Jump to content

Montare lumini avertizare usi


Vizitator
 Share

Postare recomandată

De ce sa nu se poata? Ai locas acolo, ar trebui sa mearga. Vezi si codarea daca suporta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai tocmai de aia intreb, ca n-am cum "sa vad" si nu ma pricep. Adica, n-am nici VAG COM la indemana si nici VCDS. Nadajduiam la un raspuns mai documentat (si care sa-mi inspire oarecum mai multa incredere :) )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa inteleg ca ai ochi de pisica acolo? sau nu ai nimic - nu e locas pentru ele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai la Polo nu-i nimic. Ideea e ca as putea demonta usile si sa decupez un locas necesar pentru montarea luminilor, insa nu exista acea bavura care sa permita incastrarea perfecta a luminilor in planul usii, deci va iesi cativa mm in afara (eu estimez ca 2-3).

Acuma, ideea e daca am la ce sa le leg si cum sa le activez.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu pe schemele pentru polo 6R nu am vazut becurile si controlerele de usi sunt diferite fata de Golf, asa ca , mai trebuie studiat daca merge OEM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu ai decupaj in fata de usa, inseamna ca - cel putin pana acum - nu s-a pus de fabrica, asa ceva pe modelul tau.

Singura posibilitate este ca, acele controlere care le ai tu, sa fie montate si pe alte modele, care au asa ceva.... altfel, cam greu.

Mai exista o varianta empirica - care nu o recomand - sa iti iei semnal de pe switch-ul de usa - masa - si un plus din alta parte - si se va aprinde cand deschizi usa.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bazandu-ma pe cunostintele mele inexistente de tehnica si electronica :lol:, ma gandesc eu cu mintea mea din cap ca daca se aprinde lumina in plafoniere (fata/spate) cand deschid usile sau hayonul si existand curent in usi (la geamurile electrice), matematic vorbind ar trebui sa se poata rezolva problema iluminarii la deschiderea portierelor.

Zic eu. Gresesc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

matematic si empiric - da - ti-am zis mai sus.... se poate.

diferenta consta in faptul ca nu le poti monta ca de fabrica - in pinii calculatorului de usa - asa cum este la celelalte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mutat aici tot off-topicul din sectiunea Golf 6... va rog sa continuati aici discutia legata de Polo

Merci pentru intelegere!

Modificat de GabiB77
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Bwwlan - azi am avut drum la PBV1 - sa efectuez niste lucrari de intretinere/ reparatie pe baza unor vouchere promotionale primite de la ei. Am intrebat de warning lights pentru usi - pe Polo 2012 nu se poate - nici nu vine echipata cu asa ceva. Deci, daca vrei sa te apuci sa dezvolti proiectul amintit, analizeaza bine toate aspectele. O seara buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

matematic si empiric - da - ti-am zis mai sus.... se poate.

diferenta consta in faptul ca nu le poti monta ca de fabrica - in pinii calculatorului de usa - asa cum este la celelalte.

Colegul cauta solutie, deci nu cred ca moare daca nu are luminile legate in pinii calculatorului de usa :winter:

Atata timp cat in usa se gaseste un 12V si exista mai exista si un intrerupator merg instalate luminile :dry:

Modificat de Akaiu07
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun, facem asa: io o sa cumpar toate treburile necesare, fiindca n-s o avere; cand ajung acasa in Romania, am vorbit cu Iulian si ma gandesc sa fac astfel: demontez fetele usilor, NU TAAI/DECUPEZ nimic, le legam, vedem daca functioneaza sistemul si daca da, ma apuc de bricolat; daca nu, le vand pe forum sau pe ebay.

@pronet: multzam de intentie, insa am invatat sa nu ma bizui pe ce zic aia de la reprezentanta si sa primesc informatiile lor cu rezerva si o doza mare de scepticism. Nici astia de-aici nu dau intotdeauna informatii 100% corecte, darmite aia de la noi... Cu alte cuvinte, reprezentanta e ultimul loc unde m-as duce pentru informatii. Am mult mai multa invcredere in spusele un onor colegi cum ar fi de exemplu Al Bundy (Cristi, daca retin eu bine).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista 12v in usa, exista masa data de intrerupator deci se poate, doar ca nu o sa se stinga dupa un anumit timp daca lasi usa deschisa. Ce e mai greu e cu taiatul fetei de usa sa bagi lampa.

Sent from my  using Tapatalk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai.... cam asta e singura solutie - pentru moment. Asa cum ti-am zis, iei masa de la switch - si asta o sa fie comanda lampii.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate pune si un temporizator care sa o stinga dupa un anumit interval de timp ?

Lampa asta este aplicata? Ca ma gandesc ca ar fi mai simplu sa dai doar o gaura de un anumit diametru pentru a trece firele decat sa faci un decupaj pe masura unui anumit profil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun. Am gasit asa ceva:

post-16418-0-11637000-1353968545_thumb.j

...pe ebay, la 7,20 Euro/buc. cu tot cu transport. Problema e ca modelul asta e plat, nu "pe colt" cum e cel de la Golf 6, respectiv seria e 1JO 947 411B , nu 1K0 947 411 A. Merita? Sau are sens sa ma complic cu modelul pe colt?

.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate pune si un temporizator care sa o stinga dupa un anumit interval de timp ?

Nu e asa de simplu - se poate face un montaj, dar trebuie sa tina cont de mai multa variabile - usa deschisa, usa inchisa, contact, usa incuiata, etc.... parerea mea - complicatie prea mare, pentru o simpla lampa de usa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bwwlan, lampa aia e de Golf4/Bora.

Mai bine lipesti ochi de pisica :)) decat atat deranj. Si nu iese OEM pt ca nu exista.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cele de G4 sunt mai usor de pus.... cele de G5, sunt mai frumoase.

Eu merg pe varianta simpla - minus pt comanda, din switch.

Saraca pisica, ce ai cu ochii ei ..... ?

post-30007-0-14733300-1354006236_thumb.j

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In mod normal lumina ar trebui sa se aprinda in momentul in care deschizi portiera deci nu vad logica unei temporizari...dar daca vrei neaparat asa, se rezolva foarte simplu ,batranul 555 :dry: Montaj banal si ieftin. Cel mai complicat in afacerea asta ramane fixarea lampii in portiera.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am tot gandit cum sa procedez, unde sa decupez, cat sa decupez, de care lumini sa iau, etc. Pana la urma le-am luat pe alea de Passat (cele plane), pentru simplul motiv ca e mai usor sa dau o gaura pe suprafata neteda, decat sa decupez pe colt fara sa f%t ceva :) Cand ajung luminile, o sa merg sa iau si mufe conectoare de la VW din Donauworth, nu mai bat drumu' degeaba pana la Augsburg..

De montat, o sa le montez simplu, fara releu sau ceva, cu alte cuvinte: deschis=ON, inchis=OFF.

Simplu.

To be continued cand ajung acasa...

Modificat de Vizitator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!