Jump to content

Ulei cutie viteze manuala


DUBB4LIFE
 Share

Postare recomandată

Salutare!va rog mult imi poate spune si mie cineva la cati km se schimba uleiul din cutie la masina din semnatura ce ulei trebuie si ce cantitate intra?nu l am schimbat niciodata in 4 ani!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc mult......o sa ii pun gl4


stiti cumva cati litri de ulei intra in cutie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

 

 

Pentru Passat-ul in semnatura (B6, 2006, BKP, 4motion), ce ulei pentru cutia de viteze (manuala 6/1) mi-ar trebui si cat? Ce specificatii/aprobari are nevoie?

Intreb pentru ca m-as orienta catre Ravenol (pe care l-am folosit la motor si sunt foarte multumit de el).

 

Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mergi pe Ravenol professiona line mtf2 75w80.

eu am in cutie si sunt foarte multumit de cum se comporta cutia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc frumos, andrei_221. 

O sa merg pe Ravenol Professional MTF-3 75W (care respecta specificatiile solicitate de VW).

Revin cu impresii dupa. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alegerea ta.

Din punctul meu de vedere 75W este ulei FE, prea subtire. ( Fuel economy, care sacrifica din protectie). practic este un compromis.

DE asta eu am ales 75w-80.

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la un Golf 4 - ALH ce recomandati ? Eu am schimbat uleiul acum vreo 2 ani dar nu mai stiu ce am bagat. Multumesc. Am 470.000 km in bord acum. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La clima noastra e perfect 75w dimineata la rece.

Degeaba te tin pinioanele mai mult daca pui ulei mai gros, daca nu te tin si sincroanele. Oricum la rece nu poti face smooth shifting la fel ca si cu uleiul pt. care a fost conceputa cutia.

In final cutia tot e compromisa, dar mai devreme.

 

z_a_c - cam toate cutiile VW transversale in 5 trepte, de conceptie anii 2000 incoace, merg pe 75w API GL 4, doar cele in 6 trepte sau longitudinale fac in general exceptii.

 

Oricum, ca regula generala nu exista diferente notabile de pret sau calitate intre uleiul OEM si AM, de aceea cel mai bine e sa se cumpere ulei OEM dupa seria masinii fiindca s-au vazut cutii distruse de la tratamentele babesti ale proprietarilor !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iar pentru un A4 din 2003 motor 1.6 ALZ ce ulei se recomanda? Vad ca unii zic 75w90, iat altii 75w80 GL4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Aceeasi intrebare ca si multi alti useri: pt. masina mea ce ulei e bun ?

Skoda Superb 2004 1.9 AWX 280k km.

Multumesc anticipat pt. raspuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut baieti, eu am un golf 4 1.6 akl, din ce am citit aici, nu am observat un detaliu legate de uleiurile de cutie, ce alta firma ar fi aproximativ ca OEM, si ce firma face uleiul OEM, cumva SWAG? sau macar pe acolo pentru un 75w-90? Cineva care a mai pus, daca a mai pus, rog un sfat (probat)

Modificat de Alin Florea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,pentru un passat b6 an 2007 motor 2.0 l 140 cp. bmp cat ulei intra in cutie??


Salut,ai rezolvat problema cu huruitul ala la cutie ca il am si eu si nu stiu ce sa schimb discu sau uleiul??

 


Salut,ai rezolvat problema cu huruitul ala la cutie ca il am si eu si nu stiu ce sa schimb discu sau uleiul??

 


Salut,ai rezolvat problema cu huruitul ala la cutie ca il am si eu si nu stiu ce sa schimb discu sau uleiul??

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Draga Stef,legat de cantitate si adviser Motul si cel de la Fuchs spun ca in cutia ta intra 2,3 litri de ulei,este foarte simplu de aflat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut

 

Pentru leon 1.6 16v 2004 cod motor BCB aveti idee ce trebuie pus?

 

Am gasit 2 variante pe internet pentru OEM

 

1. G 060 726 A2

2. G 052 726 162

 

Care dintre ele se pune? Si daca nu gasesc, ce varianta mai este ? agata si face zgomot la cuplarea treptei a 2-a.

Modificat de Adriannnnn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cutia ta este cod ERT.

 

Poate se uita cineva in ETKA ce cod se potriveste la tine pana diseara.

Pune numai OE si nu mai merge cu masina fara ulei in cutie (probabil).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am ulei in cutie, l-am schimbat cand am cumparat-o, insa nu cred ca mi-au pus uleiul care trebuie

 

Pe la inceputul topicului am citit 2 postari ale unor posesori care aveau simptome asemanatoare dupa ce schimbasera uleiul cu unul neconform. Acesta este motivul pentru care vreau sa il schimb.

 

Pe site la liquy moly imi recomanda un ulei GL5 care stiu sigur ca nu e bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa-ti dau date doar din ELSA deocamdata, cineva cu ETKA iti spune codul corect.

 

Manual gearbox 5-speed 02K

Code letters ERT

Correspondence Type Toledo 1999 ä, León

 

Engine

1.6 ltr. - 77 KW
1.6 ltr. - 74 KW

 

Gear ratio Z1:Z2

Final drive 68 : 16 = 4,250

 

1st gear 38 : 11 = 3,455

2nd gear 35 : 18 = 1,944

3rd gear 37 : 27 = 1,370

4th gear 32 : 31 = 1,032

5th gear 34 : 40 = 0,850

 

Reverse 38 : 12 = 3,167

Speedometer 15 : 7 = 2,143

 

Filling amount 1.7 litres

Specification Oil API GL4 SAE 75W (Hypoid)

Modificat de Dolfin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc

 

Am mai rasfoit putin forumul si se pare ca G 060 726 A2 ar fi, dar as vrea sa mi se confirme inainte sa cumpar.

 

Presupun ca nu se gaseste decat la reprezentanta.

Modificat de Adriannnnn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SalutPentru leon 1.6 16v 2004 cod motor BCB aveti idee ce trebuie pus?

 

Am gasit 2 variante pe internet pentru OEM

 

1. G 060 726 A2

2. G 052 726 162

 

Cutia ta este cod ERT.

 

 

Filling amount 1.7 litres

Specification Oil API GL4 SAE 75W (Hypoid)

 

 

Conform ETKA, G060726A2

Modificat de Dolfin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci ia intreaba-l te rog daca la masinile mai vechi de peste 10 ani e tot asa, eu nu cred. Pana si la cele Toyota care au de regula lichidele pe viata si care tot trebuie schimbate din cand in cand. Eu nu cred ce zici unii ca uleiul de cutie e pe viata, asta o baga producatorii ca sa se strice dupa o anumita perioada ca sa faca vanzare la cele noi. Crezi ca dauneaza masinii daca bagi ulei nou? 

La cele ce au cutie automata e obligatoriu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Viata masinii in ochii producatorului este de 10 ani. Cam la asta se gandesc ei cand spun pe viata.

O viata nu inseamna o vesnicie.

 

Eu recomand sa nu ne aiba nici un fel de lichid (ulei cutie, antigel, servo) mai vechi de 5 ani. Dupa perioada asta proprietatile lor scad drastic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, imi poate spune si mie cineva cum se verifica nivelul uleiului din cutia de viteze si cum se poate completa sau inlocui?

Si ce ulei ar trebui folosit , cantitate parca circa 2 L daca nu ma insel dar nu stiu ce fel de ulei ar trebui!

Modificat de Florin Golf4
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!