Jump to content

AC sau climatronic - montare aftermarket


zorg
 Share

Postare recomandată

da! multumesc mult asta schema o am si eu si nu inteleg nimic.

Daca nici dupa schema asta nu te pricepi, eu zic sa te duci la cineva care stie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai separat instalatia de clima de cea a masinii ? nu te inteleg ce vrei sa zici!

Daca nici dupa schema asta nu te pricepi, eu zic sa te duci la cineva care stie. poate ai dreptate!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

. am cam toata instalatia electrica cu senzori sii tot. am firele care duc la ecu in mufa aia portocali care sint 4 fire care se duc la clima si mai sint 3 care sint taiate si nu stiu unde se duc.

ai luat toata instalatia de sub bordul G4-ului ? daca din ea ai extras instalatia de clima ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca vrei sa zici cablajul separat de cea a masini!? nu nu e separata.

incerc sa explic. unde este unitatea principala a climatronic-ului sint 4 mufe dupa e un senzor dupa un sevomotoras, un alt motoras,motoras,senzor,chiestia ai rosie,motor ventilator,senzor,si motoras de la ricirculatia aerului.care sint toate legate cu un cablaj separat din care sint 2 mufe de unde se leaga la instalatia masini din care 6 fire din cele 2 mufe se duc in ecu si mai sint alte 10 fire cred care se duc nu mai stiu ca nu am restul din instalatia recuperata de pe golf sa pot sa-mi dau seama unde duc. poate pot lua ceva fire care sint deja pe mufele de la clima actuala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, eu m-am legat de cablajul existent, la relee. In rest am pus tot nou - de la instalatia de B5.5

Instalatia am pregatit-o in casa.....si era functionala deja. Dupa aia doar m-am legat pe masina.

Uite niste materiale, sa te ajute. Oricum, cele mai bune sunt schemele din ETKA. Noi le-am listat si le-am avut tot timpul la masina, sa nu stau cu laptopul tot timpul.....

Conexiuni Climatronic.doc

DIY Climatronic.doc

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc Florine, acum am inteles. incepe sa mi se ia ceata de pe ochii. vad mai clar si acum inteleg si celelalte scheme.

da acum e clar.ok cind o sa incep treaba mai vedem daca mai am ne lamuriri.multumesc

o sa pun foto daca reusesc cu amplasarea motoraselor pe aeroterma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut florin! ai dreptate nu se poate modifica fara a schimba aeroterma. motorasele s-ar monta ele problemae ca e diferit la pirghiile alea pe acolo.2 se pot adapta dar ramine una care nu se poate ca are chestia care fixeaza porticina de directioarea aerului e mai mica si nuintra sa o pot schimba cu cea ptr. motoras. dar nu-i problema nu mai fac nimic deocamdata ma opresc aicipoate la anul care vine o sa ma apuc de treaba dar nu cred ca o sa mai am chef prea multa durere de cap si nu merita efortul. nici nustiu daca mai tine masina ca am deja 205000de km. oartecademotorul si trebuie sa o arunc si am bagat o gramada de bani de giaba.

multumesc pentru ajutor si explicati. florine esti un baiat foarte de treaba si saritor. bravo tie tineo tot asa. te salut cu tot respectul :emthup:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De munca e de munca. Eu si cu un prieten, ne-am apucat de demontat la ora 09 dimineata....am muncit pana la 21 seara....si a doua zi inca vreo 4 ore. Dupa care am mai bagat eu cateva ore singur...adunate....o gramada. Plus inca vreo 3-4 ore inainte, cand am separat instalatia electrica a climei de cea de interior a masinii donatoare.

Ideea e ca amandoi stiam ce facem, ne-am impartit sarcinile si am mers snur. SI a fost si ceva de munca,....ca am schimbat si mocheta interioara si toate ornamentele - deoarece am schimbat culoarea interiorului, din gri in negru.

Plus ca eu am fost maniac si am folosit toata cablaraia si tot - numai OEM.....am vrut firele la lungimile care trebuie si culorile originale....peste ani, daca umbla cineva, sa le gasesca usor, nu sa fie durere de cap.

Oricum, in interior si acum mai am de munca. Abia in seara asta am pus polita de sub bord, la sofer....ca a trebuit sa mut mufa OBD dintre scaune, in stanga soferului, sub bord, sa bag comutatorul de la CGP si PTC, in el si sa fac legaturile. L-am bagai in buzunarul din stanga. De acolo optezi iarna ce vrei - CGP sau PTC.

acum mai am sa refac topedoul...ca are ceva urechi rupte. Plus ca vreau sa bag in el vreo 2 module a cate 3 leduri albe - care sa se aprinda cand il deschizi.

Dupa aia mai urmeaza o iluminare a portbagajului cu vreo 100 de leduri albe - ascunse - si cam asta e.....pt moment.

P,.S. - cu mare placere...si nu te lasa de proiect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa te ajute dumnezeu sa le faci pe toate ca dor e vorba "daca vei poti!" dar eu nu cred ca mai vreau!i-mi ajunge ( daca nu nevasta da divort) ca zice ca stau mai mult cu masina decit cu ea. asa ca gata renunt pe anul asta . poate la anul care vine ( nu promit ) oricum multumesc de incurajare. o fi ca mi-a trecut cheful si cu problema de la imperecherea clusteru-lui ca am mult de tras cu el ca nu mai vedeam sa mearga vreodata ( toti i-mi zice-au ca o duc la dezmembrari direct). asa ca nu mai am chef sa fac nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Am si eu o Bora 1,6 din 2001 si tot fara AC/Climatronic am primit-o.

Intrebarea mea e ce se poate monta mai usor pe masina AC simplu..?? sau daca tot ne jucam Sa pun Climatronic??

pareri..?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tot te joci, pune climatronic. Pana la urma, diferenta apare in instalatia care merge spre housing....in rest nu e mare difeenta. Oricum, la voi e mai simplu ca la Passat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a mai facut cineva asa ceva.. in sensu ca sa imi dea sfaturi..?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur ca s-a mai facut si au facut multi.

Tu fa o lista cu intrebarile si incercat sa te lamurim.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

va salut vreau si eu sa-mi pun climatronic

am ac pe masin golf 4,19tdi 99 si am una lovita 98 cu climatronic si vreau sa il pun pe amea,si am nelamuriri cu instalatia electrica

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai, incepe sa postezi intrebarile, si te ajut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Multi Ani! tuturor forumistilor.

O intrebare pentru cei care au trecut de la AC la Climatronic la Passat: Daca va este de prisos panoul de comanda de la AC, va scap eu de el, la mine s-a dus lamela de la c-da si nu mai vrea nici cum sa stea la locul ei si trebuie sa schimb acum tot panoul cu 3 butoane. Mii de multumiri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...
crinel_baronu

Pana la urma sunt suficiente piesele mentionate mai jos pentru montarea climatronicului? ca am tot citit si mai mult de atat nu am gasit. Mersi mult:

-radiator de apa pentru masinile cu aer conditionat - ext.

-radiator aer conditionat - ext

-compresor de aer conditionat - ext

-toate conductele, cele care vin de la compresor cat si cele care vin de la radiator - int/ext

-radiator aer conditionat (cel din aeroterma) - int

-panou comanda tip climatronic - int

-instalatia electrica - int/ext

-senzor temperatura exterioara

-senzor demperatura interioara

-aeroterma cu toate motorasele specifice climatronicului - int

-presostatul - ext

releele comanda ventilatoare unde se situaeaza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

salutare,

puteti sa imi spuneti toate piesele de care am nevoie pentru a monta AC pe un Golf 4, motor 1.4

si daca a mai facut cineva recent, cat a costat?

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are AC deloc ?

- compresor, evaporator, condensor, unitatea de AC - interior, panou comanda cu buton de AC, releele necesare, senzor temperatura exterioara, senzor presiune freon, conductele, instalatia electrica - ca sa ai toate mufele necesare... sper ca nu am scapat ceva....

se face, de facut....

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu are AC,

cred ca cel mai bine as iesi cu intalatia cumaparat de pe o masina avariata sau din dezmembrari.

nu ai idee cat costa toate piesele?

multumesc de raspuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Senzorul de temperatura exterioara nu cumva e necesar doar la climatronic? :scratch:

@vwpolo9n3: am intrebat pentru un prieten care voia sa faca acelasi lucru acum 2-3 ani. Cu piese din dezmembrari, ~500 de euro si 200 manopera, sau cam asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nup... nu vb de cel din bara. Mai este unul - pe langa capacul - cutia - de la mufele intermediare, sub plasticul de sub stergatoare - AC-ul are nevoie sa stie temperatura exterioara - sub 6 grade, compresorul nu mai este comandat.

Cel mai ok este sa gasesti o masina compatibila la dezmembrat - atentie, sa fie de Europa - pt carcasa de sub bord, ca difera la cele cu volan pe dreapta - de la care iti poti lua tot... pana la ultima clema....

costuri -... cauta pe aria dezmembrari, la colegii care se ocupa cu asta.

P.S. - daca tot montezi, pune-i climatronic - munca tot aia este... poate un pic peste, dar merita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

vreau si eu sa pun climatronic pe un passat B4 din 95 care are Ac din fabrica. intrebarea mea este: Se pot monta motorasele direct pe tulumba de dirijare a aerului(aeroterma) de sub bord sau trebuie schimbată cu una cu totul

Modificat de andia
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

 

M-ar tenta sa trec de la AC manual la Climatronic la masina din semnatura.

Se poate face modificarea asta?

Ce piese trebuie inlocuite sau adaugate la instalatia actuala?

Este greu de realizat aceasta modificare?

 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

salut. revin cu niste precizatri la argumentul schimbari aerotermei de AC in transformare in climatronic. nu este obligatoriu a o schimba, cu niste mici modificari se pate adapta fara probleme.(la b5.5 vorbesc nu stiu cum e la b5) ca nu vreau sa contrazic pe mineni. eu am facuto fara a demonta bordul. daca e cineva interesat sint la dispozitie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!