Jump to content

Golf 7 - Pareri, impresii


nsm
 Share

Postare recomandată

Nu ai vazut cu arata interiorul cu ergoActive? Uite cateva poze, nu am gasit cu usile, aia este ceva ce nu mi-a venit sa cred, piele pe toate fetele de usi, inclusiv in spate. Si in realitate arata mai bine ca in poze, trebuie sa stai in masina ca sa-ti dai seama ce zic.

Arata bine intr-adevar, dar mie imi plac interioarele deschise la culoare, tocmai de aceea am alea tapiteria Zoom/Micro. Sincer daca as mai avea 500€ le-as lus, no questions. Dar deja m-am intins peste buget...

  

Aspectul interior la HL este super elegant.

Cel de la CL este .... cheap (finisari bord, scaune, lumini, tapiterie, jante,......tot)

No offence. Pentru mine diferenta intre ele face totul.

Ai si tu dreptatea ta. Pe mine ma multumeste interiorul de la CL, nu mi se pare "cheap". Cel mai important e sa fim multumiti cu alegerea facuta, zic eu.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aspectul interior la HL este super elegant.

Cel de la CL este .... cheap (finisari bord, scaune, lumini, tapiterie, jante,......tot)

No offence. Pentru mine diferenta intre ele face totul.

Niste faruri AM "xenon" de 200 euro nu ar arata cheap pe masina?

Sent from my GT-I9100

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles, nu ma uitasem ca Zoom/Micro este tapiterie de culoare deschisa. Daca tie iti place deschis si nu negru, atunci da, ergoActive e f negru :)

 

Stii ce vrei, ok asa, masina alba, CL cu tapiterie alba, xenon+LED (maxim de efect), motor mic, pret in buget = best buy bravo!

 

Deci sa fie intr-un ceas bun! Suntem deja vreo 5 pionieri (in sensul de deschizatori de drumuri, de nerabdatori, nu de utc-sti) care si-au comandat G7 pe forum, poate mai multi dar unii nu spun :) Sper sa fim bineveniti in familia golf-urilor 4,5,6 care sunt ff multe pe aici

 

LE: eu am incetat offtopicul si recomand sa incetati disputa ref xenon, pentru asta exista alt topic .. ca ne luam warning, moderatorii vad ca sunt exigenti

Modificat de codz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alex83: Da, asa e.....intr-un anume fel, fara DRL-uri pe led. In rest cam care ar fi diferenta ?!

Modificat de ritter1976
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam 8-10 saptamani, o sa treaca repede sper. Fiind prima masina, o sa continui plimbarile cu bicicleta si tramvaiu si mai strangem restul de bani pana vine masina :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune un link cu farurile de 200 euro.Chiar sunt curios... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AMR 4 saptamani... Trece f greu timpul cand astepti un golf...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce ziceti, merita pusa suspensia Sport? Se poate face si AM?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

depinde ce vrei de la masina: confort si risc mai mic la lovit pe dedesubt, sau rigiditate pentru un mers mega sportiv, articulatii care cad mult mai repede de la jantele pe 17 inch plus spoiler fata care ia tot de pe drum....

personal, cu sasiul standard si jante pe 16 inch (HL) masina sta impecabil pe drumurile virajate

 

Consum recent:

 

Buzau-Ploiesti, mers normal: 5.7% consum pe CB.

Buzau-Constanta, mers agitat: 6.3% consum pe CB.

Prin oras, mers absolut lejer: 8.2% consum pe CB.

Prin oras, mers agitat: 10.2% consum pe CB.

 

Km in bord: 2.100.

 

Asa cum spuneam mai sus motorul se simte cel mai bine in oras intre 2.000 si 3.000 rpm, iar in exterior pe depasiri alerte (fara emotii), intre 3.000-5.000 rpm.

Pana in 3.000 rpm motorul este ffff silentios, toti ei cu care am mers au zis ca e masina electrica. Dupa 3.000 rpm incepe sa se auda dar setarea tobei da un sunet foarte mishto, gen motor de 2.000 cmc bi-turbo  :D

Modificat de ritter1976
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aspectul interior la HL este super elegant.

Cel de la CL este .... cheap (finisari bord, scaune, lumini, tapiterie, jante,......tot)

No offence. Pentru mine diferenta intre ele face totul.

in poze asa e, eu am vazut si live CL-ul si arata mult mai bine ca in poze si nu arata deloc cheap. diferentele fata de HL nu sunt chiar asa mari. 

 

intr-adevar, scaunele au un suport lateral un pic mai bun la HL, dar daca mergi la tot ce poate masina, nici alea de pe HL nu iti ajung, iti trebuie niste centuri in 4 puncte :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dragi colegi forumisti, trebuie sa va marturisesc ca sunt putin invidios.

Cum reusiti sa stiti exact in cate saptamani va vine masina ? 

Eu am comandat o in ianuarie si tot ce imi poate spune agentul de vanzari este ca ma anunta cand va ajunge in granita. Problema e ca poate ajunge intr-o saptamana sau intr-o luna, deci nu e foarte exacta data livrarii.

Vi se pare normal ?

Oare chiar nu stie mai mult ? Sau nu vrea sa-mi spuna ?

A doua varianta mi se pare totusi cam aiurea pentru ca nu vad motivul.

Asteptare cat mai usoara tuturor !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce ziceti, merita pusa suspensia Sport? Se poate face si AM?

 

Suspensia sport o poti pune linistit si AM. Ai o multime de variante si posibilitati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scaunele EriActive vin standard incalzite. Dar, masajul in scaun si ventilatia (aici daca stie cineva sa spuna mai exact ce inseamna, adica aduce tipul de aer care vine prin ventilatia masinii in scaun?) sunt atat pentru scaunul soferului cat si pentru cel al pasagerului?

 

Ca reglajul electric cred ca este doar pe partea soferului - nici nu ii vad sensul la pasager...

 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scaunele ErgoActive sunt amandoua incalzite, masaj este doar pentru scaunul de la sofer, ventilatie nu au, iar reglajul electric este doar lombar (se regleaza doua zone lombare - cele care fac si masaj), restul reglajelor sunt manuale (scaun in fata, in spate, sus, jos, reglare perna sezut pe lungime, pe inaltime samd). Mie imi convine, scaunele electrice se misca ff incet, pana il ajustez eu ma plictisesc :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc - my bad cu ventilatia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@otta_sb .. ce scrie pe contractul de vanzare-cumparare la pct. D termen de livrare? la mine scrie 8-10 saptamani de la confirmarea platii avansului

 

dealer-ul poate urmari comanda in sistemul lor si poate sa iti spuna deja (daca ai pus comanda in ianuarie) care este saptamana de fabricatie a masinii tale si VIN-ul masinii (deja este alocat) .. ce-o fi aia sa nu stie cand vine masina .. pe langa cele de mai sus poate contacta importatorul si cunoaste data intrarii in tara +- cateva zile

Modificat de codz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@codz - e adevarat ca se misca incet scaunele electrice dar...

- poti sa le imperechezi cu cheia astfel incat cand descui sa se regleze automat (impreuna cu oglinzile)

- poti sa le reglezi inainte inapoi in timp ce conduci. La manual daca il deblochezi in timp ce conduci la cea mai mica frana sau acceleratie risti sa te trezeti in fata sau in spate si sa nu mai ajungi la pedale -> accident

Eu sunt foarte incantat de reglajele electrice la scaun. In timp ce conduc multe ore pe autostrada, ma mai joc cu reglajele ca sa imi gasesc o alta pozitie care sa ma tina treaz...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce ziceti, merita pusa suspensia Sport? Se poate face si AM?

Dacă nu vrei adaptivă, atunci poți pune mai bună AM, dar posibil și mai scumpă.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e frumos ca au pus 1.4 ACT doar pe Highline. Sper ca pe Variant sa nu fie asa.

 

Imi indrept atentia spre o benzinara cu 250Nm cuplu si politica asta de motorizare/echiapre de la Golf ma cam impinge spre Octavia unde 1.4 TSI chiar daca nu are ACT e tot de 250Nm (pe Golf doar 200Nm)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi mult codz pentru raspuns. In contract scrie 15 - 17 saptamani (mi se pare mult). Recunosc ca la semnarea contractului nu am calculat exact sa vad cap pe ce data ar fi livrarea.

O sa incerc oricum sa obtin data fabricatiei de la agent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma am decis sa renunt la Xenon in favoarea motorului de 105CP (in loc de 85), a culorii metalizate si a oglinzilor rabatabile electric. Util Xenon-ul si arata formidabil dar pretul este greu de justificat cand esti cu bugetul la limita. Nu cred ca m-am decis atat de greu in privinta niciunui lucru pana acuma :tuktuk:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Best decision ever made. Bravo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De cand am vazut golful VII mi s-a parut ciudat cum arata fara xenon. Nu aveam in plan sa ii pun dar cand am vazut ce diferenta e intre ele era pacat cate dotari avea sa nu ii pun.. Totusi la mai toate modelele volkswagen pana la golf VII intre faruri nu era mai nici o diferenta doar ca aveau bec cu xenon si leduri. 

 

LE:Felicitari pentru decizie. Si eu as fi facut la fel . 1.2 TSI 105 CP are si 6 trepte si se va simti diferenta. In viitor poti pune orice dotare vrei tu pe masina dar motorul nu il puteai schimba  :).

Modificat de Bogdan VW
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai in postul initial ai spus ca iei 1.2 cu 105cp, nu cu 85cp :icon_confused:

Eu zic ca ai facut bine (altii o sa spuna contrariul) ca ai renuntat la xenon, ai economisit 1200eur, poti merge si cu halogene, iti pui ceva mai puternic eventual (Philips sau Osram), tot halogene, nu te incurca cu xenon AM. Si pe urmatoarea masina iti pui xenoane, nu e musai sa le ai pe toate din prima.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De cand am vazut golful VII mi s-a parut ciudat cum arata fara xenon. Nu aveam in plan sa ii pun dar cand am vazut ce diferenta e intre ele era pacat cate dotari avea sa nu ii pun.. Totusi la mai toate modelele volkswagen pana la golf VII intre faruri nu era mai nici o diferenta doar ca aveau bec cu xenon si leduri. 

 

G7, Jetta si B7 cu/fara xenon sunt altceva diferenta e foarte mare.

Modificat de iulianb2007
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!