Jump to content

Cutii de viteze - identificare ani si model


Paul Silaghi
 Share

Postare recomandată

Salut!

Caut niste cutii de viteze de pe Transporter (pentru rapoarte), dar nu stiu pe ce modele/ani gasesc aceste variante de cutii. Stiti cumva daca aceste cutii sunt din familia 020? Poate ma directionati catre vreun topic de vanzari, dezmembrari...

Tipurile de cutii sunt: 7D 8D 8E 8F 8H 8K 8L 8P

9D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am inteles se pare ca te intereseaza sa fuga masina sau ma rog sa nu turezi motorul ca sa ai o viteza rezonabila.despre coduri rapoarte si alte cele gasesti aici, http://rjes.com/html/gearbox_types.html .pinioane si alte piese sunt scumpe dar mai ai varianta sa pui o cutie de viteze de pe un vw cu motor longitudinal si sa o rotesti cu 180 de grade daca masina care o ai nu este un syncro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru site. As vrea sa stiu daca intr-o cutie de tip 020, de pe Golf 2, pot introduce anumite rapoarte dintr-o cutie de t3, de exemplu; asta ca sa fac cutia de Golf "mai scurta". Ma refer aici de un raport de-a 3-a de 1,48...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
13 Todesengel

Am găsit o cutie cu seria VW00817011030 .Cel care o vinde susţine că a fost montată pe o maşină fabricată în 1990 şi că are 5 trepte . Nu am reuşit să o identific în tabelul din link-ul de pe pagina anterioară .Vă rog , mă poate ajuta cineva să aflu despre ce este vorba ?
PS Se pare că este singura serie poansonată pe carcasă .
T3 -ul are motor 1.9 TD . Nu mă interesează să car cu el . Doar autostradă / turaţie mică . Ce cutie din grupul VW se potriveşte ? Cum e cu cele întoarse la 180 grd. , pot păstra vechea timonerie ? Probleme prindere pe maşină ? Bineînţeles mă refer la 5 trepte .

Modificat de 13 Todesengel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da-mi voie sa incep cu o remarca off topic: te felicit pentru abordarea de a discuta pe thread-uri cu subiecte concerte. Sustin acest mode de organizare a informatiei pe forum.

 

Si profit de ocazie sa trimit catre un link pus de booby acum 1 an si ceva: http://vwforum.ro/topic/67897-t3-conversie-motor-de-la-16d-la-19-td/page-2#entry2051140

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
13 Todesengel

 Multumesc , e firesc si convenabil pt.toata lumea tipul asta de gestiune .

 

 Revin cu problema , are cineva idee , seria VW00817011030 inscriptionata pe cutie si nimic altceva sustine vanzatorul , ce tip de cutie de viteza este ?  Eu nu ma descurc sa o identific in acele tabele  .http://rjes.com/html/gearbox_types.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu ma insel seria de mai sus este pe cutia de viteze iesita in relief  si asta inseamna ca este codul de piesa,sau reper de fabricatie,serie care apare din turnarea piesei ,codul care este important pentru a afla ce rapoarte de transmisie are cutia de viteze este pansonat pe partea inferioara a carcasei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

13 Todesengel

Exact asa i-am spus si eu vanzatorului si mi-a spus ca nu mai exista nici o inscriptionare . Ma despart de el cateva sute de km aproape o mie....se intelege mai departe .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti sa incerci sa ii spui sa caute cum e in poza alaturata, poate sa ii trimiti o poza, si sa vada ce scrie acolo

post-7466-0-58398500-1404513285_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

 Salut pe aceasta cale pe toti cei de aici, si intreb si eu ce fel de cutie am pe T3-ul meu ca scrie wwo ks 3 si mai mult de 70 nu-i dau ca  se supratureaza motorul. Sigur o fi cutie de benzinar ,dar nu gasesc codul pe tabelul de coduri sa ma conving !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in mod sigur nu ai gasit codul corect de la cutia de viteze!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este cum zici,acum  vin de la fata locului seria este DH  4 ,deci e de benzinar iar acum am gasit si luat una DM 2 care-i de diesel si sper sa merg si eu mai repejor... !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dn. booby ce cod de cutie imi recomandati  care sa o pot monta si sa circul cu o viteza de 90 -100 km/h  ,la motorul meu cs ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune-i 225/75 R15 pe spate si o sa zboare. :icon_thumleft: 

Modificat de claudiumarin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce fel de jante folosesti Claudiu ?  mai concret de pe ce model de masina ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salut

Revin cu o întrebare, ce cutie de viteze se potriveste

La motorul aaz sa nu meargă asa turat?

Cutia actuala e de la un motor boxer de 1.9

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Revin cu o întrebare, ce cutie de viteze se potriveste

La motorul aaz sa nu meargă asa turat?

Cutia actuala e de la un motor boxer de 1.9

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Stie cineva ce tip de cutie am pe masina daca pe ea scrie 091.301.103D ?

Am sa caut si codul

 

Modificat de Coada
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!