Jump to content

Izolare fonica


silviu_cj
 Share

Postare recomandată

trebuie sa imi izolez busu fonic. vreau sa izolez sub panourile din spate si panourile din usi. din cate am citit cea mai buna da foarte scumpa i folia aia cu exterior de aluminu. am mai citit de polistiren, vata minerala, polistiren extrudat, burete presat, pluta... voi ce solutie eficienta si usor de lucrat cu materialu recomandati?io pana acuma tind spre polistiren extrudat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vorbim maine pe yahu sau la telefon si iti povestesc. nu da banii pe prostii si nu pune porcarii pe masina ;).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spune si noua, ca vreau si eu ceva ieftin...si bun?

Vreau sa izolez capota motor la un diesel clasic (mercedes), care rontaie :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok, am folosit de aia la o broasca, in compartimentul motor .Mi-e frica sa nu curga bitumul cand se incalzeste motorul.

Deocamdata nu a curs, dar nu ma risc sa curga direct pe motor de pe capota de Mercedes.Astept varianta cu pasla-geotextil.

post-10814-0-12934300-1352723410_thumb.j

post-10814-0-69271600-1352723476_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu ziceam de folosit in interiorul masinii nu in compartimentul motor. ma rog... cred ca si in compartimentul motor se paote folosi fara nici o problema.

nu cred sa ajunga sa curga. nu cred ca se poate ajunge la temperatura aia in compartimentul motor. ar insemna ca motorul e de mult gata. mai mult... ce se cumpara nou de la bbt, hofmann sau alte alea pt izolarea firewall-ului tot pe baza de bitum e.

Modificat de sergiup
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu acelasi material in compartimentul motor. nu curge bitumul.

Problema mea e ca vreau sa pun pe capota la Mercedes, deasupra motorului,si n-as vrea sa -l umplu de bitum.

post-10814-0-97060900-1352982428_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aluband am folosit si eu.bine ar fi sa fie cald unde se aplica se muleaza mai bine.

post-71769-0-89071600-1352989014_thumb.j

post-71769-0-91541500-1352989028_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Booby, spune si rezultatul. Adica se simte? Este diferenta?

Modificat de Octavian73
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu acelasi material in compartimentul motor. nu curge bitumul.

Problema mea e ca vreau sa pun pe capota la Mercedes, deasupra motorului,si n-as vrea sa -l umplu de bitum.

mda, e mai complicat la tine, ca bate soarele pe capota. incearca cu pasla, si original avea tot asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

unde ati gasit aluband ? am cautat in praktikar si nu am gasit, io am izolat si da rezultate bune cu izolatie fonica ce se pune sub parchet am pus numa in zolele care nu se vad care o sa vina sub panouri

post-24256-0-42053900-1353006863_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aluband de la den braven se gaseste la dedeman, la bricostore si la prakitker parca

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu as putea sa sustin care ar fi diferenta din punct de vedere fonic dar inainte de aplicare cand bateam cu pumnul in zonele unde am pus asa ceva tabla intra in rezonanta dupa ce am pus alubandul se aude infundat nu mai vibreaza tabla pe el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!