Jump to content

Golf 7 - Pareri, impresii


nsm
 Share

Postare recomandată

Pai in postul initial ai spus ca iei 1.2 cu 105cp, nu cu 85cp :icon_confused:

Eu zic ca ai facut bine (altii o sa spuna contrariul) ca ai renuntat la xenon, ai economisit 1200eur, poti merge si cu halogene, iti pui ceva mai puternic eventual (Philips sau Osram), tot halogene, nu te incurca cu xenon AM. Si pe urmatoarea masina iti pui xenoane, nu e musai sa le ai pe toate din prima.

Motorul era doar 85, my bad. Deci "sacrificiile" erau destul de mari.

Acum cu 750E mai ieftin am in plus motor de 105CP, oglinzi rabatabile electric si keyless access.

 

Best decision ever made. Bravo.

Ritter, asa arata un far normal?

http://static.autoexpress.co.uk/sites/autoexpressuk/files/styles/gallery/public/volkswagen-golf-2-tdi-7_0.jpg

Mie LIVE mi s-a parut ca nu este asa de aspectuos, dar era pe inserate si nu am apucat sa ma uit foarte bine le ele...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da asta e farul classic

 

Pentru Catalin_Ac daca il intereseaza cum arata un golf VII langa V

 

@iulianb2007: Eu ma refeream ca daca te uiti la 2 golfuri VII , unul fara xenon si unul cu xenon , ambele cu farurile stinse sunt mari diferente cand te uiti la faruri. 

post-27610-0-54384900-1363178825_thumb.j

Modificat de Bogdan VW
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Deathwish86 Nu mai bine pui climatronic in loc de keyless access? decat sa freci butoanele de la climatic de 5 ori pe ora mai bine apesi o data la venire si odata la plecare din masina pe cheie...

Modificat de nsm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi se pare ca pachetul ala relax are si climatronic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Keyless-ul parca merge doar impreuna cu alarma. Sper ca nu iti pui alarma de fabrica. Alarma se pune AM, iti iei ce vrei tu, alarmele de fabrica nu au senzor de soc. Iar keyless-ul e fita, ti-l iei dupa ce ti-ai pus xenon, senzori si nu mai stii ce sa faci cu banii. Eu mi-as pune ergoActive dar treaba ta.

 

Ce culoare metalizata, ziceai ca iei alb? Ai renuntat la Relax si ai pus pe bucati (pachet lumini si vizibilitate, climatronic, volan piele cu comenzi)? LE: scuze, volan multifunctional piele e ff mult (469eur) pentru CL, daca vrei neaparat comenzi pe volan atunci pachetul Relax e mai ok decat pe bucati si ai si senzori fata/spate, dar te da pe spate la 957 eur

Modificat de codz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana acum sunt configurate urmatoarele:
-1.2 TSI 105CP Comfortline

-Culoare Rosie, mi se pare ca arata mai bine decat Alb http://www.eurocarnews.com/media/pictorials/2608/16649.jpg

-Pachet Relax               

  • aer conditionat automat Climatronic   - must
  • volan multifunctional imbracat in piele - must
  • parkpilot - utilt (sunt incepator)
  • maner schimbator viteze imbracat in piele - la pachet cu volanul multifunctional
  • oglinda interioara cu sistem automat antiorbire - util probabil
  • faruri cu functie automata "Coming home" si functie manuala "Leaving home" - nu le-as fi luat separat dar dacavin la pachet...
  • senzor de ploaie pentru activarea automata a stergatoarelor - nu le-as fi luat separat dar dacavin la pachet...
  • senzor de lumina pentru activarea automata a farurilor - nu le-as fi luat separat dar dacavin la pachet...

-Radio Composition Media - must
-Oglinzile - utile

-Keyless, la asta as putea renunta in favoarea altui feature. Exista o optiune de keyless fara alarma.

 

     

Modificat de Deathwish86
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca veni vorba de alarma. Ce tip de alarma are Golful 7 in standard ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lasa Kessy si alege ergoActive. E mult mai practica si mai misto optiunea asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ti-ai configurat si un Hl cu dotari asemenatoare? Nu cred ca e diferenta mare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Io' i-am zis ca mai bine cu HL dar nu ma crede, pentru cateva sute de 'ieuro in plus.... :tuktuk:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiti cumva daca scaunele ErgoActive au piele sintetica sau naturala?

Aceeasi intrebare pentru pielea de pe volan la G7....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe volan este naturala, pe fetele de la scaune nu cred (exceptand cazul cand alegi pachet piele).

Modificat de TDR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cautand detalii despre ergoActive pe forumuri de afara am inteles ca pielea este naturala pe lateralele scaunelor si in rest sintetica (pe spate, cotiere si pe usi)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Keyless-ul parca merge doar impreuna cu alarma. Sper ca nu iti pui alarma de fabrica. Alarma se pune AM, iti iei ce vrei tu, alarmele de fabrica nu au senzor de soc. Iar keyless-ul e fita, ti-l iei dupa ce ti-ai pus xenon, senzori si nu mai stii ce sa faci cu banii. Eu mi-as pune ergoActive dar treaba ta.

 

Ce culoare metalizata, ziceai ca iei alb? Ai renuntat la Relax si ai pus pe bucati (pachet lumini si vizibilitate, climatronic, volan piele cu comenzi)? LE: scuze, volan multifunctional piele e ff mult (469eur) pentru CL, daca vrei neaparat comenzi pe volan atunci pachetul Relax e mai ok decat pe bucati si ai si senzori fata/spate, dar te da pe spate la 957 eur

 

Dupa ce o sa ai keyless pe masina o sa vezi ca nu e deloc fita.

 

codz, dar si scrie pe configurator:

 

Scaune fata ergoActive

                

                       

  • scaune sport cu partea centrala acoperita cu stofa design "New York" si partea interioara laterala acoperita cu piele Vienna

In ce priveste capitonajul la usi, la ergo active nu se zice nimic, insa la pachetul Vienna spune asa:

 

capitonaj usi cu aspect de piele

 

Deci si la ergo active cel mult tot asa ASPECT DE PIELE.

Modificat de danny2012
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Quote TDR

 

"Pe volan este naturala, pe fetele de la scaune nu cred (exceptand cazul cand alegi pachet piele)."

 

 

Crezi ca cea de pe volan este naturala?

Imi pare extrem de subtire si "sintetica" fata de alte masini pe care le am cu volan piele...

Modificat de cat_ioan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am observat si eu ca la ergoActive nu scrie de capitonajul pe usi cu aspect piele (deci piele sintetica), am intrebat la dealer si a spus ca asa vine, acum traim in Romania si daca vine cu textil pe usi nu o sa pot comenta pentru ca nu scrie in contract piele pe usi, decat sa-i arat ce mi-a aratat in show-room un HL cu ergoActive (nu cu Vienna) care este cu piele pe usi

 

LE: nici in configuratorul de Germania nu scrie ca are piele pe usi

Modificat de codz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Bogdan VW: multumesc, tu ai pe G7 xenon full, adica pachetul de 1200e, nu? Mie mi se pare un pic cam scump, m-as orienta catre cel de 800e - si asa xenonul nu era in whishlist, dar cand am vazut cum arata farurile halogen...

 

Intrebare:

 

Ce este mai jos este xenonul de 800 de eur? Multumesc

 

big_112797317ali.jpg

Modificat de Catalin_AC
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

codz, nici Vienna nu vine cu piele pe usi ci cu capitonaj usi cu aspect de piele...asta incercam sa-ti explic mai sus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cine vrea xenon doar pentru functionalitate, cel de 800euro merita din plin. Pentru 400euro in plus vin cornering si DRL pe led.

 

Vad ca arata foarte bine si cel obisnuit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adica la 800 eur nu sunt adaptive?

Daca nu, adaptive face toti banii (400 EUR)!! poate mai mult decat xenonul in sine.

Practic la viteza mare faza scurta bate mai departe iar in oras bate mai scurt dar mai intr-o parte sa vezi eventualii pietoni. Pe langa asta in curbe urmareste foarte bine soseaua si e foarte comfortabil si safe.

LED e mai de figuri, nu vad cum sunt mai bune ca drl cu halogen...

Modificat de nsm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am observat ca adaptivul sa bata mai departe la viteza mai mare. In oras in schimb vad cand opresc ca uneori revine lupa din stanga desi nu eram dupa viraj de stanga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alea sunt xenoanele de 800 euro. Pielea de pe scaunele ergoactive e ecologica. Este exact ca cea de pe b6/b7 HL . Dealerul mi-a spus ca pielea naturala e doar la audi optionala de 4000-5000 euro. In rest numai ecologica :)).Pe usa e piele.

Pe langa xenon merita si dynamicul light assist.

@Deathwish86: Nu e diferenta mare. Chiar merita HL. Arata mult mai bine scaunele de pe HL decat cele de pe CL plus ca are si plansa de bord neagra

Le: Da,eu le am pe cele de 1200 euro.

Modificat de Bogdan VW
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@danny .. Tu le-ai vazut, ai pus mana pe ele? (pe usile de la ergoactive) "aspect de piele"= piele sintetica, si pe fata si pe spate, pentru ultima data, arata perfect, fara ergoactive pe spate e plastic pe usi si pe fata textil

@nsm, xenonul fara led este adaptiv pe inaltime si la viteza, doar ca nu are cornering stanga-dreapta pe xenon ci pe un al treilea bec (halogen) care lumineaza in functie de directia virajului

Modificat de codz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!