Jump to content

AC sau climatronic - montare aftermarket


zorg
 Share

Postare recomandată

In acest caz, daca ai pe carcasa toate motorasele aferente, doar cablajul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In ce constau motorasele si ce anume intelegi prin cablaj ? Daca ai avea niste poze cu lucrurile astea ar fi extraordinar. Multumesc oricum pentru interes.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

motorasele sunt acele servomecanisma care regleaza aerul prin aeroterma si cablaj: totalityatea firelor ce leaga componentele electrice intre ele..

 

nu mai bine pui tu poze cu ce ai pana acum?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ! Am si eu o dilema. Am avut pe masina aer conditionat si acum vreau sa trec la clima insa din cablajul masinii nu am decat o mufa de conectare pentru grup,cum dealtfel era la aer conditionat. La grupul pe care incerc sa il montez am doua mufe de conectare si are un alt format. Intrebarea mea este , ce imi mai trebuie pentru a face climatronul functional sau daca se poate acest lucru ? Mentionez ca am urmatoarele piese pentru climatronic : 

- grup climatizare

- consola centrala climatizare 

- cablajul care intra de la grup in consola centrala 

 

Nu am nici macar elementele de ghidare a aerului si din cate am mai citit se pare ca undeva ar veni o electrovalva care imi deschide automat trapa de aer sau ceva de genul. Acea piesa nu o am. Am grupul simplu, dar pentru climatronic. Daca ma puteti ajuta cu o informatie as fi foarte recunoscator. Va multumesc ! 

 

daca vrei sa faci retrofit de la AC la climatronic, ai nevoie de .....

 

- unitate climatronic - housing-ul - completa - cu ventilatorul aferent, servomotoare, tot

- senzor temperatura exterioara

- unitate comanda climatronic

- instalatia electrica aferenta - care se modifica si adapteaza, pe instalatia actuala.

 

daca ai nevoie de sfaturi, te ajut cu mare placere. Am facut aceste retrofit-uri de mai multe ori.

 

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Cam care ar fi costurile pentru un astfel de upgrade cu piese din dezmembrari? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

depinde foarte mult de preturile oferite de cei de la dezmembrari.... daca ai noroc, poti lua toate piesele, in jurul la 250 euro sa zicem..... Asta daca vb de Golf 4. Trimite PM celor care dezmembreaza si vezi ce oferte primesti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam mare. pretul ala ar fi in cazul in care tu nu ai clima deloc, nici macar compresor, radiator, etc...deci nimic.

iti trebuie si senzor intensitate solara.

nu este nici o electrovalva care iti deschide trapa, pt ce ar deschide-o pana la urma?

am atasat 2 chestii, poate te ajuta.

climatronic funtionare si componente.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As avea o intrebare pentru cei care spun ca au facut trecerea de la AC la climatronic: se poate face aceasta trecere doar schimband tot ce este la interior - ma refer la instalatia electrica? Adica pun noul loom si ma leg in cutia de jonctiune cu instalatia electrica de la vechiul AC sau trebuie schimbata si instalatia exeterioara? Am deja toate componentele pentru climatronic, inclusiv instalatia electrica completa de pe masina donoare si vroiam sa stiu la ce volum de munca sa ma astept la desfacut si separat doar partea de climatronic din aceasta. Nu ma deranjeaza ca muncesc, doar vreau sa stiu daca trebuie sau nu partea din fata, incepand de la mufa portocalie din cutia de jonctiune. Masina e un Toledo 1M, e similar cu Golful 4. As aprecia un raspuns de la Florin sau AlBundy.

Multumesc anticipat! :salut:

Modificat de dany19940
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca masina are AC acum si ai luat instalatia de interior - completa - de pe una cu aceleasi dotari, motorizare, an fabricatie - da, poti schimba doar instalatia de interior - completa - plus ca mai o sa iti trebuiasca facute cateva legaturi care tu nu le ai in prezent. Pana la ECU, senzor temperatura exterioara, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de raspuns, Florin. Poate te voi mai deranja cu ceva intrebari cand trec la fapte !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu mare placere, te ajut cu tot ce tine de reusita proictului tau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut tuturor. Chiar daca am mai demult cont pe site sunt nou nu am postat niciodata. Dupa ce am citit tot threadul acesta m-am hotarit sa-mi convertesc si eu AC-ul in climatronic la masina din semnatura astazi am primit aeroterma pt. climatronic completa cu senzorul solar si senzorul de temp. exterioara dupa cite am citit pina acum mi-ar mai trebui decit comanda climatronic aceea cu displayul si cablajul principal cu mufa care intra in aeroterma si cu care este conectata aeroterma la cablajul masinii.Cind ma voi apuca de lucrare sigur voi avea nevoie de ajutorul seniorilor de aici pt.indrumari, iar pt cei ce vor aeroterma completa ieftin pt. ca am vazut ca au intrebat si altii eu am gasit la 250lei la niste dezmembrari la Bucuresti pe site-ul Mercador      http://mercador.ro/oferta/aeroterma-vw-golf-4-valeo-IDQ0a3.html?requestFromAd=1     omul de acolo este de toata isprava si foarte cooperant in banii astia mi-a dat si senzorul solar cu tot cu  grila si senzorul de temperatura exterioara. Deci intrebarea mea este in afara de comanda climatronic imi mai trebuie ceva?                                                                                        http://mercador.ro/oferta/aeroterma-vw-golf-4-valeo-IDQ0a3.html?requestFromAd=1

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut domnilor. De cind am achizitionat grupul climatronic tot caut pe net cum se leaga la instalatia electrica a masinii deoarece cu schemele postate de dvs. nu m-am descurcat si nu vreau sa gresesc ceva, totusi am gasit ceva explicit pe net dar va rog sa-mi comfirnati daca este corecta schema pe care o voi atasa. Intrebarea mea este grupul AC care se afla acum pe masina are aceleasi mufe T10a si T12a la care pot conecta noul grup climatronic sau trebuie sa fac rost de alte mufe cu cablaje? Atunci cind ma voi apuca de lucrare vreau sa am toate piesele la indemina sa nu ami stau sa caut atunci pe la dezmembrari deaceea va intreb.Acelea sunt mufele T10a si T12a  incercuite de mine pe fotografiile grupului climatronic atasate? Pina la partea cu demontatul bordului ma voi descurca cu siguranta ,dupa ce evident in prealabil voi descarca instalatia de freon, dar la treaba electrica vreau sa fiu sigur de ceeace voi face ca acolo nu-i loc de greseala.Am mai gasit urmatoarele site-uri de unde am luat si schema electrica care sper ca e buna post-24466-0-63783700-1383761936_thumb.j:                                                                                                                                                                                                                                                                                                  http://golfmania.freeforumzone.leonardo.it/discussione.aspx?idd=7591693&p=9                                                                                                  http://forums.tdiclub.com/showthread.php?t=350468                                                                                                                                                   http://uk-mkivs.net/forums/t/332130.aspx                                                                                                                                                                                                                                                            http://uk-mkivs.net/forums/t                                                                                                                                              post-24466-0-48867100-1383762032_thumb.j                                                                                                      post-24466-0-01296700-1383762004_thumb.j/246654.aspx

Modificat de eugeniusandu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la masinile cu AC, nu ai tres cablajul pentru climatronic. Poti modifica cablajul tau - dar trebuie sa ai un cablaj de climatronic, de pe care sa iti scoti toti conectorii ... sau, mai usor - cumperi un cablaj de la o masina identica cu a ta - dar care sa aibe climatronic. Schimbi cablajul de sub bord si o sa iti fie mult mai usor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca voi opta sa manufacturez eu cablajul deoarece nu stiu daca voi gasi unul intreg la dezmembrari pt. ca toti care dezmembreaza masini taie cablajul si mufele ramin pe componentele care le vind.Schema pe care am uploadat-o eu este corecta ca dupa aia ma voi ghida?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

schema pare ok. Acum trebuie sa ma uit si pe schema pentru masina ta....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai am o intrebare cu cablajele de la AC ce o sa fac nu pot folosi nimic din cablurile respective in mufele de climatronic?                                                                                                                                                                                                                                                                              post-24466-0-97771300-1383851516_thumb.j

Modificat de eugeniusandu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU ai ce sa folosesti din ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la masinile cu AC, nu ai tres cablajul pentru climatronic. Poti modifica cablajul tau - dar trebuie sa ai un cablaj de climatronic, de pe care sa iti scoti toti conectorii ... sau, mai usor - cumperi un cablaj de la o masina identica cu a ta - dar care sa aibe climatronic. Schimbi cablajul de sub bord si o sa iti fie mult mai usor.

Cablajul de sub bord este separat  de cel din compartimentul motor, sau trebuie cumparat tot cablajul masinii inclusiv cel de la motor trebuie  sa stiu ce sa cumpar ca am vorbit cu cei de la care am cumparat aeroterma si mi-au spus ca au 3 instalatii electrice pe stoc si ce anume ma intereseaza, totusi motorizarea asta a mea e putin mai rara si nu stiu daca voi gasi un cablaj de pe o masina identica am codul de motor AZJ.Stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se separa, vine in mufe - pana la cutia de sub motorul de stergatoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut!!Am o intrebare:se poate pune in serie cu butonul on/off de la AC sau chiar elimina acest buton cu un termostat electronic de genul www.etermostat.ro/6-termostate-electronice care sa dea comanda on/off dupa temperatura setata pe el ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si unde il montezi ca sa masoare o temperatura exacta/?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!