Jump to content

Ulei cutie viteze manuala


DUBB4LIFE
 Share

Postare recomandată

Pt cutie de viteze 6 viteze NGH ce ulei trebuie? câți litri? Motor CFGc 177CP

20230908_183948.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru Tiguan, cutie NGH, manuala 6 trepte pentru transmisie integrala:

 

- G052527A2 - ulei transmisie 1L

 

Capacitatea cutiei 2,3L, probabil la schimb intra 2,1-2,2L.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A folosit cineva Ravenol Getr MTF-3 75w, echivalentul G052527A2 la cutie manuala după 2013?

G 0522527A2 îmi pare scump. Parca e ceva comercial la mijloc.  Totuși e  o cutie manuala! Costa schimbul de ulei ca la o cutie automata.

Modificat de Danilem
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La cutiile de viteze se foloseste doar ulei OE cu codul corespunzator, orice altceva este f riscant.

O CV este prea scumpa, iar uleiul se inlocuieste foarte rar astfel incat pretul schimbului nu conteaza.

 

Nu folositi uleiuri AM in cutiile VAG!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit Ulei G052145S2 OM și cu 275 lei și cu 363 lei. Este doar diferenta de preț? Trebuie sa fiu atent la ceva anume?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am gasit si cu 215, respectiv 217Lei la magazine on-line renumite.

Trebuie sa fii atent la data de expirare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuzee. Am greșit codul.

ulei G052527A2 am vrut sa scriu ca am gasit cu 275 si cu 363 lei. Aici e prea mare diferență. Doar la data sa fiu atent?

Modificat de Danilem
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu update după schimbul de ulei la cutia mea manuala cod HDV cu ulei G052527A2.

Am urmat pașii recomandați si anume golire și umplere pe la buson pana da pe afara, circa 2.3 litri au intrat.

După 8-9k km de la schimb treptele 1 și 2 au devenit sirene (exact cum se aude un turbo pe moarte). 

 

Ridicată pe elevator și desfăcut busonul, ce sa vezi...șpan cât vezi cu ochii. Recomandarea mecanicului a fost din prima sa pun alta cutie. Asta am și făcut.

Acum iar a venit timpul sa schimb uleiul la cutia înlocuitoare pentru ca se pare ca a pierdut ceva pe la bușon.

Codul cutiei este tot HDV dar nu știu de pe ce mașina pentru ca am luat-o de la dezmembrari.

Cred ca voi merge pe Febi 75w și voi pune 3, 3.5 litri pe la marșarier auzind de la cei ce repara cutiile ca 2.3 litri subt foarte puțini. Ați mai urmat procedura asta?

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai intrebat de ulei in 2020, de atunci nu s-a schimbat codul pentru HDV, este tot G052527A2.

 

De ce s-a facut span la tine...ar trebui investigat, poate era o problema de dinainte de schimbare, daca s-a degradat in 8.000-9.000Km.

La cutia noua de ce simti ca este nevoie de schimbare ulei?

 

Iti recomand doar OE. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
misu ploiesteanu

buna seara,

pentru un new beetle din 2007 motor 1,6 75kw cutie 5 trepte cod JDJ ce ulei este potrivit? nu am cartea masinii, abia am cummparat-o are 150000km si uleiul din cutie este negru parca este petrol , am pus un ulei 75w80 GL4 semisintetic Mannol  dar parca se aud pinioanele daca bagi capul sub masina...

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai asa se aud ele cand stai sub cutia de viteze, este normal. 

 

 

codul original este G 055 512 A2 si iti recomand  sa il folosesti, este cel mai ok ulei de la VW

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna ziua.Recent am schimbat uleiul in cutia mea de viteze manuala Golf 7 .1.6 tdi cutie mq250 si cutia merge rau.Adica agață in toate treptele .Uleiul pe care lam folosit este un 75w original vw(g052527a2).Mai ales la rece este dezastru.Dupa ce am cautat pe mai multe siteuri as dorii sa incerc un 70w75 de la Liqui moly.Ar fi o idee buna? .Am incercat si un 75w90 si dimineata abea iesea din viteza 

Modificat de Andrei 1995
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, Andrei 1995 said:

.Ar fi o idee buna?

Nu cred. Ar trebui să afli şi să pui exact tipul de ulei original care a fost în cutie. Cu Liqui moly am avut o experienţă proastă, prima dată când am schimbat uleiul în cutie am pus aşa ceva şi avea probleme şi la rece şi la cald în special agăţa la retrogradare. Aşa că am revenit la tipul de ulei care a fost în cutie, G50 în cazul meu, şi comportamentul a revenit la normal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.Am pus original si agata .G052527a2 70e litrul .Acuma am in cutie un ravenol 75w80 cu care merge mai bine dar nu ca inainte.Tot mai agata.Oare nu o fi bun codul de ulei? Pe program aceste mil da

Modificat de Andrei 1995
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

44 minutes ago, Andrei 1995 said:

Oare nu o fi bun codul de ulei?

Asta nu ştiu, aici numai @andrei_221 sau @Dolfin te pot ajuta. În timp uleiurile mai suferă revizii şi ceea ce apare acum în program nu este în mod necesar ce a fost în cutie. Concret la mine acum apare alt ulei, dar cum ştiam că uleiul de umplere a fost G50 şi nu mai aveam chef de experienţe am cerut în mod expres acest ulei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Colegul @Andrei 1995 mi-a scris pe privat; cutia este QYB, masina produsa in 09.06.2016.

Daca datele sunt corecte, conform ETKA, uleiul este:

- G052527A2 - ulei cutie de viteze 1L

La schimb intra 1,8L.

 

Daca ai folosit ulei OE si nu a functionat corespunzator cutia, trebuie sa investighezi ambreiajul.

 

La cutiile de viteze nu se foloseste in nici un caz ulei AM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi.Uleiul a fost original din reprezentanta.Ambreajul a fost si el schimbat acum 1 an complet ,montat cu cheie speciala de resetat placa pe 0 etc.Am observat ca daca o incing puțin intra bine.Multumesc oricum

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
marian.moldoveanu

Salutare ! Am un A3 QUATRO 2.0 tdi nu știu exact daca numarul de referință G 052527 A2 pentru uleiul din cutia de viteze este bun, sau cu ce as putea înlocui ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare.Am luat ulei pentru cutie manuala,de la magazin mi au zis ca trebuie 75w90,am vazut ca cel comandat a venit gl5,este o problema daca nu este gl4,afecteaza cu ceva? Masina e un passat b6 cbab 6 trepte

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nop. Important este sa aiba norma VW corespunzatoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@yoloyo, foloseste doar ulei OE, nu folosi sub nici o forma ulei GL5 in cutie daca aceasta este construita pentru GL4, o strici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca cutia suporta doar gl4,pe confinguratorul de la magazin asa mi a dat,75w90 gl5 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

KNS.Si i am pus ulei febi 32590 75w90 gl5

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!