Jump to content

Ulei cutie viteze manuala


DUBB4LIFE
 Share

Postare recomandată

aha, noroc cu cel care a deschis topicu' fiindca si eu eram tare interesat de acest subiect. masina mea este din 2000, motor 1,6 akl nu stiu codul cutiei de viteze, manuala in 5 trepte. am 82 mii km deci ar fi timpul sa-i inlocuiesc si eu uleiul din cutie. spuneti-mi va rog tipul uleiului si cantitatea necesara, in carte nu gasesc. vreau un ulei cat mai aproape de original, insa sa nu fiu envoit sa-l achizitionez de la dealer VW

10Q

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

azi am luat si eu mobil 75w90 dar pe care scrie ca este recomandat pentru cerintele "API GL 4" si "API GL 5"! cum o veni chestia asta, eu nu inteleg, ca doar s-a zis ca GL5 are prea multi aditivi! o fi fiind vreo varianta de compromis?

nu l-am schimbat inca, dar urmeaza....

Revin si eu cu aceeasi intrebare, daca ne poate lamuri cineva. E ok daca pun acest ulei (care ar satisface si GL 4 si GL 5) la masina din semnatura?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut tuturor in primul rand, fiind primul post aici...

Ca proaspat detinator VW Golf 4, TDI-PD, 101 CP, AXR, sunt si eu interesat de raspunsul la intrebarea de deasupra.

Azi am fost sa'mi schimb majoritatea consumabilelor care faceau probleme si mi'au recomandat pentru cutia de viteze Mobil Mobilube SHC SAE 75W-90, iar in specificatii scrie asa: "Ulei pentru cutia de viteze cu performante foarte ridicate complet sintetic - pentru utilizare in cazul transmisiilor vehiculelor comerciale si masinilor pentru pasageri, cutiilor de transfer si osiilor de actionare care functioneaza intr'un domeniu foarte extinsde temperatura si care necesita performante API GL-5 sau GL-4."

Am inteles ca nu trebuie GL-5, ci doar GL-4 pentru Golf 4. In cazul asta, ca e compatibil cu ambele standarde... e un lucru bun sau rau? :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru siguranta GL 4 ! Treaba cu merge GL 4 si GL 5 este ca si uleiul de motor recomandat benzinarelor dar merge si la diesel !?

Incearca OIL GUIDE la www.liqui-moly.de , acolo gasesti ce trebuie .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am intrat la liqui-moly.de, asa cum ai sugerat si am verificat pentru modelul meu (banuiesc ca e valabil si pentru altele).

Si aia zic asa:

Transaxle, manual 5/1 02M (System capacity: 2.0l)
HIGH-PERFORMANCE GEAR OIL (GL4+) SAE [b]75 W-90[/b]

...........

Automobile release:
API [b]GL 4+[/b]
LIQUI MOLY recommends this product for vehicles which require the following specifications:
Ford ESD M2C175-A, VW 501.50 (G50), ZF TE-ML 02D, 08

Acum ma gandesc ca GL-4+ ala se refera la GL-4 si superior... cam asa as interpreta eu. Si tinand cont ca am mai intrebat azi un mecanic, apoi am fost la magazin si dupa ce s'a uitat in catalog, mi'a confirmat si vanzatorul... presupun ca e ok. Eu chiar l'am si cumparat si maine urmeaza sa'l inlocuiesc si'am sa va anunt cum e.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt. Aurash

Masina mea este acelasi an de fabricatie si are acelasi motor: 1.6 AKL, cutie 5 trepte DUU. Modelul cutiei este scris imediat dupa modelul motorului, pe eticheta din cartea de service sau pe eticheta din portbagaj. Este posibil sa fie acelasi model de cutie. La mine intra 2l dupa cum spun cei de la Castrol, insa acolo nu te intreaba ce model de cutie, ci numai ce tip de motor. Incearca aici: Lubricants Advisor , sau la www.liqui-moly.de, cum se sugera mai sus.

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am in cutie ulei de la Liqui Moly GL 4+ 75 W90 . ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal,trebuie sa schimb si eu uleiul din cutia de viteze dar nu stiu daca se potriveste Mobil 75W-90 GL-4 sintetic la masina mea(eu am bora sdi),va rog sa imi spuneti daca este bun acest ulei,

10x

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu stiu de la un mecanic ca e tare buclucasa schimbarea de ulei la cutie. Adica daca nu ai nici un motiv anume, daca schimba corect si nu agata nesimtit de tare la intrarea in viteze, nu e bine sa schimbi uleiul, caci chiar se poate inrautati situatia.

Adica sa zicem ca ii agata la intrarea in treapta 2 de viteze inainte de a schimba uleiul. Iar dupa se poate sa nu mai intre deloc. ( situatie patita nu numai odata !!! )

Asa ca daca nu sunt probleme serioase mai bine il lasati asa decat sa faceti rost de alte probleme.

Parerea mea,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu stiu de la un mecanic ca e tare buclucasa schimbarea de ulei la cutie. Adica daca nu ai nici un motiv anume, daca schimba corect si nu agata nesimtit de tare la intrarea in viteze, nu e bine sa schimbi uleiul, caci chiar se poate inrautati situatia.

Adica sa zicem ca ii agata la intrarea in treapta 2 de viteze inainte de a schimba uleiul. Iar dupa se poate sa nu mai intre deloc. ( situatie patita nu numai odata !!! )

Asa ca daca nu sunt probleme serioase mai bine il lasati asa decat sa faceti rost de alte probleme.

Parerea mea,

Sunt de acord cu tine andrein :blink:

si eu am vrut sa schimb uleiu la cutie cand am adus masina din DE

am fost la VW si mi au spus ca nu se schimba niciodata daca nu sunt probleme.

O seara buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:rolleyes: am lasat maisina la mecanic sa imi schimbe uleiul din cutie..i-am zis sa puna ulei dupa normele vag,zis si facut ,treaba e ca am citit ac topic cam tarziu ..nu stiu dc a pus gl4 sau gl5...stie doar ca era valvoline si cand la cumparat a cerut sa respecte normele vag(a aruncat bidoanele), schimbatul vitezelor de atunci este cu mult mai usor (era destul de usor si inainte dar acum parca imi fug din mana) dar m-am inspaimantat cand am citit topicul asta si nu stiu ce sa fac...cutia merge excelent dar nici probleme nu vreau sa am asa ca in weeknd dupa 1 sapt de mers cu uleiul asta am sa ma duc sa il schimb,problema mea este urmatoarea:am sunat la un magazin care comercializeaza astfel de produse si mi-a zpus ca in cutie intra 9 litri!!! oki oki ...nu ma pricep dar mecanicul a spus ca mi-a pus 2,5 litri..deci care e faza ...doar atat curge cand desfaci busonul ???daca e asa inseamna ca am amestecat 2 uleiuri diferite din care 1 s-ar putea sa nu fie bun==>ca tre sa schimb tot uleiul???sau sunt mai multe compartimente in cutie???pe viitor sa ma invatz sa imi cumpar singur piesele si toate cele...astept raspuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

9 LITRI? Nici la camioane nu cred ca intra atata. Maxim 2,5-3 litri cred ca intra.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dorobantun : Recomand sa schimbi tot uleiul din cutie cu unul ce respecta norma VW pt a nu avea probleme in viitor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

ulei castrol ep 80w e bun??? am vazut ca e 200mii litru

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu vreau sa ma apuc de cutie-ulei, imi agata putin la a3a.Dar din cate am citi aici nimeni nu a spus clar daca uleiul se completeaza sau se inlocuieste (oricum il inlocuiesc ca imi place sa mesteresc).Oricum as dori sa stiu daca in cutia mea (6 trepte) intra acelasi tip de ulei ca la toate celelalte (GL4) SAE 75 W-90?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu nu ma pricep ce ce tip de ulei e cel mai potrivit, si pt asta am sa-i las pe altii.

Oricum astept sa puneti aici pe forum si un feedback dupa ce ati facut schimbul sa vad cum au evoulat lucrurile si daca s-au rezolvat problemele voastre.

Multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asteptam niste recomandari de ulei cutie VAG

Modificat de Swat Cat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

CEL MAI BINE mergeti la reprezentanta, si cumparati doi litri de ulei pt cutie... e ieftin! 28 ron/litru fara tva

si gata batai de cap ca e gl4 sau ca e gl5 ca e 75w sau 80 w... si...mai ales... e IEFTIN!

Daca luam mobil era la acelasi pret dar nu stiam daca e bun...

Asta mi-au zis baietii ca e ARAL... si mi-au zis ca e bun...acum vom trai si vom vedea...mi-l aduc in 3 zile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Postez un catalog al firmei Total util pt ca gasiti marca masinii si tipul de ulei, apoi nu aveti decit sa cautati echivalente pe net. Sunt prezentate uleiurile pentru motor, cutie de viteze manuala si cutie de viteze automata.

total_oils.pdf

Modificat de Reed
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ce am citit tot ce s-a scris, eram hotarat sa cumpar un ulei valvoline 75w90 si cam atat.Dar apare ceva :(

Am schimbat distributia si l-am intrebat pe mecanicul care a facut treaba asta ce ulei de cutie imi recomanda.

Raspunsul a fost ca exista un ulei in jurul la 120 ron litrul si ca decat sa pun "porcarii" de 30 de ron mai bine nu il mai schimb.Acum chiar nu stiu ce sa mai cred.Nici el nu mi-a zis exact unde se gaseste sau cum se numeste, dar totusi tipul era f priceput si a lucrat perfect la distributie si stia cam tot despre vw si in amanunt.

Voi ati auzis de un astfel de ulei? Sau atat costa un ulei normal daca il iei de la reprezentanta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da... se numeste Castrol TAF-X 75W-90 GL-4 si costa intre 75-85 RON/l dar la fel de bine poti pune Aral EP-Synt 75W-90 sau Mobilube SHC 75W-90 GL-4/5 sau vestitul Redline dar de asta nus' de unde faci rost. Bineinteles, daca te tine buzunarul comanda prin reprezentanta EXACT tipul de ulei pus de fabrica in cutie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma voi nu auziti ce spun eu aici? uleiul ORIGINAL, pe cod de VW la reprezentanta e 28 ron /litru e mai ietin ca din oras!!!

si-am mai patit cu un furtun de admisie, pe cod de original venea mai ieftin la reprezentanta (cardinal motors) decat in oras

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai aurash tu esti un caz fericit ca ai gasit la reprezentanta ulei "genuine parts" VW 505 01 sau in fine.. dar la "hastealalte" reprezentante nu au asa ceva ci au uleiuri comune gen Aral, Castrol, Mobil la preturi mai mari ca in oras.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

plm...azi am luat uleiul...ma uit pe el...nu scrie NIMIC gen 75w90.... decat codul G 052 726 a2

v-as ajuta cu info dar chiar nu scrie... ma uitam ca pare prea ieftin...si ma gandeam s anu-mi fi dat ceva gresit...oricum scire pe el Gear Oil si sus sigla VW Seat Skoda Audi :lol: sper sa fie asta

mi s-a zis ca ar fi ARAL dar nici asta nu scrie pe el :(

Ce va pot ajuta e ca scrie pe el asa: Contains 2,5-bis(tert-Nonyldithio)-1,3,4-thiadiazole. May Produce an allergic Reaction.... in rest nimic... nici un ATF, nici un 75 W 90....nimic!

Iar pe factura scrie ulei CVmanuala ;)

Modificat de Aurash
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru masina ta, uleiul de cutie recomandat e.. VW G 052 162 adica 75W-90 API GL-4 al carui cost (pt sintetice) este de peste 40Ron/l .

G 052 726 A2 este norma VW pentru motoare FSI/TDI si corespunde la 75(80)W-90 API GL-5 iar din astea gasesti de la 18RON/l incolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!