Jump to content

Prelata protectie


raz.ro
 Share

Postare recomandată

Condensul apare pe suprafetele mai reci, deci apare pe partea exterioara a geamului. De ce crezi ca in diminetile racoroase gasesti geamurile umede, pe exterior? Cand aveam Oltcit gheata mai aparea si in interior, cu toate ca temperaturile erau aproape egalizate :rolleyes:. Dar vezi tu, intotdeauna umiditatea de afara este mai mare decat cea din masina, asa ca vor ingheta pe dinafara. Temperatura ambianta variaza poate cu 10-15 grade, nu si cea din habitaclu, care, in plus, va fi mereu mai mare asa cum ai zis si tu, dar nu va urma curba temperaturilor de afara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • raz.ro

    5

  • tzucul

    3

  • Ex member

    3

  • @Bucluc

    3

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu am cumparat o prelata marimea L(e un pic mare pentru golf),cauciucata,pe interior are un strat plusat,are fermoar in dreptul usii soferului pentru a putea umbla in masina fara a da prelata jos si urechi in dreptul oglinzilor.Se pune si se da jos foarte usor.Pretul a fost 140 lei.

post-20522-1258212403_thumb.jpg

post-20522-1258212562_thumb.jpg

post-20522-1258212574_thumb.jpg

Modificat de cata5maj
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prelata am luat-o de la Bucuresti din Doraly si a costat 140 ron cum am scris si mai sus!Se gasesc asemanatoare in Carrefour si pentru cei din Iasi la Autocenter.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna eu pe timpul ierni imi utilizez parasolarul ce il folosesc ptr a proteja bordul de soare, iarna il iau si il pun in exterior pe parbriz si il prind cu usile (sau la geam) si dimineatza nu am de "greblat" zapada... Asa faceam azi iarna pana am dat de ceara pe la spalatori si de sprayuri de dezghetat.

Va spun asta ptr ca multi dintre noi le arunca sau le ascund in portbagaj aceste para solare pe timp de iarna.

have a good time

Modificat de ninu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Pana acu' am tinut masina in curte, dr ma voi muta si va sta in fata blocului. O prelata chari este de ajutor?

Adica:

1. Cade o castana/nuca din copac pe masina... o protejeaza?

2. Se joaa copii cu mingea si o lovesc... o protejeaza?

3. De pisici nu mi-e frica, am avut 5 in curte... :)

4. Cand ploua si eu tre sa plec, bag prelata uda in portabagaj? Nu fac acolo balta?

5. Da' cand ninge? nu mi se lipeste, din cauza frigului, prelata de masina? Nu e najpa sa iti ninga pe prelata?

Itnrbari, poate, puerile, dar chair nu stiu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Amu.. chestia ii mai mult psihologica... eu am incercat-o si sincer mai mult mi-am zgariat masina decat am protejat-o...

nemaivorbind de vant si o tot gaseam 20m mai sus; cat de spre plouat si nins , ai dreptate . Ca faci balta in portbagaj asta e una dar poate se mai si impute daca nu o intinzi multa vreme ( peste masina adica)... protejeaza de gainat sa zic ca si un avantaj... in rest ..nu mare branza...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut si eu prelata si am folosit-o ceva timp, insa de obicei pe masina apareau zgarieturi frecvente de la praf cred, asa ca am renuntat la ea .Apoi am avut garaj si era cel mai bine nici o problema, iar acum nu mai am nimic si mi-au furat capacelele din centrul jantelor de aliaj...asta e tara in care traim asa ca nu prea conteaza unde sta masina ci cat de norocos esti.Iarna nu are nici un rost sa pui prelata sau altceva ca ingheata..cel mai bun e spray-ul mentionat mai sus care este foarte comod de utilizat ,sau metoda traditionala cunoscuta de toata lumea...

Modificat de mugur79
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci din primele 2 raspunsuri deduc ca e vax o prelata...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

am cumparat si eu un "parasolar" pentru parbriz si isi face treaba foarte bine

intrebarea mea este: e posibil ca din cauza lui sa se mareasca spatiul dintre usa si stalp si sa intre vajul in masina in mers?

post-67184-0-97787200-1292542749_thumb.j

Modificat de _zenith_
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Azi dimineata am gasit parbrizul inghetat complet si pe partea exterioara, dar si pe cea interioara. :vaidecapulmeu:

e prima data cand mi se intampla, iar masina a fost rece inainte sa o parchez definitiv pana a doua zi.

Inainte foloseam si eu parasolarul, dar s-a rupt la o dezlipire de pe parbriz mai in graba, insa am sa revin cu altul, ca nu se mai poate pe frigul asta.

Am vazut prin Carrefour si Auchan tot felul de solutii de dezghetare, dar nu am incercat pana acum nici una.

Dintre cei care folosesc, ce solutie recomandati?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Parbrizul ti-a inghetat pe interior probabil pentru ca ai facut drum scurt si masina nu a avut timp sa se incalzeasca bine. A facut condens iar cand temperatura a scazut, a inghetat. Singura data cand am patit-o si eu a fost cand i-am dat o cheie si a mers vreo 20 min ca sa curat gheta de la bratele stergatoarelor. Pentru exterior, eu folosesc produse Sonax, se pot comanda pe net. In 5 secunde gheata se scurge de pe parbriz (iar eu conduc cel mai des in Jud. Harghita, unde dimineata sunt sub -20gC). Un pulverizator de 500 ml (este si spary de 300 ml) imi ajunge o iarna intreaga - 20 RON. Mai mult, protejeaza si guma stergatoarelor.

Modificat de Zebeleizis
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!