Jump to content

Golf 7 - Pareri, impresii


nsm
 Share

Postare recomandată

Astazi am aflat de la dealer ca masina va intra in productie in saptamana 7-8

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi. In contract scrie ca masina va veni in maxim 12 saptamani de la plasarea comenzii . Ea normal trebuie sa ajunga pana pe 25 februarie. Deci probabil va intra la inceputul saptamanii a 7 a .

Modificat de Bogdan VW
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fetele usilor spate din plastic cheap sunt o alta dovada a calitatii actuale a VW...sau macar a celei pe care o inspira masina caci poate o fi fiabila insa oricum nu mai arata rezonabil...Daca vroiam fete de plastic luam pana acum orice altceva decat Golf la clasa sa...Acum chiar nu mai am ce sa aleg daca am aceasta fixatie decat trecand la Audi / BMW sau MB.

Pacat....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aleluia au pus conector USB. Leonul avea asa ceva de multa vreme. Un + ca au aparut cup holdere in cotiera spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fetele usilor spate din plastic cheap sunt o alta dovada a calitatii actuale a VW...sau macar a celei pe care o inspira masina caci poate o fi fiabila insa oricum nu mai arata rezonabil...Daca vroiam fete de plastic luam pana acum orice altceva decat Golf la clasa sa...Acum chiar nu mai am ce sa aleg daca am aceasta fixatie decat trecand la Audi / BMW sau MB.

Pacat....

Soferii adevarat stau pe locul din stanga fata f... the rest. :))

Pe mine ma scoate din pepeni ca volanul nu e rotund.... Si vreau joystick daca tot s-au chinuit sa faca directia aia desteapta la care nu mai trebuie sa invarti volanul.

Si la DSG ar trebui sa ranunte la maneta aia aiurea ca doar nu e schimbator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aparent becurile la proiectoare nu se mai schimba prin fata, dand grila jos, ci prin spatele barii :dry:

20121211143512.jpg

Pai da pt ca proiectoarele sunt asezate in marginile bari cum e si la Golf 6 GTI, e un avantaj daca e sa te gandesti ca la Golf 5 ai de dat jos 4 suruburi, grila si proiectorul propriuzis ca sa schimbi becul, la Golf 6 ai numai 1 surub, la proiector.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Totodata, mi-a placut faptul ca spatiul de depozitare de pe usi era capitonat frumos, sunt curioasa daca e asa si la versiunile mai ieftine.

20121211141621.jpg

Spatiul de depozitare este capitonat si la G6.

E bine ca are deschiderea mai mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E bine ca are deschiderea mare sa poti baga o sticla de 2 litri :RO flag:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O intrebare pentru cei care au/au avut motoare 1.4 TSI: care este consumul minim/maxim scos pentru cel de 140 CP, stiu ca pana acum nu a fost declinat in varianta asta de putere, dar din experienta? La un mers in afara 100 hm/h iar pe autostrada 110-120km/h? Cam cat ar fi consumul real al 1.4 TSI ACT, ca ce scrie in fise sunt povesti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Legat de optiunale, daca tot au pus atatea gadgeturi, incalzire in banchete spate are? Volan incalzit? Parbriz incalzit?

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La ce bun sa le puna? Cati isi vor cumpara un Golf7 full de 32.000e?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrarea pentru CDuri nu mai e pe playerul de pe consola centrala, ci in torpedou

20121211141635.jpg

Inserarea CD-urilor in torpedou este optiune doar pentru sistemul de navigatie cel mai scump sau este si pentru cel intermediar?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru toate sistemele multimedia.

O intrebare pentru cei care au/au avut motoare 1.4 TSI: care este consumul minim/maxim scos pentru cel de 140 CP, stiu ca pana acum nu a fost declinat in varianta asta de putere, dar din experienta? La un mers in afara 100 hm/h iar pe autostrada 110-120km/h? Cam cat ar fi consumul real al 1.4 TSI ACT, ca ce scrie in fise sunt povesti?

La mine, mers in afara 90-100km/h : consum 5 - 5.5l pe BC (consum instant). Peste 100km/h consumul creste 6-6.5l

Modificat de danny2012
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La ce bun sa imi puna xds standard dar fara suspensie independenta sub 140cp? La ce bun sa dea in standard monitorizarea atentiei soferului?

Mizilicuri ca sa ia ochii lumii, mai ales cea cu monitorizarea. Probabil ca implementarea unui volan incalzit costa ceva, la fel si cu parbrizul.

In plus nu te obliga nimeni sa iei, dar e bine de stiut ca se poate bune. Eu personal nu ma uit la acc, dar m-ar interesa un pachet de iarna cu 400euro mai scump care sa aiba incluse si banchete, volan, parbriz incalzite.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De acord cu tine, George. Volan si parbriz incalzit mi-as fi dorit si eu. Chiar si incalzire scaune spate. Vise taica la Jetta. Trebuia sa iau Passat. Alti bani...n-am castigat inca la Loto si nici nu mi-a cazut vreo geanta de bani in cap cand mergeam pe strada.

Modificat de danny2012
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apropo de volan incalzit - de cand am aflat de treaba cu suspensia spate la varinatele sub 140 CP am incercat sa vad alti producatori ce ofera. Hyundai 140, varianta de top pret de 25k cu TVA inclus are volan si scaune incalzite - plus alte chestii care, multe, sunt optiuni la VW. Acum vine eterna intrebare legata de fiabilitate etc...

Modificat de Catalin_AC
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut test-drive cu 1.2TSI HL DSG. Masina este ok, mai glossy, se vede ca au acordat atentie detaliilor din interior, exteriorul nu m-a impresionat cu nimic. Concluzia mea: raman la G6 HL actual, pare mult mai bine lucrat incepand cu calitatea unor materiale, scaunele (nu imi place combinatia Alcantara cu materialul textil la G7), suspensia spate independenta, spatiul interior si portbagaj care in teorie pare mai mare dar in realitate nu e etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ edi: Suspensie independenta la G7 - 105 CP? Sau te refereai la G6?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-ar putea ca G8 din ratiuni ce tin de "eficienta in productie, reducerea greutatii si preturi mai competitive" sa aiba suspensie pe punte si pe fata, ca oricum nu se simte diferenta... nu? Sau gresesc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce va avea caroseria integral din plastic si va fi nevopsit pentru a fi mai usor,in plus s-ar putea sa vina echipat cu suspensie pe lamele pentru o fiabilitate mai buna.

Modificat de TDR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!