 este urmatoarea tinta.

Link către comentariu

golfcos, multumesc!

Din cunostintele mele este cel mai complet si mai ingrijit B6 din cate stiu! Este intr-adevar o bijuterie!

Modificat de rotitza
Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Spotted azi pe o straduta pe langa splai. Looking low and great ! Se vede ca este intretinuta :)

Link către comentariu

Multumesc bubu182 pentru apreciere! :)

Deschid aici o dicutie legata de curatarea pielii din interior. Sunt in cautarea unei solutii de curatare, nu de conditionare care sa fie cat mai eficienta si sa lase aspectul de piele sanatoasa, curata si in primul rand mata!
Avand in vedere ca am partial piele, apare problema unei solutii care sa nu faca spuma, ce ingreuneaza modalitatea de curatare prin mascarea zonelor textile.
Asadar, ma gandeam sa apelez la: Dr Leather's Advanced Liquid Cleaner sau Meguiar's Gold Class Rich Leather Cleaner . As fi cuparat si kitul
Meguiar's Gold Class Leather Sealer Treatment doar pentru curatitor, dar nu sunt sigur daca merita...

Cei ce ati folosit aceste produse sau altele, ce ma sfatuiti?

In ceea de Leatherique va spun ca nu ma incanta si sincer are un proces de aplicare foarte anevoios dupa parerea mea.

Multumesc!

Modificat de rotitza
Link către comentariu
8 minutes ago, rotitza said:


Asadar, ma gandeam sa apelez la: Dr Leather's Advanced Liquid Cleaner sau Meguiar's Gold Class Rich Leather Cleaner . As fi cuparat si kitul
Meguiar's Gold Class Leather Sealer Treatment doar pentru curatitor, dar nu sunt sigur daca merita...

 

Eu am folosit kit-ul Mafra Charme si cel de la Gliptone.

Pielea ramane mata.

Poti folosi si un APC pt a curata pielea , apoi o protectie .

Link către comentariu

Solutia de curatare Charme de la Mafra este spuma (asa iese din recipient direct), nu cred ca il ajuta.

Link către comentariu

Deci sa inteleg ca un APC isi face la fel de bine treaba precum un curatitor dedicat?

In acest caz pot folosi Vicont APC, care imi place foarte mult! Il folosesc pt interior de 1.5 ani aproape si sunt foarte multumit! Plus de asta il am in portbagaj :))

De protectia de la GYEON, am auzit si eu numai de bine, in schimb am observat ca da o senzatie de sintetic... o pelicula dura alunecoasa.

 

Modificat de rotitza
Link către comentariu

Pielea este acoperita cu un lac (cel putin pielea moderna de pe masinile "contemporane").

Cele vechi, absorbante se curata altfel (aniline, suede)

In majoritatea cazurilor, murdaria este depusa pe suprafata, se curata cu APC; in dilutia potrivita, altfel poate afecta.

Protectia, intr-adevar da o senzatie de plastic...ia din senzatia de piele naturala...asta e rolul lui. Pe culorile deschise se cere mai mult protectia (transfer culoare blugi, se schimba culoarea de la uleiul corpului, etc).

La tine fiind neagra si pe laterale (nu te freci ca pe centrul scaunului, uzura doar la sofer, partea stanga) poti alege sau nu...

Link către comentariu

Pentru mine personal , Audi face cele mai reusite "brecuri " si tot pentru mine personal exista Audi si restul ! Nice ride :wub:

Link către comentariu

O plimbare la Iasi bineinteles cu poze :)

FullSizeRender.thumb.jpg.3f4b20d6b301675

IMG_0897.thumb.JPG.48188f6340da0e38aec98

IMG_0901.thumb.JPG.3923a011a1f70e52d2207

 

 

Ieri mi-am facut putin timp si am curatat tapiteria de piele.
Metoda folosita a fost cu produse ce le aveam deja:
curatare - Vicont APC Super 100 - diluat + perie de la Colourlock
hidratare - solutia din setul IKEA de ingrijire piele.


Am folosit solutia de hidratare de la IKEA intrucat dupa ce am vazut astea:

4108g37sdLL._SY355_.jpg.39536a5c81fa9c5a

526820d744a6d_80294b.jpg.d3597d2b6f86175

absorb-leathercare-set__0371548_PE551104

mi-am zis ca pare sa fie acelasi lucru ...

Rezultatul a iesti super multumitor! Piele curata si mata!
Cu aceatsta ocazie am decoperit cateva zone de frecare de pe flancul scaunului soferului pe care intentionez sa le rectific cat mai curand.
Am obsevat ca cei de la Colourlock au o vopsea pentru retus. Am sa incerc si voi reveni cu pareri.

Modificat de rotitza
Link către comentariu

Tare ideea cu solutia din ikea, o sa o incerc si eu, pentru 50 lei, cred ca merita :D

Link către comentariu

Superbă , ca de obicei .Am o intrebare , cum se comporta folia ,de pe ornamentele cromate de la geamuri , usi ?

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!