Jump to content

Golf 6/Jetta - Bluetooth


ferro
 Share

Postare recomandată

Salutare. Poate confirma cineva daca 7P6 035 730 B este compatibil cu iphone, comenzi volan, afisare maxidot si rns510 ? Va inlocui 3C8 035 730.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, Ratonul said:

Salutare. Poate confirma cineva daca 7P6 035 730 B este compatibil cu iphone, comenzi volan, afisare maxidot si rns510 ? Va inlocui 3C8 035 730.

Doar daca ai ceasuri albe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am instalat 7P6 035 730 B dar nu imi gaseste niciun telefon (iphone + android) si am urmatoarele erori pe can si telephone. Am incercat diferite codari, ori nu le accepta, ori nu se schimba nimic. Are un profil memorat iar cand incerc sa il sterg din adaptation primesc eroarea "This workshop...." Pareri ?

 

2.jpg

4.jpg

6.jpg

88.jpg

11.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU cred ca e defect, doar ca nu e codat correct.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vreo 4 care fac la fel.Oricum le-ai coda,nu gasesc niciun tel,niciun tel nu l-e gaseste....cand pica,asa fac.Nu am gasit solutie ptr asta..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am returnat 7P6035730B si am luat 5K0035730D. A fost plug&play, nu a fost necesara nicio codare, functioneaza cu iphone si android, afiseaza agenda, face streaming, afiseaza titlul melodiei, functioneaza comenzile de pe volan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dava-l interoghezi cu vcds s-ar putea sa gasesti ceva erori...rezolvabile din codding.Dar el functioneaza corect..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salutare!

Am inlocuit astazi modulul bluetooth 5N0035730B cu unul 7P6035730J, pot sa ma conectez la el, apelurile merg dar la redarea muzicii prin BT-Audio se aude doar in boxele din dreapta.

Mentionez ca in apeluri se aude in ambele parti.

Din ce am gasit pe net am RNS510, nu stiu exact ce versiune, cand tin apasat pe settings imi apare doar "Radio service mode" cu FM si AM.

De asemenea am inteles ca ar trebui sa imi apara informatiile despre melodii pe ecran dar nici asta nu merge, arata doar "BT-Audio". Nici comenzile de pe volan nu merg.

 

Am contactat pe cineva gasit pe olx care zicea ca se ocupa de codari dar mi-a zis sa caut un electrician auto. Anunturi cu diagnoza sunt cateva zeci dar nu as avea incredere in orice nenica sa ma ajute, in cazul in care stiti pe cineva din Iasi care poate sa ma ajute as fi foarte recunoscator.

 

Eu sunt putin mai atehnic cand vine vorba de masini, daca mai trebuie sa vin cu niste informatii luati asta in vedere pentru ca e posibil sa nu inteleg ce vorbiti :)

Nu stiu exact daca conteaza dar ecranul din bord, cel care arata viteza,consum, etc e negru cu text alb.

Multumesc mult!

Mentionez ca am cautat pe forum si cuiva cu problema asta i s-a spus ca are nevoie de 2 cabluri, dar nu gasesc o diagrama sau ceva nicaieri pe net.

Modificat de WingmanImd
Uitat informatii
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cauta un pic, sunt postate de multe ori. Si pe google le gasesti.daca nu, iti pun eu maine

Comenzile mergeau inainte?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am reusit sa ma conectez cu modulul vechi, imi spunea ca nu e compatibil telefonul. Asta a fost motivul pentru care am cumparat modulul nou.

O sa mai caut pe forum,  pana acum nu am gasit!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Meniul Phone apare pe ceasuri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, da, apare. Totul merge bine si frumos, pot face apeluri din rns si volan doar ca muzica redata prin bluetooth se aude doar in partea dreapta si nu imi apare in rns titlul,artistul melodiei.

Daca e vorba de 2 cabluri lipsa am gasit asta pe pe net

Quote

However, if you're swapping from a factory module that was mono, the 9w7 is stereo and will only play streaming bluetooth music out the right. For stereo you have to add 2 wires for the left speakers. If you want to DIY harness, here are all the parts. You need 2 VW repair wires. Cut them in half, solder w/your own extension wire in the middle, and plug them into the existing connector. Connect pin 5 to pin 5 and pin 11 on the radio to pin 4 on the bluetooth. 

Impreuna cu diagrama pinilor gasita pe my-gti "VOLKSWAGEN RNS 510 PIN ASSIGNMENTS" Cred ca o sa incerc diseara sa pun cablurile si sa vad daca merge.

 

Voi edita postarea daca a mers sau nu.

 

E safe ce am gasit eu sau o sa prajesc rns ul?

 

Multumesc inca o data baieti!

Modificat de WingmanImd
adaugare informatii
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Erau postate si aici. Da,e ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!

Revin cu un update, am montat cele 2 fire si acum am sunet si in partea stanga, multumesc mult baieti pentru ajutor!

Mai exact am montat 2 cabluri de la mufa bluetooth la mufa verde din spatele casetofonului. De la pinul 5 BT la 5 casetofon si de la 4BT la 11 casetofon.

Nu am avut acele picioruse electrice asa ca a trebuit sa bag pur si simplu cablul si sa il prind bine cu banda. Momentan caut pe net cablurile necesare cu piciorusele montate urmand sa le prind definitiv cand ajung.

Singurul lucru care ma deranjeaza putin e faptul ca nu imi apare artistul si melodia pe ecran. Dar eh, macar merge muzica. Am pus poză mai jos cu ce îmi apare. 

IMG_20200602_181223__01__01.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce versiune SW are navi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu, cand apas pe "setup" 10 secunde apare doar "Radio service mode" cu FM si AM.

Am gasit ceva iso cu update la 5238 de un anume josi dar parca nu  am incredere sa il folosesc(sunt programator, n-am inceredere in semenii mei:) ).

Sa incerc sa ii fac update cu iso ul gasit? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ce afli ce versiune ai acum.Da,e ok Josi 5238.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

6 minutes ago, WingmanImd said:

Nu stiu, cand apas pe "setup" 10 secunde apare doar "Radio service mode" cu FM si AM.

Am gasit ceva iso cu update la 5238 de un anume josi dar parca nu  am incredere sa il folosesc(sunt programator, n-am inceredere in semenii mei:) ).

Sa incerc sa ii fac update cu iso ul gasit? 

Din ce stiu eu, josi este chiar cel care face softurile originale pentru rns, deci poti avea incredere,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

18 hours ago, spido said:

Dupa ce afli ce versiune ai acum.Da,e ok Josi 5238.

Salut, am făcut rost de un vag com.

RNS-MID H11 1200, presupun ca firmware ul e 1200. Când țin apăsat pe setup tot nu îmi apare version, poate e versiunea prea veche de firmware. 

Sa fac update la 5238?

Mulțumesc! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pus 5238 și acum îmi apare artistul și melodia și îmi merg și comenzile de pe volan ca să dau next, prev. Mulțumesc mult de ajutor băieți! 

Are rost sa pun o versiune mai nouă sau mai bine stau cuminte?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, nu va suporta HW ul tau. Las-o asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!