Jump to content

Golf 7 - Pareri, impresii


nsm
 Share

Postare recomandată

Citesc si ma bufneste rasul...pachet de iarna,cu parbriz,volan,banchete incalzite asa pe la 400-500 euro?foarte tare,jur...stiu ca sunt acid in exprimare,dar treaba sta cam asa: pana acum erau speculatii,nu se stia ce si cum.acum produsul golf 7 exista,asta ofera el.e mult,e putin,nu conteaza.cui ii place si are bani sa puna pe el ce isi doreste,il va lua.

In rest,pagini la misto,cum ca il vrea lumea full,cu jdemii de cai,da cu 13000e.(a se 'citi' printre randuri)

Aceeiasi varza si pe topicul cu skoda rapid.

Am vazut masina,am testat,daca as avea bani pt ea,ar fi un highline+optiuni si ceva cu minim 150 cai.si m-as pregati sa dau peste 30k euro pe ea.

Dar pana atunci nu emit tot felul de ipoteze,ca aia e buna,aia nu,aia e scumpa,etc.

Nu atinge scopul vostru,poate sunt alte oferte pe la alte marci,nu e nici o suparare...dar asa suntem noi obisnuiti sa ne purtam.

disclaimer:In speranta ca nu se simte nimeni lezat,nici un animal nu a fost ranit la filmari.

Brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am spus cu 400-500euro in plus fata de cat e acum pachetul. :) A se citi 800euro cu totul. Nu neaparat pretul ar conta ci ideea in sine.

Faptul ca un amarat de Opel Corsa are ca optional volan incalzit si la Golf inca nu se vorbeste de asa ceva nu ii face cinste grupului vag.

Sunt destui care lauda orice la Golf, la PBN/V1 vei auzi numai laude, dar de minusuri mai putin.

Merita nu merita e parerea fiecaruia.

Pretul nu este unul din minusurile masinii.

Dupa tine doar cine are modelul in speta trebuie sa comenteze?

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai bre, de ce le iei jucaria copiilor?

Oamenilor o sa le placa intotdeauna sa-si dea cu parerea despre diverse lucruri. Mai ales despre lucruri scumpe.

Vezi cati comenteaza un biet iPhone dar nimeni nu zice nimic despre un Nokia 1100 sau ceva...

Din fericire, printre toate lucrurile spuse aiurea mai sunt si cateva adevaruri, sau cateva idei bune sau cateva chestii de luat in seama.

Cine stie sa cearna informatia are de castigat, ceilalti vor avea o durere de cap mai mare decat ei :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buun...corsa iti ofera un volan incalzit.altceva ce mai ofera?stiu,ideea era ca se poate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt mai mult ca sigur ca daca nu va zicea nimeni ca numai are nu stiu ce suspensie nimeni nu simtea diferenta pe strada. Cand v-ati cumparat golf 5/6 cati ati intrebat ce fel de suspensie foloseste? Pana la urma o masina e sa te dula la pct a la pct b. Mi se pare si normal ca vw nu pune o suspensie mai performanta la o masina cu motor de 1.2 deoarece nu te duci sa faci raliu cu ea e doar o masina de oras.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine a fost unul din motivele principale,si se simte diferenta in majoritatea cazurilor daca ai mai avut acest tip de suspensie inainte,daca te dai jos din caruta si te urci in g7 normal ca nu o sa iti dai seama ...Daca mergem pe ideea cu din punctul a in b ajungem la concluzia ca mai bine cumparam un logan.Orice masina la momentul aparitiei este laudata de unii si criticata de altii (la fel s-a intamplat si la golful 6 si la 5 etc) urmand ca fiecare sa puna in balanta proprie plusurile si minusurile si sa vada care atarna mai greu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce interesant o sa fie in trafic cand golf 7 1.2 tsi va fi depasit de g6 1.2 tsi pe serpentine pentru ca soferul din masina cu suspensie independenta pe spate isi va permite sa o calce cum se vine.

din in a in b te duce si ratb/sncfr/etc.

foarte misto este 1.4 act.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cred ca va fi depasit, fiindca golfu 7 e mai usor, prinde suta cam in 10 secunde fata de 10,8

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce am observat pe siteul volkswagen ,composition media este diferit de cel din realitate(butonul dreapta sus) .

Legat de culoarea literelor pe spate 1.2 TSI 85 CP si 1.2 TSI 105 CP au TSI ,1,4 TSI 122 CP are TSI iar cel de 140 cp are TSI.

post-27610-0-41983700-1355510206_thumb.j

post-27610-0-52302300-1355510721_thumb.j

Modificat de Bogdan VW
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel din prima poza are un buton "Voice" care ar putea sa fie... de la Voice Control? Care, probabil, nu exista pe masina din a doua poza... ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ma intelegeti gresit, nu am spus ca G7 nu este o masina buna, dar as fi vrut sa fie mai competenta pe partea tehnica- si aici G6 o depaseste. Masina a avansat la capitolul gadget-uri, e in trend, dar pentru mine Vw au excelat intotdeauna la zonele mai putin vizibile dar care transforma un automobil in MASINA. Asa puteam sa-mi cumpar Hyundai sau Opel, ca si astia ofera tot felul de optiuni interesante pe infotainment etc. dar....mai greu la ei cu competentele tehnice in zona driving pleasure.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e adevarat. G7 vine cu motoare noi, alt sasiu, o greutate redusa si clar este peste 6 pe parte tehnica.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ramane sa demonstreze si la fiabilitate daca e sau nu peste G6. Eu unul as paria pe 6.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adevarat.

Pentru ce este becul dinspre grila? Banuiesc ca semnalizarea este sub.

vw-golf-7-gti-3178965990526043256.JPG

Acestea sunt stopurile cu led care vor veni pe 7

golf-7-led-rueckleuchten-2-5446908581444224015.jpg

De ce in a 2 a poza farurile nu au culoarea alba? E prima masina cu bi-xenon si nu prea le am

LE: Se pare ca la francezi un golf vine in maxim 2 luni. La noi in 3-4 luni.

post-27610-0-21570000-1355599393_thumb.j

post-27610-0-48332700-1355599739_thumb.j

Modificat de Bogdan VW
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles acum :icon_thumleft: . Nu stiu ce rost are acel mic led si de ce au pus acel U daca nu functioneaza (mai bine ca nu merge arata bmw-ish), poate doar ca sa dea la simetrie.

L.E.: Prima poza e cu DRL pe led (1200euro) si a doua e cu drl simplu (optiunea de 800de euro)

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi am vazut imagini si video cu Octavia 3. Daca va arata asa si Vw nu face modificari la Golf printr-un facelift intr-un interval de timp rezonabil, cu durere in suflet va trebui sa ma orientez spre Skoda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai devreme de 3 ani nu se va face niciun facelift la Golf VII... De-abia a aparut...!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adevarul este ca e vizual Seat-ul si Skoda au facut cele mai notabile schimbari.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am spus un interval de timp rezonabil, nu imediat-abia am un an si jumatate de la achizitia G6 si nu sunt milionar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate o sa devii si atunci nu o sa te mai intereseze Golf-ul. Golf-ul e pentru mase. :winter:

Dar la cum merg treburile in Romania o sa ajungem sa circulam cu Pegas-urile...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Golf 7 nu se adreseaza celor cu G6 asta e clar. Marketing-ul este ca cei cu g5 sa cumpere g7, cei cu 6 vor cumpara 8. Ce-i drept ca sunt persoane care isi permit sa schimbe masina la 3-5 ani, dar marea majoritate e clar ca nu.

Ne plangem de reduceri de costuri, dar uitam sa afirmam si de partile bune sau daca o facem, o trecem ca pe un plus oarecare. Cati din cei ce si-au luat g6 si-ar fi luat volan incalzit sau mai mult bancheta incalzita? Mai mult de 10% nu cred. Si spun asta deoarece Bucurestiul e plin de g6 85 cp. Cine isi permite sa dea pe o masina peste 25 de mii cu banul jos, consider ca nu s-ar indrepta spre golf.

Noi vrem echipari de SLK la pret de golf. Sa nu uitam ca daca tva-ul era 21% probabil era putin mai iefti. Personal imi place noul golf, cu exceptia partilor lucioase de pe bord de care am mai pomenit.

In scurt timp se umple Romanica de g7 cum de altfel a fost mereu cu toate modelele.

Bafta sa ne putem lua toti cei ce ne dorim noul model ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine isi permite sa dea pe o masina peste 25 de mii cu banul jos, consider ca nu s-ar indrepta spre golf.

Noi vrem echipari de SLK la pret de golf.

In scurt timp se umple Romanica de g7 cum de altfel a fost mereu cu toate modelele.

Bafta sa ne putem lua toti cei ce ne dorim noul model ;)

Esentialul. Misualbu +1 :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Testat azi 1.6 TDI + DSG. As fi dorit 1.4 TSI 122 CP, ca p-ala il am in colimator, dar nu era! Asta-i viata!

Prima impresie : culoarea tungsten silver din masinile de la reclame nu-i asa spectaculoasa pe teren, dar ce-i drept nici masina de drive-test nu avea jantele impresionante de 17, era un Comfortline obisnuit. Usa se deschide in mai multe trepte, nu mi-am dat seama de unde a iesit discutia cu ”nedeschisul” usilor in trepte la G7. La pedala nici nu m-am mai uitat de soi este, la picior nici o diferenta fata de G5-ul meu. O fi alta, nu mi-am batut capul, si nici sa deschid capota sa vad cu ce-i vopsita pe dedesubt :lol: !

Interiorul mi-a placut, da o senzatie de lucru bine legat. M-am simtit imediat precum acasa :), si asta-mi si doream! Speram ca display-ul din bord sa fie ceva mai marisor, deh, tot reclama tv cu ala avand diagonala de 20 cm. mi-a luat ochii!

Am retinut o chestie plecand de la camera video de marsarier cu care era echipata masina, trebuie si senzori de parcare pentru a ”ghida” masina in marsarier sa parcheze pe trasa ideala intre cele 2 dungi albastre ( sau verzi, in fine!).

Dam cheie si plecam. Oftam imediat si la o optionala keyless go (deh, oricui ii plac jucariile ), aseara cand configuram am observat ca mai nou trebuie imperecheata cu alarma plus....

Destul de silentios motorul, dar nitel cam lenes mi s-a parut! M-am simtit mai incurajat cand domnul de la vanzari (f.amabil, dealtfel) mi-a spus ca TSI-ul este mai vioi. Fata de 1.6 MPI-ul meu TSI-ul asta trebuie sa fie ca o racheta V2 fata de un bombardier B-17, asa ma autoincurajez !!!

Per total, mi-a placut G7 :) !!! Pretul de-ar mai scadea, ar fi treaba si mai buna! Baiatul de la vanzari mi-a recomandat calduros scaunele ergonomice si ACC-ul! Front assist nu ”tipa” si nu actioneaza decat pana-n 30 km. , eu am crezut ca franeaza pana-n 30 dar avertizeaza acustic si la viteze mai mari ca sa ma readuca cu picioarele pe pamant! Pe pedale adica! Uite c-aveam eu o viziunea prea roza asupra ingerilor electronici!

Am inteles ca pana acum s-au comandat masini in configurari respectabile, 24-25000 euro! Si eu cam asa ceva visez, un 1.4 TSI+DSG Highline si optionale, si uite-asa am ajuns repejor la 24000 euro !

Mai asteptam :)...

Aaa, si optiunea de 1200 (parca) euro a bi-xenoanelor cu DRL-uri nu trebuie obligatoriu imperecheata cu pachetul Light Assist si Lane Assist, bun asa!

Toate cele bune ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apropo de vopsitul capotei. Am deschis si eu capota la Superbul din semnatura si m-am uitat mai atent. Se pare ca nici la mine nu e vopsita dar nu mi-am dat seama pana acum deoarece culoare mea exterioara este la fel precum chitul acela gri inchis :D.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!