Jump to content

Ulei cutie viteze manuala


DUBB4LIFE
 Share

Postare recomandată

vezi tu dupa ce il schimbi, cum se comporta la cald sau rece. eu am schimbat cu total, dar cred ca era mult mai bun cel vechi, la cald nu sunt diferente, insa dimineata cand sunt grade celsius cu minus parca era mai permisiv cel vechi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu probleme cu comportamentul uleiului din cutie la rece. are 2 ani si cca 60 000 km si de multe ori dimineata trebuie sa am rabdare sa imi iasa din treapta 1 si agata la intrare in treapta 2. momentan am in ea ulei aral. poate a mai avut cineva problema asta si imi poate spune cu ce ulei a rezolvat-o. ma gandesc ca la iarna cand vor fi temperaturi negative o sa fie si mai rau cu comportamentul cutiei la rece.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine la Bora.. merge greu toata tremoneria.. e din cutie sau de la cabluri.. ??

ce ar trebui sa fac..

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat uleiul din cutie cu unul original, codul este g 060 726 a2, pret 54lei litrul. Inca nu am avut timp sa-l testez dar ce am observat, nu se mai aude nimic, inainte auzeam sunetul specific cutiei de vitaze.

Recomand cu toata increderea uleiul original.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine la Bora.. merge greu toata tremoneria.. e din cutie sau de la cabluri.. ??

ce ar trebui sa fac..

Multumesc

Exact problema asta o am si eu,agata trepta 1 a 3 in special la cald ,daca fortez caraie,am schimbat uleiul din cutie si se comporta mult mai bine,acuma la cald.

La rece intra mai greoi in viteza daca stau cu ambreajul calcat mai mult de 3 sec deabea intra,daca calc ambreajul si bag rapid in viteaza intra fara probleme,Eu am schimbat uleiul din cutie cu ARAL80W90

Modificat de IOJI 05 BLD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Unde ma uit pt ulei la cutia de viteze la un golf 4 1.4 2001 ??? Poate sa-mi pune cineva oo poza??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

M-ar interesa ce ulei as putea folosi la un Ibiza 1.2 12V, cod motor: BXV, eventual un cod de original daca se poate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Bursasiu iata o poza (un surub cu 17 inbus (albastru pe poza) acolo se verifica sau se baga uleiul in cutia de viteza la motor 1,4 .16V .

Stie cineva in afara de uleiul recomandat de catre VW "Castrol manual TAF-X 75W90 "ce ulei mai POATE FI bagat in cutia de viteza?????

post-62048-0-24473000-1323693957_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CHAMPION 0-2306-2-0-10-0 (GL 4+ 75W90),

EUROL E110076(Fultrasyn 75W-90 GL-3/4/5 )

FEBI 21829(API GL-4)

MANNOL(75W-90, Specificatie: GL-5;)

SWAG 10 92 1829(API GL-4)

WOLF SPECIAL POLYGEAR G 50(75W90) EU PERSONAL RECOMAND NUMAI ORIGINAL.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

tnks Gaby, dar nu stiu ce uleiuri sunt listate de tine asa ca in ce nu am incredere nu cumpar.

Intre timp am gasit o informatie pe net dupa care Castrol Taf -X nu se mai produce, dar urmasul lui este Castrol syntrans Transaxle 75W90

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am un bora 1,6 cu vreo 264 000 km, si vreau sa ii schimb uleiul la cutia de viteze ca imi cam agata cand bag in viteze. Am luat SX75W90-4GL SEMI-SINTETIC...are ceva daca e semisintetic ?????

Modificat de tehnics
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

unde il gasim pe asta originalul si cine il semneaza?

:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La reprezentanta 50-60 ron/Litru (parca). Cod OEM se vede in a 2 poza - G 052 512 A2

Sau orice ulei cu norma 75W. Intr-o c.v. manuala intra 1.9Litri! Personal nu recomand uleiurile de la mobil! :icon_thumleft:

post-50535-0-92600300-1328395418_thumb.j

post-50535-0-39910800-1328395427_thumb.j

Modificat de DanuAL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la o reprezentanta skoda costa litrul citez "undeva intre 100 si 120 lei" deci au cazut astia din start, la alta costa 43 lei insa nu aveau ce imi trebuia mie conform programului lui cica imi trebuia 75w80 gl 5 si ei aveau numai gl 4, 75w85, asa ca am comandat de la o firma serioasa, reprezentanta vw din arad si joi am produsul original.

:)

recomand si eu originalul.nu costa deloc foarte mult daca stii de unde sa il cumperi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca originalul vine de la aral care are 2 modele pentru manuale - ep gl 4 si hyp gl 5, ambele cu 75w90, diferenta de 40 de bani intre ele in favoarea primului, care e mai subtire si fluid si recomandat la masini mici pentru plecarea de pe loc in sezonul rece, insa este posibil sa vina si de la castrol syntrans care insa este dublu la pret fata de aral, cel mai scump fiind de departe castrol, iar mobilube de la mobil intre astea doua.

daca vag alege ce este mai ieftin atunci merge pe aral, care costa cu cativa lei mai putin in magazin in ambalaj de fabrica fata de cel de la reprezentanta. ambalat mai elegant.

:)

Am un bora 1,6 cu vreo 264 000 km, si vreau sa ii schimb uleiul la cutia de viteze ca imi cam agata cand bag in viteze. Am luat SX75W90-4GL SEMI-SINTETIC...are ceva daca e semisintetic ?????

cred ca toate sunt semisintetice, ca traiesc mult mai bine asa, si doar ala gl 5 este full sintetic, ca de aia au renuntat la el ca ardea garniturile din cauza concentratiei mari de silicon si numai reclamatii aveau din cauza lui.

deci gl 4 este sfant si in cutie si pe circuitul de franare, numai sae sa fie cel bun.

bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uleiul de cutie pe original este produs de Fuchs iar ca si caracteristica principala este vascozitatea foarte mica , cam 50% fata de cel mai bun ulei de la noi de pe piata ( afara poate este altfel ).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si vascozitatea asta mica de la fuchs este buna sau rea? parca sunt condimentele alea. :)

banuiesc ca este buna la temperaturi scazute si mai aiurea la cele ridicate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Normal ca este buna . Ungerea se face prin barbotare(se arunca uleiul cu anumita presiune facuta de angrenaje ) iar vascozitatea mica este decisiva in aruncarea uleiului peste tot angrenajul la toate turatiile . Tare faza cu Fuchs dar sa stii ca este cel mai bun ''condiment''pentru cutiile VAG

Modificat de cosad
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentosin face uleiurile specifice ale gamei VAG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci mai trebuie putin pentosin? :) de ce nu liqui molly sau texaco ori total, agip, repsol, aral, lubrifin.

posibil sa se schimbe in timp VAG furnizorul? am vazut ca exista ulei de cutie doar cu specificatia 75w, apoi 75w90, 75w80, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la noi vad ca apare la cutie dupa cod OEM doar numarul ala mic 75w si atat, fara alta mentiune despre 80-85-90. ne tin in suspans sa nu facem balans?

:)

sa fie oare 75w75 sau inseamna ca orice de la 80 pana la 90 se potriveste la fix?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Echivalentul de la Shell,Mobil , ca si caracteristici ar fi ...75w140(dar norma GL4 ) deci concluzia este clara .

Modificat de cosad
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma aveti si dovezi ca uleiul pe original e facut de Fuchs?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca am acum in cutie total quarz 75w90 gl 4 inseamna ca nu este bun deloc si trebuie schimbat rapid cu cel original?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!